2024’te TikTok Ne Kadar Kazandırıyor?

Tiktokerlar yani TikTok fenomenleri, son zamanlarda internetin en çok konuşulan kişileri haline geldiler. Çünkü TikTok, sadece bir sosyal medya platformu olmanın ötesinde hızlı ve kolay yoldan para kazanma aracına dönüşmüş durumda.

Özellikle gençlere eğlenceli ve yaratıcı içerikler üretme özgürlüğü tanıyan platform aynı zamanda ciddi paralar kazanabilme şansı da tanımakta. Biz de bu yazımızda sizlere TikTok’tan nasıl para kazanabileceğinizi ve en çok kazanan Tiktokerlardan bahsedeceğiz. Hazır olun, çünkü bu yazımız sizi de bir gün ünlü Tiktokerlardan birine dönüştürebilir!


TikTokerlar Ne Kadar Kazanıyor?

Tiktok’ta kazançlar oldukça değişiklik gösterebiliyor.

TikTok dünyasına giriş yapan biri 100.000 takipçiyle ayda 30.000 liraya kadar para kazanbilmekte. Eğer takipçi sayısı bir milyonun üzerindeyse bu kazanç 350.000 bin TL’ye kadar çıkabiliyor.

Ancak, bu kazançlar yapılan marka anlaşmalarına ve videoların izlenme sayılarına göre kat ve kat fazla olabiliyor. Örneğin, 1 milyon takipçiye sahip bir Tiktoker bir oyun firmasına özel tek bir video yayınlayarak 180 bin TL kazanç elde edebilmekte.

Bu nedenle “TikTok’tan ne kadar para kazanılır?” sorusuna kesin bir cevap vermek mümkün değil.


TikTok Ne Kadar Para Veriyor?

Tiktok’un izlenme başına para ödeme yapan Creater Fund adında bir programı bulunuyor. Ancak bu programa kabul edilmek için şu şartları karşılamanız gerekiyor:

  • 18 yaşını doldurmuş olmak,
  • En az 10.000 takipçiye sahip olmak,
  • Son 30 günde 100.000 izlenmiş olmak gerekiyor.

Programa kabul edilenler 1 milyon izlenmeye 40 dolar kazanç elde edilebiliyor.

Diğer yandan Tiktok’un yeni başlattığı The Creativity Beta programı ise 1000 izlenme başına 4-8 dolar arası para kazandırıyor.

Biraz matematik hesabı yaparsak bu programa kabul edilenlerin 1 milyon izlenme için 4.000-8.000 dolar gibi devasa bir kazanç elde edebileceklerini rahatlıkla söyleyebiliriz.

Programa katılım şartları ise elbette biraz daha sıkı. Tiktok hesabının belli kalite standartlarını karşılaması bekleniyor ve sadece 1 dakikadan uzun videolardan gelir elde ediliyor.

Mutlaka okuyun: TikTok’tan Nasıl Para Kazanılır?

Mutlaka okuyun: Tiktok’tan Para Kazanmak İçin Kaç Takipçi Gerekir?


Tiktok’tan Nasıl Para Kazanılıyor?

TikTokerlar şu an için en çok markalarla yaptıkları anlaşmalardan para kazanıyorlar.

Bu anlaşmalar genellikle marka işbirlikleri, canlı yayınlar, ürün ve hizmet satışları, satış ortaklıkları gibi çeşitli şekillerde gerçekleşiyor.


a. Canlı Yayın

TikTok’tan para kazanmanın en keyifli yolarından canlı yayın yapmaktır.

1000 takipçiye ulaştığınızda canlı yayın açarak bağış almaya başlayabilirsiniz.

Takipçilerle doğrudan etkileşimde bulunmak ve onların dikkatini çekecek değerli içerikler sunmak, bağış yapma olasılıklarını artıracaktır.

TikTok canlı yayınında kazanılan paralar yani “coin”ler daha sonra “diamond”a dönüştürülerek gerçek paraya çevrilmektedir. Kazançlarınız belli bir miktara ulaştığında ise banka hesabınıza gönderilmektedir.

Mutlaka okuyun: TikTok’ta Canlı Yayın Nasıl Yapılır?


2. Bahsetme

İnstagram’da hikayelerde olan “bahsetme” özelliğinin bir benzeri diyebiliriz buna.

Video açıklamalarında bir kişinin hesabını paylaşarak onun reklamını yapmak da denilebilir. Örneğin videolarınız 100 bin izleniyor ve 10 bin like alıyorsa 3000 TL gibi bir ücret bu tarz bir hizmet verebilirsiniz.3. Marka Anlaşmaları

150 milyon takipçili Charli D’Amelio, son zamanlarda Ralph Lauren ile bir işbirliği anlaşması yaptı.

Charli’nin videoları genellikle 20 milyon ila 100 milyon arasında izlenme alıyor.

50 milyon izlenmeye sahip bir video üzerinden örnek verelim. Diyelim ki insanların %0.1’i bu videodaki ürünleri satın alıyor, bu da 50.000 kişi demek.

Eğer bir ceket 50 dolar ise ve 250.000 kişi bu ceketi satın alırsa, toplam satış geliri 2.500.000 dolar olur.

Ralph Lauren, Charli’ye bu tanıtım için 100.000 dolar ödese bile, bu Ralph Lauren için olağanüstü karlı bir iş olur.

Firmalar bu sebeple, fenomenlere 1000 izlenme başına iyi paralar ödemeye oldukça heveslidirler.


4. Youtube Kanalı

Bazı TikTok fenomenleri asıl geliri Youtube’dan elde ediyor.

TikTok, aslında Youtube kanalını tanıtmak için harika bir pazarlama platformu olarak hizmet ediyor.

Bu fenomenler, TikTok takipçilerini Youtube kanallarına davet ederek ve Youtube üzerinden reklam geliri elde ederek kazanç sağlıyorlar.

Bu yüzden yeredeyse bütün TikTok fenomenlerinin bir de Youtube kanalı bulunuyor.

Youtube’da reklam gelirinin %55’i kanal sahiplerine gidiyor. Youtube, kanal sahiplerine 1000 izlenme başına 10 ila 20 TL arasında ödeme yapıyor.

Örneğin, Zach King’in Youtube’da 8 milyondan fazla takipçisi var. Videoları 100.000 ile 25 milyon arasında izleniyor. Ayda 2-3 video yükleyen Zach, yaklaşık olarak 150.000 dolar civarında para kazanıyor.

Bu bağlamda, TikTok’u Youtube abonesi kazanmak için kullanmak oldukça etkili bir strateji olabilir.

Mutlaka okuyun: Youtube’dan Nasıl Para Kazanılır?_


5. Ürün Satışı

Büyük TikTok fenomenlerinin çoğu kendi e-mağazalarına sahip. Fenomenler, kendi ürünlerini satıp karlarını maksimize etmek adına başka markalarla işbirliği yapmak yerine kendi işini yapmayı seçiyorlar.

Takipçilerine özel baskı T-shirtler, kahve bardakları vb. ürünler satarak aylık 100 bin dolardan fazla gelir elde ediyor.
En Ünlü Tiktokerlar Ne Kadar Kazanıyor?

Peki en popüler Tiktokerlar ürettikleri videolardan ne kadar kazanıyor?


1. Charli D’Amelio

2019 yılında sadece 100 bin takipçisi olan Tiktoker 2024’te 151 milyona ulaşmış durumda.

Videoları ortalama 20 milyon izlenen Charli tek bir videodan yaklaşık 100.000 dolar kazanmakta..
2. Addison Rae

İşte karşınızda TikTok’ta en çok takipçisi bulunan ikinci kişi: Addison! 90 milyondan fazla takipçisi bulunan Addison Rae’nın TikTok videoları şimdiye kadar tam bir 5 milyar beğeni almış durumda.

Asıl heyecan verici kısmı ise sadece tek bir paylaşımda yaklaşık olarak 75.000 dolara kadar kazanç elde ediyor.


3. Zach King

Türk Hava Yolları’nın reklam filminde bile yer alan Zach’in tam 80 milyon takipçisi bulunuyor. Zach’in TikTok videoları da 5 milyardan fazla beğeni toplamış durumda.

Tabii ki, bu kadar büyük bir kitleye hitap etmenin karşılığı da oldukça büyük! Zach, sadece tek bir sponsorlu içerikten 70.000 dolara yakın kazanç sağlıyor.
4. Loren Gray

Loran Grey’in etkileyici 54 milyon takipçisi ve 3 milyar beğenisi bulunuyor. Tek bir sponsorlu videoyla yaklaşık 40.000 dolar gibi bir kazanç elde ediyor.


5. Baby Ariel

Baby Ariel’in 35 milyon takipçisi ve etkileyici 1.8 milyar beğenisi mevcut. Sadece tek bir videoyla yaklaşık 25.000 dolar kazanç sağlıyor.


Türk Tiktokerlar Ne Kadar Kazanıyor?

Barış Dada

barisresmii kullanıcı adıyla 12 milyondan fazla takipçisi bulunuyor. Video başına aldığı reklamlardan 100.000 TL kazanıyor.


Yesim Sevinç

yesimresmi1 kullanıcı adıyla 19 milyon takipçisi bulunuyor ve video başına aldığı reklamlardan 130.000 TL kazanç elde ediyor.


Ceren Yaldız

cerenyaldz kullanıcı adıyla 9 milyon takipçisi bulunuyor. Video başına aldığı reklam kazancı ise 80.000 TL civarında.


Sera Korkmaz

sera kullanıcı adıyla 7,5 milyon takipçisi bulunuyor. 1 video için yaptığı reklam anlaşmasından ortalama 65.000 TL kazanıyor.


İlginizi çekebilir

TikTok’tan Nasıl Para Kazanılır?

TikTok’ta Başarılı Olmanın Yolları

Durmuş BAYRAM

Yazar : Durmuş BAYRAM

Bilkent Üniversitesi "İletişim ve Tasarım" bölümünden mezun olduktan sonra DW Türkçe gibi birçok saygın kurumda online gazetecilik ve video üreticiliği yaptı. Sizler için iş fikirleri ve para kazanma yollarıyla ilgili araştırmalar yapıp rehber niteliğinde içerikler hazırlıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir