Girişimcisini Zengin Yapan Basit İş Fikirleri

Dünyadaki neredeyse herkes, milyoner olmalarını sağlayacak fikirleri olduğunu düşünür, ancak çok az fikir bu başarıya erişebilir. Başarıya ulaşan her fikir ve yeniliğe karşılık başarısızlıkla sonuçlanmış sayısız girişim vardır. Ancak kimsenin düşünemediği basit icatların ve fikirlerin bir kısmı bu başarıya ulaşmış durumda. İşte yaratıcılarını neredeyse hiç çalışmadan milyoner yapmış komik derecede basit 20 iş fikri:

 

Gülen Surat (Smiley)

gulen-surat

Gülen surat tüm dünyaya yayılmış bir veba salgını adeta. Dünyada bu suratla karşılaşmayacağınız yer neredeyse yok. Bu görsel, Charlie Ball tarafından yaratıldı ve görselin telif hakları için kendisine 45 dolar ödendi. Sonra Bernard ve Murray Spain isimli iki kardeş bu görsele rastladı ve bunun büyük bir pazarlama potansiyeli olduğunu fark etti. İki kardeş bu görselin kullanım haklarını şirketlere, reklamlara vs. satarak 50 milyon dolardan fazla kazandılar.

 

Stres yayı (Slinky)

oyuncak-yay

Slinky muhtemelen dünyanın en bilindik oyuncaklarından biri. Özellikle Amerika ve Avrupa’da yaşayanların bu oyuncakla hayatlarının bir bölümünde karşılaşmamış olmaları neredeyse imkansız. Oyuncağın yaratıcısı Richard James, bu fikri bir kaza sonucu bulmuş. Elindeki yay yere düşmüş ve zemin boyunca ilerlemiş. Daha sonra oyuncak formunda satışa çıkan bu oyuncak James ve ailesine 250 milyon kazandırmış.

 

Cırt Cırt (Velcro)

cirt-cirt

Cırt cırt fikri, George de Mestral’in pantolonuna yapışan ufak dikenlerden gelmiş. Mikroskop altında bu dikenleri inceleyen de Mestral, dikenlerin kancalı yapıları sayesinde pantolon kumaşına ne şekilde yapıştıklarını analiz etmiş. Sonra bu etkiyi diğer malzemelerde de kullanabileceğini keşfederek bugün “cırt cırt” olarak bildiğimiz şeyi icat etmiş. Cırt cırt sayesinde George de Mestral her yıl 100 milyon dolara yakın para kazanıyor.

 

Çılgın Pipet (Crazy Straw)

cilgin-pipet

Pipet dünya çapında içecek tüketmek için en sık kullanılan nesneler arasında ve geçmişi yüzyıllara dayanıyor. Bu süre zarfında tasarımı pek değişikliğe uğramadı, çünkü buna gerek yoktu. Ancak bir kişi çocuklara kola yerine süt ve meyve suyu da içirmek için pipetlere yeniden farklı şekiller vermeyi akıl etti. Bu ufak şekil değişikliği büyük bir başarı kazandı ve pipetler her yıl milyonlarca kişi tarafından satın alınıyor.

 

Sihirli Sekiz Top (Magic Eight Ball)

sihirli-8-numara

Bu sihirli topun geleceği görmek gibi fiziksel bir yetisi olmasa bile Avrupa ve ABD’deki insanların evlerinde sıkça görülebilecek bir oyuncak olarak değerlendirilebilir. İçinde alkol ve 20 yüzeyli bir zar bulunan bu plastik topu üretmek oldukça düşük maliyetli. Birçok film ve televizyon programında görünmesi ve insanlara karar verme aşamasında “yardım” etmesi nedeniyle çok başarılı bir ürün durumunda.

 

Hayvan Biçiminde Yastık (Pillow Pet)

hayvan-yastiklar

Çocuklar sevimli oyuncak ayıları ve bu oyuncaklar üzerinde garip yerlerde uyumayı çok severler. Jennifer Telfer, oğlunun oyuncaklarını yastık olarak kullandığını görünce bunun pazarlanabileceğini, yani hem oyuncak hem de yastık olarak kullanılabilecek bir ürün üretilebileceğini gördü. Sonunda hayvan biçimindeki yastıklar üretti. Birçok farklı hayvan formunda olan yastıklar büyük başarı elde etti.

 

Icanhas.cheezburger.com

ican-chesee-burger

Icanhas.cheezburger.com tıknaz bir kedi ve şimdilerde popülaritesi geçmiş bir söz nedeniyle viral olarak yayılan popüler bir internet sitesi. Milyonlarca kişi siteye benzer içerikler yükledikçe sitenin trafiği arttı, milyonlarca kişi siteyi ziyaret etti. Sitenin kurucuları Eric Nakagawa ve Kari Unebasami reklam gelirlerinden oldukça iyi miktarlarda para kazandılar ve sonunda siteyi 2 milyon dolara sattılar.

 

Milyon Dolarlık Ana Sayfa

milyon-dolarlik-sayfa

Alex Tew, sahip olduğu çok özel bir fikir sayesinde 1 milyon doar kazandı. 21 yaşındaki üniversite öğrencisi üniversite harçlarını ödemek için bir yol ararken kendi internet sitesinden reklam satma fikri üzerine yoğunlaştı. Sitedeki her pikseli 1 dolardan satışa çıkaran Tew’in internet sitesi çok popüler oldu. Dünyanın çeşitli yerlerindeki şirket ve kurumlar siteye ilgi gösterdi ve kendi reklamlarının bu sitede yer almasını sağladılar. Alex Tew, 1 milyon dolar kazanca sadece bir yılda ulaştı.

 

Peluş Bebek (Beanie Babies)

beanie-babies

Oyuncak ayılar, uzun yıllardır özellikle küçük çocuklar arasında popülerliğini korumaya devam ediyor, çünkü çocuklara zarar verebilecek bir biçimi yok. Ty Warner, bu oyuncak ayılardaki potansiyeli görerek çeşitli hayvanların görünümünde peluş oyuncaklar üretti. Bu peluş oyuncaklar, koleksiyonerlerin ilgisini çekebilecek bir nesne haline geldi. Büyük market zincirlerinde satılmaması, yani her yerde bulunamaması onu daha da değerli hale getirerek yaratıcısına milyonlarca dolar kazandırmaya devam ediyor.

 

Kollu Polar Battaniye (Snuggie)

ilginc-is-8

Snuggie son derece basit, ancak komik reklamları ve ünlülerin kullanımı nedeniyle çok popüler olmayı başarmış bir ürün. Kült olmasını sağlayacak kadar büyük bir kullanıcı kitlesi mevcut. Snuggie’nin yaratıcısı Scott Boilen’e ne kadar kazanç getirdiği tam olarak bilinmiyor, fakat ürünün piyasaya sunulduğu yıl içinde 20 milyondan fazla sattığını belirtmek kazanca dair bir fikir verebilir.

 

Hulahop

hula-hop

Hulahop şu sıralar popülaritesini yitirse de bir zamanların en popüler nesnelerinden biriydi. Talebin yüksek olduğu 2 yıl içinde 100 milyondan fazla satılmasıyla yaratıcısı Wham-O’ya milyonlarca dolar kazandırdığı biliniyor. Tasarımcılar, çocukların bambuları vücutlarına dolayarak çember oluşturmalarından esinlenerek bu ürünü tasarlamışlar. Bambunun yerine de plastik kullanılmış.

 

Çılgın Duvar Yapışkanı (The Wacky Wall Walker)

yapiskan-orumcek

Bir Çin tasarımı olan bu ürün, Ken Hakuta’ya annesi tarafından hediye edilmiş. O da ürünü o kadar sevmiş ki ürünün haklarını 100.000 dolara satın almış. Ürün hakkında Washington Post gazetesinde haber yapılınca büyük bir patlama gerçekleşerek 240 milyon satış rakamına ulaşmış ve sahibine 80 milyon dolar kazandırmış.

 

iOsuruk (iFart)

osuruk-uygulamasi

Uygulama mağazalarında beklediği başarıya ulaşamamış milyonlarca uygulama bulunuyor. Ancak bu kadar uygulamanın içinden bazıları kolaylıkla sıyrılmayı başarabiliyor. En popüler uygulamaların büyük bir bölümü yararlı programlardan ve oyunlardan oluşurken bu basit uygulama sanal osuruk yastığı gibi görevi üstleniyor. Birçok farklı osuruk sesi bulunan uygulama 1 dolardan satılıyor. Çok popüler olan bu uygulama, sahibine 1 milyon dolardan fazla kazandırmış durumda.

 

Ters Şişe

ters-sise

Kapağı altta bulunan şişeleri icat eden kişi Paul Brown, bu fikri 1991 yılında bulmuş. Sıkıldığı zaman açılan ancak baskı uygulanmadığı zaman da kendiliğinden kapanan bir kapakçık yapmanın yolunu bulan Brown bu icadı şampuan üreticilerine, NASA’ya ve hatta ketçap üreticisi Heinz’a satmayı başarmış. Bu sistem o kadar popüler olmuş ki Brown şirketini ve patentini 1995 yılında 14 milyon dolara satmış.

Mutlaka okuyun: Ketçap Şişesini Ters Çevirerek Milyoner Olma Hikayesi

 

Yara Bandı

yara-bandi

Yara bandı hemen herkesin evinde bulunan bir üründür. Yarayı sarmak ve yaranın mikrop kapmasını önlemek için başvurulan ilkyardım çantalarının olmazsa olmazıdır. Çok basit bir tasarım gibi görünse de ilk olarak 1920 yılında kullanılmaya başlanmış. Johnson & Johnson’da araştırmacı olarak çalışan bir kişi, yemek yaparken elini kesen eşinin yarasını sararken bu fikri bulmuş. O zaman bugüne her yıl milyarlarca yara bandı satılıyor.

 

Plastik Lades Kemiği

plastik-lades-kemigi

Lades kemiği tutuşmak hemen her insanın hayatında en az bir kere yaptığı bir şeydir. Ancak hindi yedikten sonra sadece bir lades kemiği çıkar ortaya. Bu da sadece iki kişinin lades kemiği tutuşacağı anlamına gelir. Ken Ahroni bu durumu fark edip plastik lades kemiği üreterek sadece iki kişilik olan bu etkinliği dileyen herkese sunuyor. Bu basit icat milyonlarca dolar kazanç sağlamış durumda.

 

Crocs

Crocs-terlik

Crocs ayakkabı ve terlikler çok kısa bir sürede büyük başarı sağlamışsa da günlük giyim için tasarlanmış bir ürün değildi. Delikli yapısı sayesinde saunalarda giymek için üretilmiş bir üründü. Piyasa çıkınca büyük bir talep olduğunu gören şirket yetkilileri, bu terliği biraz daha geliştirip günlük hayatta da giyilebilir bir şekle soktular. Şirket yılda 1 milyar dolar kazanıyor.

 

Post-it

post-it

Post-it hemen her ofiste ve çalışma masasında bulunabilecek bir ürün. Bir ucunda yapıştırıcı bulunan ve bu sayede istenilen yere yapıştırılabilen bu ufak kağıtlar Dr. Spencer Silver tarafından bulundu. Silver yeni bir tutkal formülü üzerinde çalışırken yeni bir yapıştırıcı formülü elde etti. Yapıştırılan nesnenin ufak bir kuvvetle geri sökülebilmesi mantığıyla üretilen post-itler sahibine o zamandan bugüne yaklaşık 1 milyar dolar kazanç sağladı.

 

Köpek Güneş Gözlüğü

girisimcilik-urunu-Doggles

Köpekler için güneş gözlüğü çok absürt bir iş fikri gibi gelebilir kulağa, ancak tamamen de yararsız bir ürün değil. Köpeklerin gözlerini güneş ışınlarından, tozdan ve diğer maddeerden koruma özelliğine sahip. Özellikle Afganistan ordusundaki köpekler bu gözlükleri takıyor. Roni Di Lullo tarafından köpeğinin göz kamaşmasını engellemek için bulunan bu ürün oldukça popüler ve şu an 16’dan fazla ülkede satışta. İş fikri hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız.

 

 

Evcil Hayvan Taşı

evcil-kaya

Gary Dahl bir yıl boyunca aşırı popüler olmuş bu ürünün arkasındaki isim. Sadece 6 ayda 15 milyon dolar kazanç sağlayan bu ürün, kutu içinde sunulan bir taştan ibaret. Gerçek bir evcil hayvan almaya ve bakmaya zamanı olmayan insanlar hedeflenerek piyasaya sunulan ürün 4 dolara satılıyor. Maliyeti çok düşük olduğu için Dahl bu işten oldukça karlı çıkmış durumda. İş fikri hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız.

Durmuş BAYRAM

Yazar : Durmuş BAYRAM

Bilkent Üniversitesi "İletişim ve Tasarım" bölümünden mezun olduktan sonra DW Türkçe gibi birçok saygın kurumda online gazetecilik ve video üreticiliği yaptı. Sizler için iş fikirleri ve para kazanma yollarıyla ilgili araştırmalar yapıp rehber niteliğinde içerikler hazırlıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir