TikTok’tan Nasıl Para Kazanılır?

TikTok, içeriğinde yer alan yüzlerce görsel ve ses efekti ile kısa videolar çekmenize yarayan Çin menşeili bir sosyal ağ uygulamasıdır. Bu uygulama ile sohbet edebilir, klip çekebilir ya da yeteneklerinizi sergileyeceğiniz videolar yayınlayabilirsiniz.

Bugün dünya üzerinde 1 milyardan fazla kişi TikTok kullanılıyor. Üstelik bu sayı her geçen gün daha da artıyor. Artan bu eğilim uygulamayı pazarlamacıların ve firmaların ilgi odağı haline getirdi.

Neden mi?

Çünkü TikTok’a yönelik ilgi artmış olsa da, uygulamada yer alan içerik sayısı halen daha istenilen yoğunlukta değil.

Bu nedenle, içerik yaratmada usta TikTok kullanıcıları akıl almaz görüntülenme sayılarına ulaşabiliyor. Öyle ki kimileri tek bir gecede viral olmayı dahi başarıyor.

Çok değil birkaç yıl önce aynı şeyleri Instagram için konuşuyorduk.

İnsanlar çoğu yönüyle gençlere hitap ettiğini düşündükleri Instagram uygulamasına yoğun bir ilgi gösterseler de, bu uygulama üzerinden para kazanmanın tek yolunun takipçi sayılarını kayda değer miktarda artırmak olduğunu düşünüyorlardı.

Günümüzde ise Instagram’da sadece 10 bin takipçiye sahip olarak ayda binlerce lira kazanabiliyorsunuz. Neden aynı değişim TikTok’ta da yaşanmasın?

Bu sebeple TikTok’u kullanmaya başlamak için acele etmenizde fayda var. Zira Instagram örneğinden çıkarılan ders uygulama henüz pazarlama aracına tam dönüşmeden kullanılması yönündeydi. Bu sayede daha falza kişiye ulaşabiliyor ve takipçilerinizi artırabiliyordunuz. Şimdilerde ise bu öncü adım TikTok’a dahil olmak ve onu sağlam bir gelir kaynağına dönüştürebilmek için atılıyor.

Sizler de aynı fikirdeyseniz ve henüz herkes tam uyanmamışken TikTok dünyasına hızlı bir giriş yapmak istiyorsanız dorğu yerdesiniz. TikTok üzerinden nasıl para kazanacağınızı anlamak için yazımızı okumaya devam edin.

Yazımızda “TikTok para kazandırıyor mu?” diye merak edenlere 6 farklı para kazanma yöntemine yer vereceğiz ve para kazanma şartlarına değineceğiz.

Ve TikTok’un niçin Instagram’dan dahi güçlü bir pazarlama platformuna dönüşebileceğine ilişkin öngörülerimizi sizlerle paylaşacağız.”

 

TikTok’tan Para Kazanmanın Yolları Nelerdir?

1) TikTok hesabınızı geliştirin ve başkasına satın.

TikTok’tan para kazanmanın ilk yolu hesabınızı geliştirmek/büyütmek -takipçi sayınızı artırmak- ve yeterli takipçiye ulaştığınızda hesabı başkasına satmaktır.

Bu, günümüz e-ticaret veya ürün sektörünün popülaritesi her geçen gün artan bir pazarlama yöntemi haline gelmiştir.

Tıpkı Instagram’daki gibi belirli bir niş seçer, sonrasında ise söz konusu nişe yönelik eğlenceli içerikler yaratırsınız. Temel amaç, ideal müşterinin dikkatini çekebilmek adına viral olabilecek potansiyelde içerikler yaratmaktır.

Bugün TikTok profillerini belirli bir hedef kitleye-dolayısıyla da amaca-yönlendirmeyi başarmış sayısız kullanıcı mevcuttur. Bu kullanıcılara ait hesaplar, genellikle niş bir konu üzerine olup satacak bir şeyleri olmasa dahi o nişe ait markalara ulaşabilecek ve TikTok profillerini onlara satabilecek güce ya da etki alınına sahip kişilerce yönetilirler. TikTok üzerinden para kazanmanın yolu budur.

Markaların bu işten karı ise şudur: Yüksek takipçili bir hesaba sahip olunduğunda ürün satışları kolaylaşmaktadır.

TikTok üzerinden ürün satış yapmanın bir diğer yolu ise canlı yayınlardır. Canlı yayın esnasında herhangi bir ürünü tanıtabilir veya açık artırma yoluyla satabilirsiniz.

Üstelik biyografinizde takipçilerinizi her daim ürününüzü satın almaya yönlendireceğiniz bir bağlantı da bulundurabilirsiniz.

TikTok’u seveceğinizi düşünüyor ve kitleleri peşinizden sürükleyebileceğiniz niş bir konu bulup kendi kitlenizi yaratmak istiyorsanız, bir an evvel bu hayalin peşinden gitmeye bakın. Bu sayede, hayalinizdeki markalara ulaşabilir ve bol takipçili TikTok hesabınızı bu büyük markalara satabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: TikTok’ta Takipçi Artırma Yöntemleri

Mutlaka okuyun: TikTok’ta Başarılı Olmanın Yolları

 

2) Bağış toplayın.

TikTok’tan para kazanmanın ikinci bir yolu ise canlı yayınlar aracılığıyla insanlardan bağış toplamaktır.

Bu özellik sizce de büyüleyici değil mi? Üstelik TikTok’un tam bir para kazandırma platformu olarak tasarlandığı iddiasını daha da güçlendiriyor.

Bağış sistemi şöyle işliyor:

TikTok kullanıcısı olup hesabınıza girdiğinizde  “cüzdan” bölümüne ulaşın ve “jeton” adı verilen sanal paralardan satın alın. Yüz jeton için 7 TL ödemeniz gerekecek. Peki, bu jetonlarla ne yapacaksınız?

Örneğin, sevdiğiniz içerik oluşturuculardan biri canlı yayın başlattığında onlara size sundukları kaliteli içerikler için teşekkür mahiyetinde bu hediyelerden gönderebilirsiniz.

İçerik yaratıcıları bu jetonlarla ne mi yapar?

Elde ettikleri jetonları “elmas” haline getirir ve bu elmasları nakde çevirebilirler.

Harika, değil mi?

Tiktok hediyelerinden bazıları ve ücretleri şu şekilde:

TikTok Hediye İsim TikTok Jeton Adedi TikTok’tan Alış TL Tiktok’a Satış TL
TikTok Gül 1 Jeton 0,96 Kuruş 0,40 Kuruş
TikTok 1 Jeton 0,96 Kuruş 0,40 Kuruş
Baklava 2 Jeton 19 Kuruş 0,80 Kuruş
Nazar Boncuğu 5 Jeton 48 Kuruş 20 Kuruş
Finger Heart 5 Jeton 48 Kuruş 20 Kuruş
Panda 5 Jeton 48 Kuruş 20 Kuruş
Merhaba 10 Jeton 96 Kuruş 45 Kuruş

 

TikTok Hediye İsim TikTok Jeton Adedi TikTok’tan Alış TL Tiktok’a Satış TL
Goodnight 10 Jeton 96 Kuruş 45 Kuruş
Kalp 10 Jeton 96 Kuruş 45 Kuruş
Big Love 25 Jeton 2,40 TL 1 TL
Sun Cream 50 Jeton 4,80 TL 2 TL
Çay 50 Jeton 4,80 TL 2 TL
RainBow 100 Jeton 9,60 TL 4,30 TL
Ayıcık 100 Jeton 9,60 TL 4,30 TL

 

TikTok Hediye İsim TikTok Jeton Adedi TikTok’tan Alış TL Tiktok’a Satış TL
Öpücük 150 Jeton 14,4 TL 6 TL
Asa 150 Jeton 14,4 TL 6 TL
Sunglasses 199 Jeton 19,2 TL 8 TL
Lale 200 Jeton 20 TL 8,5 TL
TikTok Yeteneği 250 Jeton 24 TL 10 TL
Yüzük 300 Jeton 28,8 TL 12 TL
Ud 300 Jeton 28,8 TL 12 TL

 

TikTok Hediye İsim TikTok Jeton Adedi TikTok’tan Alış TL Tiktok’a Satış TL
Concert 500 Jeton 48 TL 20 TL
Love Ballon 699 Jeton 67 TL 30 TL
Para Yağmuru 999 Jeton 95 TL 42 TL
Legendary 1000 Jeton 96 TL 43 TL
Carousel 2020 Jeton 194 TL 90 TL
Unicorn 5.000 Jeton 480 TL 200 TL
Yat 7499 Jeton 720 TL 330 TL
Görkemli Şato 20.000 Jeton 1920 TL 900 TL
Spor Araba 29.999 Jeton 2.880 TL 1152 TL

TikTok’un Çince versiyonunda – Douyin adlı bir uygulama – bu özelliğin bir üst versiyonu kullanılıyor. İçerik oluşturucular canlı yayın esnasında sattıkları ürüne bir alışveriş sepeti dahi ekleyebiliyorlar. Bu “alışveriş sepeti özelliği” sayesinde istediğiniz an ürün satışı için canlı yayın başlatabilir, açık artırma düzenleyebilir ve insanların söz konusu ürünü yayın süresince satın almalarını sağlayabilirsiniz.

Bu özelliğin dünya çapındaki tüm hesaplara er ya da geç geleceğini tahmin ediyoruz.

 

3) Influencer kampanyalarını yönetin.

Influencer ya da etki pazarlaması yeni bir kavram değil. Instagram kullanıcılarının aşina olduğu “influencer” kavramı uzun zamandır etkili bir pazarlama stratejisi olarak kullanılıyor. Hatta Influencer’lar ile markaları bir araya getiren aracı şirketler dahi var.

Aynı stratejiyi TikTok’a uyarlamak da mümkün. TikTok’taki içerik oluşturucular (influencer) ile bu kişilerle birlikte çalışmak isteyen markaları kavuşturan kişi olmaya ne dersiniz?

Influencer kampanya koordinatörü olarak anlaşmalara imza atmaktan tutun da her iki tarafa ait düzenlemeleri yapmaya ya da ürün teslimlerinin sorunsuz biçimde halledildiğinden emin olmaya kadar sunacağınız farklı pek çok hizmet için belirli bir ücret talep edebilirsiniz.

TikTok, zekice tasarlanmış bir platformdur. Öyle ki sistemin içine entegre edilmiş dahili bir influencer programı dahi mevcuttur. Yani büyük markalar da TikTok’a kaydolabilir ve bu özellik sayesinde markanıza uyumlu influencer’ların/TikTok kullanıcılarının kimler olduğunu öğrenebilirsiniz.

Ancak, bunu yapmanın da bir bedeli olacağını unutmamalısınız-bu hizmet karşılığında TikTok’a belirli bir yüzde ödemeniz gerekir. Tam da bu noktada devreye girebilir ve sözleşmeleri platform dışında imzalamak ve markaların para tasarrufu yapmasına yardımcı olmak adına aracılık hizmetini sunabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Influencer Pazarlama Nedir? Örnekleri Nelerdir?

 

4) TikTok Ads kullanın.

Tıpkı Facebook ve Instagram reklamlarından olduğu gibi TikTok reklamları üzerinden para kazanmak da mümkündür. Hemen şimdi Google üzerinden “TikTok reklamları(TikTok Ads)” araması yapabilir ve uygulamanın reklam platformuna erişim için kaydolabilirsiniz.

Daha önce farklı bir platformdaki web trafiğiniz üzerinden gelir elde ettiyseniz, TikTok Ads uygulamasının işleyişini algılamanız çok daha kolay olacaktır. Bu tarz bir deneyiminiz varsa veya mevcut pazarınızı TikTok’a kaydırmayı düşünüyorsanız, TikTok Ads aracılığıyla bir iki reklam oluşturabilir, süreci test edip neler olduğunu birinci elden deneyimlemek adına belirli bir bütçe ayırabilirsiniz. Buna değecektir. Hem belki de TikTok sayesinde satışlarınızı kayda değer miktarda artırabilirsiniz.

 

5) Hesap yönetim hizmetleri sunun.

TikTok’tan para kazanmanın bir diğer yolu ise içerik oluşturucuları için yönetim hizmetleri sunmaktır.

TikTok’taki bazı içerik oluşturucuların milyonlarca takipçisi vardır ve bu sayıya kimi zaman tek bir gecede ulaşırlar. Hızlı, değil mi? Bu, aynı zamanda tüm fırsatların ayağınıza bir anda serilivermesi anlamına gelir.

Bu ani yükseliş içerik oluşturucular için de sürpriz olacağından desteğe ihtiyaç duyabilirler. Sizin göreviniz bu noktada başlar ve onlara içerik ya da yaratıcılık stratejilerini geliştirmeye ya da karşılarına çıkan fırsatları/teklifleri nasıl değerlendireceklerine ilişkin hizmetler sunarsınız.

Dolayısıyla, yaratıcılık veya hikaye anlatıcılığı konusunda sağlam bir alt yapıya sahip olduğunuza inanıyorsanız bu özelliklerden içerik oluşturuculara yönetim hizmetleri sunmada yararlanabilirsiniz.

 

6) Danışmanlık hizmeti sunun.

Profesyonel bir TikTok kullanıcısı olursanız yüzlerce/milyonlarca görüntüleme alan videoların nasıl çekileceğine yani, içeriklerin nasıl oluşturulması gerektiğine dair net bir kavrayış geliştirir; öğrendiklerinizi başkalarıyla da paylaşmak üzere danışmanlık hizmetleri sunmayı düşünebilirsiniz.

Bu, platformdaki uzmanlığınızdan faydalanmanın ve TikTok fenomeni olmak veya viral içerikler yaratmak isteyen insanlara yardımcı olmanın muazzam bir yoludur. Bu sayede, pazarlama stratejilerini daha da güçlendirir ve videolarının milyonlarca insan tarafından olmasa dahi yüz binlerce kişi tarafından görüntülenmesini sağlarsınız.

Tabii bunu bir hizmet olarak sunmak için sağlam bir alt yapıya ve deneyime ihtiyacınız var. Bunu sağladığınız vakit, insanlar deneyimlerinizden ve zekanızdan yararlanmak adına size ödeme yapmaktan çekinmeyeceklerdir.

Şayet görüntülenme ya da takipçi sayılarını artırmalarını sağlar veya influencer anlaşmaları imzalamalarına yardımcı olursanız, hesap danışmanları olarak yaptıkları anlaşmadan belirli bir yüzdenin tarafınıza ödenmesini talep edebilirsiniz.

 

Son Söz

TikTok’tan para kazanmanızı sağlayacak 6 etkili yöntem listeledik.

Şimdi başladığımız noktaya geri dönelim.

Sizce neden TikTok’un Instagram’dan daha güçlü bir pazarlama platformu olabileceği düşünülüyor?

Instagram hikayeleri yapı itibariyle TikTok videolarına benziyor, ancak 24 saat sonra süreleri doluyor. İşte TikTok’un güçlü olduğu nokta bu. TikTok bu açıdan tıpkı YouTube’a benziyor, yani bugün yayınladığınız bir video, aylar sonra dahi  izlenebilir oluyor ve bu tarz içerikleri izlemek isteyen insanların akışına yönlendiriliyor.

Anlayacağınız, videolarınızın kaybolmaması önemli bir avantaj, çünkü TikTok algoritması sayesinde içerikleriniz aylar sonra dahi size yoğun bir izleyici kitlesi ya da web trafiği olarak geri dönebiliyor.

Bu yüzden insanlar birkaç takipçiyle de TikTok fenomeni olabiliyorlar.

Yazımızın başında da söylediğimiz gibi TikTok’a ilgi büyük ancak platform henüz yoğun bir içeriğe sahip değil. Bu da mevcut verilerin kullanıcılar arasında dönüp duracağı anlamına geliyor. Yani, bir sabah gözünüzü açıp milyonlarca görüntülenme sayısına ulaştığınızı görebilme ihtimaliniz bir hayli yüksek. Yani, bu platformda fark edilmeniz çok daha kolay çünkü internet dünyasında sizi bu türden başarılı sonuçlara ulaştırabilecek başka bir uygulama veya platform bulunmuyor.

TikTok hesabınız var mı? Cevabınız hayırsa bir an evvel hesap açın ve platformun nimetlerinden yararlanmaya başlayın.

Mutlaka okuyun: TikTok Ne Kadar Kazandırıyor? En Çok Kazanan TikTok Fenomenleri

 

İlginizi çekebilir

İnstagram’dan Para Kazanmak
Youtube’dan Para Kazanmak
İnternetten Nasıl Para Kazanılır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.