Paranızı Güvenli Bir Şekilde Her Yıl İkiye Katlamanın Yolu

Diyelim ki bir ev inşa edeceksiniz.

Temeli kendiniz inşa ettiniz… Ve bu temel otomatik olarak yer döşemelerini inşa etti? Ve yer döşemeleri spontane bir şekilde duvarları inşa etti? Ve duvarlar otomatik olarak çatıyı inşa etti?

Temeli bir kere attıktan sonra geriye kalan tek işiniz hiçbir şey yapmamak olacaktır… Evin kendi kendini bitirmesi için oturun ve bekleyin.

Evi kendi kendine inşa eden temel, hayali varlık oluşturma gücü için harika bir tasvirdir. Albert Einstein’ın “tüm zamanların en büyük matematiksel buluşu” olarak gördüğü güçten bahsediyoruz.

Warren Buffett‘ın 105,000 doları 100+ milyar dolara nasıl dönüştürdüğünü öğrenmek istiyorsanız cevap borsanın da temelini oluşturan bileşik faizdir.

Yaptığı tek şey dünyadaki en iyi şirketlerin hangisi olduğuna önceden karar vermekti. Daha sonra pazar çöküşü veya skandalı nedeniyle hisse bedellerinin düşmesini bekledi. Daha sonra da hisseleri satın aldı.

Geri kalan bütün işi zaman ve borsanın temelindeki bileşik faiz yaptı. Buffett yeteri kadar akıllıydı ve yatırımcı olarak da bileşik faizin kendi işini halletmesine izin verecek kadar da pasifti. Buffett bir keresinde şöyle demişti: “Uyurken para kazanıyorum“.

Yatırım yapmayı düşünen insanların birçoğu varlıklı olmak için her yıl paralarını iki katına çıkarmaları gerektiğini düşünür. Sonuçta büyük riskler alırlar. Bu da genellikle büyük zararlara neden olur. Büyük zararlar mevcut yatırım sermayelerini azaltır. Ve bileşik faizin etkileri zayıflar.

Bazı küçük yatırımcılar yatırdıkları her liradan, binler veya yüz binler ve hatta milyonlar kazanmaları için piyangoya benzer dönüşler kazanmaları gerektiğini düşünürler.

Ancak bu doğru değildir. Bugün 10,000 TL ile başlarsanız ve yıllık ortalama 20% getiriniz olsa 20 yıl sonra 380,000 TL’den fazlasına sahip olursunuz. Her yıl bu yatırımınıza 2,000 TL ekleyin, 20 yıl sonra 756,751 TL’niz olmuş olur. Hatta yıl getiriniz %10 bile uzun vadede varlıklı biri olabilirsiniz.

 

Her Yıl Paramı Nasıl Katlayabilirim?

En karamsar anda kaliteli bir iş veya varlık alın ve ilerisi için elinizde tutun.

Warren Buffett’ın kariyeri boyunca yaptığı budur. İşte bu nedenle favori bekletme süresinin ilelebet olduğunu söyler. Örneğin Buffett, Coca cola hisselerini satmayı hiçbir zaman düşünmediğini söylemiştir.

Bugün Buffett’ın 400 milyondan fazla hissesi vardır ve değeri 15 milyar doların üzerindedir.

Bu harika ancak hikayenin tamamı bu değil. Buffett her yıl alış bedelinin %50’sinden kar payı alıyor. Parayı oldukça yüksek bir orandan arttırıyor.

Hisse senedi bölünmesinin kafanızı karıştırmasına izin vermeyin. Hiçbir şeyi değiştirmezler. Aslına bakacak olursanız başlıkta belirttiğimiz şey basittir ancak sabırsız olan ortalama bir yatırımcı için kolay olmayacaktır. Uzun vadede başarılı ve zengin olmak istiyorsanız sabırlı olmak zorundasınız.

Buffett’ın stratejisi ve mükemmel sonuçları al ve tut yatırımcısı olmanın vergi avantajlarıyla mükemmel bir biçimde uyuşuyor. Basitçe asla satmayarak güvenli ve ucuz yatırımla paranızı katlayabilirsiniz.

Borsadan para kazanma konusunda detaylı bilgi almak için tıklayınız.

İyi yatırımlar.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir