Yiyecek ve içecek sektöründe geleceğin trendleri

Pazar araştırması firması RTS Resource’a göre mutluluk verenler, tek adımda hazırlananlar, doğadan toplanan malzemeler, faydalı lezzetler ve gelecek nesil proteinler gelecekte yiyecek ve içecek sektörünün beş anahtar trendi olacak.

 

Mutluluk verenler

Dünyaca ünlü araştırma şirketi RTS Resource’ un araştırmasına göre hem enerji hem de anti enerji veren doğal ve kafeinsiz ürünler fikri diğer yiyecek kategorilerini bir kenara itecek.

Firmanın belirttiğine göre bu ürünler sağlıklı gıda ürünleri satan niş dükkanların yaygın perakendecilere dönüşmesine neden olacak.

 

Tek adımda hazırlananlar

Araştırmaya göre tüketiciler doğrudan fırına atılan hazır yemekler yerine hazırlık aşamasının son adımını kendilerinin tamamlayacağı ürünleri tercih ediyor çünkü bu tür ürünler tüketicilerin kendilerini iyi hissetmesini sağlıyor.

Rice’a göre bu ürünler tüketicilerin içindeki suçluluk duygusunu yok ediyor.

Durumu şöyle açıklıyor: “ Yemek pişirirken veya hazırlarken az da olsa katkımızın olmasını isteriz ve bence bu insanlar için önemlidir. Bu aynı zamanda kalite hissini artırır ve daha sağlıklıdır çünkü hazır gıdaların sağlıksız olduğuyla ilgili basında sürekli haberler çıkmaktadır.”

Rice’a göre bu trend sayesinde pazara yeni oyuncular katılacak.

 

Doğadan toplanan malzemeler

Araştırmalara göre doğadan toplanmış, yerel ve mevsiminde üretilen ürünlere olan talep hızla artmaktadır.

Gelecek yıllarda su yosunu, yer mantarı, kuşburnu, ısırgan otu, vahşi mantarlar ve böğürtlen gibi doğadan toplanan ve hiper yerel olan gıdalara olan talebin patlaması bekleniyor.

gida-sektoru-trendleri

Faydalı lezzetler

Tüketiciler sağlıklı gıda olarak pazarlanan ürünler yerine içinde ilginç malzemeler ve lezzetlerin yer aldığı tanınmış ürünlerin sağlıklı alternatiflerden tüketmek istiyor.

Bu trend sağlıklı ürünlerin görüntüsünü daha çekici hale getireceğe benziyor.

Bu lezzet bolluğunun sağlık mesajıyla çelişmemesi gerekiyor. Yani lezzet katmak demek kalori eklemek anlamına gelmiyor.

 

Gelecek nesil proteinler

Araştırmalar gösteriyor ki yüksek proteinli diyetlere olan talep artmaya devam ediyor. Tüketiciler içinde doğal protein olan ürünleri araştırıyor.

Araştırma şirketine göre, karbonhidratların aksine proteinle alakalı basında kötü haberler yapılmıyor ve protein bazlı gıdalar çoğu diyet uzmanı tarafından öneriliyor. İnsanların bilinçlenmesiyle protein bazlı gıdaların satışlarının her geçen gün daha da artması bekleniyor.

Gıda sektöründe iş kurmak isteyenlere özel yeni trendleri ve en güzel iş fikirlerini araştırmaya devam edeceğiz.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir