Yatırımınızı Arttırmanın 5 Gerçek Yolu

Bir finans dergisinin kapağında gördüğünüz veya küçük bir toplantı sonunda bir finansçıdan duyduğunuz paranızı katlamaya yarayacak fikirler şüphesiz ilginizi çekiyordur. Kolay ve hızlı yoldan para kazanma fikri yatırımcıları hemen cezbedebilir.”%97 oranında kazanıyorsunuz. “, “Paramı ikiye katladım.” gibi süslü cümlelerin sizi kandırmasına izin vermeyin. Paranızı katlama fikri ulaşılabilecek bir hedef gibi gözükse de sanıldığı kadar kolay değildir. Bu tarz fikirler sizi düşünmeden hareket etmeye itebilir ki bu da yatırımınızın kötü sonuçlanmasına neden olabilir. Bu yazımızda yatırımınız için doğru ve yanlış yolları inceledik.

 

1- Klasik ve Yavaş Olan Yol

borsadan-para-kazanmak

Yatırımınızı arttırmanın en basit ve güvenilir yolu, paranızı  piyasadaki güvenilirliği yüksek olan şirketler ve yatırım derecesi iyi olan tahviller arasında bölmenizdir. Bu yol, paranızı bir yıl içerisinde ikiye katlamasa da, size kesin fakat yavaş bir kazanç sunar. Ayrıca 72 kuralı sayesinde paranızın kaç yıl içerisinde ikiye katlanacağını bulabilirsiniz. Bu kural genellikle yatırımcıların büyüme oranlarını hesaplarken kullandıkları son derece basit bir yöntemdir. Diyelim ki paranızla potansiyeli olan, güvenilir tahviller satın aldınız ve size yıllık %9 civarında kazanç sağlıyor, yapmanız gereken 72 ‘yi 9 a bölmektir, evet paranızı bu yatırım sekliyle 8 yıl sonra ikiye katlamış olacaksınız. Böylece, kendi hesabınızı kendiniz yapabilir, risklerden kaçınabilirsiniz.

 

2-  Ezberleri Bozarak Farklı Davranabilirsiniz

girisimci

Önünüze fırsatlar geldiğinde iyi değerlendirmelisiniz. Diğer yatırımcıların hareketleri sizi yönlendirmemelidir, herkes satarken siz satın alabilir bunu bir strateji olarak kullanabilirsiniz. Bazen borsa gereğinden fazla düşebilir ve bu pazarı iyi araştıran siz cesur yatırımcılar için çok iyi bir fırsat yaratabilir. Şirketlerin fiyat-kazanç oranları ve değerleri sizin yatırım yapmadan önce dikkat etmeniz gereken hususlar olmalı, eğer şirketler basit veya tüm borsayla alakalı bir nedenden dolayı bu değerlerin altında düşerse akıllı davranmalı ve bu şansı değerlendirmelisiniz.

 

3-  Güvenli Yol

banka-acmak

Nasıl bir yolda hızlı da yavaş da gitseniz aynı yere varacaksanız, paranızı da aynı şekilde hızlı ya da yavaş şekilde katlamanın yolları var. Risk almak istemeyenler için tahvil alımı her zaman güvenilir bir seçenek olmuştur ve yavaş da olsa en sonunda size kazandırır . Daha az risk almak demek, hayallerinizi bir kenara bırakmak anlamına elbette gelmiyor.

 

4- Riskli ve kazançlı yol

 

az-riskli-isler

Yatırımların düzenli ve yavaş bir şekilde para kazandırması bazıları için yeterli olmakla birlikte, diğer yatırımcılar daha büyük kazanmak için daha hevesli olup yüksek riskler alabiliyorlar. Bu yatırımcılar daha çok değeri düşük olan hisse senetlerini tercih ediyorlar. Bu küçük hisseler bir günde paranızı katlayabiliyor. Bu seçenek daha çok risk almak isteyen maceracı yatırımcılar için uygun olmakla birlikte onları zarara sürüklemesi de muhtemel.

 

5-  Paranızı katlamanın en iyi yolu

erken-emeklilik

Paranızı katlamanın en iyi yolu diğerleri kadar eğlenceli olmasa da, emeklilik planınızı şimdiden yapmaktır. Devletin bankalar aracılığıyla sunduğu bireysel emeklilik imkanlarını araştırın.

 

Sonuç olarak

Eğer bir şey doğru olmak için çok iyiyse o zaman muhtemelen yalandır. Bu deyiş, sizin yatırım yaparken kenarda hatırlamanız gereken bir tavsiye niteliğinde, yatırım hakkında kesin olan bilgilerden daha çok aslı olmayan iddialar mevcut ve bunlar siz yatırımcıların aklını çelmek için çok uygun. Paranızı katlamanın birçok yolu var fakat bunu yapmaya çalışırken size verilen sözlerden her zaman şüphe duyun ve ister borsa danışmanınız ister kardeşinizin eşi olsun size verdikleri sözleri düşünmek için zaman ayırın. Paranızı kendi paralarını katlamak için kullanmadıklarında emin olun.

 

İlginizi çekebilir

En iyi yatırım yolları
Paranızı her yıl ikiye katlamaya ne dersiniz?
Merve Tulum

Yazar : Merve Tulum

ODTÜ " Endüstri Mühendisliği " bölümünden mezun olduktan sonra Boğaziçi Üniversitesinde yüksek lisans yaptı. İş hayatına hızlı bir giriş yapıp inovasyon sorumlusu, sistem ve iş analisti gibi birçok pozisyonda görev aldı. Fibabanka, Yemeksepeti ve Yapı Kredi çalışmış olduğu şirketlerden sadece birkaçı. Sizler için iş hayatında edindiği tecrübeleri sizlere aktarıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir