Yatırım İçin Ev Almak Mantıklı mı?

Ev almalı mısınız? Eğer banka hesabınızda veya nakit olarak 20 milyon liranız yoksa ev almanız mantıklı değildir.

İnsanlar her zaman para biriktirmenin en mantıklı yolunun bir ev satın almaktan geçtiğini düşünür.  Ancak harcadığınız paranın karşılığını yaşlandığınız zaman alacaksınızdır. Kim para sahibi olmak için yaşlanmayı beklemek ister ki?

İnsanlar hep şunu söyler: “Satın almak dururken, neden ev kirası ödeyeyim?” Çünkü dilediğiniz zaman ayrılamazsınız. Kim 30 yıl bir hapishanede yaşamak ister ki? Eğer kiralama yolunu seçerseniz, sürekli hareketli ve hızlı halde olursunuz. Günümüz dünyasında hareketli olmak çok büyük bir avantajdır. Neden bir yere yerleşmek zorunda olasınız ki? Bunun yerine paranızla kendinize veya işletmenize yatırım yapın. Paranızın özgür olmaya ihtiyacı vardır!

Ev satın almak için size küçüklüğünüzden beri telkinler yapılmıştır. Gerçekte ise bu sadece orta sınıfa yönelik siyasiler, ana akım medya ve modası geçmiş bir düşünce tarzı tarafından empoze edilmiş bir efsanedir. Eski jenerasyonlar için ev satın almak işe yaramış olabilir, fakat 2016 yılında eski yöntemleri uygulamanın faydası yoktur. Artık 1950’li yıllarda değiliz, her şey değişti ve insanlar buna ayak uydurmakta direniyorlar.

Size hakiki yatırım yapmanızda yardımcı olacak üç tavsiyede bulunacağım.

 

1. Kendinize yatırım yapın.

Ben aylık olarak Genç Girişimciler adı altında bir seminer veriyorum. Yeni neslin mensuplarıyla para, kariyer ve satış konuları hakkında her şeyi konuşuyoruz. Ben her zaman yaşınızdan bağımsız olarak, kendinize yatırım yapmanız gerekliliğinden bahsediyorum. Ben 25 yaşındayken, işimde daha iyi olmak amacıyla kendime 3.000 TL değerinde yatırım yapıp bir satış programı aldım. Kendinizi geliştirmenin size asla zarar olmaz.

 

2. Gelire Odaklanın

Evinizin olmasının veya olmamasının, finansal olarak güvence altında olup olmayacağınızla herhangi bir ilgisi yoktur. Birçok kişi para biriktirmeye çabalarken, aslında esas sorunlarının yeteri miktarda para kazanamadıkları olduğunu fark edememektedirler. Yeni nesle, Genç Girişimciler seminerlerimde tüm enerjilerini sadece bir şey üzerinde harcamalarını söylüyorum: Gerçek bir yatırım yapmadan önce gelirlerini yeterli seviyeye yükseltmek.

 

3. Size getirisi olacak şeylere yatırım yapın.

Sadece yeterli gelir seviyesine ulaştığınız zaman yatırım yapma konusunu düşünebilirsiniz. Eğer kendinize yatırım yapmaya başlayacaksanız, gelirlerinizi arttırma üzerinde yoğunlaşın. Artış gösteren gelirlerinizi size kazanç sağlayacak yatırımlara harcayın, böylece orta sınıfa mensup birisi gibi yaşayacağınıza, zengin bir insanın yaşayacağı şekilde yaşamaya başlayacaksınız.

Çoğu kişi zengin olmanın neredeyse imkansız olduğuna veya o kadar da önemli olmadığına dair düşünmeye itilmiştir. Eğer dünya geneline şöyle bir bakarsanız, göreceksiniz ki dünyada güvende olan tek insan grubu zengin olan kişilerdir. Ve zenginler “ev satın alarak” zengin olmamışlardır.

Onları isterseniz suçlayın, isterseniz de onlara kızın ya da onlardan nefret edin. Ama şu bir gerçek ki, onların dışında kalan herkes risk altındadır. Onlar, enflasyon, emlak krizi, kredi sıkıntıları, yüksek işsizlik değerleri gibi başlarına gelebilecek her türlü olumsuz durumdan sağ salim çıkacaklardır. Çünkü onları bu tür durumlardan kurtaracak ve onlara gelir sağlayacak yatırımları vardır.

Orta sınıfın “rahata ermek” şeklinde tanımlanabilecek düşünce tarzı, içinde bulunduğumuz 2016 yılı içicin oldukça riskli bir yaklaşımdır. Eğer tüm umudunuz bir eve bağlı ise, üzgünüm ama hayal kırıklığına uğrayacaksınız. Ben de bir eğitim taraftarıyım, fakat kaç kişi üniversite eğitimi için yüklü miktarda borç altına girip, mezun olduğunda ise işsizlik ile karşılaştı?

Bir ev satın almanın size zenginlik sağlayacağı yönündeki düşünceye kendinizi kaptırmayın. Ev satın almak çok uzun zamandır ülkemizde finansal olarak atılması gereken en öncelikli adımlardan biri olarak düşünülmüştür. Belki geçmiş yıllar için bu düşünce tarzının doğru bir yaklaşım olduğunu söyleyebiliriz, fakat günümüz için konuşursak bu sadece bir efsaneden ibarettir.

 

İlginizi çekebilir

En İyi Yatırım Yolları
Yatırım Yapılacak İşler
Avatar

Yazar : Baran

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir