Yoldaki çukurlara çözüm: “Susamış beton”

Topmix Permeable, sadece bir dakika içinde 3,5 ton suyu emebilen süper emici yeni bir beton türü. Bu özel ve emici beton ile asfaltlanan sokakları, fırtınalar esnasında su basmayacak ve aynı zamanda su birikintileri ve çukurlar oluşmayacak.

Bu teknolojiyi geliştiren Lafarge Tarmac isimli şirket betonun üst tabakasını geçirgen yapmak için büyük çakıl taşları kullanıyor. Yüzeye çarpan su saniyeler içinde alt tabakaya sızıyor.

Şirkete göre Topmix Permeable isimli inovasyon ürünü, yollarda oluşan çukurlara çözüm getirecek, kentsel alanlardaki ani sel baskınlarıyla mücadele edecek ve sıcak havalarda asfalt ısısının düşmesine yardımcı olacak. Örneğin şiddetli yağmur yağdığında ayırt edici özelliği sayesinde yüzey suyunun nehir yollarına veya drenaj sistemlerine tahliyesi gecikecek ve böylece ani sel baskını riski azalmış olacak. Ayrıca emilen su depolanabildiğinden  depolanan su sıcak havalarda buharlaşarak asfalt sıcaklığının düşmesini sağlayacak.

galonlarca-su-emen-beton-1

Bu teknoloji aslında yeni değil, en az 60 yıldır su tahliyesine yardımcı olmak için yol kaplamalarının altında kullanılıyor. Ancak dayanıklı olmadığı için üst yüzeylerde kullanılamıyordu. Girişimci şirket, ürünü geliştirerek ağır araçların ağırlıklarını kaldırabilecek kapasiteye ulaştırdıklarını iddia ediyor. “Söylediklerine göre sistem, suyun problem olduğu geniş park yerleri veya şehir içi yollar için oldukça ideal.” Sıcaklığın çok düşük olduğu alanlar için uygun değil çünkü su donduğunda betona zarar verebiliyor.

Topmix Permeable şu zamana kadar İngiltere’nin Buckinghamshire şehrindeki High Wycombe isimli bir araba parkına ve golf sahasına yerleştirildi.

Aşağıdaki videoyu izleyerek harika bir inovasyon olan Topmix Permeable hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz:

Siz değerli okuyucularımıza özel en başarılı inovasyon ürünlerini ve iş fikirlerini araştırmaya devam edeceğiz. Bizi takip etmeye devam edin.

 

İlginizi çekebilir

En yaratıcı inovasyon örnekleri
Başarılı iş fikirleri
Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir