TikTok’tan Nasıl Para Kazanılır?

Artık birçok insan, doğduğundan bu yana kendilerine dayatılan düzenden ve sınırlardan kurtulup, farklı bir yaşamın hayalini kuruyor. Kimi seyahat etmek, kimi kendi kabuğunu çekilip yavaşlamak, kimi ise tüm zamanını ailesi ve sevdikleriyle geçirmek geçiyor. Hayaller farklı olsa da, kimse ölene dek sırf geçimini sağlayabilmek için sabah 9 akşam 5 çalışmak istemiyor.

Bu nedenle, farklı bir yaşama ait hayallerin gerçek olabileceğini göstermek istiyoruz. Tiktok da bu hayalinizin kapısını aralayacak uygulamalardan biri!

Öncelikle bir konuyu netleştirmekte fayda var. Tiktok dendiğinde insanların kafasında hemen, çalışmadan kısa yoldan zengin olma hayali beliriyor. Elbette zamanla Tiktok’tan para kazanmak ve hatta zengin olmak mümkün. Ancak başlangıçta maaşlı iş hayatına oranla daha fazla çalışmanız gerekeceğini unutmamalısınız. Hangi içeriklerin çok izlendiğini ve nasıl viral olacak içerikler üretebileceğinizi öğrenmeniz gerekiyor. Bunların yanında sıkı bir içerik üretim takvimi ve büyüme stratejisi de oluşturmalısınız.

Özetle, Tiktok’tan para kazanmak için azimli, kararlı ve disiplinli olmanız gerekiyor. Bu, size özgürlük ve esneklik sağlayacak ama bir yandan da ciddi bir sorumluluk yükleyecektir. Bu gerçeği kabul ederek başlarsanız başarılı olmak için ihtiyacınız olan motivasyona ve kararlılığa sahip olabilirsiniz.

Tiktok Nedir?

TikTok, içeriğinde yer alan yüzlerce görsel ve ses efekti ile kısa videolar çekmenize yarayan Çinli bir uygulamadır. Bu uygulama ile sohbet edebilir, klip çekebilir ya da yeteneklerinizi sergileyeceğiniz videolar yayınlayabilirsiniz.

Bugün dünya üzerinde 1 milyardan fazla kişi TikTok kullanıyor. Üstelik bu sayı her geçen gün daha da artıyor. Artan bu eğilim uygulamayı pazarlamacıların ve firmaların ilgi odağı haline getirdi.

Neden mi?

Çünkü TikTok’a yönelik ilgi artmış olsa da, uygulamada yer alan içerik sayısı halen daha istenilen yoğunlukta değil.

Bu nedenle, içerik yaratmada usta TikTok kullanıcıları akıl almaz görüntülenme sayılarına ulaşabiliyor. Öyle ki kimileri tek bir gecede viral olmayı dahi başarıyor.

Çok değil birkaç yıl önce aynı şeyleri Instagram için konuşuyorduk.

İnsanlar çoğu yönüyle gençlere hitap ettiğini düşündükleri Instagram uygulamasına yoğun bir ilgi gösterseler de, bu uygulama üzerinden para kazanmanın tek yolunun takipçi sayılarını kayda değer miktarda artırmak olduğunu düşünüyorlardı.

Günümüzde ise Instagram’da sadece 10 bin takipçiye sahip olarak ayda binlerce lira kazanabiliyorsunuz. Neden aynı değişim TikTok’ta da yaşanmasın?

Mutlaka okuyun: İnstagram’dan Nasıl Para Kazanılır?

Mutlaka okuyun: Tiktok’tan Para Kazanmak İçin Kaç Takipçi Gerekir?

Bu sebeple TikTok’u kullanmaya başlamak için acele etmenizde fayda var. Zira Instagram örneğinden çıkarılan ders uygulama henüz pazarlama aracına tam dönüşmeden kullanılması yönündeydi. Bu sayede daha fazla kişiye ulaşabiliyor ve takipçilerinizi artırabiliyordunuz. Şimdilerde ise bu öncü adım TikTok’a dahil olmak ve onu sağlam bir gelir kaynağına dönüştürebilmek için atılıyor.

Sizler de aynı fikirdeyseniz ve henüz herkes tam uyanmamışken TikTok dünyasına hızlı bir giriş yapmak istiyorsanız dorğu yerdesiniz. TikTok üzerinden nasıl para kazanacağınızı anlamak için yazımızı okumaya devam edin.

Yazımızda “TikTok para kazandırıyor mu?” diye merak edenlere 6 farklı para kazanma yöntemine ve para kazanma şartlarına değineceğiz.

Ve TikTok’un niçin Instagram’dan dahi güçlü bir pazarlama platformuna dönüşebileceğine ilişkin öngörülerimizi sizlerle paylaşacağız.

TikTok Para Kazanma Yolları ve Şartları

1) TikTok hesabınızı geliştirin ve başkasına satın.

tiktok hesabını satarak para kazanmak

TikTok’tan para kazanmanın ilk yolu hesabınızı geliştirmek/büyütmek -takipçi sayınızı artırmak- ve yeterli takipçiye ulaştığınızda hesabı başkasına satmaktır.

E-ticaret veya ürün sektörünün her geçen gün artan popülaritesini düşündüğümüzde Tiktok da, güçlü bir pazarlama yöntemi haline gelmiştir.

Tıpkı Instagram’daki gibi belirli bir niş seçer, sonrasında ise söz konusu nişe yönelik eğlenceli içerikler yaratırsınız. Temel amaç, ideal müşterinin dikkatini çekebilmek adına viral olabilecek potansiyelde içerikler yaratmaktır.

Bugün TikTok profillerini belirli bir hedef kitleye-dolayısıyla da amaca-yönlendirmeyi başarmış sayısız kullanıcı mevcuttur. Bu kullanıcılar hesaplarını, genellikle niş bir konu üzerinde büyüttükten sonra o nişe ait markalara satarlar.

Markaların bu işten karı ise şudur: Yüksek takipçili bir hesaba sahip olunduğunda ürün satışlarını ve marka bilinirliklerini artırabilirler.

TikTok üzerinden ürün satış yapmanın bir diğer yolu ise canlı yayınlardır. Canlı yayın esnasında herhangi bir ürünü tanıtabilir veya açık artırma yoluyla satabilirsiniz.

Üstelik biyografinizde takipçilerinizi her daim ürününüzü satın almaya yönlendireceğiniz bir bağlantı da bulundurabilirsiniz.

TikTok’u seveceğinizi düşünüyor ve kitleleri peşinizden sürükleyebileceğiniz niş bir konu bulup kendi kitlenizi yaratmak istiyorsanız bir an evvel bu hayalin peşinden gitmeye bakın. Bu sayede, hayalinizdeki markalara ulaşabilir ve bol takipçili TikTok hesabınızı bu büyük markalara satabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: TikTok’ta Takipçi Artırma Yöntemleri

Mutlaka okuyun: TikTok İçerik Fikirleri

Mutlaka okuyun: TikTok’ta Mavi Tik Nasıl Alınır?


2) Tiktok’ta canlı yayınlardan para kazanın.

tiktokta bağış toplayarak para kazanmak

TikTok’tan para kazanmanın ikinci bir yolu ise canlı yayınlar aracılığıyla insanlardan bağış toplamaktır.

Bu özellik sizce de büyüleyici değil mi? Üstelik TikTok’un tam bir para kazandırma platformu olarak tasarlandığı iddiasını daha da güçlendiriyor.

Bağış sistemi şöyle işliyor:

TikTok kullanıcısı olup hesabınıza girdiğinizde  “bakiye” bölümüne ulaşın ve “jeton” adı verilen sanal paralardan satın alın. 70 jeton için 22,85 TL ödemeniz gerekecek. Peki, bu jetonlarla ne yapacaksınız?

Örneğin, sevdiğiniz içerik oluşturuculardan biri canlı yayın başlattığında onlara size sundukları kaliteli içerikler için teşekkür mahiyetinde bu hediyelerden gönderebilirsiniz.

İçerik yaratıcıları bu jetonlarla ne mi yapar?

Elde ettikleri jetonları “elmas” haline getirir ve bu elmasları nakite çevirebilirler.

Harika, değil mi?

Tiktok’ta canlı yayın açma şartlarını şu yazımızdan detaylıca. öğrenebilirsiniz

Tiktok hediyelerinden bazıları ve ücretleri şu şekilde:

TikTok Hediye İsimTikTok Jeton AdediTikTok’tan Alış TLTiktok’a Satış TL
TikTok Gül1 Jeton0,33 TL0,13 TL
TikTok1 Jeton0,33 TL0,13 TL
Baklava2 Jeton0,66 TL0,26 TL
Nazar Boncuğu5 Jeton1,69 TL0,65 TL
Finger Heart5 Jeton1,69 TL0,65 TL
Panda5 Jeton1,69 TL0,65 TL
Merhaba10 Jeton3,3 TL1,3 TL
TikTok Hediye İsimTikTok Jeton AdediTikTok’tan Alış TLTiktok’a Satış TL
Goodnight10 Jeton3,3 TL1,3 TL
Kalp10 Jeton3,3 TL1,3 TL
Big Love25 Jeton8,45 TL3,25 TL
Sun Cream50 Jeton17,90 TL6,5 TL
Çay50 Jeton17,90 TL6,5 TL
RainBow100 Jeton32,5 TL13 TL
Ayıcık100 Jeton32,5 TL13 TL
TikTok Hediye İsimTikTok Jeton AdediTikTok’tan Alış TLTiktok’a Satış TL
Öpücük150 Jeton48,85 TL19 TL
Asa150 Jeton48,85 TL19 TL
Sunglasses199 Jeton64,77 TL25,87 TL
Lale200 Jeton65 TL26 TL
TikTok Yeteneği250 Jeton81,42 TL32,5 TL
Yüzük300 Jeton97,7 TL39 TL
Ud300 Jeton97,7 TL39 TL
TikTok Hediye İsimTikTok Jeton AdediTikTok’tan Alış TLTiktok’a Satış TL
Concert500 Jeton162,85 TL65 TL
Love Ballon699 Jeton227,17 TL90,77 TL
Para Yağmuru999 Jeton324,77 TL129,77 TL
Legendary1000 Jeton325 TL130 TL
Carousel2020 Jeton656,5 TL262,6 TL
Unicorn5.000 Jeton1625 TL650 TL
Yat7499 Jeton2437,17 TL974,77 TL
Görkemli Şato20.000 Jeton6500 TL2600 TL
Spor Araba29.999 Jeton9749,77 TL3899,77 TL
tiktok hediye fiyatları canlı yayından para kazanma

TikTok’un Çince versiyonunda – Douyin adlı bir uygulama – bu özelliğin bir üst versiyonu kullanılıyor. İçerik oluşturucular canlı yayın esnasında sattıkları ürüne bir alışveriş sepeti dahi ekleyebiliyorlar. Bu “alışveriş sepeti özelliği” sayesinde istediğiniz an ürün satışı için canlı yayın başlatabiliyor, açık artırma düzenleyebiliyor ve insanların söz konusu ürünü yayın süresince satın almalarını sağlayabiliyorsunuz.

Bu özelliğin dünya çapındaki tüm hesaplara er ya da geç geleceğini tahmin ediyoruz.

Mutlaka okuyun: TikTok’ta Canlı Yayın Açma Şartları


3) Influencer kampanyalarını yönetin.

tiktok influencer pazarlama

Influencer ya da etki pazarlaması yeni bir kavram değil. Instagram kullanıcılarının aşina olduğu “influencer” kavramı uzun zamandır etkili bir pazarlama stratejisi olarak kullanılıyor. Hatta Influencer’lar ile markaları bir araya getiren aracı şirketler dahi var.

Aynı stratejiyi TikTok’a uyarlamak da mümkün. TikTok’taki içerik oluşturucular (influencer) ile bu kişilerle birlikte çalışmak isteyen markaları kavuşturan kişi olmaya ne dersiniz?

Influencer kampanya koordinatörü olarak anlaşmalara imza atmaktan tutun da her iki tarafa ait düzenlemeleri yapmaya ya da ürün teslimlerinin sorunsuz biçimde halledildiğinden emin olmaya kadar sunacağınız farklı pek çok hizmet için belirli bir ücret talep edebilirsiniz.

TikTok, zekice tasarlanmış bir platformdur. Öyle ki sistemin içine entegre edilmiş dahili bir influencer programı dahi mevcuttur. Yani büyük markalar da TikTok’a kaydolabilir ve bu özellik sayesinde markanıza uyumlu influencer’ların/TikTok kullanıcılarının kimler olduğunu öğrenebilirsiniz.

Ancak, bunu yapmanın da bir bedeli olacağını unutmamalısınız-bu hizmet karşılığında TikTok’a belirli bir yüzde ödemeniz gerekir. Tam da bu noktada devreye girebilir ve sözleşmeleri platform dışında imzalamak ve markaların para tasarrufu yapmasına yardımcı olmak adına aracılık hizmetini sunabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Influencer Pazarlama Nedir? Örnekleri Nelerdir?


4) TikTok Ads kullanın.

tiktok reklamları ile para kazanmak

Tıpkı Facebook ve Instagram reklamlarından olduğu gibi TikTok reklamları üzerinden para kazanmak da mümkündür. Hemen şimdi Google üzerinden “TikTok reklamları(TikTok Ads)” araması yapabilir ve uygulamanın reklam platformuna erişim için kaydolabilirsiniz.

Daha önce farklı bir platformdaki web trafiğiniz üzerinden gelir elde ettiyseniz, TikTok Ads uygulamasının işleyişini algılamanız çok daha kolay olacaktır. Bu tarz bir deneyiminiz varsa veya mevcut pazarınızı TikTok’a kaydırmayı düşünüyorsanız, TikTok Ads aracılığıyla bir iki reklam oluşturabilir, süreci test edip neler olduğunu birinci elden deneyimlemek adına belirli bir bütçe ayırabilirsiniz. Buna değecektir. Hem belki de TikTok sayesinde satışlarınızı kayda değer miktarda artırabilirsiniz.


5) Hesap yönetim hizmetleri sunun.

tiktok hesap yönetimi

TikTok’tan para kazanmanın bir diğer yolu ise içerik oluşturucuları için yönetim hizmetleri sunmaktır.

TikTok’taki bazı içerik oluşturucuların milyonlarca takipçisi vardır ve bu sayıya kimi zaman tek bir gecede ulaşırlar. Hızlı, değil mi? Bu, aynı zamanda tüm fırsatların ayağınıza bir anda serilivermesi anlamına gelir.

Bu ani yükseliş içerik oluşturucular için de sürpriz olacağından desteğe ihtiyaç duyabilirler. Sizin göreviniz bu noktada başlar ve onlara içerik ya da yaratıcılık stratejilerini geliştirmeye ya da karşılarına çıkan fırsatları/teklifleri nasıl değerlendireceklerine ilişkin hizmetler sunarsınız.

Dolayısıyla, yaratıcılık veya hikaye anlatıcılığı konusunda sağlam bir alt yapıya sahip olduğunuza inanıyorsanız bu özelliklerden içerik oluşturuculara yönetim hizmetleri sunmada yararlanabilirsiniz.


6) Danışmanlık hizmeti sunun.

tiktok danışmanlık

Profesyonel bir TikTok kullanıcısı olursanız yüzlerce/milyonlarca görüntüleme alan videoların nasıl çekileceğine yani, içeriklerin nasıl oluşturulması gerektiğine dair net bir kavrayış geliştirir; öğrendiklerinizi başkalarıyla da paylaşmak üzere danışmanlık hizmetleri sunmayı düşünebilirsiniz.

Bu, platformdaki uzmanlığınızdan faydalanmanın ve TikTok fenomeni olmak veya viral içerikler yaratmak isteyen insanlara yardımcı olmanın muazzam bir yoludur. Bu sayede, pazarlama stratejilerini daha da güçlendirir ve videolarının milyonlarca insan tarafından olmasa dahi yüz binlerce kişi tarafından görüntülenmesini sağlarsınız.

Tabii bunu bir hizmet olarak sunmak için sağlam bir alt yapıya ve deneyime ihtiyacınız var. Bunu sağladığınız vakit, insanlar deneyimlerinizden ve zekanızdan yararlanmak adına size ödeme yapmaktan çekinmeyeceklerdir.

Şayet görüntülenme ya da takipçi sayılarını artırmalarını sağlar veya influencer anlaşmaları imzalamalarına yardımcı olursanız, hesap danışmanları olarak yaptıkları anlaşmadan belirli bir yüzdenin tarafınıza ödenmesini talep edebilirsiniz.


7) Tiktok hesabınızdan diğer sosyal medya hesaplarına link verin

instagramdan para kazanmak

Tiktok’ta yeterince populerite kazandığınızda profilinizden link vererek takipçilerinizi İnstagram ve Youtube gibi daha kolay para kazanabileceğiniz sosyal medya hesaplarınıza yönlendirebilirsiniz. Örneğin İnstagram’da Trendyol linki paylaşarak para kazanmak hiç sanmadığınız kadar kazançlı olabilmektedir.

Mutlaka okuyun: Sosyal Medyadan Para Kazanmak


8) 1000 izlenme başına para kazanın

Tiktok reklam gelirlerini kullanıcılarla paylaşmasa da yeni çıkardığı İçerik Oluşturucu Fonu (Creator Fund) ile belli şartları sağlayan kullanıcılara 1000 izlenme başına ödeme yapıyor. 2023’te bu fon ile kullanıcılara 1 milyar dolar ödenmesi planlanıyor.

Bu fondan sizden payınıza düşeni almak isterseniz aşağıdaki şartları sağlayıp başvuru yapmanız gerek:

  • En az 18 yaşını doldurmuş olmak
  • 10 bin ve daha fazla takipçiye sahip olmak
  • Son 1 ayda en az içeriklerinizin en az 100 bin izlenmiş olması

Bu şartları sağlayan herkes programa başvuru yapabilir.Son Söz

tiktok para kazanma

TikTok’tan para kazanmanızı sağlayacak 6 etkili yöntem listeledik.

Şimdi başladığımız noktaya geri dönelim.

Sizce neden TikTok’un Instagram’dan daha güçlü bir pazarlama platformu olabileceği düşünülüyor?

Instagram hikayeleri yapı itibariyle TikTok videolarına benziyor, ancak 24 saat sonra süreleri doluyor. İşte TikTok’un güçlü olduğu nokta bu. TikTok bu açıdan tıpkı YouTube’a benziyor, yani bugün yayınladığınız bir video, aylar sonra dahi  izlenebilir oluyor ve bu tarz içerikleri izlemek isteyen insanların akışına yönlendiriliyor.

Anlayacağınız, videolarınızın kaybolmaması önemli bir avantaj, çünkü TikTok algoritması sayesinde içerikleriniz aylar sonra dahi size yoğun bir izleyici kitlesi ya da web trafiği olarak geri dönebiliyor.

Bu yüzden insanlar birkaç takipçiyle de TikTok fenomeni olabiliyorlar.

tiktoktan para kazanmak

Yazımızın başında da söylediğimiz gibi TikTok’a ilgi büyük ancak platform henüz yoğun bir içeriğe sahip değil. Bu da mevcut verilerin kullanıcılar arasında dönüp duracağı anlamına geliyor. Yani, bir sabah gözünüzü açıp milyonlarca görüntülenme sayısına ulaştığınızı görebilme ihtimaliniz bir hayli yüksek. Yani, bu platformda fark edilmeniz çok daha kolay çünkü internet dünyasında sizi bu türden başarılı sonuçlara ulaştırabilecek başka bir uygulama veya platform bulunmuyor.

TikTok hesabınız var mı? Cevabınız hayırsa bir an evvel hesap açın ve platformun nimetlerinden yararlanmaya başlayın.

Mutlaka okuyun: TikTok Ne Kadar Kazandırıyor?


İlginizi çekebilir

İnstagram’dan Nasıl Para Kazanılır?

Youtube’dan Nasıl Para Kazanılır?

İnternetten Nasıl Para Kazanılır?

Avatar

Yazar : Deniz

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir