+50 Adet Yaratıcı İnovasyon Örnekleri

Var olan bir problemi çözen akılcı ve yaratıcı inovasyonlar sayesinde hayatımız kolaylaşmakta ve daha yaşanılır olmakta. Her geçen gün bir yenisi ile karşılaştığımız inovasyonlar şaşırtmaya ve  bizlere ilham vermeye devam ediyor.

Bu yazımızda sizlere dünyanın dört bir yanından araştırdığımız ilham verici inovasyon örneklerini ve yaratıcı iş fikilerini sunmaya çalışacağız.

İşte sizler için araştırdığımız en yaratıcı inovasyon örnekleri :


İlham Verici İnovasyon Örnekleri:

İnovasyon Örneği 1- Çocuklarla birlikte büyüyen giysi

Petit Pli adlı inovasyon, anne babaların çocuklarına giyecek alırken ” Büyük olsun, seneye de giyer ” mantığından yola çıkarak tasarlandı. Çocuklar yeni alınan giysileri sadece birkaç ayda  giyemez hale geliyorlar. Ancak biz yine de onlara yetişkinler gibi alışveriş yapmaya devam ediyoruz. Petit Pli adlı giysiyi çocuklar 6 ay ila 36 ay arasında giymeye devam edebiliyor.

Çocuk giyim sektörünün belki de kökünden değişmesi gerekiyor. Bu tarz giysiler sayesinde aileler de paralarını çocukların gelişimi gibi daha faydalı alanlara harcayabilirler.

Mutlaka okuyun: Çocuklarla Beraber Büyüyen Giysi: Petit Pli

Mutlaka okuyun: Sosyal İnovasyon Örnekleri


İnovasyon Örneği 2- Sigara içenleri görünce öksüren reklam panosu

Dünya Sağlık Örgütüne göre yılda 6 milyon kadar kişi sigaradan hayatını kaybediyor. Sigarayı bıraktırmak isteyen firmalar da yenilikçi ve yaratıcı çözümlerle insanların dikkatini çekmeye çalışıyor. Bir ilaç firması oluşturduğu reklam panosu ile bunu çok iyi başarmış durumda. Üzerindeki duman dedektörü sayesinde sigara içenler kendine yaklaştığında panodaki kişi öksürmeye başlıyor.

Mutlaka okuyun: Reklam ve Pazarlama İnovasyonu Örnekleri


İnovasyon Örneği 3- Yağmur Suyunu İçme Suyuna Dönüştürme

Dünyamızın en önemli yaşam kaynağı olan temiz suya ulaşım her geçen yıl daha da zorlaşıyor. İçme suları bu hızla kirlenmeye devam ederse yakın gelecekte bir su kıtlığının yaşanması kaçınılmaz görünüyor. Bunun farkında olan bilim insanları da yeni çözüm arayışlarına girişiyor. Bunlardan biri de yağmur suyunu içme suyuna dönüştürme fikri. Konu hakkında detaylı bilgi için “Yağmur Suyunu İçme Suyuna Çevirmek başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: İçme Suyu Elde Etmemizi Sağlayan İnovasyonlar


İnovasyon Örneği 4- Çocukların enerjilerinden elektrik üretmek

Parkta oynayan, bir sağa sola koşan, hoplayan zıplayan çocuklar ne kadar da enerji doludurlar değil mi?

Peki bu çocukların enerjisini elektrik enerjisine çevirebilsek güzel olmaz mıydı? Playground Energy isimli firma oyun parklarına özel elektrik üreten oyun aletleri üretiyor. Örneğin çocuklar tahterevallide sallandıkça elektrik üretiliyor.

Mutlaka okuyun: Enerji Alanındaki İnovasyon Örnekleri


İnovasyon Örneği 5- Dilencilerin Temassız Kredi Kartıyla Bağış Almasını Sağlayan Ceket

Her ne kadar dilencilik toplumların sosyal bir yarası da olsa gerçekten ihtiyaç sahibi insanların olduğu da bir gerçek. Dilenciliği meslek edinerek insanların duygularını sömüren insanlar ile gerçek ihtiyaç sahiplerini birbirinden ayıran yeni ceket sayesinde artık gerçekten ihtiyaç sahibi evsizlere yardım edebileceksiniz. Temassız ödeme imkanı sunan ceket ile dilenen kişi yapılan bağışı sadece yeme, içme ve barınma ihtiyaçlarında kullanabiliyor.

Mutlaka okuyun: Evsizlere Yönelik Hayata Geçirilen İnovasyon Örnekleri


İnovasyon Örneği 6- Sigara İzmaritlerini Toplayan Kargalar

Gözünüzü nereye çevirseniz bir sigara izmaritine denk gelmemeniz pek mümkün değil. Bu durumdan rahatsız olan İki Hollandalı kargaları yere atılan sigara izmaritlerini toplamak için eğitebileceğini düşünmüş. Kulağa ne kadar tuhaf da gelse kargaların zeka olarak şempanzelerle eş olduğu bilim dünyasınca kanıtlanmış bir gerçek. Kargalar için ödüllendirici bir sistem tasarlayarak bunu başaracaklarından eminler. Konu hakkında detaylı bilgi almak için ” Yere atılan sigara izmaritlerini toplayan kargalar başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Hayvanların bu şekilde insanlığa yardım için kullanmak ne kadar etik olur tartışılır ama daha birçok alanda benzer örnekleri görebiliyoruz.

Mutlaka okuyun: İnsanlığa Yardım İçin Kullanılan Hayvanlar


İnovasyon Örneği 7- Ödeme kuyruğuna son veren market: Amazon Go

Bir markete gidip sepetinize istediklerinizi attıktan sonra uzun bir kuyruğun olduğunu görmek oldukça can sıkıcıdır. Peki sadece istediklerinizi alıp direkt olarak evin yolunu tutsaydınız hoş olmaz mıydı? Amazon Go sayesinde artık bu mümkün. Marketlerin gelecekte nasıl olacağını merak ediyorsanız cevabı Amazon Go’da diyebiliriz.

Mutlaka okuyun: Amazon Go ile Marketlerdeki Ödeme Kuyruklarına Son!


İnovasyon Örneği 8- Kendi kendini toplayan yorgan

Sabah yatağı toplama derdine son. Smart duvet isimli yorgan kendi kendini toplayabiliyor. Üstelik iki tarafın sıcaklığı da farklı farklı ayarlanabiliyor. Böylece sıcak veya soğuk olduğu için yorgan kavgası yapan çiftlerin de rahat bir nefes alacağa benziyor.

Sabahları yatağınızı toplamaktan nefret mi ediyorsunuz? O halde SmartDuvet tam da ihtiyacınız olan şey diyebiliriz. Uygulama ile kontrol edilen ürün, tek bir düğmeyle yatağınızı yopluyor, böylece sabahları işe gitmeden yatağınızı toplama derdinden kurtulmuş oluyorsunuz. Telefonunuzda birkaç tuşa bastıktan sonra yatağınızı muhteşem bir biçimde toplannmış olarak göreceksiniz.

SmartDuvet’nin içindeki ızgara biçimli şişirilebilir tüpleri yorgan kılıfınızın içine yerleştiriyorsunuz. Bu tüpleri havası indiğinde fark etmeniz mümkün bile değil. Ancak tüpler, şiştiklerinde sertleşerek yorganın katlanmasını sağlıyor ve yatağı kapatıyor. Ürünün orijinal sürümü geçen yıl çıkmıştı; fakat şirket yeni ve geliştirilmiş bir versiyonla tekrar karşımıza çıkıyor: Artık yatağınızın iki bölümünün ısısını da ayrı ayrı kontrol edebileceksiniz!


İnovasyon Örneği 9- 3d Baskıyla Üretilmiş Elektrikli Sürücüsüz Minibüsler

Sürücüsüz araçlar her geçen gün hayatımızda daha çok yer ediniyor. Bunların en güzel örneği ise şehir içi ulaşıma özel 3d baskı yoluyla üretilmiş minibüsler. Olli adındaki bu sürücüsüz minibüsler ile şoför kaynaklı kazaların önlenmesi amaçlanırken aynı zamanda elektrikli olması sayesinde çevre dostu taşımacılığın da geliştirilmesi amaçlanıyor.

Mutlaka okuyun: Yakın Gelecekte Yollarda Göreceğimiz Sürücüsüz Araçlar


İnovasyon Örneği 10-  Yapay Zekalı Ev Robotu

Bu minik robot sahip olduğu yapay zeka sayesinde evinizin yeni üyesi olma potansiyeli taşıyor. Bu minik şey sizi tanıyabiliyor, sorduğunuz soruları cevaplayabiliyor ve isterseniz sizle oyun bile oynayabiliyor.

Mutlaka okuyun: Yapay Zeka Örnekleri Nelerdir?


İnovasyon Örneği 11- %70 Su Tasarrufu Sağlayan Duş Başlığı

Su gibi doğal kaynakların kısıtlı olmasıyla onları korumaya ve verimli kullanmaya yönelik inovasyonlar her geçen gün daha da önem kazanıyor.

Bir insan banyo için yılda ortalama 62 saat harcıyor ve her duşta yaklaşık 70 litre su tüketiyor. Bu başlık bu sayının 20 litreye kadar düşürülebiliyor.

Mutlaka okuyun: Tasarruf Yapmaya Yönelik İnovasyonlar


İnovasyon Örneği 12- Sosyal Medya Özellikli Artırılmış Gerçeklik Uygulaması

Bu artırılmış gerçeklik uygulaması arkadaşlarınızla bağlantı kurup buluşmanızı sağlıyor. Örneğin konserde buluşmak için bir nokta belirleyip uygulamada burayı büyük neon yazılarla işaretleyebiliyorsunuz. Ya da bir doğum günü partisine davetlisiniz ancak tam adresi bulmakta zorlanıyorsunuz. Uygulama sayesinde işaretlenen evi kolaylıkla bulabiliyorsunuz.

Mutlaka okuyun: Artırılmış Gerçeklik Uygulamaları


İnovasyon Örneği 13- Ütü Derdine Son Veren Ütü Robotu

Şimdiye kadar çamaşırları ve bulaşıkları hep makinelerden yararlanabildik ama sıra ütü yapmaya geldiğinde malesef pek yol katedemedik. En çok zamanınızı çalan ev işlerdinden biri olmaya hep devam etti. Ama artık bunun bir çözümü var Effie isimli bu alet sayesinde  12 parça kıyafeti ütülemek için kıyafetleri sadece dolaba asar gibi asmanız yeterli. Her bir kıyafeti 3 dakikada ütüleyen alet aynı zamanda kurutma işlevi de gerçekleştiriyor. Yani çamaşır makinenizden çıkan giysilerinizi hem kurutup hem de ütüleyebiliyorsunuz.


İnovasyon Örneği 14- Köpekler için tercüman

No more Woof firması, hayvanların düşüncelerini, insanların diline çeviren ilk tercüme makinesini geliştiren firma olarak biliniyor. Hala, geliştirme aşamasında olmasına rağmen firma, fonlama için gereken finansal desteğe ulaşmış bulunuyor. Kulaklıktan ibaret olan alette, EEG kaydedici, küçük bir Raspberry Pi bilgisayar ve hoparlör bulunuyor. Bu cihazların birleşiminden oluşan alet, köpeklerin beynindeki ‘iyonik akım debisini’ okuyarak İngilizceye tercüme ediyor. Tasarımcılara göre, daha az pahalı olan bir modelde üç düşünceyi okuyabilirsiniz. Bunlar açlık, yorgunluk ve merak. Daha pahalı olan model, size geniş yelpazede iletişim imkanı sağlayacaktır. Halihazırda yalnızca İngilizce’ye tercüme yapabilen ilginç inovasyon, İspanyolca, Fransızca ve Mandarin dillerinde geliştirilmeye devam ediyor.

Henüz, kediler için herhangi bir versiyonun geliştirildiği bilgisi gelmedi ki, muhtemelen ilk kelimeleri ‘lütfen şu şeyi başımdan çıkarın’ olacaktır.

Mutlaka okuyun: Evcil Hayvanlarla İlgili İnovasyon Örnekleri


İnovasyon Örneği 15- Silic, kendi kendini temizleyen Tişört

The Silic, hidrofobik (su geçirmez) tşört, herhangi bir sıvıyı geri püskürtme özelliğine sahipken, rahat ve stil sahibi olmanızı da sağlıyor. Ayrıca inovasyon harikası olan ürün kanserojen madde içermiyor.Halihazırda, hala finansal anlamda kendine yetmeye çabalayan firma, fon aramaya devam ediyor. Silic, NeverWet ve Ultra Ever Dry ürünlerinden ilham alınarak, 20 yaşında genç bir tasarımcı olan Aamir Patel tarafından geliştirildi. Sıvı ve kumaş arasında mikroskobik bir hava tabakasına form veren, silica denilen milyonlarca çakmaktaşı elementinden meydana getirildi. Bu sayede, su bazlı maddeler kıyafet tarafından emilmek yerine üzerinden akıp gidiyor. Güzel bir inovasyon örneği olan tişört ayrıca yıkanabiliyor ve 30 derecede hala hidrofobik özelliklerini koruyabiliyor.

Mutlaka okuyun: Giyim Sektöründeki İnovasyonlar


İnovasyon Örneği 16- DelFly Flapping, akıllı mikro hava aracı

Helikopter böceğinden esinlenen araştırmacılar, dünyanın ilk kanat çırpan, akıllı mikro hava aracı ultra hafif DelFly Explorer’ ı geliştirdiler. DelFly’daki anahtar teknoloji, aracın yörüngesini düzenlemesini ve alışık olmadığı çevrede otomatik olarak seyir izlemesini sağlayan hafif steryovizyon kamera ve işlemciye sahip olması. 20 gramlık bu küçük araç, ayrıca özerk olarak kalkış yapabiliyor ve 1 gramlık, işlemci, parametre, hız ölçer ve cayronun bulunduğu oto-pilottan yardım alarak yüksekliğini ayarlayabiliyor. Akıllı mikro helikopter teknolojik inovasyonlar için harika bir örnek.

Mutlaka okuyun: Drone Sektörü İnovasyon Örnekleri


İnovasyon Örneği 17- The iQi Mobile firması, iPone için kablosuz şart etme cihazı geliştirdi.

The iQi Mobile, birçok iPnone’un yazılımsal kasasına yerleştirdikleri cihazla, kullanıcıların kablosuz olarak ve çok para harcamaya gerek kalmadan telefonlarını şarj edebilmelerine imkan veriyor.

Halihazırda, geliştirdiği bu sistemle firma ihtiyacı olan fona ulaşmış bulunuyor. Kredi kartı boyutlarına sahip olan iQi Mobile, bir alıcı gibi işlev görüyor ve esnek bir fiş sayesinde standart cihaz kasasına kolayca eklenebiliyor. Bir kere yüklendiğinde cihaz, herhangi bir iQi uyumlu pad ile, USB bağlantısına göre daha hızlı olarak şarj edebiliyor.

Mutlaka okuyun: Geleceğin Teknolojileri: Dünyayı Değiştirecek 45 İnovasyon


İnovasyon Örneği 18- Havayı temizleyebilen bisiklet konsepti

Yaratıcı inovasyon örneklerinden biri de bu ilginç bisiklet. Havayı temizleyebilen bisiklet konsepti, sürücülerin pedalları çevirdiği surette, polütanları filtreleyip oksijen yaratarak havayı temizleyebilmelerine imkan veriyor.

Red Dot tasarım yarışmasının kazananı olan bisiklet konseptinde, gidonlar arasında bulunan hava filtresi aynı zamanda polütanları, tozları görüntüleyebiliyor. Aynı zamanda su tankı, elektrikli motor ve pilin sayesinde oksijen üretebilen bir ‘fotosentez sistemi’ de barındırıyor. Bisiklet kullanıldığında, filtreden hava girecek ve temizlenerek sürücünün önüne çıkacak. Hatta fotosentez sistemi, bisiklet sürülmediğinde bile iş görebilir. Tasarımcılar modeli geliştirmeye çabalıyorlar.

Mutlaka okuyun: Hava Kirliliğini Önlemeye Yönelik İnovasyon Örnekleri

Mutlaka okuyun: Yenilikçi Bisiklet Örnekleri


İnovasyon Örneği 19- Valkyrie Kurtarıcı Robot size yardım için burda

Valkyrie, robot teknolojisinin ulaştığı son noktayı bize gösteren bir inovasyon. Nasa’nın yeni robotu Valkyrie, kurtarıcı bir robot geliştirmenin bir paçası olarak ortaya çıktı ve çok hoş prezantabl bir görüntüsü de var. Uluslararası uzunluk ölçüsü birimlerine göre 6 ayak uzunluğunda ve 275 pound ağırlığında olan bu robotta bir dizi kamera, sonar ve vücudunun birçok yerinde sensorlardan oluşan bir ağ var ki bu da etrafındaki nesnelere çarpmasını engelliyor. Robot harika bir hareket kabiliyetine sahip, ve 3 parmaklı elleri hassas nesneleri insanlar gibi tutmasını sağlıyor.

The Valkyrie, ayrıca uluslararası arenada görücüye çıkacağı için de arkadaş canlısı görüntüye sahip ve yaklaşılabilir. Yumuşak, katlanılabilir, harici kumaştan yapılmış köpükten zırhtan oluşuyor. Size yaklaşmasından dolayı rahatsızlık duymayacağınız bir robot bu.

Mutlaka okuyun: Robotik İnovasyon Örnekleri


İnovasyon Örneği 20- NeuroOn uyku maskesi size kaliteli bir uyku sağlıyor

En yaratıcı iş fikirlerinden biri olan NeuroOn uyku maskesi, geleneksel maskeleri farklı bir yönde yeniden piyasaya sunuyor. Kullanıcının çok safhalı uyku modelini, yatakta daha az geçirilen vakit ile daha etkili bir uyku avantajına çeviriyor. Çok safhalı uyku modeli, gün içinde kısa uyku periyotlarıyla uzun süreli uykudan alınan faydalara sahip olmayı sağlıyor. NeuroOn uyku maskesi, beyin dalgaları, kas gerilimi ve göz hareketleri gibi biyolojik sinyalleri görüntülüyor ve sonrasında bu sinyalleri Low Energy Bluetooth ile akıllı telefondaki uygulamaya gönderiyor. Toplu bilgileri kullanarak NeuroOn, dinlenme hissi ve enerji kazanmış olarak, kişiyi en son REM uyku safhasından uyandırıyor.

Toplanan bilgi, kullanıcılar için en iyi uyku stilinin ne olduğunu anlamalarını sağlayarak onları kendi uyku alışkanlıklarına dair eğitiyor da. Bu özellikleriyle, NeuroOn inovasyonu, ürünün geliştirilmesi için gerekli finansal hedefe ulaşmış bulunuyor.

Mutlaka okuyun: Uyku Kalitenizi Geliştiren İnovasyon Örnekleri


İnovasyon Örneği 21- K5 robotlu güvenlik alarmı

güvenlik robotu

Güvenlik için geliştirilen inovasyon harikası bu robot, belirlenen bir güzergahtaki hareketi görüntülerken, eğer şüpheli bir durum tespit ederse çıkardığı sesle tepki veriyor.

Knightscope tarafından geliştirilen güvenlik robotu, özel olarak ‘emir veren ancak arkadaş canlısı bir görünüme sahip’ şekilde tasarlandı. Birimler, kızılötesi, 360 derece kamera, radar ve yüksek kalite mikrofonların olduğu bir dizi sensor içeriyor. Robot, belirlenen bölgede gezinirken bilgileri topluyor ve yasa uygulayıcıları tarafından gerçek zamanlı olarak erişimin sağlandığı bilgi merkezine gönderiyor. Böylece memurlar olay yerine daha fazla bilgiyle ve doğal olarak hazırlıklı geliyorlar.


İnovasyon Örneği 22- Copenhagen Wheel herhangi bir bisikletin gücünü yükseltebiliyor

Bağımsız bir aksam olan Copenhagen Wheel, elektrik gücü elde etmek için bisikletin arka tekerleklerine yerleştirilebilir, üstelik halihazırda tüketicilerin kolay erişebileceği şekilde piyasada.

MIT’den bir takımın tasarladığı ve Mayor of Copenhagen’ın sponsor olduğu tekerleğin lansmanı, ilk olarak 2009’da COP15 İklim Değişikliği Konferansında yapıldı. Bütünleşik elektronik sistem, sürücünün ne kadar sert şekilde pedala bastığını algılıyor ve motoru tetikliyor. Elbette yine akıllı telefonlardaki uygulamaları kullanarak, sürücü parkuru izlemenin yanında ne kadar yardıma ihtiyacı olduğunu da programlayabiliyor. Güvenlik tedbiri olarak eklenen özellik ise kullanıcının telefonu Bluetooth bölgesi dışına çıktığında tekerlek kendini otomatik olarak kilitlemesi. Tekerlek Superpedestrian tarafından üretildi ve ürün ön sipariş için hazır durumda.


İnovasyon Örneği 23- Hastalıkları arılar sayesinde tespit edebiliriz

Hastalıkları teşhis veya tedavi etmede kullanılan yaratıcı fikirler şaşırtmaya devam ediyor. Kanser ya da başka önemli hastalıkları arıları kullanarak tespit edebilen inovasyon örneği bu cihaz, bunun en güzel kanıtı. Susan Soares tarafından geliştirilen, arı ile çalışan sensor iki çift odadan oluşuyor. Daha küçük olan ve tanı bölgesi adı verilen odanın yanında eğitimli arıların olduğu daha geniş bir oda bulunuyor.

Hasta kimse, küçük odacığa doğru nefes alıp veriyor ve bir çeşit yemek ödülüyle keskin kokular arasında bağlantı kurmaları öğretilen arılar, eğer kokusunda kışkırtıcı bir şey fark ederlerse o kimsenin nefesine doğru yöneliyorlar. Soares’e göre, arılar sadece 10 dakika içerisinde keskin kokulara karşı cevap vermeleri için eğitilebilirler. Arı bir kez yakalandığında, eğitilir ve görevini yerine getirir sonrasında da kovanına geri dönmesi için serbest bırakılır. Köle gibi çalıştırılmaz merak etmeyin(:


İnovasyon Örneği 24- Hızlı Buz Çözme Tepsisi


Eğer planlı ve programlı iseniz derin dondurucunuzdaki donmuş yiyecekleri kullanma sorun olmaz ama son dakika karar veriyorsanız, büyük ihtimalle aç kalırsınız. Son dakika karar veriyorsanız karşınıza iki seçenek çıkıyor; birincisi buzluktaki eti mikrodalga fırına atıp kısa sürede çözünmesi sağlayıp, lastik kıvamında bir et yemek, ikincisi ise kendi kendine çözülmesini bekleyip akşam yemeğine gece yarısı oturmak. İki seçenek de birbirinde kötü. Peki ya üçüncü bir seçenek olsaydı? Tadından ödün vermeden kısa sürede donmuş gıdalarınızın çözülmesini sağlayacak bir yol?

Yeti Touch buz çözücü tepsi de tam olarak bu sorundan hareketle ortaya çıkmış bir fikir. Tepsi, zekice yapılan tasarımı ve uygun şekilde seçilmiş malzemesi sayesinde, çok kısa sürede donmuş eti ya da başka bir gıdayı kısa sürede çözerek pişirmeye hazır hale getiriyor. Örneğin oda sıcaklığında yaklaşık 20 dakikada eriyen bir buz küpü, Yeti Touch ile 4 dakikanın altında tamamen suya dönüşüyor. Yükseltilmiş alüminyum tepsi ve altındaki havalandırma boşluğu sayesinde soğuk hava donmuş gıdadan uzaklaştırılarak çözünme işlemi hızlandırılıyor.


İnovasyon Örneği 25- Elektrikli Araçları Şarj Eden Yollar

Elektrikli araçların fosil yakıtlı araçlarla rekabet edememesinin en büyük faktörü hep bataryaların kısa yol mesafeleri gösterildi. Her ne kadar günümüzde elektrikli araçların tek şarjla katettikleri mesafe çok yükselmiş olsa da bu algı hala tam olarak değişmiş değil. İngiltere ise bu durumu kökten çözebilecek bir fikir geliştirdi. Elektrikli araçları kablosuz şarj edebilecek yollar. Bu sayede hiç şarj istasyonuna uğramadan çok uzun mesafeler kat edebiliyorsunuz.

Mutlaka okuyun: Elektrikli Araçlarla İlgili İnovasyonlar


İnovasyon Örneği 26- Akıllı Isıtmalı Ceket ile Üşümeye ve Termeleye Son

Mercury adlı bu akıllı giysi, vücut sıcaklığınız otomatik olarak ayarlayarak sizi üşüme veya terleme derdinden kurtarıyor. İlk akıllı ceket olarak bilinen ürün her türlü hava koşuluna dayanıklı olmasının yanında sesle kontrol edilebiliyor ve soğuk havalarda ideal vücut sıcaklığınızı korumanızı sağlıyor.

Mutlaka okuyun: Giyilebilir Teknoloji İnovasyon Örnekleri


İnovasyon Örneği 27- 1 Günde Ev Yapabilen 3d Yazıcı

3d yazıcılar hayatımıza sadece birkaç yıl önce girmiş olsa da gün geçmiyorki bir yenilik ile karşılaşmayalım. Bu yazıcı ise olayı bir üst boyuta taşıyarak sadece 1 günde ev inşa edebiliyor. Kulağa biraz imkansız gibi gelse de bu yazıcı, 3.sınıf ülkelerde yaşayan evi dahi bulunmayan insanlara güzel bir hayat vadediyor.

Mutlaka okuyun: 3d Yazıcılarla İlgili İnovasyonlar


İnovasyon Örneği 28-  Dünyanın En Akıllı Klozeti

Bir klozetin akıllı olacağı aklınıza gelmemiş olabilir ama Washlet isimli bu klozet tuvalet deneyimini bir üst boyuta taşıyor. Siz gelince açılıyor ve kendi kendini ısıtıyor. Bu sayede diğer klozetlerin yaşattığı soğukluk hissinden kurtulmuş oluyorsunuz. İşiniz bitince tuvalet kağıdı kullanmanıza da gerek kalmııyor. Çünkü tuvaletin kendine özel yıkama ve kurutma sistemi bulunuyor. En son olarak da kendi kendine kapanıyor.

Mutlaka okuyun: En Yenilikçi Tuvaletler


İnovasyon Örneği 29- Çocuklara Kodlamayı Öğreten Sihirli Asa

Günümüz dünyasında teknoloji gelişimine hız kesmeden devam ederken yazılım ve kodlamanın da önemi günden güne artıyor. Çevremizde bulunan birçok teknolojik alet çalışabilmesi için bir yazılıma ihtiyaç duyuyor. Cep telefonu, bilgisayar, televizyon vs. Kodlama dünyanın yeni dili. Ancak hala kodlama eğitimi yeterli düzeyde değil. Bu yüzden bu Kano isimli asa çocuklara kodlamayı sevdirmek için tasarlandı. Siz de dünyanın en ünlü büyücüsünden kodlama öğrenmek istemez misiniz?

Mutlaka okuyun: Harry Potter’ın Asası ile Kodlama Öğrenin!


İnovasyon Örneği 30:  Her türlü saklama kabına uyan kapak

Yiyecek saklama kapları çok kullanışlı olsa da kapları temiz ve düzenli tutmak meşakkatli bir iş. Her türlü şekilde ve boyutta oldukları için çoğu zaman birbirine uymayan kapak ve kaplarla uğraşmak zorunda kalıyoruz. Peki yiyeceklerinizi saklamanın daha iyi bir yolu olduğunu söylesek? İşte karşınızda minimalist, dayanıklı ve tekrar tekrar kullanılabilen UniLid.

UniLid kapakları, esnek ve elastik yapısı sayesinde tüm kaplara uyum sağlıyor. Kapaklar farklı boyutlarda da geldiği için istediğiniz kaba uygun bir kapak bulabiliyorsunuz. Ayrıca en iyi tarafı da bulaşık makinesinde yıkanabilmeleri ve yüksek sıcaklıklara dayanabilmeleri.


İnovasyon Örneği 31: Lolistraw — Doğada çözünen pipet

Pipetler çevremize zarar veren şeylerin en başında gelmeyebilir, ama dünyanın giderek büyüyen plastik problemine büyük bir katkı yaptıkları su götürmez bir gerçek. Sadece ABD’de günde 500 milyon plastik pipet çöpe gidiyor. Bu çok fazla plastik atık anlamına geliyor. Lollistraw ise bu duruma çözüm getirmek üzere ortaya çıktı.

Yaratıcıları Loliware’in (patent bekleyen deniz yosunu tabanlı materyal teknolojisinin) tamamen plastikten arınmış olduğunu, doğada ve denizde çözünebildiğini ve gdo içermediğini söylüyor. Deniz yosunu ise toprak kaynaklarını kullanmayan, karbondioksiti emen yenilenebilir bir kaynak. Bu yüzden deniz yosunundan üretilen bu ürünün çevreye zararı yok.

Mutlaka okuyun: Çevreci İş Fikirleri


İnovasyon Örneği 32-  Akvaryum robotu

https://www.youtube.com/watch?v=-yKkS_fWc9Q

Akvaryumunuzu elle temizlemekten nefret mi ediyorsunuz? Ayrıca evde yokken bile balık dostlarınıza göz kulak olabilmek mi istiyorsunuz? Evinizi özel görevleri yerine getiren robotlarla paylaşmayı seviyor musunuz? Eğer bu üç soruya da evet dediyseniz Moai tam size göre demektir. Moai, otomatik bir şekilde akvaryumunuzun etrafında hareket edebilen, camını temizleyen ve internet üzerinden balıklarınızın canlı video yayınını yapan ve böylece mobil cihazını kullanarak her nerede olursanız olun balıklarınızı kontrol edebilmenizi sağlayan harika bir cihaz.

Cihazın kendisi iki parçadan oluşuyor: tankın dışına yerleştirilen ve tüm elektronik parçaları içinde barındıran bir parça ve akvaryumun içine giren görevi temizlik yapmak olan ikinci bir parça. Bu modüller bir mıknatıs vasıtasıyla birbirine bağlanıyor, dış modül hareket ettikçe iç taraftaki modül de hareket ediyor ve camı temizliyor.

Robot akıllı ultrason teknolojisi kullanarak akvaryum içerisinde yolunu buluyor. Bu sırada kullanıcılarda iOS ya da Android uygulamasından temizlik yapılacak alanları seçebiliyor. Bu ayrıca temizlik saatlerini de belirleyebileceğiniz anlamına geliyor. Örneğin, işteyken akvaryumun temizlenmesi için uygulamadan komut verebilirsiniz. Eve geldiğinizde de tertemiz bir akvaryumunuz olur.


İnovasyon Örneği 33: Robotik saksı

Eğer bir bitkiyi bir kaç haftadan fazla yaşatamayan biriyseniz bu Kickstarter projesi tam size göre. Plantoid temel olarak tekerli robotik bir saksı. Bir sizi sensör kullanarak bitki için hayati önem taşıyan toprağın nemliliği, hava sıcaklığı, nem, ışık ve hava kalitesi gibi değişkenleri ölçüyor. Eğer herhangi birinde azalma varsa saksı otomatik olarak evinizde hareket ederek bitki için en uygun koşulları arıyor. Eğer yeterince güneş ışığı gelmezse Plantoid daha yüksek ortam ışığını algılayana kadar evde dolaşıp duruyor.

Yaratıcı David Ultis Plantoid için ‘kolay kurulumlu ilk organik robot’ tanımını kullanıyor. “Beynimiz nasıl enerji seviyesi ve açlık gibi irade dışı ihtiyaçlar için bizi uyarıyorsa benzer şekilde Plantoid’in sensörleri de bitkinin ihtiyaçlarına göre tasarlandı. Plantoid sayesinde her bitki harekete geçip daha iyi koşullarda hayatta kalma şansını artırabilecek.”


İnovasyon Örneği 34: Özelleştirilebilir LED ışıklı küre

Kickstarter’daki diğer LED teknolojileri arasından sıyrılan Globe dikkate değer bir proje olarak karşımıza çıkıyor. Globe programlanabilir yüksek dönüş gücüne sahip LED’lerden meydana geliyor. Hızla döndüğünde dakikadaki devir sayısı optimal düzeye ulaşıyor ve yanıp sönen ışıklar Dünya’nın devasa bir holografik görüntüsünü oluşturuyor. Kullanıcıya da bu görüntünün büyüsüne kapılmak kalıyor.

Tek özelliği ise bu değil. Raspberry Pi yüklü olan Globe’da görüntü, video ya da oyun görüntüleyebiliyorsunuz. Geleneksel monitörlerde yapabileceğiniz her şeyi Globe üzerinden yapabiliyorsunuz. Kullanması oldukça kolay olan bir internet arayüzüyle gelen Globe ayrıca Android ve iOS uygulamarıyla da kontrol edilebiliyor.

Salonunuzda da oldukça havalı duracak olan Globe cilalı ahşap kaplama, sertleştirilmiş cam ve toz boya kaplı metalden yapılmış. Tek eksi yönü ise fiyatının 700 dolar olması.


İnovasyon Örneği 35: Hafif ve elektrikli kaykay

Daha önce söyledik yine söylüyoruz: İnsanlık binilebilen teknolojinin altın çağını yaşıyor. Son bir kaç yılda elektrikli motorlar gittikçe küçülürken piller daha güçlü ve küçük hale geldi. Bu iki trend kişisel ulaşım araçlarının rönesansı haline geldi. Sürekli yeni sürülebilir araçlar ortaya çıktığı için yeni teknolojilerin takibini yapmak da zorlaştı. Ve her geçen ay daha da gelişmiş modeller karşımıza çıkıyor.

İşte karşınızda yeni Riptide. Riptide elektrikli kaykay kategorisinin nasıl da çeşitlendiğinin, önceden piyasaya atılan büyük şirketlerin yarattığı boşluğu küçük şirketlerin nasıl da doldurduğunun bir diğer örneği. Riptide özel olarak her gün işe gidip gelen kişiler için tasarlanmış. Görece kısa boyutu, kavisli ucu ve yanlarındaki tutacaklarıyla hem otobüste hem de trande yanınızda taşımaya oldukça uygun.

Küçük boyutuna rağmen büyük işler başaran Riptide oldukça güçlü bir kaykay. Saatte 32 kilometre hıza çıkabiliyor ve yokuş çıkma konusunda da oldukça başarılı.


İnovasyon Örneği 36: Üçü bir arada hamak

Son birkaç yılda, kampçılar geleneksel çadırlar yerine hamakları tercih etmeye başladılar. Sebebini anlamak zor değil. Hamaklar taşımak için daha hafif, kurulumu daha hızlı ve kolay ve daha çok konfor sağlıyorlar.

Ancak hamakların da kendine has zorlukları yok değil. Ağaçlara kurmak için belli bir aralık gerekiyor ve genelde duruma göre değiştirebileceğiniz özellikleri yok. Ayrıca tek bir amaca hizmet ediyorlar. Treeo şirketi ise bu durumu değiştirmek üzere yola çıkmış. Yarattıkları hamak hem yağmur suyunu engellerken hem de battaniye olabiliyor.

Treoo’nun başarısı akıllı tasarımında yatıyor. Kullanıcı muşambanın uçlarını birleştirip bağlayabiliyor, muşambayı hamağa dönüştürebiliyor. Benzer şekilde uçlarını açtığınız zaman ise battaniye formuna dönüşüyor. Treoo’nun tasarımının bir başka kilit noktası ise sağlam ve su geçirmez yapısı. Özel bir naylondan üretilen Treeo hamak şeklindeyken sizi taşıyabilirken aynı zamanda muşamba sizi yağmurdan koruyor. Battaniye formundayken ise yırtılmalara karşı direnç gösteriyor. Kısacası Treeo kumaştan yapılma bir isviçre çakısı gibi.


İnovasyon Örneği 37: Hızlı Diş Fırçalama Makinesi

Dişlerinizi beyaz ve sağlıklı tutmak için her gün en az iki kere fırçalama, tükürme, durulama, gargara yapma ve diş ipi kullanma sizin için de yorucu olmuyor mu? Bu günlük rutininizi kolaylaştırmak adına icat edilen elektrikli diş fırçaları ise, her ne kadar ileriye dönük bir adım olsa da yeterli olmaktan uzak. Zira harcadığınız zaman ve diş bakımı yapmanın sıkıcılığı halen devam ediyor. Peki ya aynı temizlik ve sağlığı sağlayabilecek fakat bunu çok daha kısa sürede yapabilecek bir yol olsaydı?

Diş fırçalamada çığır açacak bir inovasyon olan Unico’nun iddiası, ihtiyacınız olan diş temizliğini yanlızca 3 saniyede tamamlayabildiği yönünde. Cihaz temelde büyük ve kıllı bir ağızlık. Ağzınıza yerleştirdiğiniz cihaz, yüksek bir frekansta çalışarak dişlerinizi temizliyor. Bu işlem esnasındaysa, diş macunu küçük kanallardan geçerek dişlerinizin üzerine gönderiliyor. Tüm işlemin 3 saniyede tamamlandığını iddia eden firma, normal bir fırçalama ile aynı sonucu verdiğini belirtiyor.


İnovasyon Örneği 38:  8K Sanal Gerçeklik Gözlüğü

Geçtiğimiz birkaç yılda sanal gerçeklik gözlükleri çok gelişti. Oculus Rift firması, sanal gerçeklik ateşini tekrar yaktığından beri, teknoloji firmaları en iyi deneyimi sunmak için yarış halinde. Bugün sanal gerçeklik tutkunları, ulaşılabilir ve uygun fiyatlı Samsung Gear sanal gerçeklik gözlüğünden endüstrinin lideri HTC Vive’a kadar geniş bir yelpazedeki ürünlerin keyfini çıkarabiliyor. Fakat Pimax firmasının dizayn ettiği yeni 8K sanal gerçeklik gözlüğüyle birlikte, yarış daha da çekişmeli hale gelmeye başladı.

Kağıt üzerinde Pimax 8K tartışmasız bir numara. 3840 x 2160 çözünürlüğe sahip, 90 Hz yenileme hızı ve 200 derecelik görüş açısıyla Pimax 8K, kolayca listenin tepesine oturuyor. Bu özelliklerle yarışan en güçlü rakipleri Oculus Rift ve HTC Vive ise kullanıcılarına ancak 1080 x 1200 çözünürlük ve 110 derecelik görüş açısı sunabiliyor. Tüm bu üstünlükleriyle Pimax 8K olağanüstü bir sanal gerçeklik deneyimi hedefliyor. Pimax 8K sanal gerçeklik gözlüklerinin bir diğer artısı da, “ekran kapı etkisi” (screen door effect) denilen sorunu çözmüş olması. Ekran kapı etkisi, ekrana çok yakından baktığınızda, pikseller arasındaki boşluğu yani siyahlığı görmeniz anlamına geliyor. Çocukken televizyona çok yakından baktığımızda fark ettiğimiz siyah çizgiler gibi.


İnovasyon Örneği 39: Ev Güvenlik İHA’sı

Teknoloji alanındaki bazı fikirler, popüler kültürün etkisi altında ve sizin için şaşırtıcı olmayan niteliklerdeyken, bazıları da size gelecekte yaşıyormuş hissi verecek etkiye sahip. Aire kesinlikle bahsettiğimiz ikinci sınıfa giriyor.Yakın zamanda Kickstarter’da görücüye çıkan Aire, kendi başına uçabilen, ev için tasarlanmış ilk robot olarak tanımlanıyor. Temelde güvenlik kameralı bir İHA olan Aire, evin içerisinde uçarak etrafı kontrol ediyor, istendiğinde evdeki insanların fotoğraflarını çekiyor ya da sıra dışı bir durum olup olmadığını kontrol ediyor.

Aire’nin yaratıcısı Jeffrey Tseng verdiği bir röportajda ürünü “Açık havada çalışmaları için dizayn edilen alışılagelmiş İHA’ların aksine biz Aire’yi insanların yakınında hareket edebilmesi için tasarladık. Bu sebeple güvenlik, yakın uçuş, dizayn ve kullanıcı deneyimi için ses konuları üzerine yoğunlaştık.” sözleriyle anlatıyor ve ekliyor: “Bu noktaları göz önüne alarak, kanallı fan adı verilen uçuş platformu kullanmaya karar verdik ki bu standart İHA’lardaki dört pervaneden çok daha karmaşık bir sistem ama arzu ettiğimiz tasarım için bire bir. Bu mükemmel tasarımı tamamlamak için Aire’ye işlemciler, sensörler ve kendi kendine gidebilen arabalardakine benzer bir yazılım ekledik.”


İnovasyon Örneği 40: Uzun Mesafe Elektrikli Bisiklet

Daha önce de söylediğimiz gibi, insanoğlu sürülebilir teknoloji açısında altın çağını yaşıyor. Son birkaç yılda elektrikli motorlar gittikçe daha küçük ve daha güçlü olurken bataryalar da aynı şekilde hem küçüldü hem daha uzun ömürlü hem de daha fazla enerji sağlayabilir hale geldi. Bu gelişmeler de sürülebilir cihazlarda devrime neden oldu. Artık takip edilemeyecek kadar çok yeniliğin olduğu, elektrikli kaykadan motorlu kayak takımlarına kadar birçok yeni ürünün piyasaya sürüldüğü bir ortamda zirvede kalmak neredeyse olanaksız.

Delfast firması ürettiği eBike’ı, elektirikli dağ bisikleti ile elektrikli motorsiklet arasında bir yerde konumlandırıyor olsa da, ürünün öne çıkan özelliği kaslı görünümü ya da kalın tekerlekleri değil. eBike’ı diğerlerinden ayıran en önemli özelliği uzun menzili. Tasarımcılarına göre eBike, tam şarj edilmiş şekilde 280 kilometre yol gidebiliyor.


İnovasyon Örneği 41: Kargo Hırsızlığına Karşı Yeni Önlem

Amazon alışveriş sitesi tarafından yakın zamanda başlatılan “Amazon Key” adlı teslimat sistemi, kargolarınızın kapıya bırakılması yerine, teslimat görevlisinin evinize girerek satın aldığınız ürünü içeri koymasına olanak sağlıyor. Bu sayede, adresinize gönderilen kargonun çalınma riski ortadan kalkıyor. Fakat bu sistemle ilgili sıkıntı, tanımadığınız birinin evinize girecek olması.

Tam da bu noktada BoxLock Home projesi devreye giriyor. Bu cihaz temelde, İnternet’e bağlı akıllı telefon ile kontrol edilebilen ve barkod okuyucuya sahip bir asma kilit. Kullanımı oldukça basit olan bu asma kilit, size o gün gelmesi gereken paketin üzerindeki barkodu okuyor ve her şey yolunda ise, paketleriniz için evinizin önünde duran kutunun kilidini açıyor. İşlem tamamlandıktan sonra da tekrar kilitliyor.

Mutlaka okuyun: Hırsızlığı Önlemeye Yönelik İnovasyon Örnekleri


İnovasyon Örneği 42: Robotik Yastık

Geceleri uyumakta zorlanıyorsanız yalnız olmadığınızı bilin. Milyonlarca insan aynı dertten müzdarip ve birçok insan bu sorunu uyku hapı kullanarak çözmeye çalışıyor. Peki ya ilaç kullanmadan da uyuyabilseydiniz? Somnox’un amacı da bu! Bu yumuşak robotik yastık, ritmik nefes alış verişi ve çıkardığı sakinleştirici sesleri ile uyumanıza yardımcı oluyor.

Delft Teknoloji Üniversitei Robotik Enstitüsünde temelleri atılan Somnox firmasının kurucularından Julian Jagtenberg, uyku yoksunluğuna çözüm üretmek için bir araya gelen dört mekatronik mühendisinden biri.

Uyku problemi için aranan yolların genellikle medikal çözümlere çıktığını fark ettiklerinde, bunun için adım atan mühendisler, Somnox’un da temelini de atmış oldular.

Mutlaka okuyun: Uyumanızı Kolaylaştıran İnovasyon Örnekleri


İnovasyon Örneği 43: Esnek Aydınlatma

Birkaç yıl kadar önce Power Practical isimli girişim, beklenmedik bir şekilde başarıya ulaşan çok yönlü, ip şeklinde LED ışıklar üretti ve Luminoodle adını verdi. Bu inovasyonun ortaya çıkarılmasından bir yıl sonra ise, daha gelişmiş ve daha renkli iki versiyonuyla ürün tekrar ortaya çıktı. Power Practical firması bununla da yetinmedi ve geçtiğimiz hafta, şu ana kadarki en parlak ve çok yönlü LED aydınlatma sistemini yarattı.

Luminoodle Task, nerede ve nasıl ihtiyaç duyarsanız o şekle giren, ince yapılı, mıknatıs özellikli ve yılan gibi kıvrılabilen bir lamba. Luminoodle Task, atalarından farklı olarak iki ucundaki mıknatıslarla, boyutuyla, güvenliği ve şekillendirilebilmesiyle bugüne kadar üretilen en kullanışlı aydınlatma cihazı niteliğini taşıyor.

Yaratıcılarına göre ürün, sizin isteklerinize göre şekilleniyor. Herhangi bir metal yüzeye kolayca yapışıp kolayca toplanabiliyor ve kullanıldığı alanı doğal ışıkla aydınlatıyor.


İnovasyon Örneği 44: Çocuklar İçin “Kol Telefonu”

MyFirst Fone, ismi pek beğenilmese de çocuklar için üretilen akıllı telefon kategorisinin en yeni üyesi oldu. Çocukların küçük yaşta akıllı telefon kullanmalarının sakıncalı ve yanlış olduğunu söyleyip, sinirlenmeden önce bu yeni ürünü incelemenizi tavsiye ederiz. Küçük yaştaki çocukların akıllı telefon kullanmamaları gerektiği konusunda hemen herkes hemfikir. Tüm gün gözlerini ayırmadan ekran karşısında oyun oynayan, mesaj yazan çocuklar, gerçek dünyadan uzaklaşarak sosyal ilişkiler kurmakta zorlanır hale geliyor ve gelişimleri olumsuz etkileniyor. Öte yandan, nerede olurlarsa olsunlar çocuğunuzla iletişime geçebilmek, onların güvenliği için büyük önem arz eden bir şey.
MyFirst Fone, bu iki soruna çözüm sunmak için dizayn edilmiş kol saati benzeri bir ürün. Temelde minimal yaklaşımla üretilen bu akıllı telefon, çocuğunuzun bileğinde taşıyabileceği bir cihaz. Bu cihaz çocuk ile ebeveyn arasında doğrudan iletişim kurulmasına olanak verirken üzerindeki GPS sayesinde çocuğun nerede olduğunu da gösteriyor. Tüm bunları, çocuğunuzu oyunlardan, internetten ve diğer uyarıcılardan uzak turarak yapan MyFirst Fone, çocuğunuzun çocuk olmasına olanak sağlıyor.

Mutlaka okuyun: Çocuklara Yönelik Geliştirilen İş Fikirleri


İnovasyon Örneği 45: Cubiio – Pratik Lazer Oyucu

Lazer kesiciler/oyucular kesinlikle atölyenizde bulundurabileceğiniz çok yönlü araçlar arasındadır. Doğru lazer diyotu ile deriye kalıp işlemekten, oldukça keskin hatlarla ahşap kesmeye kadar birçok iş yapabilirsiniz. Çok farklı türdeki materyaller üzerinde çalışabilirler ve çok farklı şekillerde kullanılabilinirler. Ne yazık ki, piyasada acemiler ve sıradan tamirciler için çok fazla ürün bulunmuyor. Eğer lazer kesiciler ile bir şeyler yapmak istiyorsanız, genellikle her türlü karmaşık yazılımı ve kalibrasyon prosedürlerini bilmeniz gerekiyor.

Ancak Cubiio ile bunlara ihtiyacınız yok! Örnek bir inovasyon ürünü olan lazer, kullanımı oldukça kolay olacak şekilde tasarlanmış. Sadece bilgisayarınıza, Mac’inize veya tabletinize Wi-Fi aracılığıyla bağlayın, kesmek/oymak istediğiniz tasarımı seçin ve devam tuşuna basın. Bu kadar basit. Lazer; ahşap, deri, kumaş ve hatta aynalar veya anodize edilmiş alüminyum gibi dünyada bilinen hemen hemen tüm malzemeler üzerinde çalışabiliyor. Cihaz ile bütünleştirilmiş yazılım, hangi resmi veya malzemeyi seçtiğiniz farketmeksizin, fotoğrafları doğrudan malzemelerin üzerine yazmanıza da olanak tanıyor.


İnovasyon Örneği 46: Oturduğunuz yerden kilo vermenizi sağlayan kulaklık

Kilo vermek için çalışmak zorunda kalmasaydınız nasıl olurdu? Her gün başınıza birkaç dakika geçirebileceğiniz büyülü bir cihaz olsaydı ve birkaç yüz gram kaybetseydiniz? Oldukça imkansız gibi geliyor değil mi? Aslında her ne kadar mantık sınırlarını aşsa bile bu, tam olarak da Neurovalens Modius cihazının vadettiği şey. Bu cihaz, beyninizi egzersiz yaptığınız konusunda kandıran, iştahınızı azaltan ve parmağınızı bile oynatmadan dilediğiniz kadar kilo vermenize yardımcı olan bir sinir uyarıcı başlıktır.

İlginç cihaz kısaca şu şekilde çalışıyor: Modius, kulaklık gibi takılan ancak kulaklarınızı kapatan herhangi bir parçası olmayan bir başlıktır. Bunun yerine kulaklarınızın hemen üzerinde bulunan ped ve düşük güçlü elektriksel uyarıcılar, hipotalamusu aktive etmek için vestibüler sinirinizi uyarmaktadır. Bu durumda, siz oturup film izlerken bile bedeninizin sizi fiziksel olarak aktif biri sanmasına neden oluyor. Modius tarafından uyarılan sinir, metabolizmanızı harekete geçiriyor ve iştahınızı azaltıp kurabiyelerden uzak durmanızı sağlarken aynı zamanda yağlarınızı yakmaya başlıyor. Bu da, midenizin guruldamasına kulak vermeden, bedeninizdeki yağ oranının giderek azalması anlamına geliyor. SSS bölümünde şirket bunu hiçbir egzersiz veya diyet yapmadan gerçekleşebileceğini ancak eğer her ikisini de uygularsanız, sonuçların daha da iyi olacağını söylüyor. Fakat tek başınıza birkaç çocuğu doyurabilecek kadar yemek yiyorsanız, cihazın etkisi çok fazla fark yaratmayacaktır.


İnovasyon Örneği 47: Çift renkli 3 boyutlu kalem

2013 yılında Kickstarter’ı kasıp kavuran, dünyanın ilk 3 boyutlu kalemi 3Doodler’ı hatırlıyor musunuz? İnsanlar, termoplastik lifler kullanan kalem sayesinde tasarımlarını 3 boyutlu yazıcılardan çıkarmaktan ziyade kendi elleriyle çizme imkânına kavuşmuşlardı. Piyasaya sürüldüğü tarihten beri çokça rağbet gören kalemin tek bir kusuru var: Eğer birden fazla renkle çizim yapmak isterseniz, aleti değiştirip farklı bir renk yerleştirmeniz gerekiyor. Bu durum da, yaratıcı süreci bir anlamda sekteye uğratıyor.

Bu soruna çözüm bulmak isteyen bir tasarımcı ekibi, aynı konseptin iki renkli versiyonu olan Scribbler Duo’yu geliştirdi. Tıpkı 3Doodler gibi, Scribbler Duo da özel liflerle doldurulan ve üzerindeki tuşlarla ne kadar lif geleceğinin kontrol edilebildiği bir kalem. Böylece kullanıcılar farklı hızlarda ve kalınlıklarda çizim yapabiliyor; üstelik aynı anda iki renk kullanılabildiği için üç boyutlu sanat çalışmaları oluşturmak artık çok daha kolay bir hâl alıyor. Renk değiştirme sırasında yaşanılan süre kaybına son!


İnovasyon Örneği 48: Evde Sebze Yetiştirme Kiti

Tüm dünyada gıda fiyatlarının yükselmesi ve şehirlerde yaşayan insan popülasyonun giderek artması insanları kendi ürünlerini yetiştirmeye yönlendiriyor. Bunun en güzel örneği ise OGarden isimli bu inovasyon. Evinizin rahatlığında en taze sebzeleri küçük bir maliyetle yetiştirmek artık mümkün.

Mutlaka okuyun: Evde Sebze ve Meyve Yetiştirme Kiti: OGarden


İnovasyon örneği 49: Kapkaçı Önleyen Aksesuar

Gün geçmiyor ki haberlerde farklı bir kapkaç olayıyla karşılaşmayalım. Buna çözüm olarak geliştirilen bir ürün özellikle kurban olarak kadınların seçen kapkaççıların korkulu rüyası olmaya aday. Ürünün nasıl çalıştığını öğrenmek isterseniz detaylar yazımızda.

Mutlaka okuyun: Kapkaçı Önleyen Aksesuar Hırsızların Korkulu Rüyası Olmaya Aday!


İnovasyon örneği 50: Sigarayı bırakmanızı sağlayan akıllı sigara kutusu

Sadece bir sigara kutusuyla sigarayı bırakabileceğiniz hiç aklınıza gelir miydi? İlginç ancak bu artık mümkün. Akıllı sigara kutusu bağımlılık şeklinize göre belli sürede belli sayıda sigara almanıza izin vererek sigarayı bırakmanızı sağlıyor. Daha detaylı bilgi için aşağıdaki yazımızı okuyabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Sigarayı bırakmanızı sağlayan akıllı sigara kutusu

Mutlaka okuyun: En Akıllı İnovasyon Ürünleri


İnovasyon örneği 51: Sahibini Takip Eden Valiz

Kulağa biraz çılgınca geliyor olabilir ancak bu valiz sahibi takip ederek seyahat etmeye büyük bir kolaylık getiriyor.

Mutlaka okuyun: İnovatif İş Fikri: Sahibini Takip Eden Valiz

Bu alandaki benzer bir diğer inovasyon örneği ise elektrikli valiz. Bu valizi scooter gibi kullanarak sizi istediğiniz yere çok daha rahat ulaşabiliyorsunuz.

Mutlaka okuyun: Elektrikli Bavul ile Seyahat Çilesine Son!


Tasarım İnovasyon Örnekleri

52- Şemsiye yüzyıllar önce yanlış tasarlanmış!


53- Yağmurlu Günlerde Ortaya Çıkan Tatil Reklamları

Yağmurlu bir günde yürürken önünüzde ” Antalya’da hava her zaman güneşli!” şeklinde bir reklam çıktığını düşünün. Sizce de yaratıcı değil mi?

Genç girişimcilere özel en yaratıcı iş fikirlerini ve inovasyon örneklerini paylaşmaya devam edeceğiz.

Yorumlar

Bir Yorum da Sen Bırak
  1. ortaokul öğrencisiyim. 8.sınıf inovasyon örnekleri ararken denk geldim yazınıza. Bence çok üst düzey inovasyonlar var. İnovasyon kategorinizde yüzlercesi var çok iyi ama hangisini seçeceğimi şaşırdım gerçekten. ortaokul öğrencileri için de 10 tane inovasyon örneği bulunan sadece bir yazı paylaşırsanız süper olur.

  2. Merhaba vermiş olduğunuz değerli bilgiler için çok teşekkür ederim oldukça faydalı ve işime çok yaradı 🙂

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir