TikTok’ta Takipçi Artırma Yöntemleri

Viral video akımının popülerliğinden hayatınızda biraz da olsa faydalanmışsanız, şimdi sıra TikTok’ta takipçi sayınızı arttırmaya gelmiş demektir.

İçerik paylaşma takviminize seviye atlatmaktan meydan okumalara cevap verebilmeye veya kullandığınız “hashtag”leri iyileştirmeye kadar takipçi kazanarak TikTok topluluğu yaratabilmenin sayısız yolu bulunmaktadır.

Bu noktada, sizlerle TikTok’ta takipçi sayısını arttırmanın 12 en önemli stratejisini paylaşmak istiyoruz:

 

TikTok Takipçi Sayısı Nasıl Artırılır?

Dünya genelinde uygulamayı aktif olarak kullanan aylık 800 milyon TikTok kullanıcısı bulunmaktadır. Bu nedenle, tereddüt etmeden şu sonucu çıkarabilirsiniz: TikTok’ta takip edilme oranınızı artırmanıza yetecek sayıda kullanıcı bulunmaktadır.

Fakat, takipçi sayınızı artırabilmenin yolu sadece uygulamada profil açmak değildir.

TikTok’un merkezinde “Sizin İçin” sayfası bulunmaktadır. Bu sayfa Instagram’daki arama sayfası ile aynı işlevi görmektedir.

Kullanıcıların kendilerine uygun yeni içerikleri görebilmesi için sürekli ekranı aşağı doğru kaydırmasına gerek kalmadan, TikTok kullanıcıları için bir  “Sizin İçin” sayfası oluşturur ve burada her bir kullanıcı için sürekli kişiselleştirilmiş içeriklerin akmasını sağlar.

“Sizin İçin” sayfası, uygulamada diğer videolar ile kullanıcının kurduğu etkileşime göre belirlenen kullanıcıya özel öneriler ile beslenmektedir.

Bu noktada, “Sizin İçin” sayfasını viral videolar ile TikTok’un daha önceki uygulama trafiğinizden yola çıkarak hoşlanabileceğinizi düşündüğü içeriklerin bir karşımı olarak düşünebilirsiniz. Dolayısıyla iki farklı kişiye ait “For You” sayfası hiçbir zaman tam olarak birbirinin aynısı olmayacaktır. Diğer bir durum ise, her bir markanın kendi sayfasında doğru müşteri grubu ile karşılaşma şansı bulunmaktadır.

Bu durum, uygulamadaki viral seviyeye erişebilmek söz konusu olunca TikTok’un adil bir oyun alanına sahip olduğu anlamına gelir. Instagram ya da YouTube’dan farklı olarak, başlangıçta sıfır takipçili hesaplar bile yeni bir video paylaşımı sayesinde milyonlarca tık alabilir. İçerik TikTok ortamında her şey demektir.

Örneğin, size başarı getirecek bir paylaşımdan hemen önce sadece 50 takipçiniz varsa 4 ay gibi kısa bir sürede takipçi sayınızı yirmi bine çıkarabilirsiniz.

Bu ihtimali aklınızdan hiç çıkarmadan, bir TikTok stratejisi geliştirmeli ve avantajlı hale gelebilmek adına videonun yeni bir formu olan bu ortamda deneysel işler çıkarabilmek için yeterli cesarete sahip olmalısınız.

Konuyu kullanılabilecek stratejik hamlelere getirmeden önce, şirketlerin ve markaların TikTok takipçi topluluğunu büyütebilmek için en iyi stratejiyi belirlemelerinde yardımcı olabilecek birkaç maddeyi paylaşmak faydalı olacaktır.

 

TikTok Takipçilerinin Büyük Bir Kısmı Z Jenerasyonuna Ait Kişilerden Oluşmakta (Fakat Bu Durum Gittikçe Değişiyor!)

Pek çokları için, “TikTok” denince akla gelen ilk şey “playback” yapan ergenler ve dans etmek ile ilgili meydan okumalar gelmektedir. Fakat, bu algıya kapılmayın!

The Washington Post, Aerie ve Gucci gibi markalar TikTok’un önde gelen hesapları arasında yerini aldı ve şimdiden milyonlara takipçi kazanmış durumdalar, üstelik “playback” ve dans videoları sayesinde değil.

Takipçilerinin büyük bir kısmı Z jenerasyonundan oluşmasına rağmen (TikTok kitlesinin yüzde 41’inin yaş aralığı 16-24′ tür), bu takipçi kitlelerinin kalburüstü olmadığı anlamına gelmemektedir.

Geçen yıldan itibaren Türkiye’de 20 milyon kişi Z jenerasyonu olarak sınıflandırılmıştır. Dolayısıyla bu kişilerin aktifliklerinin en yüksek olduğu platformlarda marka farkındalığı ve bağlılığı yaratabilmek oldukça önemlidir. Özellikle de bu kişiler bir sonraki tüketici ve müşteri neslinin öncülü oldukları için.

Bu durumu markalar için erken dönemde aksiyon almak olarak düşünebilirsiniz. Bir marka olarak, genç nesil ile kullanmaktan keyif aldıkları bir ortamda şimdiden aynı frekansı yakalayabilirseniz bu kişileri gelecek yıllarda da uzun süre bağlılıklarını koruyabilecek takipçilere dönüştürebilirsiniz.

Fakat, TikTok kitlesi gün geçtikçe değişmesine rağmen popülerliğini artırmaya devam etmektedir. Dolayısıyla, hedef kitleniz 24 yaş altı değilse bile, TikTok’un pazarda herhangi bir gerileme işareti vermediğini asla aklınızdan çıkarmayın.

Bu noktada, siz de daha fazla zaman kaybetmeden kendi hesabınızı açabilir ve TikTok’taki herkes için yola çıkmaya hazır hale gelebilirsiniz.

 

Daha Fazla Takipçi Her Zaman Daha Fazla Satış Anlamına Gelmeyebilir

Sosyal medyadaki markalar için, takipçi sayısını artırmak her zaman websitesindeki tıklanma oranlarında artış ve daha iyi satış fırsatlarını da beraberinde getirir.

Fakat TikTok’ta, hedefiniz (şimdilik) öne çıkan bir marka cazibesine sahip olmak ve takipçilerinizin ürettiğiniz içerikler ile keyifli bir etkileşim kurmasını sağlamak olmalıdır.

Bu noktada, takipçilerinizi websitenize yönlendirebilme fırsatları TikTok’ta kısıtlıdır, videolarda tıklanabilir linklere yer verilememektedir.

Bu nedenle, TikTok takipçi kitlenizi genişletmek daha fazla satış yapabilmenizin hızlı ve etkili bir yolu olmayabilir. Fakat markanızı seven ve destekleyen bir topluluk yaratmak için TikTok sizin için biçilmiş kaftan olabilir.

Örneğin, dünyaca ünlü şarkıcı Rihanna’nın kozmetik markası olan Fenty Beauty TikTok’taki ilk markalardan biriydi ve uygulama üzerinde “The Fenty Beauty House” isimli bir platform yarattı.

Burada, “influencer”lar ve içerik üreticileri bir araya gelerek, evlerindeki yaşamları, “Fenty” güzellik çizgileri hakkına TikTok videoları yayımlamaktadır.

Bu nedenle satış yapmak için TikTok’u kullanmak yerine, Rihanna hali hazırda markasının sadık takipçileri olan yaratıcıları desteklemek ve bu kişilerin çevresinde bir TikTok takipçi topluluğu oluşturmak için uygulamadan faydalanmaktadır.

İster TikTok dünyasına yeni giriş yapmış ister yeni bir strateji ile mevcut hesabınızı güçlendirmek istiyor olun, aşağıdaki 11 strateji sayesinde takipçi kitlenizi büyütebilirsiniz.

 

1.Strateji: Hedef Kitlenizi Tanımlayın.

Daha önce de bahsettiğimiz üzere, videolarınızı izleyen TikTok kullanıcı sayısını artırdıkça, daha fazla kullanıcının “Sizin İçin” sayfasında yer almak şansınızı artıracak ve sonuç olarak çok daha fazla takipçiye erişmiş olacaksınız.

TikTok’taki içerik ve kullanıcı kapsamı oldukça geniştir. Bu herkesin kendine uygun bir oda bulabileceği anlamına gelmektedir. İster oyuncu olun, ister sabun kesme videolarının fanı, mutlaka kendinize uygun videolar bulacaksınızdır.

Fakat, bu noktada herkese ulaşmanın ya da herkesin ilgisini çekmenin mümkün olmadığını anlamak oldukça önemlidir. Dolayısıyla açıkça tanımlanmış bir hedef kitle belirlemeniz faydalı olacaktır. Her ne kadar TikTok diğer platformlardan pek çok açıdan farklılaşıyor olsa da, kimler için içerik ürettiğinizi bilmek kritik bir öneme sahiptir.

Evet, Z jenerasyonu TikTok kullanıcı kitlesini domine ediyor fakat bu sizin motivasyonunuzu kırmasın.

Hedef kitlenizin neyi sevip neyi sevmediğini düşünün. Yola henüz yeni başlamışsanız, mevcut takipçilerinize Instagram hikayelerinizde belki bir soru ya da anket yolu ile ne tür TikTok içeriklerinden hoşlandıklarını, sizden ne tür içerikler beklediklerini sorabilirsiniz. Belki de hiç ummadığınız cevaplar alıyor olacaksınız.

Aynı zamanda, varsa içinde bulunduğunuz rekabet ortamını inceleyin ve rakiplerinizin neler yaptığını gözlemlemeye çalışın.

Örneğin, TikTok’ta Jera Foster Fell’e ait Jera.bean hesabını ele alalım.

Kendisi takipçilerini eğitebilmek için TikTok’u kullanan bir sosyal medya pazarlama uzmanı. Takipçilerine içerik ipuçları, poz verme taktikleri gibi eğitici içerikler üretmektedir.

Yeni TikTok kullanıcılarının, pazarlama profesyonelleri ve içerik oyununda seviye atlamak isteyen kişilerin oluşturduğu niş bir hedef kitle bulmuştur ve sürekli artmak üzere üç yüz binin üzerinde takipçiye sahiptir.

İpucu: Mevcut TikTok hesabını bir üst versiyona yükselterek takipçileriniz hakkında daha fazla bilgiye sahip olabilirsiniz. Örneğin, ürettiğiniz içerikler ve kazandığınız hedef kitle hakkında ileri seviye analizler yapabilirsiniz. 

 

2.Strateji: Doğru Zamanda Doğru TikTok Akımlarını Yakalayın.

TikTok kendi video içeriği akımını yarattı, bunu yaparken de takipçilerinin kendi orijinal video içerikleri ile istedikleri müziğin kombine edebilmesine izin vermiştir. Bu noktada viral akımlar deyim yerindeyse bir gecede patlamıştır.

Sık sık aynı videonun farklı versiyonlarını uygulamada görüyor olmanızın sebebini de bu durum oluşturmaktadır.

Örneğin, Kate McKinnon ve Elizabeth Warren bir Cumartesi gecesi “Flip the Switch” dedikleri bir meydan okuma başlattılar. Bu trend bir süre yaşadı fakat tam anlamıyla viral hale gelemedi.

Fakat zamanla Cumartesi Gecesi Canlı Yayınlar arasında en başarılı TikTok videoları arasında yer aldı. Bu örnek, markanızın mevcut TikTok akımlarını her zaman takip ediyor olmasının önemini bir kez daha öne çıkarmaktadır.

İlgilendiğiniz bir akımı başlatan ilk orijinal müziği mi merak ediyorsunuz? Video oynarken çalan şarkıya tıklayabilirsiniz. Bu içeriği ilk kullanan profili bu şekilde bulabilirsiniz.

Eğer bir akıma katılmak istiyorsanız, yaratıcı fikirleriniz varsa ve kalabalıkları temsil edecek bir şeyler önermekten keyif alıyorsanız, profilinizi takip eden çok daha fazla sayıda takipçiye sahip olacaksınız demektir.

 

3.Strateji: Kendi Akımınızı ya da Meydan Okumanızı Yaratın.

Mevcut akımların marka iletişiminiz ile uyumsuz olduğunu düşünüyorsanız, takipçi sayınızı arttırabilmenin başka bir yolu olarak kendi akımınızı ya da kendi dansınızı yaratmayı deneyebilirsiniz.

Jennifer Lopez gibi ünlü performans sanatçıları hali hazırda TikTok’u, fanlarının yeni dans figürleri yaratabildiği ve videolarını yükleyebildiği “meydan okumalar” için kullanmaktadır.

Markalar da bu yolda geride kalmamaktadır. Herkes için ulaşılabilir olan kendi meydan okumalarını yaratarak takipçi sayısını artıran Chipotle buna iyi bir örnek olarak verilebilir.

#ChipotleLidFlip meydan okuması için elde ettikleri tıklanma sayısı mevcut durumda 300 milyondan daha fazla, benzer şekilde #GuacDance isimi meydan okumaları 1 milyardan fazla kez izlenmiş durumda. Bu örnekten yola çıkarak, eğlenceli meydan okumaların takipçi kitlenizi artırabilmenin en iyi yöntemlerden biri olduğu kolaylıkla söylenebilir.

 

4.Strateji: Doğru Etiketleri Kullanın.

Etiketler (Hasthtagler) TikTok’ta da Instagram gibi diğer başka çevrim içi platformlarda sahip olduğu işlevi üstlenmektedir: Keşfedilmek.

Bu platformda tam olarak hangi etiketlerin en etkili sonuçlar verdiğine dair açık ve kesin bir rehberlik almanız neredeyse imkansızdır. Yine de, içeriğe özel etiketlerin bir kombinasyonunu ve uygulama ile ilgili genel etiketler kullanabilirsiniz, böylelikle içeriğinizin keşfedilebilirliğini arttırarak takipçi kitlenizi genişletebilirsiniz.

Örneğin, TikTok videonuz kafenizdeki çalışanların iş yerinde çektiği eğlenceli bir video ise, #barista, #coffee ve bunlarla beraber #ForYou ya da #fyp gibi genel etiketler kullanabilirsiniz, böylelikle Sizin İçin sayfasında yer alabilirsiniz.

Fakat şunu unutmayın, daha genel etiketler çoğu zaman fazlasıyla kullanılmakta, olayısıyla içeriğinizin diğer içerikler arasında kaybolmasına sebep olabilmektedir. Dolayısıyla içeriğinize dair daha özel ve niş etiketler de kullanmanız faydalı olacaktır.

Unutmayın, tıpkı Instagram’da olduğu gibi biraz hashtag araştırması ile beraber ürettiğiniz içerikler çok daha fazla ilgi görmeye başlayabilir.

 

5.Strateji: Daha Sık Şekilde Orijinal İçerikleri Paylaşın ve Yaratıcı Olmaktan Çekinmeyin!

TİkTok’un editörlük araçları ile daha yaratıcı hale gelmek ve düzenli olarak kendi içeriğinizi üretmek, çok daha fazla takipçiye erişme şansınızı artıracaktır.

Diğer pek çok sosyal platformlarda olduğu gibi TikTok uygulamasının sahip olduğu algoritma takipçisi ve etkileşimi fazla olan kullanıcı hesaplarını ödüllendirmektedir. Dolayısıyla ne kadar fazla içerik üretirseniz, platformun devasa kullanıcı kitlesi tarafından görülme şansınızı da bir o kadar artırmış olursunuz.

TikTok’ta yer alan editörlük uygulamaları ile eğlenceli içerikler üretmek daha kolay hale gelmektedir. Fakat nasıl içerikler üreteceğiniz ve bu içerikleri ne sıklıkla paylaşacağınız kararı birkaç deneyimden sonra şekillenecektir.

Bazı videoların bir gecede binlerce beğenme alırken bazılarının görünme oranının bile düşük kalması sizi hayal kırıklığına uğratmamalı. Bu durum TikTok ortamında oldukça normal bir durumdur.

Markanız için olumlu sonuçlar yaratan bir format bulduğunuzda, tekrar tekrar işe yarayacak farklı versiyonlarını deneyebilirsiniz.

Örneğin, moda fenomeni Alexandria Pereira hem TikTok’ta hem de IGTV Kanalında, her iki kanaldan da takipçilere içeriklerini ulaştırmanın güzel bir yolu olarak, kıyafetlerinin videolarını “7 days, 7 ways” (7 gün, 7 yol) formatıyla yayınlamaktadır.

Şimdiye dek hiç kimse TikTok’un algoritmasını tam anlamıyla çözemedi, fakat orijinal ve tutarlı içerikler üretmenin kesinlikle olumlu sonuçlar verdiğini söyleyebiliriz.

 

6.Strateji: Kullanıcı Aktifliğinin En Yüksek Olduğu Zamanlarda İçerik Paylaşın.

Hedef kitlenizin hangi saatlerde daha etkin şekilde uygulamayı kullandığını bildiğiniz zaman TikTok’ta daha fazla takipçiye sahip olma şansınızı artırırsınız.

Bu noktada, daha üst seviye bir hesaba sahipseniz kullanabileceğiniz TikTok analiz araçları sayesinde, hedef kitlenizin hangi günler ve saatlerde daha aktif şekilde uygulamayı kullandığını öğrenebilirsiniz.

Not: TikTok tüm analiz sonuçlarını UTC zamanına (evrensel saat dilimine) göre göstermektedir. Bu nedenle takipçilerinizin en aktif oldukları zamanı bulundukları lokasyona göre hesaplayabilmek için lokal zaman dilimlerini mutlaka hesaba katmanız gerekecektir.

Takipçilerinizin aktif oldukları gün ve saatlere ek olarak, farklı şeyler denemek için biraz da cesarete ve sonuçları gözlemlemek için gereki motivasyona ihtiyacınız bulunmaktadır.

Her bir TikTok hesabı birbirinden farklıdır, benzer hesapların incelenmesi için diğer sosyal medya platformlarınızı kullanabilirsiniz. En sonunda başarıya ya da başarısızlığa dönüşen videolarınızla geçirdiğiniz birkaç haftadan sonra içeriklerinizi paylaşabileceğiniz en doğru zamanı keşfediyor olacaksınız.

 

7.Strateji: Diğer Sosyal Medya Kanallarınızı Kullanarak TikTok Hesabınızı Güçlendirin.

TikTok’ta kendi profiliniz de dahil herhangi bir kullanıcı profilinden video indirmek ve bu videoyu başka sosyal medya kanallarında yeniden paylaşmak oldukça kolaydır.

Markanız hali hazırda başka bir sosyal medya kanalında elle tutulur bir takipçi kitlesine sahip ise, bu takipçi kitlenizi TikTok’a taşıyabildiğiniz durumda takipçi sayınızı artırmış olacaksınız.

Steak-umm markası bunun için verilebilecek güzel bir örnektir. Marka TikTok videolarını 157 binden daha fazla takipçisinin bulunduğu Twitter profilinde yayınlamaktadır. Şimdilerdeyse markanın TikTok hesabının takipçi sayısı 80 bin takipçinin üzerine çıkmış durumdadır.

 

8.Strateji: İçerik Yaratan Kişiler ile İş Birliği Kurun.

Bireysel kişilikler ve profillerin TikTok’ta diğer tüm profillerden daha popüler olması şaşırtıcı değil, bu hesaplar en fazla takipçiye sahip hesaplar.

Başka platformlardan (özellikle de YouTube ve Instagram’dan) pek çok fenomen buralardaki takipçilerinin TikTok profillerini de destekleyebilmelerini başarılı şekilde sağlamıştır. Bunun en önemli sebebi takipçilerinin her zaman aktif olması ve üretilen içerikleri kendilerine uygun bulmalarıdır.

Instagram’da olduğu gibi TikTok’ta da markalar, bu sebeple fenomenler ya da içerik üreticileri ile işbirliği kurarak fazla sayıda avantaj sağlayabilmektedir.

Örnek olarak, Aerie’ye bakalım. TikTok uygulamasına görece yeni giriş yapmış sayılabilecek bu marka, ilk iş olarak takipçi sayısını artırmayı hedeflemiştir. İlk yol olarak, markanın sayfasına daha fazla takipçi ilgisini çekebilecek şekilde içerik üretmesi amacıyla ünlü TikTok profili Charli D’Amelio için sponsor olmuştur.

Şimdiye dek, bu iş birliği kapsamında 3 video çekilmiş ve markanın takipçi sayısı 17 binin üzerine çıkmıştır.

İçerik üreticileri ile işbirliği yapmak başlangıçta çaba gerektirmektedir. Öncelikle markanızı temsil edecek doğru fenomeni bulmanız ve kampanya için bütçe ayırmanız gerekir.

 

9.Strateji:TikTok Paylaşımlarını Kullanıcının Geliştirdiği İçerik Olarak Yapın.

TikTok’ta doğrudan içerik indirmek veya söz konusu içeriği yeniden paylaşmak oldukça kolaydır. TikTok logosu ve içerik yaratıcısının etiketi otomatik olarak indirilen video’ya eklenmektedir. Bu nedenle, paylaşımı yapılan video’nun sahibinin hakkının verilmemesi gibi bir durum hiçbir zaman yaşanmamaktadır.
Kendi içeriğinizi yaratacak denli zamana sahip değilseniz, başka kullanıcıların ürettikleri içerikleri yeniden paylaşmak TikTok profilinizi zengin gösterecek, paylaşım yapma rutininizi destekleyecektir.
Kullanıcılar kendi profilleri dışında başka profillerde de ürettikleri içeriklerin paylaşılacağından emin olduklarında, bir sonraki içerikleri üretmek ve binlerce TikTok kullanıcısının paylaşımlarını görebilmesi için marka etiketinizi kullanmak için daha fazla heves duyacaklardır.
Örneğin, NARS Cosmetics markası başka kullanıcıların ürettiği ve kendi ürünlerini içeren paylaşımları kendi profilinde paylaşmaya başlamıştır ve uygulama akışı için ciddi şekilde olumlu etki yaratmaktadır.
Özetle, fiziksel ürünler üreten bir marka sahibi iseniz, kullanıcının geliştirdiği içerikleri yeniden paylaşmak daha fazla takipçiye erişmek için en güzel fırsatlardan biridir.

10.Strateji: Akıllıca Kurgulanmış Bir CTA’yi (Eyleme Geçirici Çağrı) Devreye Alın.

Kullanıcıların içeriklerinizden keyif alabilmesi oldukça önemlidir fakat bu tek başına daha fazla TikTok takipçisi kazanmanızı sağlamayacaktır.
Video’ların sonunda eyleme geçirici bir çağrıda (CTA) bulunan kullanıcı profilleri takipçi kitlesini geliştirebilme şansını arttırmaktadır çünkü doğru yönde olmak üzere insanları hareket etmeye yönlendirmek zaman zaman işe yarayabilmektedir.
Bu noktada, kendi eyleme geçirici çağrınızın ve içeriğinizin heyecan verici, akıllıcı kurgulanmış ve davetkar olmasına özen göstermelisiniz. Bunu videonuza basit bir konuşma metni ekleyerek (örn. “Buna benzer videolar için bizi takip edin!” ya da küçük bir şeyi açığa çıkararak başarabilirsiniz. hatta takipçilerinizden bir arkadaşlarını etiketlemelerini isteyebilirsiniz, bu şekilde takipçi sayısınızı hızlı ve güçlü şekilde artırabilirsiniz.

11.Strateji: Sevdiğiniz TikTok İçerikleri İle Etkileşim Kurun.

TikTok’un sosyal medya platformu olduğunu unutmak bazen kolay olabilir. Uygulama akışında birkaç saat harcayan herhangi biri uygulamanın ne derece bağımlılık yapabileceğini anlayacaktır. Aynı zamanda, uygulamanın kuruluş amacı tam olarak Facebook ya da Instagram’da olduğu gibi kullanıcıları konuşarak iletişime sokmak da değildir.

Bu nedenle, uygulamadaki etkileşimin en gerçek yolu diğer videolar için yaptığınız beğenme aksiyonları ve yorumlardır. Dolayısıyla, takipçi kitlenizi geliştirebilmek için bir strateji de TikTok’a girmek ve markanızı tamamlayacak içerikler ile etkileşim kurmaya başlamaktır.

Bu noktada, markanız için başarılı iş birlikleri kurabileceğinizi düşündüğünüz fenomenleri takip edin ve bu kişilerin videoları ile etkileşimde bulunun ya da kendi sektörünüzde desteklemek istediğiniz başka markaları araştırın.

Sadece daha fazla etkileşimde bulunarak bile daha fazla takipçi kazanabildiğinizi keşfedebilirsiniz çünkü videolara yaptığınız yorumlar başka kullanıcılar tarafından da görülmektedir. Bu kişiler sonuç olarak sizin de videolarınızı izleyebilir ve hatta hesabınızı takip edebebilir.

12.Strateji: TikTok’un Paralı Fonksiyonlarını Araştırın

TikTok reklamları hala büyümeye açık bir alan, bu da rekabet henüz fazlalaşmamışken doğru kitle tarafından keşfedilmek için TikTok reklamlarını önemli bir fırsat olarak kullanabileceğiniz anlamına gelmektedir.

TikTok reklamları ile, ürettiğiniz içeriğin en doğru kitleye ulaştığından emin olmak için belirlediğiniz spesifik lokasyonları ve takipçileri hedefleyebilirsiniz. Böylelikle de yeni takipçilerinizin sayısını artırabilirsiniz.

TikTok reklamları için kullanabileceğiniz opsiyonlar aşağıdaki gibidir:

  • Akış içerisindeki reklamlar: Herhangi bir kullanıcının organik paylaşımlar arasında gördüğü TikTok içeriğidir.
  • Kuş bakışı: Uygulama açıldığında istenilen profilin sunumunun yapıldığı reklam formatıdır. Böylelikle uygulamayı açtıklarında ilk göreceği şeyler arasında sizin yer alabileceğiniz geniş bir potansiyel takipçi kitlesine erişebilirsiniz.
  • Marka Devralınması: Kuş bakışı opsiyonuna benzer olarak, bunlar da kullanıcı uygulamayı ilk açtığında çıkarılan tam ekran reklamlardır.
  • Marka Etiket Meydan Okumaları: Konuya özel etiket meydan okumaları Keşfet sayfasında görünen, maksimum kullanıcı erişimi ve etkileşimi fırsatı sunan reklamlardır.

TikTok reklam opsiyonları hala büyüyen bir alandır ve ilerleyen dönemlerde markaların marka imajlarını ve takipçi kitlesini desteklemek için bu reklam fırsatlarından gittikçe daha fazla yararlanması beklenmektedir. Fakat şimdilik burası gelişime açık bir alan olarak önümüzde durmaktadır.

Özetle, daha fazla TikTok takipçisi elde edebilmek için paylaştığımız bu 12 stratejiden olumlu sonuçlar alabilirsiniz.

Yine de unutmamak gerekiyor ki, takipçi kitlenizi büyütmenin en iyi yolu ortaya koyacağınız yaratıcılık potansiyelidir, bu nedenle bu platformda geride durmamanızı ve her zaman denemek istediğiniz video çekimleriniz ile aklınızdaki fikirleri paylaşmaya başlamalısınız.

 

İlginizi çekebilir

TikTok’tan Nasıl Para Kazanılır?
TikTok Nasıl Başarılı Oldu?
Merve Tulum

Yazar : Merve Tulum

ODTÜ " Endüstri Mühendisliği " bölümünden mezun olduktan sonra Boğaziçi Üniversitesinde yüksek lisans yaptı. İş hayatına hızlı bir giriş yapıp inovasyon sorumlusu, sistem ve iş analisti gibi birçok pozisyonda görev aldı. Fibabanka, Yemeksepeti ve Yapı Kredi çalışmış olduğu şirketlerden sadece birkaçı. Sizler için iş hayatında edindiği tecrübeleri sizlere aktarıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir