Yahoo Kurucularından Jerry Yang’ın Hayat Hikayesi

İnternet dünyanın önde gelen şirketlerinden Yahoo özellikle 1990’lı yılların sonunda oldukça popülerdi. Bu başarının ardında ise şirketin kurucularından Jerry Yang’ın büyük katkısı bulunuyor.

Yahoo kurucularından Tayvanlı girişimci Jerry Yang’ın hayat hikayesini paylaşıyoruz bu yazımızda.

 

Yahoo Kurucu Ortağı Jerry Yang Kimdir?

Jerry Yang, 1968 yılında Tayvan’ın başkenti Taipei’de dünyaya geldi.Esas adı Yang Chih Yuan olan Jerry Yang, 10 yaşında annesi ve ablasıyla birlikte ABD’nin Kaliforniya eyaletine yerleşti. Babası o 2 yaşındayken ölen Jerry Yang, okula başladığında tek kelime İngilizce bilmiyordu. Zamanla dil bariyerini aşan Jerry Yang, lisedeki başarısı ve yeteneği nedeniyle öğretmenleri tarafından takdir ediliyor, özel öğrencilerin toplandığı bir sınıfta eğitim görüyordu. Jerry Yang 1990 yılında prestijli Stanford Üniversitesi’nde elektrik elektronik mühendisliği bölümünden mezun oldu.

1993 yılında yine aynı bölümde doktora eğitimine devam eden girişmci, Stanford kampüsünde David Filo ile tanıştı. Bu arkadaşlık sayesinde internet dünyasına giriş yapan Yang, saatlerce internette geziniyordu. İnternete olan düşkünlüğü nedeniyle okul çalışmalarını ihmal eder hale gelmişti. Tabii San Jose gibi Silikon Vadisi’nin bulunduğu bir şehirde yaşıyor olmasının da bu fırsatı erken görmesi konusunda yardımcı olduğunu belirtmek gerek.

İnternetin bu ilk dönemlerinde henüz yeterince web sitesi olmadığı için aranan bir bilgiye ulaşmak çok da kolay değildi. Bu nedenle Şubat 1994’te ikili, internetteki favori sitelerinden bir index hazırlamaya başladılar. Bu çalışmayı ise Stanford kampüsündeki bir karavanın içinde yapıyorlardı. Kısa zaman içinde doktora çalışmaları biraz hafifleyince Yang ve Filo, bu indeksleme işine hız verdiler.

Sonunda ellerindeki web sitesi linkleri o kadar çoğaldı ki bunları kategorilere ve alt-kategorilere ayırma ihtiyacı duymaya başladılar. Yahoo konsepti de temel olarak böyle başladı.

 

Jerry’nin İnternet Rehberi

Hazırladıkları web sitesi indeksine “Jerry’s Guide to the World Wide Web” (Jerry’nin İnternet Rehberi) adı verdiler. Ancak bu ismi daha sonra Yahoo olarak değiştirdiler.

Yahoo! kuruluşunun ardından internetteki en büyük web sitelerinden biri oldu. Bu fırsatı gören Filo ve Yang da 1995 yılında Yahoo! Inc. adında bir şirket kurdular. Yani Yahoo diye bir fikrin doğuşundan şirketin kurulmasına kadar geçen süre yaklaşık 1 yıldı.

Bu dönemde Yang, doktora çalışmalarını askıya aldı ve tüm zamanını Yahoo’yu büyütmeye ayırdı. Doktora gibi çok zaman alan bir durum ortadan kalkınca internet rehberi olarak işlev gösteren Yahoo, ciddi bir arama motoru ve haber sitesi haline geldi. Web sitesi sonuçlarının yanında milyonlarca reklam da almaya başlayan Yahoo, internetin ayağa kalkmaya başladığı “noktacom” yıllarının en önemli teknoloji ve internet şirketlerinden biri haline geldi.

Bu dönemde yatırımcılar internet ve teknoloji şirketlerine para yağdırıyordu ve Silikon Vadisi de büyük bir hızla büyüyordu. Yahoo, 1990’larda yükselişine devam etti, 2000 yılında Yahoo’nun hisse senedi 119 dolardan satılıyordu. Yahoo’nun geleceği çok parlak gözüküyordu, bu nedenle de şirkete sürekli yatırım yapılıyor, kullanıcı deneyimi ve personel sayısı gittkiçe artıyordu.

Ancak Yahoo ne kadar hızlı büyüdüyse o kadar da büyük bir düşüş yaşadı. 2001’in ortalarında Yahoo’yu başarıya taşıyan dotcom balonu patladı, pek çok teknoloji şirketi piyasadan silindi. İşte tam bu dönemde ve bir yıl içinde Yahoo’nun hisse senedi 119 dolardan 4 dolara düştü. Yahoo bu dönemde iflasın eşiğine geldi.

“Mevcut durumdan memnun değilim, ancak kurallara uymakla mükellefiz.” (Jerry Yang)

Dotcom balonunun patlaması pek çok önemli web sitesini kapanmaya mecbur etti. Ancak Yahoo ciddi yaralar alsa da ayakta kalmayı başardı.

 

Microsoft’un 44 Milyar Dolarlık Teklifine Hayır

2008 yılında şirketin değeri 40 milyar dolar olarak ölçülüyordu. Google’ın ciddi rekabetine karşı Yahoo büyümesine devam etti ve Jerry Yang 2 yıl boyunca şirketin CEO’su oldu. (Yang o dönem CEO’luk görevinden sembolik olarak aylık 1 dolar kazanıyordu.) Bu dönemde dünyanın en büyük yazılım ve web şirketlerinden Microsoft, Yahoo’ya ilgi duymaya başladı ve şirketi satın almak için 44 milyar dolar teklif etti.

Çok tartışılan karar sonrası Yang, Microsoft’un 44 milyar dolarlık teklifini reddetti. Ona göre Microsoft’un teklifi kabul edilemez derecede düşüktü. Microsoft’un bu teklifi dönemindeki yönetimi, pazarlığa kapalı oluşu gibi nedenlerle şirketteki kredisi azalan Yang, Yahoo’daki görevinden ayrıldı.

 

44 Milyarlık Tekliften 4 Milyar Dolara Düşüş

Haziran 2017 itibarıyla Yahoo’nun şu an Verizon şirketler ailesine bağlı Oath grubuna ait olduğunu söyleyelim. Yahoo’nun yanı sıra Oath grubunda  Tumblr, AOL, HuffPost, Engadget, TechCrunch, Moviefone ve Makers gibi şirketler de yer alıyor. Oath, 2008’de Bill Gates’in 44 milyar dolarlık teklifini reddeden Yahoo’yu, yaklaşık 4.5 milyar dolara bünyesine kattı.

CEO’luğu döneminde hissedarlar nazarında pek sevilmese bile Jerry Yang’in 1990’lı yıllardaki başarısı inkar edilemez. Bugün Yahoo eski gücünde olmasa bile internet ekosisteminin hala önemli oyuncularından bir. Tüm web sitelerinden daha fazla sayfa görüntülemesi, inanılmaz büyük reklam ağı ve içerik üretimi konularda Yahoo hala dünyanın en başarılı şirketlerinden biri. Yani internette 15 yıl gibi bir süre yol göstericilik yapan Yahoo’yu kimse hafife almaya kalkamaz.

Tayvan’dan ABD’ye göçen bir ailenin üyesi olarak ülkeye çabucak adapte olan, çok başarılı bir eğitim süreci geçiren Jerry Yang, iş etiği, akademik donanımı ve zekası sayesinde teknoloji, arama motorları ve internet reklamı gibi konularda sektörün en önemli isimlerinden biri olmayı sürdürüyor.

 

Jerry Yang Hakkında Bilinmesi Gereken Önemli Bilgiler

Akiko Yamazaki adında Japon bir eşi olan Jerry Yang eşiyle Stanford Üniversitesi’nde tanıştı. Akiko Yamazaki, endüstri mühendisi olarak Wildlife Conservation Network’te (Yaban Hayatı Koruma Ağı) çalışıyor.

1999 yılında MIT Technology Review tarafından 35 yaşının altındaki en önemli 100 yenilikçi isimden biri seçildi. Ünlü girişimci, aynı zamanda internetin en etkili 25 isminden biri olarak kabul ediliyor.

Yahoo’daki görevinden sonra Jerry Yang “AME Cloud Ventures” adında bir yatırım şirketi kurdu. Bu şirket, kurulduğu günden itibaren 50’den fazla startup’a fon sağladı. Bu şirketlerden bazıları ise: Tango, Evernote, Wattpad…

2013 yılından beri “Workday Inc.” şirketinin bağımsız direktörlüğünü yapan Jerry Yang, aynı zamanda Alibaba’nın da bağımsız danışmanlığı görevini yürütüyor.

2014’te yine bir teknoloji devi olan Lenovo’nun bağımsız direktörlüğü görevini üstlenen Jerry Yang, aynı zamanda Stanford Üniversitesi yönetim kurulunda üye.

 

İlginizi çekebilir

Başarı Hikayeleri
Google’ın Kurucularından Sergey Brin’in Başarı Dolu Hayat Hikayesi
Durmuş BAYRAM

Yazar : Durmuş BAYRAM

Bilkent Üniversitesi "İletişim ve Tasarım" bölümünden mezun olduktan sonra DW Türkçe gibi birçok saygın kurumda online gazetecilik ve video üreticiliği yaptı. Sizler için iş fikirleri ve para kazanma yollarıyla ilgili araştırmalar yapıp rehber niteliğinde içerikler hazırlıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir