Avm’de Açılabilecek Standlar

Bir alışveriş merkezinde küçük ölçekli de olsa bir iş sahibi olmak istiyorsanız stand açmayı düşünebilirsiniz. Standlar, mağazalara göre daha az sermaye ile açılabiliyor. 3-5 metre karelik alanlarda kurulan standlar iyi seçimlerle dikkatli konumlandırıldığında tabiri caizse “para basıyor”. Mısırcısından, kozmetikçisine, çikolatacısından, dondurmacısına kadar pek çok stand girişimcinin gözdesi olmuş durumda.Küçük bir sermayeyle açılan standların aylık ciroları bazı avmlerde 100 bin TL’ye kadar çıkabiliyor.

 

Avm’de Aylık Stand Kiraları Ne Kadar?

Alışveriş merkezlerindeki stand kiraları, bulunduğunuz şehre, AVM’nin müşterilerce gördüğü ilgiye ve standın bulunduğu kata göre değişim gösteriyor. Aylık kiralar ortalama olarak 1.000 – 3.000 dolar aralığında seyrediyor. Hedef kitlenize en uygun iş fikrini, görsel sunumu ve standın konseptiyle satacağınız ürünün bütünlüğünü iyi organize etmelisiniz. Fark yaratacak ama tercih görecek bir ürün satışı yapmalısınız. AVM içerisinde iyi bir araştırma yaparak hedeflediğiniz noktada olmayan bir stand açmak sizin için doğru bir karar olacaktır.

Öncelikle en çok satan ürün grubunun pasta, tatlı, börek, kek, simit ve poğaça gibi yiyecekler olduğunu söyleyebiliriz. İnsanlar alışveriş merkezinde dolaşırken, uzun süreli yemek seçiminden ziyade bu tür atıştırmalıkları tercih ediyorlar. Ya da hızlı yemek seçeneğine yöneliyorlar. Atıştırmalıkları, vitrinleri dolaşırken de yiyebiliyorlar. O nedenle en karlı iş fikrinin bu tarz yiyeceklerden birine yoğunlaşmak olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Bu yazımızda alışveriş merkezlerinde yapılacak en kazançlı iş fikirlerine ve açılacak stand konseptlerine birlikte bir gözatalım istedik. Şimdi tüm uygun seçenekleri kısaca inceleyelim:

 

1- Tatlı Yiyecek Standları:

Alışveriş merkezlerinde ilk olarak Waffle standları ile başlayan bu akım sonradan milli tatlılarımıza yönelerek gelişmeye başladı. Künefe, lokma, makara, sütlü tatlılar, baklava ve dondurma. Alışveriş yorgunluğuna ya da iş çıkışı etrafa bakınma yorgunluğuna iyi gelen enerji dolu bir seçenek. Türk insanının tatlıya düşkünlüğü de söz konusu olunca bir tatlı standı açmak akıllıca olabilir. Üstelik bu ürünlerin kar oranı da yüksek. Kendi üretiminize dayalı tatlı satışı yapacağınız gibi bir markanın stand bayiliğini de alabilirsiniz. Önemli olan satacağınız ürünün hep aynı lezzette ve kalitede olması. Beğenilmesi ve talep görmesi… Tatlı stantları AVM’de her katta açılabiliyor.

 

2- Kahve ve Çay Standları:

Sigara içme yasaklarından sonra alışveriş merkezlerinde kahve ve çay standları açılmaya başlandı. İyi iş yapıyorlar. Ayaküstü içilebilecek kahve ve çay müşterilere cazip geliyor. Üstelik stand, alışveriş merkezinin açık alanlarına yani balkonlara yakın olursa sigara içecek kişiler çayını, kahvesini alıp oraya yöneliyorlar. Ekonomik olmaları da ayrı bir tercih sebebi oluşturuyor. Artık büyük kahve markaları bile bu konseptte bayilikler veriyor. Büyük mağaza yerine stand bayiliği vermek onlara da uygun geliyor.

Buradaki en önemli konu, satacağınız kahve ve çayın kaliteli ve lezzetli olmasıdır. Her kesimden damak zevkine uygun lezzeti yakalamanız büyük önem arz ediyor.

AVM’lerde en ucuz çayın 2 ila 3 lira, kahvenin ise 4 ila 5 lira olduğunu düşündüğümüzde, müşterilerinize AVM çalışanlarını da ekleyebilirsiniz. Bu da daha çok kazanç anlamına geliyor.

 

3- Çiğ Köfte Standları:

Etsiz çiğ köfte salgını büyük bir hızla yayılmaya devam ediyor. Ülkemizde bu sektörde sayısız marka oluşmuş durumda. İçlerinden sıyrılıp dünyaya yayılan markalar bile var. Alışveriş merkezlerinde en çok satılan ve kazandıran standların başında çiğ köfte standları geliyor. Kar marjı % 100 – 150 arasında değişiyor. Popülaritesi yüksek bir markanın stand bayiliğini aldığınızda kazanmamanız mümkün değil. Çünkü satış fiyatı düşük ve tüketiciden çok talep görüyor. Türk insanının damak zevkine uygun, doyurucu ve keyifli bir yiyecek türü. Çiğ köfte markaları genellikle isim hakkı almadan, uygun maliyetlerle bayilik veriyorlar. İçlerinde sadece ürün alabileceğiniz markalar da var. Yani standart bir konsept gerektirmeyenler. Markalar bayilerine çeşitli kolaylıklar sağlıyorlar.

 

4- Şekerleme Standları:

Çocukların olduğu kadar yetişkinlerin de albenisine kapıldıkları standlar bunlar. Küçük yaramazların rengârenk şekerleri görünce nasıl, anne ve babalarına onları almak için tutturacaklarını düşünmek bile bu işi cazip kılıyor.  Standı konumlandırmak için çocuk giysilerinin satıldığı katlar, sinema ve oyun alanlarının bulunduğu katlar en doğru seçim bölgeleri. Kendi markanızı oluşturabileceğiniz gibi bir şekerleme markasından bayilik de alabiliyorsunuz.

 

5- Simit, Börek, Poğaça, Kek Standları:

Son 10 yıldır simit satan dükkânlar markalaşarak farklı bir akım geliştirdiler ülkemizde. Milli yiyeceğimiz yeni bir tarz kazandı. Simidin yanında ev yapımı hamur işleri, kekler ve tatlı kurabiyeler de satılıyor. Bizim kuru pasta dediğimiz ürünler simitle beraber farklı bir atmosfer oluşturdu. İşte böyle bir stant açmak çok akıllıca bir seçim! Kahve ve çay stantlarının yanında konumlanınca daha da iyi olacaktır. Kendi yemek zevkimize uygun ev yapımı lezzetindeki bu atıştırmalıkları kim sevmez k? Bir markadan bayilik alabileceğiniz gibi kendi markanızı oluşturabilirsiniz. Hatta küçük çapta başlayıp, önce evde üreterek yani ailece çalışarak bu işi yapmak mümkün gibi gözüküyor. Yeme içme sektörü; kaliteli, temiz, lezzetli ve uygun fiyat seçeneğiyle ürün sunulduğunda her zaman kazandıran sektördür. AVM de yiyecek içecek katlarının yanı sıra diğer katlarda da kurulabilecek bir stant. Ev yapımı lezzetini sağladığınızda, standı bu içeriğe uygun hazırladığınızda şansınız yüksek olacaktır.

 

6- Pilav Arabası ya da Pilav Büfesi Standı:

AB standartları nedeniyle artık sokaklarda pilav satışı yasak. Bu sebeple alışveriş merkezlerinde ve caddelerde yeni nesil pilav büfeleri, standları yaygınlaşıyor. Siz de hijyenik ve modern bir görünümle hazırlanacak bir pilav standı açabilirsiniz. Ya da kiosks ve corner konseptini deneyebilirsiniz. Kar marjının % 30’ların üzerinde olduğu belirtiliyor. Doğru AVM, doğru konum, kaliteli ve hijyenik bir nostaljik sunumla pilav – nohut standınız müşterilerce beğenilecektir. Ne de olsa bizden bir lezzet.

 

7- Hediyelik Eşya Standları:

Yiyecek ve içecek seçeneğinden sonra en çok satış yapan standlardan biri! Genellikle katların en görülür yerlerine açılırlar. Buralarda hediyelik anlamda ne isterseniz satabilirsiniz. Karma konsept olabileceği gibi belli bir tarza da yönelebilirsiniz. Bu daha çok alışveriş merkezinin müşteri statüsüyle ilgili bir durum aslında. Fakat seçenek sunumu çok olursa daha çok kesime hitap edebilirsiniz. Bu stantlarda amaç pahalı ürünleri satmak olmamalı. Çünkü onlar markaların AVM’deki mağazalarında zaten satılıyor. Farklı, uygun fiyatlı ve kaliteli eşyalara odaklanmalısınız. Örneğin el yapımı hediyelik eşyalar bu standlarda satılacak güzel bir seçenektir.

 

8- Parfüm ve Doğal Bakım Ürünleri Standı:

Özellikle kadınları hedef alacak bir iş fikri. Günümüzde organik ürünlere talep artmış durumda. Kişisel bakım ürünlerinde de bu durum söz konusu. Bayilik alabileceğiniz Türk markaları bile mevcut. Doğal kremler, sabunlar, jeller, şampuanlar, makyaj malzemeleri kadınlar ve gençler tarafından büyük talep görüyor. Son yıllarda sırf parfüm satan standlar da sıkça açılır oldu. Parfümle birlikte organik bakım ürünleri standı açabilir ya da bunları ayrı olarak değerlendirebilirsiniz.

 

9- Farklı Giyim Standı:

Gençleri hedef alacak bir stand açabileceğiniz gibi mevsimine göre farklı ve uygun fiyatlı ürün satacak bir stand da açabilirsiniz. Eğlenceli, temalı tişörtler gençler tarafından çok rağbet görüyor. Penye, şort, pantolon, gömlek, şapka gibi bir ürün karması hazırlayabilirsiniz. Bu ürünleri siparişle yaptırabileceğiniz gibi bir tedarikçiden de temin edebilirsiniz. Bunun yanı sıra mevsimine göre değişen giyecekler ve aksesuarlar satabilirsiniz. Atkı, bere, eldiven, şal, şapka, eşarp, mayo, haşama, sportif giyecekler gibi.

 

10- Cep Telefon ve Tablet Kılıfları Standı:

Çok yaygınlaşmış bir stand fikri. Semt pazarlarında bile bu ürünlere ayrılmış tezgâhlar var. Akıllı telefon ve tablet satışları patlayınca bunlara kılıf ihtiyacı da artmış oldu. Alışveriş merkezlerinde kılıf standları çokça açılmaya başladı. Siz de bu büyük pastadan kendinize düşen payı alabilirsiniz. Ürün yelpazenizi çok geniş tutmak, işi bilen personel çalıştırmak kazanmanın en önemli unsurları. Çin malı ürünler çoğunluğu oluşturuyor. Böyle olunca kar marjı artıyor. Bu tarz bir stantta el yapımı özel kılıflar da satarak bir fark yaratabilirsiniz.

 

11- Sağlıklı İçecekler Standı:

Tamamen doğal malzemeden yapılan içecekler satmak da iyi bir iş fikri. Organik yemek ve içecek talebi artınca bu alan da büyük önem kazandı. Doğal meyve suları, bitki çayları, enerji ve sağlık deposu meyve suyu karışımları talep gören içecekler arasında. Soğuk ve sıcak içme seçeneği ile sunulacak bu içecekler gençler ve genç kalmayı isteyenlerce talep görüyor.

Son yıllarda alışveriş merkezlerinde en çok ilgi gören iş fikirlerini ve standları bu şekilde sıralayabiliriz. Başka yenilikçi seçenekler de geliştirmek mümkün tabii ki. Bu tamamen sizin yapacağınız gözleme, araştırmaya ve fizibilite çalışmasına bağlı.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir