Verilen Borç Para Nasıl Geri İstenir?

Hepimizin başına hayatında en az bir kere gelmiştir. Henüz gelmediyse de muhakkak gelecek bir durumdur bu. Diyelim ki birisine borç verdiniz. Bu arkadaşınız, bir akrabanız ya da iş yaptığınız bir kişi olabilir. Ancak borcun ödenme süresi gelmesi rağmen bu kişiden hiç ses çıkmaz. Paraya ihtiyacınız da var.

Peki arkadaşınızı ya da akrabanızı kırmadan deyim yerindeyse kırmadan bir şekilde verdiğiniz parayı geri almanın yolları nelerdir? ” Borç verdiğim parayı nasıl geri alabilirim? ” diyorsanız bu yazımız tam size göre. İşte sizlere, borcunu unutana hatırlatmak ve geri almak için 10 yöntem:


Verdiğiniz Borç Parayı Geri İsteme ve Geri Alma Taktikleri

1. Kibarca ödemeyi istemek ilk önceliğiniz olsun

borcunu isteme mesajları

İsteyenin bir yüzü vermeyenin iki yüzü kara derler. Paranızı geri isterken yüzünüz kararmasın çünkü bu atasözü artık sizden bahsetmiyor. Bu sizin en doğal hakkınız. Peki verilen borç para nasıl geri istenir?

Size bir atasözünü daha hatırlatmak isteriz. “Oha var, öküz durdurur. Oha var, saban kırdırır.” Sizin için önemli olan sabanı kırmadan paranızı geri almak. Bu nedenle arkadaşınıza nazikçe şöyle söylediğiniz takdirde işe yaraması kuvvetle muhtemel. İşte sizlere örnek borcunu isteme mesajları: 

“Dostum, seni sıkboğaz etmek istemem ama biliyorsun ihtiyacım olmasa sormazdım. Sana ödünç verdiğim parayı geri ödemenin bir yolunu bulabilir misin?”

Borç verirken bana istediğin zaman geri ödeyebileceğini söylemiştim ama bir sorun çıktı ve şu an acil paraya ihtiyacım var. Şimdi istesem seni de zorlamayacak şekilde en erken zaman ödeyebilirsin? ”

“Selam kardeşim. Meşgul olduğun için borcun ödeme günü aklından çıkmış olabilir diye düşündüm. Her şey yolundadır umarım.”

” Çok sıkışıksan borcun yarısını şimdi kalanını da sonra ödemeye ne dersin?”


2. Borcunuzun Karşılığında Bir Hizmet Alın

Madem sizden aldığı borcu geri ödeyebilecek parası yok, belki borcunuzu nakit olarak değil de ihtiyacınız olan bir işi yaptırarak alabilirsiniz. Diyelim ki yazılım ile ilgili bir konuda bir iş yaptırmanız gerekiyor ve arkadaşınızın bu konuda yeteneği ve ürünleri var. Bunu ondan isteyebilir ve karşılığında borcunu silebilirsiniz. İhtiyacın doğrudan sizin ile ilgili olmasına da gerek yok. Farz edelim kış mevsimi geldi. Size borcu olan şahıs da lastik işinde. Gelin görün ki sizin kışlık lastiğe ihtiyacınız yok. Ancak başka bir tanıdığınızın olabilir. Tanıdığınız kişi kışlık lastik alır. Siz de borcunuza karşılık parayı alırsınız. Böylece herkesin işi görülmüş olur. İyi düşünün herkesin işinize yarayabilecek bir yeteneği ya da becerisi vardır ve üstelik teklif ettiğinizde bu isteğiniz karşı tarafı belki de memnun edecektir.


3. Verdiğiniz Borcun Karşılığında Bir Mal Alın

Arkadaşınızın parası yok. Sizin işinize yarayacak bir hizmet de sunamıyor. Belki de sahip olduğu ya da ticaretini yaptığı bir mal ihtiyacınızı görebilir. Değeri borcunuza karşılık gelen bir ürüne sahipse ve bu ürün sizin de ihtiyacınız olan bir şeyse bunu borcunuza karşılık ondan talep edebilirsiniz. Bu ürüne doğrudan ihtiyacınız olmasına gerek de yok. Eğer satıp nakde dönüştürebileceğinizi düşünüyorsanız bu yolu tercih edebilirsiniz. Kim bilir belki bu her iki tarafı da memnun edebilir.


4. Borcu Unutmadığınızı Uygun Ortamlarda Hatırlatın

Borcunu unutana hatırlatmak kadar doğal bir şey yoktur. Bunu başına kakma olarak görmemelisiniz. Bazı durumlarda karşı taraf sizi gözlemler ve herhalde ihtiyacı yok diye düşünebilir. Ya da gerçekten unutumuş olabilir. Bu nedenle hatırlatmama gerek yok diye düşünmeyin. Başka bir konu çerçevesinde konuştuğunuz sırada bile konuyu açıp doğrudan veya ima ederek verdiiğiniz borç parayı hatırlatın.


5. Paraya İhtiyacınız Olduğunu Dolaylı Yollarla Anlatın

Arkadaşınızın borcunu geri ödemesi gerektiğini hatırlatmanın bir diğer yolu dolaylı olarak ona bu mesajı vermekten geçebilir. Örneğin bu hafta sonu bir planınız olup olmadığını sorduğunda “Bu sıralar maddi olarak biraz sıkışığım o nedenle evde takılacağım” diyebilirsiniz. Ya da öğlen bir şeyler yiyelim mi gibi bir soruyla muhatap olduğunuzda “Çok isterdim ancak ayın sonunu getirmekte zorlanıyorum. Bu yüzden yemeğimi evden getirdim” gibi bir karşılık verebilirsiniz. Böylece sosyal yaşantınız sırasında arkadaşınıza gerekli mesajı verebilirsiniz. Öyle ya! Anlayana sivrisinek saz, anlamayana davul zurna az.


6. Bir Ödeme Planı Teklif Edin

Arkadaşınızın borcu ödeyemeyeceğine ikna olduysanız belki de çözüm verdiğiniz parayı tek seferde geri almak yerine parça parça geri almaktır. Bu nedenle arkadaşınıza ödeme planı seçenekleri teklif edin. Önemli olan arkadaşınızın da bu parayı ödeyebileceğine ikna olması. Sizin açınızdan da önemli olan taksitle olsa bile verdiğiniz borcu geri alabilmek. İçinizde sözünü tutmayacağına yönelik bir kanaat olabilir. Nitekim aldığı borcu da ödeyeceğini söylemişti, ancak tutmadı. Bu durumda karşı tarafın da kabul edebileceği bir yazı kaleme alabilirsiniz. Böyle yazılı bir metin hukuki açıdan çok şey ifade etmese de psikolojik olarak karşı tarafı ödeme planına sadık kalmaya zorlayabilir. Sonuç olarak zararın neresinden dönerseniz kardır.


7. Konunun Hayat Memat Meselesi Olduğunu İfade Edin

Borç verdiğiniz paraya artık siz de çok fazla ihtiyaç duyuyor olabilirsiniz. Konu hayat memat derecesine çıkmış olabilir. En azından kısa zaman sonra durumun bu hale gelebileceğini düşünüyor olabilirsiniz. Bunu karşı tarafa net şekilde ifade edin ki artık sizi oyalamanın mümkün olmadığını anlasın. Belki arkadaşınızda bir suçluluk duygusu hasıl olur ve bu duygu aldığı borcu geri ödemesine sebep olabilir.


8. Yemek Ismarlatın

Belki “yok canım o kadar da değil” diyorsunuz. Ancak demek ki durum bu kadar vahim. Bu zamana kadar yaptığınız hiçbir şey, söylediğiniz hiçbir söz kar etmedi. Öyleyse olabilecek en basit şekilde verdiğiniz parayı geri almanın yolu ona yemek ısmarlatmak olabilir. Bulduğunuz her fırsatta ona yemek ısmarlatın. Ta ki borcunuzun karşılığını alana kadar. Kim bilir? Bu belki onun için havalı bile olabilir.


9. Üzerinde Etkisi Olan Birinden Hatırlatmasını Rica Edin

Artık sizin yapabileceğiniz bir şey kalmadığını düşünüyorsanız o zaman belki başkasının yapabileceği bir şey vardır. Devreye başkasını sokmayı deneyin. Burada önemli olan bu üçüncü kişinin arkadaşınız üzerinde etkisi olan, sözünü dinlediği, kıymet verdiği ya da en azından nazı geçen birisi olmasıdır. Burada taktik yapabilirsiniz. Örneğin bu kişi borç alan arkadaşınıza şöyle söyleyebilir: “Geçen gün Gökhan’ı gördüm. Canı sıkkındı. Paraya sıkışmış sanırım.” Ya da taktiğe gerek olmadığını düşünüyorsanız senaryo şöyle de olabilir: “Geçen gün Gökhan’ı gördüm. Paraya sıkışıkmış. Sana verdiği borcu verebilir misin diye benden sormamı istedi.” Bu durumda belki de arkadaşınız durumun aranızdaki bir konu olmaktan çıktığını gördüğünde işin ciddiyetini anlar ya da belki biraz mahcup olur ve borcunu ödemeye kendini mecbur hisseder.


10. Kredi Kartı İle Geri Ödemesini Teklif Edin

Son olarak yapabileceğiniz şey borcunuzu kredi kartı vasıtasıyla almak olabilir. Arkadaşınıza kredi kartından para çekmesini söyleyebilirsiniz. Bankanın ilk etapta uygulayacağı kredi kartından nakit çekim faizini hesaplayarak borcunuzdan düşebilirsiniz. Böylece bu miktarı kendinize fatura ederek arkadaşınızın zarar görmemesini sağlayabilirsiniz. Paranızı da büyük oranda tahsil etmiş olursunuz. Bu size acımasız geliyorsa ya da bu devirde kredi kartından nakit çekilmez diyorsanız başka bir seçenek daha mevcut. Kredi kartından hediye kart tanımlama seçeneği. Arkadaşınız kendi kredi kartından hediye kart tanımlayarak size verebilir. Siz de alışverişlerinizde bu kartı kullanabilirsiniz. Böylece nakit çekim faizi değil de standart kredi kartı ile alışveriş faizi geçerli olacaktır.

“Dostunu kaybetmek istiyorsan borç ver!” atasözünü duymuşsunuzdur. Biz sizinle bu yazımızda dostunuzu kaybetmeden borcunuzu geri alabilmenin 10 yolunu paylaştık. Umarız işinize yarar.


İlginizi çekebilir

Karşılıklılık İlkesi Nedir? Nasıl Kullanılır?

İnsanlar Nasıl İkna Edilir?

Yorum

Bir Yorum da Sen Bırak
 1. sakın borç vermeyin kimseye.
  şuanda da aynı sorunu tekrar yaşıyorum.
  kendi kendime sinirden çatlayacağım ya.
  parayı ilk benden isterken 50 kere aradı, mesajlar attı.
  aylar geçti verdiği sözden.
  şimdi arıyoruz bir de yüzüme kapatıyor telefonu.
  salaklık etmeyin benim gibi. her seferinde dayanamıyorum ve veriyorum. umarım bu son olur…
  emin olun her borç verdiğimde verdiğim paraya olan ihtiyacım kat kat arttı.
  yazıklar olsun böyle insanlara.
  paranız varsa bağış yapın ama sakın borç vermeyin.
  aklınıza gelmeyecek sonuçlarla karşılaşırsınız.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir