Yakın Geleceğin Pazarlama Trendleri

Pazarlamacılığın sürekli değişen dünyasında müşteriye ulaşmanın en iyi yolunu bulmak her zaman kolay değildir. Tam da reklamcıların hedef kitlelerini çözdüklerini düşündükleri anda, yepyeni bir teknoloji, yeni bir alışkanlık hatta farklı bir hedef kitlenin çıkagelmesiyle her şey anında değişir.

Buna rağmen geçen yılların trendlerinden örnek alınarak önümüzdeki yıl pazarlama alanında nelerin başarı getireceğini kestirmek imkansız değil. Bu yazımızda 2019 boyunca etkili olacak pazarlama ve reklamcılık stratejilerini derledik.

 

1- Reklamcılık Kişiye Özel Hale Geliyor

Bugüne kadar pazarlamacılar önce herkese ulaşmaya sonraysa kar getirecek müşterileri getirmeyecek olanlardan ayırmaya uğraştılar. John Hall’un bir Forbes röportajında bahsettiği gibi: “Birçok şirket müşterilerini, cüzdanlarındaki parayı korumaya çalışan gardiyanlar olarak görür, bu yüzden işin sonunda müşteriler kendilerini umursanmamış hatta belki aşağılanmış hissederler.”

Günümüzde, pazarlama stratejileri tüm kitlelere ulaşmaya çalışmak yerine hedef kitlelerini daha iyi süzerek kişiye özel bir reklamcılık sağlamaya çalışıyor. Sadece ürününüzle ilgilenebilecek müşterilere reklam yapmak yalnızca daha hesaplı değil aynı zamanda daha sürdürülebilir ve çok daha az zamana mal oluyor. Ayrıca müşteriler dört bir yandan reklam bombardımanına tutulmaktansa onlarla samimi ve güven veren diyaloglar kurulmasını tercih ediyorlar.

Kişiye özel reklamcılığın en yoğun kullanıldığı alanlardan biri e-mail. Çoğu insan farklı mail adreslerini farklı amaçlarla kullanıyor. Bu nedenle kullanıcıyı alakasız reklamlara boğmamak için her kullanıcı hesabının ayrıca değerlendirilmesi ve tanıtım amaçlı maillerin bu değerlendirmelere uygun biçimde dağıtılması önem kazanıyor.

 

2- İçerik Her Şeydir

Günümüz pazarlamacılığında bu artık herkesçe bilinen bir gerçek. Bir kitleyi etkilemenin yolu onlara ilham verici, düşündürücü, heyecanlandırıcı veya duygulandırıcı bir içerik sunmak. Ancak artık her kitleye onlara özel bir sunum hazırlamak gerekiyor. Alıcı kitlesinin profiline özel hazırlanmış içerikler çok daha verimli sonuçlar veriyor.

Tabii içeriği öylece insanların önüne koyup onunla ilgilenmelerini bekleyemezsiniz. Müşteriyi içerikli iletişime geçmeye ve çevresiyle paylaşmaya teşvik etmelisiniz. İçeriğiniz ne olursa olsun iki yönlü bir iletişime yol açmalıdır. Böylece müşterinin aradığı samimi ve güven veren diyaloğa ulaşabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: İçerik Pazarlaması Nedir? Örnekleri Nelerdir?

 

3- Sohbet Robotları Yaygınlaşıyor

Müşteri hizmetleri çok önemli fakat herkes telefonda gerçek bir insana derdini anlatırken rahat hissedemiyor ve çoğu insanın sorununu mail yoluyla çözecek kadar zamanı yok. İşte burada chatbot olarak da bilinen sohbet robotları devreye giriyor. Bu yapay zekalı yardımcılar internet sitelerine entegre ediliyor ve böylece müşterilerin soruları hızla cevaplanıyor.

Grand View Research’ün yayınladığı bir rapora göre her yıl %24.3 büyüyen sohbet robotu pazarının 2025 yılı itibariyle dünya çapında 1.25 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor. Tüketicilerin %45’i bir insanla konuşmaktansa bir sohbet robotuna danışmayı tercih ediyor. Yani böyle bir robot çalıştırmak, müşteri kitlesinin neredeyse yarısının isteğine cevap vermek anlamına geliyor.

 

4- Yapay Zeka Büyüyor

Yapay zeka teknolojileri hızlanarak büyümeye devam ediyor. Yapay zeka sayesinde veri analizi hızlanıyor, insanların yapamadığı işler yapılabilir hale geliyor. Kimi zaman kendi kendine öğrenen ileri seviye yapay zekalar kullanılıyor kim zamansa Netflix’in tavsiye sistemi gibi basit algoritmalara ihtiyaç duyuluyor.

Yapay zeka aynı zamanda tüketicilerin internet aktivitelerini inceleyerek müşteri davranışlarını anlamaya çalışıyor. Bu metot hakkında etik tartışmalar bulunsa da hiç değilse sektörün gelişimini takip etmek ve rakiplerinizin yapay zeka teknolojilerinden faydalanıp faydalanmadığını bilmek önemli.

Mutlaka okuyun: Yapay Zekâ Nedir?

 

5- İnsanlar Güvenlik Konusunda Daha Dikkatli

Her firma güvenliklerinin hat safhada olduğundan emin olmalı. Müşteriler güvenlik protokollerinin içeriğinden haberdar olmasa da kişisel verilerinin güvenliğinden emin olmalıdırlar. Ancak her şirket aynı güvenlik seviyesini sağlamıyor ve müşteriler bunun farkına varmaya başladı. Avrupa’da yürürlüğe giren yeni veri güvenliği düzenlemesi (General Data Prtotection Regulation yada GDPR) bu farkındalığın artmasında başrolü oynadı. Artık müşteriler şirketlerin kişisel verilerini ne amaçla kullandıklarıyla daha çok ilgilenir oldular.

Bu yüzden güvenlik konusunu müşterilerle paylaşmak bir hayli faydalı. İnsanların haklı sebeplerle siber saldırılardan, veri hırsızlığından ve kötüye kullanımdan korktuğu dünyamızda müşterilerin beklentilerini ve tercihlerini bilerek elinizden gelen en güvenli şekilde sunmak çok önemli.

 

6- Sesli Arama Yükselişte

Son yıllarda hayatımıza giren Siri, Alexa gibi sesli yardımcı teknolojileri bu trendin ne denli hızlı büyüdüğünün öncü göstergeleri. Search Engine Land’in verilerine göre sesli arama yoluyla yapılan satışlar 2017 yılında ABD’de 1.8 milyar dolara ulaştı. Bu sayının 2022’de 40 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Yani 2019 itibarıyla bu alanda büyük bir yükseliş olacak.

Sesli arama son yılların en dahiyane teknolojilerinden. Sonuçta kim yazmak yerine konuşmanın pratikliğini tercih etmez? Hem aramayı hem sipariş vermeyi kolaylaştıran sistem ekran başında geçirilen süreyi azalttığı için de kullanıcılar tarafından tercih ediliyor.

Tabii sesli aramanın yazılı aramaya göre eksiklikleri de var. Yazılı bir arama yaptığınızda karşınıza birden fazla sonuç sıralanırken sesli arama çok daha az sayıda sonuca ulaşıyor ve genellikle yalnızca bir sonucu sesli olarak sunuyor. Bu da sesli aramalarda ön sıralarda çıkmak isteyen sitelerin içeriklerinde düzenleme yapmaları gerektiği anlamına geliyor. Kısa site tanımları gibi yazıların da sesli söylendiğinde kulağa daha hoş gelecek şekilde yeniden yazılması gerekiyor. Arama motorlarındaki popülerliğinizi artırmak istiyorsanız önümüzdeki yıl bu teknolojiye el atmayı unutmayın.

 

7- Dikey Video Popülerleşiyor

Pazarlamada video artık olmazsa olmaz. Eskiden de pazarlama stratejilerinin bir parçası olan video artık başlı başına bir strateji alanı halini aldı. İnsanlar günde saatlerce video izliyorlar. Hatta öyle ki Youtube, Google’dan sonra en sık kullanılan arama motoru.  İster Youtube’da olsun ister Instagram ya da Facebook’ta, video günümüzde önemli bir tüketim malzemesi. Bir yakın zaman buluşu olan video, çoktan bir uzmanlık alanı oluşmuş durumda. Bu alanı iyi kullanmaksa pazarlama stratejilerinin en temel ögelerinden biri halini aldı.

Bir yandan mobil cihazların video izlemede kullanımı arttıkça yatay video yerini akıllı telefonlar için daha pratik olan dikey videoya bırakmaya başladı. Dünyanın en popüler sosyal medya platformlarından olan Instagram, yalnızca dikey video izlenebilmesi için IGTV isimli bir uygulamayı piyasaya sürdü. IGTV Instagram’a göre çok daha uzun süreli içeriklere izin veriyor; böylece animasyon filmler, 360 derece sanal gerçeklik videoları ve canlı yayınlar paylaşmak artık mümkün. Özellikle sosyal medya stratejilerinizi belirlerken IGTV standartlarında videolar üretmeyi göz önünde bulundurmalısınız.

 

8- Artık Z Jenerasyonunun Zamanı

Z jenerasyonu olarak tabir edilen 1995 sonrası doğan nesil artık büyüdü ve iş hayatına girerek geniş bir müşteri ve işçi kitlesi oluşturdular. Yakın zamanda birçok eski pazarlama stratejisi bu yeni nesle hitap etmekte zorlandı. Bunun temel sebepleri arasında henüz çok genç olmaları vardı ancak artık kendi parasının kazanan bir kitle halini aldılar. Bu nedenle de artık reklamcıların bu nesil üzerine yoğunlaşmaları gerekiyor.

Bütün bir jenerasyon hakkında kesin genellemeler yapmak zor, ancak konu Z jenerasyonu olduğunda bazı şeyleri akıldan çıkarmamak gerekiyor: Öncelikle otantisiteye çok önem veriyorlar ve sosyal sorumluluk sahibi işletmeleri tercih ediyorlar. Korkutucu bir hızda yeni sorunlar üreten bir dünyaya doğmuş olmanın verdiği etkiyle bu sorunlara çözüm arayan şirketlere sempati duyuyorlar. Bu da genç nüfusun tüketim tercihlerini derinden etkiliyor.

 

9- Görsel Arama Keşfediliyor

Sesli aramanın ardından gelse de görsel arama da yavaş yavaş arama motorlarında yerini alıyor. Google uzun süredir tersten görsel arama hizmeti sunuyor ancak bu hizmet bir görsele benzer resim veya fotoğraflar bulmakla sınırlı. Yeni teknolojiler anında kamera ile fotoğrafını çektiğiniz bir şey hakkında bilgi vermeyi amaçlıyor.

Pinterest bu amaçla Lens özelliğini piyasaya sürdü. Sosyal medya devinin açıklamasına göre bir ayda 600 milyonun üzerinde kullanıcı bu özelliği kullanarak arama yaptı. Görsel arama alanındaki gelişmelerden faydalanmak için sitenizi arama motorlarında çıkacak şekilde dizayn ederken Pinterest’in Lens özelliğini de göz önünde bulundurmayı unutmayın.

 

10- Rol Modeller Değişiyor

Sosyal medya pazarlama stratejilerinin en önde gelenlerinden biri rol modelleri üzerinden tüketicilere ulaşmak. Ancak eskiden alanında başarılı ünlüler, özellikle müzisyenler, oyuncular ve sporcular üzerinden yapılan ürün tanıtımları ve reklam anlaşmaları tüketicilerin rol modellerinin değişmesiyle değişime uğruyor. Müşteriler artık ünlüler yerine kendi yaşıtlarını takip ediyor.

İzlanda’da bir donmuş gıda üreticisi yakın zamanda ünlü kişiler yoluyla reklam yapmaktan vazgeçerek hızla daha az tanınmış ancak müşteri profiline daha yakın kişilere yöneldi. Özellikle annelere yönelik reklam yapan şirket halk içinden gerçek anneleri rol modelleri olarak öne çıkararak müşterilerine daha ikna edici bir yoldan ulaşmış oldu. Siz de önümüzdeki yıl pazarlama tercihlerinizi gözden geçirirken müşterilerinizin kimleri ciddiye aldıklarını inceleyin.

Mutlaka okuyun: Influencer Marketing Nedir? Örnekleri Nelerdir?

 

11- Her Yaş Grubunun Bir Platformu Var

Facebook hala dünyada ve ABD’de bir numaralı sosyal medya platformu. Özellikle ABD gibi gelişmiş ülkelerde kullanıcılarının bir kısmı (ABD’de %41) 65 yaşının üzerinde. Bu nedenle üst yaş gruplarına hitap eden bir ürün için Facebook vazgeçilmez bir pazarlama alanı. Öte yandan 2018’de yaşanan veri güvenliği krizi ve giderek politikleşen ortamıyla Facebook, daha genç nesiller için güvenilmez ve itici bir platform haline gelmeye başladı. Bu da alt yaş gruplarında Facebook kullanımının giderek azalmasına yol açıyor.

Facebook, kendisi için büyük tehlike arz eden bu durumu genç nüfusun daha çok itibar ettiği Instagram’ı satın alarak aşmış durumda. Instagram’ın görsel ve video bazlı yapısı, sık ve hızlı paylaşım yapmaya elverişli ortamı  gençler arasında popüler olmasını açıklıyor. Özellikle akıllı telefonlar üzerinden kullanılan platform yakın zamanda 1 milyar kullanıcıyı da aştı. Kullanıcılarının büyük çoğunluğu 30 yaşının altında olan Instagram, genç nüfusa yönelik pazarlama stratejileri için en uygun sosyal medya platformu olmayı uzun süre sürdürecek gibi duruyor.

 

12- Canlı Yayın Ayrı Bir Mecra

Videonun geniş izleyici kitlesinden ve iyi video yönetiminin faydalarından bahsettik. Ancak video içinde kendine yeni bir yer bulan canlı yayın kavramını da ayrıca ele almak gerekir. Playstation 4’e gelen yayın özelliği ve Twitch gibi platformların yaygınlaşmasıyla canlı yayın videolar yakın zamanda hızla popüler hale geldi.

Yeni nesil sosyal medya rol modelleri ile video reklamcılığını birleştiren bir ortam olan canlı yayın platformları yeni nesle hitap etmek isteyen pazarlamacılar için bulunmaz alanlar. Canlı yayınları güçlü kılan, yayıncının doğrudan izleyiciyle iletişime geçmesi ve izleyicilerin yaptıkları yorumlara anında geri dönüş verebilmesi. Yani internet canlı yayıncılığı gelmiş geçmiş en iyi çift yönlü kitle iletişim aracı. Bu yüzden doğru yayıncı ve yöntemle sunulduğunda canlı yayınların interaktif ve spontane yapısı pazarlamada çok büyük başarılar getirebilir.

 

İlginizi çekebilir

Reklam ve Pazarlama Hakkında Bilmeniz Gerekenler
En Etkili Satış Yöntemleri
Sevin KAYTAN

Yazar : Sevin KAYTAN

Londra Üniversitesi Ekonomi ve Finans bölümünden Üstün Başarı Programı kapsamında mezun oldu. Tüm dünyada girişimcilikle ilgili birçok araştırmada yer aldı. Şu anda ise kariyer yolculuğuna Paris'te bulunan "OECD Girişimcilik Merkezi" nde devam etmekte.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir