Günümüzde ve Gelecekte Kazandıracak Küçük İş Fikirleri

PARAM OLSA ŞURAYA YATIRIRDIM DİYE DÜŞÜNME!

100.000 TL SANAL PARA İLE NELER YAPABİLECEĞİNİ HEMEN GÖR!

(Ücretsiz VİOP Deneme Hesabı Açmak için Tıklayın!)

Çeşitli sektörlerden seçmiş olduğumuz en iyi küçük iş listemize hoş geldiniz. Listeyihazırlarken seçtiğim iş imkanlarının özellikleri arasında:

 1. Şimdi ve gelecekte uzun bir süreliğine karlılık potansiyeli olan;
 2. Ekonominin istikrarsız olduğu zamanları bile atlatabilecek;
 3. Doktora ya da onlarca yıllık deneyimi gerektirmeyecek iş imkanlarını göz önünde bulundurduk. Bazı iş fikirleri meslek okulu eğitimi, üniversite diploması ya da önceden alınmış çıraklık belgesi gerektirirken bazı işler için ise sadece biraz deneyim ve sektör için hırsınızın olması yeterli.
 4. Büyük miktarlarda başlangıç sermayesine ihtiyacınızın olmadığı iş alanlarında sizde bulunması gereken özellikler şunlardır: kendini işe adama, çok çalışma, azim ve başarıya duyulan arzu.

Hayattaki hedefiniz çok zengin olmak ise küçük işletme sahibi olarak bu hedefi gerçekleştirmeniz biraz zor. Fakat kendi işinizin patronu olup bütün kararları kendiniz verirseniz iyi bir gelire sahip olma şansınız artar. Daha esnek bir yaşam tarzına da sahip olursunuz. Bir işe tamamen sıfırdan başlamak kendi başına bile karlı olabilir.

İşte mevcut iş ve demografik eğilimleri temel alarak küçük iş fikirleri için yaptığımız seçimler.

 

1- Sanal Gerçeklik

Sanal gerçeklik programlamaları (VR) kullanıcılarına gerçekçi duyusal deneyimi yaşatmakta büyük bir ilerleme kaydetti. Donanım ve yazılım satıcıları piyasaya yeni VR ürünleri getirmek için durmaksızın çalışıyorlar ve VR sektörü giderek büyümeye devam ediyor. Statista sitesine göre 2020’ye kadar VR piyasasının dünya çapındaki değeri 40 milyar $’ı aşacak.

Sanal gerçekliğin iş ve keyif gibi olası kullanım amaçları saymakla bitmez. Örnek verecek olursak:

 • 3D filmler – bir filmi 360 derece VR ile izleme
 • Gayrimenkul pazarlama – bir ev aradığınızı ve koltuğunuzda otururken ilanda gördüğünüz bir evi çevrim içi olarak VR aracılığıyla gezebildiğinizi hayal edin
 • Oyun sektörü – sanal gerçeklik, her hafta çıkan VR başlıklarıyla oyun sektöründe devrim yaratmaya devam ediyor
 • Ekip oluşturma etkinlikleri – grup VR deneyimi ile ekip oluşturma etkinliklerini kökten değiştirme
 • Sosyal medya VR etkileşim – arkadaşlarınızla sosyal mecralarda sanal bir alanda etkileşim kurabileceksiniz
 • Eğitim – VR, eğitimleri daha da gerçekçi bir hale getirebilir. UPS gibi birçok firma, VR’ı kullanarak yeni teslimat şoförü eğitimleri başlatıyor.
 • Meditasyon – VR isteğe göre uyarlanmış meditasyonlar için ideal seçenekler sunuyor

VR “kaçış odaları” ve salonlarının sayısında (insanların grup olarak toplanıp VR oyunları oynadığı ve VR maceralara çıkıp grup bulmacaları çözdükleri yerler) olağanüstü bir artış yaşanıyor. Teknolojiyi yakından takip eden ve teknolojiyle ilgili birisiyseniz sanal gerçeklik sizin için bir iş alanı olabilir.

Mutlaka okuyun: Sanal Gerçeklikle İlgili İş Fikirleri

 

2- Yazılım Mühendisliği ve Geliştiriciliği

Yazılım mühendisleri ve geliştiricileri, ana sistemlerden bilgisayarlara kadar çeşitli birçok platformda yazılımlar oluşturur, yazılımları test eder ve yazılımların devamlılığını sağlarlar. Yapılan araştırmalara göre 2023’e kadar yazılım geliştiricilerine olan talebin her yıl %17 artması bekleniyor. Verilere bakıldığında yazılım geliştiricilerine 2014 yılında yapılan ortalama ödeme 50.000 bin TL’nin üzerinde.

Yazılım geliştiriciliği sektörü nitelikleri gereği sözleşmeli olarak çalışmak için ideal bir iştir. Birçok yazılım geliştiricisi maaşlı çalışan olarak işe başlar ve en sonunda sözleşmeli serbest çalışan olurlar. Bulut bilişim ve uzaktan erişim kolaylığı yazılım geliştiriciliğini evden çalışmak için ideal kılar.

 

3- Çocuk Eğitimi ve Bakımı

Çocuk eğitimi ve bakımı sektöründe çeşitli alanlarda aşağıdakiler gibi iş imkanları vardır:

 • Dış mekanda okul öncesi eğitim gibi çevre odaklı olanaklar içeren nitelikli okul öncesi eğitim
 • Sanat sınıfları ve etkinlikleri
 • Okuma, matematik ve İngilizce gibi önemli yeteneklerde özel ders verme
 • Tenis, yüzme, futbol ve golf dersleri gibi spor eğitimleri

Çocuklarla çalışmayı seviyorsanız ve eğitim geçmişiniz ve/veya deneyiminiz varsa neden bu gibi bir işte çalışmayasınız?

 

4- Ev Tadilatı

Yapı işlerinde doğal bir beceriniz varsa bir müşterinin hayallerindeki evi, evde bazı tadilatlar ve yenilemeler yaparak gerçekleştirebileceğinizi düşünüyorsanız neden bunu bir işe dönüştürmeyesiniz?

Evinde (veya iş yerinde) bir tadilata ya da yenileme işi yaptıracak kişilere sorduğunuzda neredeyse hepsi tadilat ustalarının bulunmasının zor olduğunu söyler. İyi ve kaliteli iş yapan tadilat ustaları genelde meşgul olur. Ev tadilatı, ekonominin kararsız olduğu zamanlarda bile rağbetini kaybetmeyecek bir iş alanıdır.

İstatistikler Amerika’daki ortalama bir eve sahip olan insanların ev dekorasyonuna her yıl yaklaşık 3.000 TL harcadığını gösteriyor. Bu durum marangozlar, boyacılar, kartonpiyer ustaları, çatı ustaları ve diğer esnaflar için birçok iş imkanı anlamına geliyor.

Ev dekorasyonu şu nitelikleri gereği kendi işinde çalışan insanlar için idealdir:

 • Birçok tadilat ve dekorasyon sözleşme aracılığıyla yapılıyor
 • Aletler ve makineler için başlangıç sermaye yatırımı, yeni inşaat için gerekli olan makinelerden daha azdır
 • Asıl iş müşterinin evinde veya iş yerinde yapıldığı için ön bir çalışma gerektirmemesi tadilat ve dekorasyon işini evden veya dükkandan çalışmak için uygun kılar.

Tadilat ustaları birkaç farklı şekilde hizmet sunabilir:

 • Bireysel olarak tadilat ustaları işlerin çoğunluğunu veya hepsini tek başına yapar
 • Ana müteahhit olarak işçileri veya taşeronları işe alıp denetimlerini yapar

Başarılı bir tadilat ustası olmak için şu özelliklere sahip olmanız gerekmektedir:

 • Yapı inşaatı konusunda kapsamlı bir bilginizin olması, en azından bir meslek dalında pratik ve teorik bilginizin yanı sıra diğer meslek dalları hakkında da bilgi sahibi olmanız gerekir
 • İşi tam zamanında ve plana uygun olarak bitirebilmek adına herhangi bir taşerona ihtiyacınız olduğunda çağırabilmeniz için sektörde güçlü bağlantılarınızın olması gerekir (örneğin: mimarlar, yapı mühendisleri, sertifikalı elektrik tesisatçısı, su tesisatçısı ve çatı ustası v.b.)
 • Yerel bina kuralları ve güvenlik kanunları hakkında güncel bilgiye sahip olmanız gerekir
 • Güçlü organizasyon becerileri

 

5- Bisiklet Satışı, Servisi ve Kiralaması

Sağlığa olan faydaları ve çevreye herhangi bir zararının olmaması düşünüldüğünde, bisiklete binmenin en popüler dış mekan aktivitelerinden biri olması insanı şaşırtmıyor.

 • Gelecek 10 yılda işe bisiklet ile gidip gelenlerin, ülke çapında büyük bir oranda artacağı tahmin ediliyor.

Sağlık açısından iyi, çevreye zarar vermeyen ve devlet tarafından her geçen gün daha da desteklenecek olan bu iş alanı riske girmeye değecektir. Kas gücüyle çalışan bisikletlerin yanı sıra elektrikli bisikletler de fazlasıyla popülerleşti. Elektrikli bisikletler, elektrik gücü olmadan veya elektrik gücü yardım amaçlı olacak şekilde de kullanılabiliyor. Elektrikli bisikletlerin satışlarının 2020’ye kadar 10 milyon adete yaklaşacağı tahmin ediliyor. Sıradan bisikletler de ön veya arka tekerlek göbeğinin motorlu veya akülü tekerlek göbeğiyle değiştirilmesine imkan sağlayan bir aparat yardımıyla elektrikli bisikletlere dönüştürülebilir.

Bisiklete binmek sizin için bir tutkuysa ve bir girişimci olmak istiyorsanız, bu fırsatı kaçırmak istemeyebilirsiniz.

 

6- Yaşlı İnsan Bakım Hizmetleri

Yaşlı insan bakım hizmetleri en iyi iş imkanları sıralamasında üst sıralarda yer almaya devam ediyor. Nüfus elbette ki bu konuda büyük bir rol oynuyor. Nüfus artış hızı her geçen yıl azaldıkça yaşlı nüfusun genç nüfusa oranı da yıldan yıla artıyor.  Şu anda yaşlılar, nüfusumuzun %10’u oluştururken bu oranın yaşam süresinin de artmasıyla beraber gelecek 10 yılda 2 katına çıkması bekleniyor. Yeni nesil yaşlı insanların bir önceki nesillerden daha uzun yaşamaları beklense de malesef yapılan bir sağlık araştırmasınd, bu durum, yaşlı insanlar için hastalıklar içinde daha uzun yıllar anlamına geliyor.

Neyse ki, yeni nesiller önceki nesillere göre daha varlıklılar. Çoğunlukla yaşamlarını idame ettirebilecekleri hizmetlerin ücretlerini karşılayabiliyorlar. Bu hizmetlere kendi evlerinde kendi çevrelerinde yaşamaya devam etmeleri de dahil.

Birçok varlıklı yaşlı insan çeşitli sağlık ve/veya hareket kabiliyeti sorunu yaşıyor ve bu insanlar kendi araçlarını rahat bir şekilde süremiyor ya da süremeyecek duruma geliyor. Bahçe işleri, temizlik, yemek pişirme ve evcil hayvanlarına bakmak gibi ev işlerini yapmak yaşlı insanları zorluyor veya bu işleri yapamıyorlar. Bütün olarak değerlendirildiğinde yaşlı insan bakım sektörüne girmek isteyen girişimcileri bekleyen pek çok fırsat var. İşinize sıfırdan başlamak istemiyorsanız çeşitli yaşlı bakım franchise fırsatları da mevcut.

 

7- Vücut Dekorasyon Hizmetleri (Piercing ve Dövme)

İstatistiklere göre dövme sektörü 2016 yılında yaklaşık 100 milyon liralık bir hasılat elde etti ve hızla büyümeye de devam ediyor.

 • Sektör son 10 yılda 10 kat büyümüş durumda
 • Şu anda ülkemizde yılda 250 bin kişi dövme yaptırıyor
 • 20 ile 30 yaş arasındaki insanların %10’u en az bir dövmeye sahip
 • Ülkemizde yaklaşık 1 milyon 100 bin kişide dövme bulunuyor.
 • Yurtdışından gelip dövme yaptıranların sayısı da her geçen yıl artıyor. Bunun için ülkemize dövme turları dahi düzenlenmekte.

Pek çok dövme sanatçısı, mesleğini çıraklık eğitiminin yanında profesyonel eğitim (genellikle 3 yıl ve daha fazla) alarak öğreniyor. Sağlık ve güvenlik sebepleri için bazı bölgelerde eğitim alınması zorunludur.

Sanatsal ve yaratıcı yeteneklere sahipseniz dövme sanatçısı olmak sizin için mükemmel bir meslek olabilir.

 

8- Psikolojik Rehberlik ve Terapi

Akıl sağlığı alanı, giderek artan bir talep gören başka bir meslek dalı. Yapılan araştırmalara göre, evlilik ve aile terapistliğine olan gereksinimin 2020 yılana kadar %41 artacağını tahmin ediliyor.

Bu alandaki pek çok profesyonel, mesleklerine kendi danışmanlık bürolarını açarak başlıyor. Danışmanlık bürosu açmak genellikle kapsamlı bir eğitimin yanı sıra yüksek lisans diploması gerektiriyor.

 

9- Mali Danışmanlık/ Yatırım Uzmanlığı

Mali danışmanların/müşavirlerin, 2026’ya kadar öngörülen %30’luk bir büyüme oranıyla revaçta olması bekleniyor. Ipsos Reid firmasının yaptığı ankete göre insanların sadece %20’si matematik becerilerinde ve para işlerinde kendisine güveniyor.

 

10- Gurme Kahve

Espresso, latte ve cappuccino satan bağımsız bir kahve dükkanının Starbucks ile rekabete giremeyeceğini mi düşünüyorsunuz? Bir daha düşünün derim. Yaşadığım şehirde yeni bir kahve dükkanı açıldı ve açıldığı ilk günden beri insanlar dükkana akın ediyor. Kahve dükkanının sahibi başarısını şu sebeplere bağlıyor:

 • Araç, bisiklet ve yayalar için oldukça rahat bir konumda olmasına
 • Dışarıda oturulabilecek bahçesi ve sunduğu hoş atmosferine
 • Küçük partiler halinde üretilmiş özel kahvelerden yapılan yüksek kaliteli içeceklerin doğru eğitim almış baristalar tarafından satılmasına
 • Demlendirilmiş kahve satarak fast food zincirleriyle rekabete girmemesine

Kahveye karşı özel bir tutkunuz varsa ufak bir kahve dükkanı açmayı deneyebilirsiniz.

 

11- Tesis Destek Hizmetleri

Tesis destek hizmetleri, işletmenizde ihtiyaç duyabileceğiniz pek çok şeyi kapsayan genel hizmetlere denir. Örneğin:

 • Temizlik
 • Güvenlik
 • Bina bakımı
 • Boyama
 • Taşınma

Tesis destek hizmetleri sektörünün 2026’ya kadar %30 oranında büyümesi bekleniyor. Bakım veya inşa alanında bir geçmişiniz ve güçlü organizasyon becerileriniz varsa tesis destek hizmetleri koordinatörü olmayı düşünebilirsiniz.

 

12- Yemek Kamyonları

Çoğu insanda yemek kamyonlarının burger, tost ve ekmek arası sandviç gibi bilindik fast food yiyeceklerini sattığı gibi bir algı vardır fakat bu gezen dükkanlarda sağlıklı ve besleyici yiyeceklerin satılmasını yasaklayan herhangi bir kural yok.

Örnek verecek olursam fazlasıyla başarılı olan Clover Truck, Boston’da sezona göre değişen menüsünde çoğunluğu yerel ve organik malzemelerden yapılmış vejetaryen yiyecekler satan bir kamyon filosu işletmektedir. (Bu kamyonlarda vegan yiyeceklerin yanında patates kızartması da satıyorlar.)

GMonkey, yakıt olarak biodizel kullanan ve Durham bölgesi sakinlerine lezzetli vejetaryen yiyecekler satan “çevre dostu” bir yemek kamyonu işletmektedir.

Yemekler yapmayı seviyorsanız bu iş dalını neden düşünmeyesiniz? Ancak bu işe başlamadan önce ilgili belediyeden gerekli izinleri almanız gerektiğini unutmayın.

Mutlaka okuyun: Yaratıcı Seyyar İş Fikirleri

 

Gerekli Eğitimi Alın, Gerekli Beceriyi Edinin ve Gerekli Alıştırmayı Yapın

Kendi işinizin patronu olmanın kestirme bir yolu yoktur. Yukarıda bahsi geçen iş fikirlerinin bazılarından yararlanabilmeniz için gerekli akademik yeterlilik belgelerine ve/veya beceriye sahip olmanız gerekir. Kendi işinizde çalışmadan önce seçmiş olduğunuz alanda işçi veya çırak olarak bir süre çalışmak, gerekli eğitimi, iş becerisini ve kendi işinize başlamanız için gerekli olan deneyimi size sağlayabilir. Bu eğitim, beceri ve deneyimi edinmeniz sayesinde adınızı piyasada tanıtma ve bir müşteri listesi oluşturma fırsatı elde edersinizi. Böylelikle kendi işinize başladığınızda hazır bir müşteri kitlesine sahip olabilirsiniz.

 

İş Planı Yapın

Sağlam bir iş planının olmazsa olmazı piyasayı araştırmaktır. Bu araştırmayı yapmak size seçtiğiniz iş fikrinin bölgenizde hayata geçirilebilir olup olmadığı konusunda bir fikir sağlar.

Başlangıç sermayesi olarak bankadan borç alacaksanız ya da yatırımcılara firmanızın hissesini satacaksanız şayet elinizde sağlam bir iş planınız olsa iyi olur.

İş planı ve başlangıç sermayesini tamamladıktan sonra işiniz için güzel bir isim seçin. Size en çok uyacak şirket unvanını seçin. Şirketin tek sahibi mi olmak istiyorsunuz ya da şirketinize ortak mı arayacaksınız? Ş Gerekli sertifikaları ve izinleri alın. Sigorta gereksinimlerini gözden geçirin. Daha sonra işinizin tanıtımını yapabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: İş Planı Nasıl Hazırlanır?

100.000 TL Paranız Olsa Nasıl Yatırım Yapardınız? Hemen Deneyin!
Sadece 495 TL'ye Website Sahibi Olun!
30 bin TL Yatırımla Ayda 4.000 TL Kazanın!
İş Kurmak İsteyenlere Özel İş Fikirleri
Yapılacak en karlı işler
Nasıl zengin olunur?
İnternetten para kazanma yolları


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑

Send this to a friend

DMCA.com

Gizlilik Politikası