Zeytin Yetiştirmek

Zeytin yetiştiriciliği yapmak düşündüğünüz kadar zor değildir. İyileştirme ve üretimle ilgili doğru bilgi birikimine sahip olursanız zeytin yetiştirmek sizin için oldukça kolay olacaktır. 

Zeytinin mutfakta ve sağlığımızda çok önemli bir yeri vardır. Zeytin, zeytin ağaçlarından elde edilir ve zeytinyağı yapımında kullanılır. İşte bu nedenle zeytin ağacı yetiştiriciliğini tarım faaliyetleri içerisindeki payı oldukça büyüktür.

Zeytin yetiştiriciliğinin en iyi taraflarından biri bakımlarının zor olmamasıdır. Değişen hava ve toprak koşullarına karşı duyarlı değillerdir. Ancak bu durum zeytin ağaçlarının bakıma ihtiyacı yoktur anlamına gelmez. En iyi şekilde beslenmeleri ve yetiştirilmeleri için gerekli bakımların yapılması gerekir.

 

Zeytinin yetişme koşulları nelerdir?

Değişen hava koşullarına duyarlı değillerdir ancak en iyi sıcak ve ılıman hava koşullarında büyürler. Zeytin ağaçları kuru havalara karşı dirençlidir. Bu nedenle zeytin yetiştiriciliğinde sulama önemli bir olay değildir. Ancak topraktaki nem miktarının korunması gerekir çünkü aşırı kuraklık meyvelerin büyümesini etkileyebilir. Ve şunu unutmayın ki zeytinyağının kaynağının bu meyvelerdir.

 

Zeytin nasıl yetiştirilir?

Zeytin ağacı yetiştiriciliği genellikle tohumların ekilmesiyle başlar. Tohumların ve aynı zamanda toprağın kalitesini kontrol etmek önemlidir. En baştan tohumlar ve toprak kötü olursa hiç şüphesiz ki iyi meyveler de alamazsınız.

Zeytin ağaçlarınız hazırsa zeytin ağacının olgunlaşmış dallarını keserek yani budayarak çoğaltma en iyi şekilde yapılabilir. Zeytin ağacı yetiştiriciliğindeki en önemli konulardan biri doğru üretim tekniklerinin kullanılmasıdır. Ağaçları iyi yetiştirirseniz işlerinizi de aynı şekilde büyütebilirsiniz.

Daha fazla ipucu ister misiniz? Zeytin ağaçları hafif toprağı sever ve nemli kalmaları gerekir ancak nemli derken çamurdan da bahsetmiyoruz. Toprakları organik gübrelerle zenginleştirilmelidir. Zeytin ağaçlarının büyümesinde toprağın büyük önemi vardır ve toprak besinlerin ana kaynağıdır.

Buna ek olarak daha fazla ürün almak istiyorsanız ağaçları direk güneş ışığı alacak şekilde dikin. Zeytin ağaçları güneş ışığını sever ve üretken olmaları için güneş ışığından mahrum kalmamaları gerekir. Daha önce de bahsettiğimiz gibi zeytin ağaçları sıcak hava koşullarına karşı dirençlidir ancak sizi uyaralım çünkü aşırı kuraklıkta meyveleri etkileyebilir. Bu nedenle uygun şekilde sulamanız gerekir.

Zeytin yetiştiriciliğini iyi taraflarından biri de zeytin ağaçlarının böceklerden etkilenmemesidir. Zeytin ağaçlarının hasat zamanı kış ve sonbahardır.

Tarım sektörüne girmek isteyenler için tarımsal iş fikirlerini ve tarımdaki yatırım alanlarını araştırmaya devam edeceğiz.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir