75 Adet Yaratıcı Reklam Afişi

Günümüzün 140 karakterlik dikkat aralığına sahip dünyasında dikkat çekmek için göze hitap eden reklamlar kullanmak bir gereklilik haline geldi. Tabii ki ürününüzün ya da markanızın öne çıkmasını sağlamak zor bir iştir. Aşağıda sizler için en dikkat çekici ve ilham verici 75 reklam afişini sıraladık. Görebileceğiniz üzere her biri mesajlarını iletmek için çok farklı taktikler kullansa da tek bir ortak yanları bulunuyor: mükemmel hikaye anlatma becerileri.

 

01. Mekanın size ilham vermesine izin verin.

VITRO ile birlikte 2015 Los Angeles Maratonu sponsoru olan ASICS Los Angeles simgelerini kullanarak harika bir reklam kampanyası başlatmış. Stuart Rowbottom ve Mike Campau’nun ellerinden çıkan reklam kampanyasında Beverly Hills Oteli, Capitol Records binası, Hollywood levhası gibi simgesel yerler bir ASICS ayakkabısının tabanına yerleştirilmiş.

 

02. Göz yanılsaması için görüntüleri birleştirin

Love Agency’nin Litvanya’daki Mint Vinetu kitap mağazası için yaptığı bu çarpıcı kampanyası okuyucuların yüzleri ile kitap kapaklarını birleştiriyor. 

 

03. Anlatmayın, gösterin.

DDB Brezilya FedEx için bu basit ama etkili kampanyayı hazırlamış. Mesajlarını vermek için binalar üzerinde kıta haritaları yerleştirilmiş.

 

04. Ürününüzü ortaya çıkaran tekil parçaları kullanın.

Cannes Lion’un Harley Davidson parça ve aksesuarları için hazırladığı bu ödüllü kampanyada motorsiklet parçaları bir araya gelerek motorsiklet sahiplerinin portrelerini ortaya çıkarıyor. Bu konseptin yaratıcıları için Brock Davis ve Eric Sorensen.

 

05. Ürününüzün bir yanını vurgulamak için renkleri kullanmak gibi yaratıcı yollar bulun.

Serviceplan’in Faber-Castell için hazırladığı bu reklamda renkli kalemler gerçek hayattan hayvanlar ve objelerle renk bağlamında eşleştirilmiş.

 

06. Proporsiyonla oynayın.

Bu reklam oldukça ilgi çekiyor, ama aynı zamanda ürkütücü de olabiliyor. Proporsiyonlarla oynamak her zaman güzel olmayabilir, ama insanların gözlerini kaçıramayacağı kesin.

 

07. Mesajınızı vermek için abartın.

 

Abartıyı kullanarak ortaya ilginç konseptler çıkarabilirsiniz. Saatchi & Saatchi’nin bu reklamında Ariel gömleği o kadar beyaz yapıyor ki gömlek gölgeyi engelliyor.

 

08. Müşterinizin hayatını nasıl kolaylaştırdığınızı gösterin.

Ürününüz müşterinizin hayatını nasıl kolaylaştırıyor? DDB Tribal Berlin’in Baş Kreatif Direktörü Eric Schoeffler’in takımıyla beraber Volkswagen için yarattığı bu reklam aynen bunu yapıyor. Reklamı yeni arabalar için sundukları isteğe bağlı özelliklerin satışlarını artırmak için yapmışlar. Eğer biraz espri katabileceğiniz bir ürünse, reklamınız harika görünecektir.

 

09. Detaylarda yaratıcı olun.

Bu reklamdaki online indirme çubuğu MTV’nin korsan müzik indirmeye karşı başlattığı kampanyasında kullanılmış. Bu sayede hayranların sevdikleri müzisyenlere müziklerini çalarak nasıl zarar verdiklerini anlatmak amaçlanmış. Yaratıcı detaylar kullanmak kendi başına ilgi çekici olmayan bir görsele can verecektir. MTV Avrupa’nın bu havalı projesinin Kreatif Direktörü ise Patrick Ackmann.

 

10. Beklenmeyenle oynayın.

DDB Brazil’in Kreatif Direktörleri Sergio Valente ve Rodolfo Sampaio Zoo Safari için bu yaratıcı reklamı yaratmış. Sloganı olan ‘Blend In’ (karışın, uyumlu olun) ise görsellere çok yakışmış. Projede dönüp bir daha bakmanızı sağlayacak diğer görüntülerde ise bir adam bir gorille birleşirken, diğer görsel de ise kaplan tercih edilmiş.

 

11. Probleme vurgu yapın – renkleri de kullanabiliyorsanız ne ala.

TBWA/Istanbul’daki ekip IKEA için tasarladıkları bu canlı renklerdeki reklamda dolap alanlarının küçüklüğüne vurgu yaparak IKEA’nın dolap için düzenleme ürünlerinin satışlarını artırmak amaçlanmış.

 

12. Popüler kültürü kullanın.

Esnek yara bandına en çok Bruce Banner ihtiyaç duyardı. J. Walter Thompson Dubai bu göze çarpan reklamda en sevilen Marvel süper kahramanlarından biri olan Hulk’ı kullanmış. Bu sayede ürünün kullanışlı tarafına hiç de sıkıcı olmayan bir şekilde vurgu yapmayı başarmışlar.

 

13. Beklenmedik bir bakış açısı kullanın.

BBDO İspanya’nın WWF için hazırladığı bu reklamda soyu tükenen hayvanlar bir oto tamirci garajına yerleştirilmiş. Bu bakış açısı WWF’in ‘Soy tükenmesi tamir edilemez’ sloganına oldukça uymuş. Yukarıdan çekilmiş olması ise kendine özgü bir bakış açısı katmış.

 

14. Zekice etkiler yaratmak için fotoğrafları düzenleyin.

Y&R Yeni Zelanda’nın Baş Kreatif Direktörü Josh Moore Schick hazırladığı bu reklam kampanyasında sakallar yerine tatlı ve tüylü canlıları kullanmış.

 

15. Pazarlama karakterinizi somutlaştırın.

Müşterinizin ya da sizin ideal pazarlama karakterini biliyor musunuz? Kreatif Direktör David Oldfield’ın LifeProof için yaptığı gibi siz de bu karaktere hayat verebilirsiniz.

 

16. Müşterilerinize onları anladığınızı gösterin.

Hedef kitlenizi düşünün — nerede yaşıyorlar? Ne yapıyorlar? Ogilvy’nin Ford Fusion için yaptığı bu reklam kampanyasında otomobil şehri dolaşan kaşiflerden biri olarak gösterilmiş.

 

17. Düşmana saldırın.

Young & Rubicam Colgate’in dişleri ne kadar beyaz yaptığını göstermek ve çözüme vurgu yapmak yerine sorunun kendisini ön plana çıkarmış. Dişlerin yerine diş görünümünün en büyük düşmanları olan sigara, kahve ve çay poşetlerinin konulması dikkatinizi çok farklı bir şekilde çekiyor.

 

18. Beyaz alan (bu durumda mavi) kullanın.

 

 

İspanya’daki Zink Project’in yarattığı bu reklamda ‘beyaz’ alanları doldurmak için göze çarpan bir renk kullanılmış. Volkswagen Sharan’ın reklamlarında ise reklamın yüzde 75’ini renkler dolduruyor.

 

19. Ölçüyle oynayın.

California State Üniversitesi’nin başalattığı bu projenin amacı Mini Cooper sahibi olmanın avantajlarını vurgulamak. Küçük olma ve çevreye uyum sağlama hikayesini abartarak arabaların uğur böcekleriyle yan yana olduğu sihirli bir dünya yaratmışlar.

 

20. Bağlamları karıştırın.

Kedi şeklinde cupkekler, ekmek somunu şeklinde köpekler. Jakarta’daki Lowe ajansı Lifebuoy el sabunu kampanyası için mizahi bir yaklamış sergilemiş, sloganı ise ‘dokunduğunuzu yersiniz’.

 

21. İlginç illüstrasyonları kullanın.

Black Swan Life’ın Crusoe Men iç giyim koleksiyonu için hazırladığı 2014 tarihli bu reklamda uyuyan erkeklerin üstüne hayat tarzlarını yansıtan illüstrasyonlar yerleştirilmiş.

 

22. Tüketicilerin duygularına hitap edin.

Lowe China’nın Altın Aslan ödüllü Shanghai General Motors/Buick hazırladığı bu reklam kampanyasında araba kazalarında gerçekten yaralanmış insanlar yolun ortasında durup kendilerini yaralayan sürücülerin görmezden geldiği trafik işaretlerini tutuyorlar. Bu güvenlik kampanyasının sloganı ise ‘Trafik işaretlerinin olmasının bir sebebi var’.

 

23. Nesneyi insanlaştırın.

M&C Saatchi’nin Australia Post için yaptığı bu göze çarpan reklam kampanyası insanlara sevdiklerinden bir mektup aldıklarında nasıl hissettiklerini hatırlatıyor.

 

24. Düz mantığı yaratıcı bir şekilde kullanın.

WWF’in ‘Vahşi Yaşama El Verin’ kampanyasında görüntüler gerçek bir elin üstüne yerleştirilmiş.

 

25. Detaylarla anlam yaratmak için fotoğrafları değiştirin.

Kreatif Direktör Julian Watt ve ekibi Avustralya’daki yangınlarla ilgili toplumu bilinçlendirmek amacıyla Fire Protection Association için bu reklamı yaratmış.

 

26. Tanınmış simgelerle kitlenizin ilgisini çekin.

Bahia hükümeti Brezilyalı reklam ajansı Leiaute Propaganda ile birlikte akıllı telefon kullanımına bağlı ölüm ve kazalara dikkat çekmek bu reklam kampanyasını başlatmış. Her bir reklam önemli trafik işaretlerinin yerine bir sosyal medya ağının simgesini kullanıyor.

 

27. Anahtar konsepti vermek için tek bir güçlü görsel kullanın.

Nicolas Baillargeon’a acılı Tabasco sosunun özünü görsellerle yansıtması görevi verilmiş. İnsan yüzünden yapılma bu volkan görseli bunu fazlasıyla yerine getiriyor.

 

28. Görseli yaratmak için ürünün kendisini kullanın.

Minimalizmin makarna ile buluşması. Spagettilerin havai fişek gösterisi şeklinde gösterilmesi Barilla’nın yılbaşı reklam kampanyası için oldukça uygun olmuş.

 

29. Fantezi unsurunu kullanın.

Farenheit DDB Peru Dukto lavabo açacakları için hazırladıkları bu reklamla iki Bronz Aslan ödülü almış.

 

30. Başrolü reklam metnine verin.

Miami Ad School Europe Daniel Blomberg tarafından yazılan bu mizahi reklam metnini ve canlı renkleri birleştirerek Ricola için bir reklam kampanyası hazırlamış.

 

31. Ünlü sanat eserlerinin konseptinize ilham vermesine izin verin.

Jung von Matt Hamburg’un Lego’nun ‘Yarat’ sloganına sahip reklam kampanyası Michelangelo’nun ünlü Adem’in Yaratılışı tablosundan ilham almış.

 

32. Minimal olun.

Adolfo Murillo’nun Bayer Asprin için yaptığı bu minimalistik reklamı mesajı basit ama güzel bir şekilde veriyor.

 

33. Reklamınınızın nerede gösteriliceğini göz önünde bulundurun.

Ogilvy Malezya’nın Lego için tasarladığı bu açık hava reklamı sadece bulunduğu çevreyi kullanmıyor, çevreyi reklamın bir parçası haline getiriyor.

 

34. Süper kahraman kullanın.

Kreatif Direktör Marco Gpe BMV için hazırladığı reklamda DC süper kahramanı olan ve hızıyla ünlü Flash’i kullanmış.

 

35. İyi bilinen simgeleri birleştirin.

Alexandre Tissier’in Lego için Spider Bond, Homerine ve Iron Bat gibi lego karakterlerini birleştirdiği bu reklamı her ne kadar Lego ısmarlamamış olsa da bizce kesinlikle kullanmalı.

 

36. Anında fark edilecek bir şey tasarlamak için ürününüzü kullanın.

Geometry Global Hong Kong Legoları kullanarak sanat eseri tabloları yeniden yaratmış.

 

37. Görsel metaforlar kullanın.

Red Cell Milan’ın New York Film Akademisine yeni senaryo yazımı öğrencilerini çekmek için hazırladığı bu kampanyada buruşturulmuş kağıtlar patlamış mısır yerine kullanılmış.

 

38. Büyük farklılıkları göstermek için basit tasarım konseptleri kullanın.

Manifest Utilita’nın tasarladığı bu posterler cinsiyet eşitliğini vurgulamak için sade görsellerle çizgisel tasarımı birleştiriyor.

 

39. Ürünün problemi nasıl çözdüğünü gösterin ve anlatın.

STIHL için hazırlanan bu reklam kampanyası kelimelerle oluşturulmuş görseller kullanıyor ve kağıt parçalayıcıları ile üfleme makinelerinin nasıl kötü haberleri yok ettiğini gösteriyor.

 

40. Cüretkar olun.

Ogilvy’den Chris Garbutt’un ve Mather Paris’in Kreatif Direktörü olduğu bu reklam mesajını iletmek için graffiti ve hayvanları kullanmış.

 

41. Beyin fırtınası yaparak ürününüzün gücünü ön plana çıkaracak konseptler bulun.

Ogilvy & Mather’in uzun zamandır piyasada olan bir ürüne farklı bir bakış açısı kattığı reklam kampanyasında Poly-Brite’ın süper emiş gücü ön planda.

 

42. Büyük bir mesaj vermek için zıt görseller ve fikirler kullanın.

Irkçılık karşıtı 2010 yılında yapılan bir festival için hazırlanan bu reklamda tokalaşma ve silahları bir araya getirerek görselin sosyal mesajı vermesi sağlanmış.

 

43. Müşterilerinize çalıştıkları yerlerden ulaşın.

Vodafone çiftçiler için özelleştirilmiş hizmetlerinin reklamını yapması için Y&R’la anlaşmış ve ortaya mesajını yerine ulaştıran bu görsel çıkmış.

 

44. Konseptinizi hareketlendirin.

NHS’in bu poster kampanyasının interaktif versiyonu ses ve görüntüyü kullanarak kadının kulağına fısıldanıyormuş gibi bir etki yaratıyor.

 

45. Çevrenizin ‘wow’ dedirtecek görselleri sağlamasına izin verin.

Perwanal Saatchi & Saatchi’nin Jakarta JAKPETZ’in pire spreyleri hazırladığı bu reklam bir alışveriş merkezinin zeminine yerleştirilmiş. Yukarıdan bakıldığında insanlar köpeğin üstündeki pirelermiş gibi görünüyor.

 

46. Optik illüzyonlar kullanın.

JWT Mumbai’nin Berger için hazırladığı bu reklamda şirketin boyası gökyüzü ile birleşiyor, tabi havanın açık olması kaydıyla.

 

47. Görsellerinizin duygusal etkisini düşünün.

WWF’den etkili bir reklam daha. Reklamda hayvanlar toza dönüşüyor ve ‘hepsi gittiği zaman ne olacak’ mesajını yüzünüze çarpıyor.

 

48. Bağlamı göz önünde bulundurun.

Açık hava reklamları da üç boyutlu olabilir. Science World için hazırlanan bu harika reklam kitlenin dikkatini üç boyutlu olmasıyla çekiyor.

 

49. Duygusal sembolizmi güçlü bir etki yaratacak şekilde kullanın.

Swiss Chapter’ın bu ırkçılık karşıtı posteri duygusal sembolizmi kullanarak mesajını yerine ulaştırıyor.

 

50. Nerede sorusunu düşünün.

JWT Hong Kong’un hava kirliliğine dikkat çekmek hazırladığı bu kampanyada görseller içecek kapaklarına yerleştirilmiş.

 

51. Dramatik bir etki yaratmak için ürkütücü görseller kullanın.

Doğru kitleyle ürkütücü reklamlar da işe yarar olabilir.

 

52. Klasik bir reklama mizahi bir yön katın. 

College for Creative Studies için hazırlanan bu reklamda orijinaliyle çok zeki ve mizahi bir şekilde dalga geçiyor. Metin ve görsellerin birleşimi ise harika. Edvard Much yumurta sarısı komik ama reklamın hedef kitlesinin tanıyabileceği bir detay olmuş.

 

53. Hedef kitlenizi çekmek için ürünü beklenmedik bir şekilde kullanın.

Che Guevera’nın fosforlu kalemlerle çizilmiş bu portresi idealist üniversitelileri çekmek için harika olmuş.

 

54. Ortalama birinin hayatını nasıl etkileceğini gösterin.

Klasik bir ‘çevremizi koruyalım’ kampanyası çevreci aktivistler için işe yarasa da ortalama bir insanın dikkatini çekmeniz pek mümkün olmaz. İşte Pollinate reklam ajansının bu reklamının ise hedef kitlesi ortalama insanlar ve dikkatleri çekmeyi başarıyor.

 

55. Ürününüzün tipik olan kullanımını yaratıcı bir şekilde gösterin.

Steve Quint’in iRun Apple iPod Shuffle için yaptığı bu reklamda kulakları Central Park içerisinde bir koşu yoluna yerleştirmişler.

 

56. Hareket eden tipografi kullanın.

Eğer bağlamınız buna izin veriyorsa tasarımınıza hareket katın. Sagmeister & Walsh’un SoHo NYC için hazırladığı billboard reklamı da aynı bu şekilde hareketli.

 

57. Reklamınızı gerçekten interaktif yapın.

The Economist için hazırlanan bu açık hava reklamı yaklaşan biri olduğunda üzerindeki dev ampulun yanmasını sağlıyor.

 

58. Beyaz alanla oynayın.

Temizlik ürünleri satan Tide’ın bu reklamı leke temizleme çözümlerini bir sonraki seviyeye taşıyor.

 

59. Minimalleşin.

Bazen ürünün kendisi için konuşmasını basit ama görsel açıdan çarpıcı bir şekilde sağlamak da yeterli oluyor.

 

60. Boş alanı kullanın.

BBDO New York’un bu reklamı bir sokak köşesini kullanarak BBC’nin ‘Hikayenin İki Tarafını da Görün’ sloganına uygun bir reklam ortaya çıkarıyor.

 

61. Sorunu dışa vurun.

Nivea Men’in bu reklamı hayattaki duygusal anların cildinizi nasıl etkilediğine dair harika bir görsellik sunuyor.

 

62. Negatif alan da çok güçlü olabilir.

Harika bir reklam yaratmak için çok fazla renk kullanmak zorunda değilsiniz. Leo Burnett Tailor Made Brazil’in bu reklamı negatif alanı kullanarak güçlü bir mesaj veriyor (araba kullanırken mesajlaşmayın).

 

63. Aşırı olun.

Bench Fix Hairstyling ürünleri için hazırlanan bu reklam tipik olmayan görseller kullanarak daha genç bir demografiye hitap ediyor.

 

64. Reklam metninin tasarımın bir parçası olmasını sağlayın.

StrongerMarriage.org ‘un için hazırlanan bu reklam kampanyası mesajlarının bir parçası olarak kesim şeklinde bir tasarım unsurunu kullanıyor.

 

65. Acıyı dindirin.

Pedigree’nin bu köpek sahiplenme reklamının konsepti insanlara bir köpek sahiplenmenin nasıl kişinin duygu durumunu olumlu yönde etkilediğini göstererek hedef kitleyle duygusal bir bağ kuruyor.

 

66. Güçlü bir etki yaratmak için ölçekleri kullanın.

Zayıflama ve sağlıklı yaşam konusunda danışmanlık yapan Weight Watchers, reklamında kapıların ölçeklerinin beklenmedik bir şekilde değişmesi dikkat çekici. Soldaki kapı giriş, sağdaki kapı ise çıkış olarak gösterilmiş.

 

67. Uzun hikayeler anlatın.

Bir gözlük markası olan Keloptic’in bu reklam serisi ürünün amacını anlatmak için abartıyı harika bir şekilde kullanıyor.

 

68. Parmak ve temiz tasarımlar kullanın.

Colgate’in diş ipi reklam serisi minimalizmin en iyi örneklerinden biri.

 

69. Tipografi gibi beklenmedik öğeler kullanın.

Metin temelli bu reklam konseptinde insan vücudunun giderek küçülmesi tam da pratik zekanın ürünü. Birinci kelime “FAT= şişman”anlamı taşırken son kelime “FİT= formda” anlamı taşımakta.

 

70. ‘İğrenme’ faktörünü kullanın.

Dettol El Antiseptiği reklamı her yerden titizliğe önem veren kişilerin ilgisini tiksindirici görseller kullanarak çekmeye çalışıyor.

 

71. Minimalizmle çok fazla şey anlatabilirsiniz.

‘Araba kullanırken mesajlaşmayın’ kampanyalarının bir diğer başarılı örneği daha — Bu sefer de Volkswagen’in reklamı minimalizmi başarılı bir şekilde kullanmış. Telefonda yazılan mesajda iki ihtimal öne çıkarılmış. Birincisi mesajda:” Bir süre sonra orada olacağım” denilirken ikincisinde: ” Tekerlekli sandalyemle orada olacağım”  deniliyor.

 

72. Bütün hikayeyi keşfedin.

Reklam Ajansı: Saatchi & Saatchi Russia, Moscow, Rusya

 

73. Rakibinizin Gücünü Lehinize Kullanın. (Pepsi: Korkunç bir Cadılar Bayramı diliyoruz.)

Reklam Ajansı: Buzz in a Box, Brussels, Belçika

 

74. Bağdaştırın: Gezegen İçin Bir Bitki

Reklam Ajansı: Leagas Delaney

 

75. Durex: Daha Ucuz

Reklam Ajansı: Espiral DP, Guayaquil, Ekvador

İster çarpıcı renkler ve konseptler kullanın ya da süper kahramanları reklamınızda oynatın, günümüzde reklamınızın kalabalığın arasından sıyrılması çok daha büyük önem taşıyor. Bir araştırmaya göre insanlar günde 5 binden fazla reklama maruz kalıyor. Markanız için doğru reklamı yapabilmek şimdi eskisinden çok daha elzem.

 

İlginizi çekebilir

Reklam ve Pazarlama

Markanızı Öne Çıkaracak 20 Yaratıcı Reklam Fikri

Anıl ERSOY

Yazar : Anıl ERSOY

Boğaziçi Üniversitesi "Çeviri Bilimi" bölümünden mezun olduktan sonra, Milliyet, Doğan Burda ve Protranslate gibi birçok kurumda yönetici pozisyonlarında çalıştı. Son olarak uluslarası bir finansal firma olan Citi'de uygulama müdürü olarak çalışmakta. Sizler için marka, pazarlama ve girişimcilik alanında rehber niteliğinde içerikler oluşturuyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir