Yenilikçi Kaset Çalar ile Kaset Kültürü Tekrar Diriliyor

Litvanya merkezli görsel ve işitsel tasarım şirketi BrainMonk geliştirdiği Elbow adlı kaset çalar sayesinde kaset kültürünü diriltmeyi umuyor.

Günümüzde plaklar, nostaljik olması nedeniyle daima insanların ilgisini çekti. Plak cephesinde MP3 dosyalarını plağa kaydeden cihazlar ve dijital plak çalar gibi pek çok inovasyon gördük. Ancak özellikle 90’lı yıllarda aşırı popüler olan kasetler için aynı şeyi söyleyemeyeceğiz. Zira kaset kültürü, MP3 kültürüne yenik düştü.

Ancak Elbow ile kaset kültürü tekrar şahlanacağa benziyor…

Elbow, minimal tasarımıyla klasik kaset çalar görüntüsünden çok uzakta. Bant makaralarını hareket ettirmek için tek bir kol bulunan kasetçalarda yine bu kol yardımıyla oynatma, ses açıp kapama ve kaseti ileri-geri sarma işlemleri yapılabiliyor. Ayrıca kulaklık ve hoparlör bağlamak için 3.5 mm’lik girişi bulunan Elbow, mini USB aracılığıyla bilgisayara da bağlanabiliyor.

Cekete ya da pantolona takmak için mandalı da bulunan Elbow, hem müzik hem de moda alanında kasetleri tekrar gündeme getirecek gibi görünüyor.

Spotify çağında kasetlerin tekrar gündeme getirilmeye çalışılması oldukça cesur bir hareket. Ancak şirket, bu ürünü yaptığı kamuoyu araştırmaları sonunda geliştirmeye başlamış. Bu ürün belki milyonlarca satılmayacak, ancak kendine has bir niş kitlesi olduğu aşikar. Zaten şirket de bu küçük ama kemik kitleyi hedeflemiş diyebiliriz.

Başarılı bir inovatif iş fikri olan kaset çaların nasıl çalıştığını görmek için aşağıdaki tanıtım videosunu izleyebilirsiniz:

Kasetlerin tekrar gündeme geldiği bu günlerde sizce Commodore 64 veya Spectrum ZX81 de dirilebilir mi? Sizce başka ne tür nostaljik cihazların yeniden moda olmasını bekleyebiliriz?

 

İlginizi çekebilir

Başarılı İnovasyonlar
Girişimcisini Zengin Yapan Basit İş Fikirleri
Durmuş BAYRAM

Yazar : Durmuş BAYRAM

Bilkent Üniversitesi "İletişim ve Tasarım" bölümünden mezun olduktan sonra DW Türkçe gibi birçok saygın kurumda online gazetecilik ve video üreticiliği yaptı. Sizler için iş fikirleri ve para kazanma yollarıyla ilgili araştırmalar yapıp rehber niteliğinde içerikler hazırlıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir