Yeni İş Kuracaklara Özel Yatırım Alanları

Bu yazımızda ilk kez kendi işini kurmak isteyen girişimcilere özel, araştırmalara dayalı kazandırmaya en uygun yatırım alanlarını sunacağız:

 

Franchise’da büyüme rekor seviyede

bayilik

Hizmet sektörünün dünyada ve Türkiye’de en hızlı büyüyen sektör olduğunu biliyoruz. Markalaşma, ürün ve hizmet kalitesinin önemi de herkes tarafından benimsenmiş durumda. İnsanlar bilindik, kaliteli, güvenilir ürünler ve hizmetler satın almak istiyorlar. Bu nedenle franchising sektörü olumlu yönde ivme kazanıyor ve büyüme kaydediyor. Franchising sistemi yatırımcıya önemli avantajları da beraberinde  getiriyor. Bunlar; marka sahibinin yıllar içerisinde oluşturduğu marka bilinirliği, tek tip kalite, işletmenin açıldığı bölgede fırsat eşitliği, bilgi ve eğitim desteği, lojistik destek, personel ve reklam desteği gibi avantajlar olarak sıralanıyor. Pek çok sektör tarafından tercih edilen franchise sistemi, ülkemizde de en aktif çağını yaşıyor. sistem tercih görüyor. Ulusal Franchise Demeği (UFRAD) verilerine göre, franchising sektörünün hacmi yakın gelecekte 50 milyar dolara ulaşacak.

Türkiye’de franchise veren şirket sayısı bin 500’e ulaşmış durumda. Bu rakam bizi franchise sektöründe Avrupa’da 1. sıraya yerleştirmeye yetti. Bunların büyük çoğunluğunu yerli markalarımız oluşturuyor. Franchise veren şirketlere bağlı şube sayısı ise 60 bin civarında. Bu oldukça önemli bir sayı!

En çok tercih gören sektörler arasında ise yeme içme, kafe ve son zamanlarda oyuncak sektörü yer alıyor.

 

Yeme içme sektörü lider konumda!

gida-sektoru-is-fikirleri

Dışarıda yemek yeme artık bir lüks olmaktan çıkıp sosyalleşme anlamı kazandığı ve fiyatların da makul seviyelerde tutulduğu için sektör hız kesmeden büyümeye devam ediyor. Özellikle markalaşmış döner ve etsiz çiğ köfte işletmelerinde inanılmaz bir artış söz konusu. Yabancı fast food markaları hızla yaygınlaşıyor. Türk kahvesinin lezzetini farklı tarzlarla sunan çeşitli markalar oluştu ve isim hakkı vererek şubelerini çoğaltıyorlar. Dünyaca ünlü cafe markaları da franchising yöntemiyle Türkiye’de yerlerini almaya devam ediyorlar.

Kırmızı etin pahalı olması insanları tavuk tüketimine yönlendirince salt tavuk ürünleri satan restoranlara ilgi çoğaldı. Bu alanda faaliyet gösteren şirketler şube açmak için yarışır hale geldiler, üstelik yatırımcılara oldukça cazip iş fırsatları sunuyorlar. Ülkemizdeki ünlü börek markaları da bu yöntemle şubeleşme yoluna gidiyorlar.

 

Standlar her zaman kazandırıyor!

stand-acmak

Alışveriş merkezlerinin gözdeleri stantlar ve kiokslar oldu. Yatırım maliyetlerinin, kira ve personel giderlerinin mağazalara göre daha az olması, onlara bu ayrıcalığı sunuyor. İyi bir lokasyonda konumlanan stantlar yüksek cirolar elde ediyor. O nedenle de stant açmak talep görüyor. Yiyecek, içecek, şekerleme, takı, parfüm, hediyelik eşya, dondurma gibi pek çok farklı seçenek mevcut.

Mutlaka okuyun: Avm’de Açılabilecek Standlar

 

Cazibesi artan yatırım alanları

rekabet-avantaji-kazanmak

Oto bakım ve koruma hizmeti veren firmalar, gelen talepler nedeniyle yeni şubeler açıyorlar. Bir diğer alan ise sadece kadınlara özel hizmet veren spor salonları. Sayıları hızla artıyor. Kuru temizleme sektörü ise yeni nesil şirketlerinin yüksek performansları sayesinde adım adım büyüyor.

Mobilya sektörü de seçilebilecek alanlardan bir tanesi. Türkiye’de çok büyük üretici firmalar var ve bu firmalar, yeni mağazalarının neredeyse tamamını bayilik sistemiyle açmayı tercih ediyor. Takı ve aksesuarlar sektörü de dikkat çeken sektörlerin başında yer alıyor. Bu ürünler şık mağazalarda müşterilerin karşısına çıkıyor. Sektör pazarda önemli bir ivme yakalamış durumda. Türkiye genelinde yerli ve yabancı markaların yeni mağazaları açılıyor. Halen çoğu ithal ürünlerden oluşan pazar hızla büyüyor.

Yatırım yapılacak diğer bir sektör de aydınlatma sektörü. LED armatür ürünler çok gözde. 2015’te 150 milyon Euro pazar büyüklüğüne ulaşan LED ürünlerin, 2020 yılında yüzde 65 dolayında pazar payı ile 350 milyon Euro düzeyine ulaşması bekleniyor.

Emlak sektörü yükselişte olan bir diğer alan. Gayrimenkul Pazarının öncü markaları, Türkiye genelinde franchising sistemiyle yeni şubeler açıyorlar. Düşük yatırım bedelleriyle markalı emlakçı olma olanağı girişimcilere sunulan önemli bir iş fırsatı konumunda. Özellikle Türkiye genelinde gelişmekte ve yeni yapılanmakta olan bölgelere yatırım yapacaklar kazanacak gibi görünüyor.

Elektronik güvenlik sistemleri günümüz şartlarında çok önemli hale geldi. Sektörün pazar kapasitesi 15 yıl önce, 1 milyon dolar civarındaydı. Bugün ise 1 milyar doları aştı. Elektronik güvenlik sistemleri alanında yatırım yapacak girişimciler kısa vadede para kazanmaya adaylar.

Hobi bahçeciliği olarak da adlandırılan bahçe bitkileri ve ekipmanları sektörü, oldukça büyük gelişme gösteren geleceği parlak bir sektör olarak karşımıza çıkıyor. Doğayla uğraşmak, stresten arınmak isteyenlerin kendileri için oluşturdukları küçük ve büyük bahçelerin gereksinimlerini karşılayan her şey ithal ediliyor. Büyük bölümü Almanya, İtalya, ABD, İngiltere ve Uzak Doğu’dan ithal ediliyor. Bu tarz ürünleri satan işletmeler şimdi Türkiye genelinde bayiler arıyor. Fırsat olarak değerlendirilecek bir alan gibi duruyor.

Çay evleri tek başına bir konsept oluşturarak zincirleşmeye başladı. Kafelerin yanında artık yerleşik ve mobil olmak üzere modern çay evleri var. Pek çok çay çeşidinin farklı biçimlerde sunulduğu bir tarz bu. Küçük çay evi minibüslerini yollarda görmek mümkün olduğu gibi AVM’lerde stantlar olarak da görüyoruz. Böyle bir zincire katılabileceğiniz gibi kendi markanızı da oluşturup yayabilirsiniz.

 

Franchising sistemiyle iş kuracakların dikkat etmesi gerekenler

  • Seçeceğiniz sektörün gelecek vadetmesi,
  • İlgi ve yeteneklerinize uyumlu olması,
  • Çok iyi bir ön hazırlık çalışmasının yapılması,
  • İşi kuracağınız yerde ihtiyaç duyulan bir seçenek olması,
  • Finansal ihtiyacın güvenle sağlanmış olması,
  • Tanınmış ve güvenilir bir markayla çok iyi incelenmiş bir anlaşmaya imza atılması gereklidir. Franchise veren firmaların sözleşmeleri uzman hukukçu ve mali müşavirlerden oluşan geniş bir kadro tarafından hazırlanmalıdır. Bu sözleşmeler genelde franchise veren firmanın haklarını savunan sözleşmelerdir. Taraflar arasında anlaşma imzalanmadan önce, tüm maddeler ayrıntılı olarak incelenmelidir. İşletmenin finans sistemine bakılması ve bu konuda tecrübesi olan bir avukat yardımıyla sözleşmelerin imzalanması gereklidir.

 

İlginizi çekebilir

Girişimcilere Özel Kar Marjı Yüksek İş Fikirleri
Her Ay Yeni ve Karlı Bir İş Nasıl Kurulur?

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir