Küçük Ölçekli Tavuk Çiftliği Açmak

Küçük ölçekli tavuk çifliği kurmak son günlerde popülerliği artan bir uğraş ve el altında sürekli taze yumurta bulundurmak için sürdürülebilir bir yöntem. Tavuk çiftliği kurmak için başlangıçta yapılması gereken masraflar makul seviyelerde ve ilerde eşe dosta, konu komşuya veya yerel pazarlara yumurta satarak masrafınızı çıkartabilir ve hatırı sayılır bir kazanç sağlayabilirsiniz. Satacak yumurtalarınız olması için ilk başta işi kurmanız, tavuk kümesini yapmanız, tavuk satın almanız ve yeni kurduğunuz çiftlikteki tavukların bakımını güzelce yapabilmeniz gerek.

 

Bölüm 1 – İş kurmak

1- Tavuk çiftliği kurmak için gereken becerileri ve yetenekleri kavrayın

tavuk-ciftligi1

Çiftçilik, uzun saatler boyunca çalışmaya gönüllü olunması gerektiği bilinen zor bir iştir. Yeni başlayan bir çiftçi olarak sahip olmanız gereken yeteneklerin, becerilerin ve beklentilerin farkına varın ki bu uğraş için emek harcarken yapılması gerekenlere tam olarak hazır olun.

 • Bir çiftçi olarak haftasonları dahil olmak üzere sabahın çok erken saatleri ile gece yarısını da kapsayan uzun saatler boyunca çalışmaya gönüllü olmalısınız. Ayrıca yem vermek, temizlik yapmak, gübre küremek ve düzenli olarak tavukların bakımını yapmak gibi bedensel güç isteyen işleri yapmaya da hazırlıklı olmalısınız.
 • Kazancınızın mevsimlik olarak olarak değişim göstereceği gerçeğine de hazırlıklı olun. Kazancınız tavukların yumurtlamasına, ve satacağınız et ve yumurtaları ne kadar iyi pazarlayabileceğinize bağlı olarak değişecektir. Bunun anlamı şu: Çiftliği kurduğunuz ilk yıl, kazancınız minimum düzeylerde olabilir ve kayda değer bir kar sağlamanız bir veya iki yılı bulabilir.

Bir tavuk çiftliği sahibi olarak başınıza gelebilecek tersliklere ve acemilikle yapılan hatalara karşı sabırlı olmanız gerek. Daha sonra sorun çözücü bir tavırla birçok şeyi kendiniz tamir etmeyi ve kendi yeteneklerinize güvenmeyi öğreneceksiniz.

 

2 – Tavuk çiftliği için bir iş planı oluşturun.

Başarılı bir çiftlik kurmak üzere atacağınız ilk adım bir iş planı oluşturmaktır. İş planınıza şunlar dahil olmalı:

 • Çiftlik giderleri: Bu madde teknik malzeme giderlerini, yem giderlerini, tavuk kümeslerinin masrafını ve tavukların giderlerini kapsar. Ayrıca çiflik için sigorta primlerini ve eğer tam zamanlı ya da dönemsel işçi çalıştıracaksanız bu konudaki giderleri de hesaba katmalısınız.
 • Çiflikten sağlanacak gelirler: Bu madde kar hedeflerini, aylık tutturmanız gereken belirli bir kar miktarını kapsar. Çiflikten belirli ve düzenli bir kazanç sağlayabilmek ve kar etmeyi garantilemek açısından bu hedefleri koymak önemlidir.
 • Finans sağlama: Çiftliği işler hale getirmek için finans kaynağına veya sermayeye ihtiyacınız var. Bunun için eş doşttan borç alabilir veya devlet kredi ve hibe fonlarına başvurabilirsiniz. Veya tavuk çiftliğini ayakta tutabilmek için başka bir gelir kaynağından gelen nakit akışını kullanabilirsiniz -part time başka bir iş yapmak, başka bir çiftlikten gelen kazancı buraya aktarmak vb.
 • Afet planı: Her çiftiğin bildiği gibi, kötü geçen bir mevsim ya da hava şartları kazancınızı olumsuz etkileyebilir. İşler kötü gittiğinde veya kötü bir yıl geçirdiğinizde ayakta kalmak için başvuracağınız bir acil durum planı yapmalısınız. Bir afet durumunda çiftliği ayakta tutabilmek ve tasarruf yapabilmek adına size yardımcı olacak değişikleri belirten bir plan oluşturun.

 

3 – Finans kaynağı arayın.

Banka hesabınızda büyük miktarda para yoksa ve aileniz ya daeş dosttan borç bulmadığınız takdirde, üçüncü parti bir çözüme başvurmalısınız. Bu, yeni iş kuran çiftçilere hibe veya kredi veren bir devlet fonu olabilir veya yerel bir bankadan kredi çekebilirsiniz.

 • Devlet, Kosgeb gibi programlar vasıtasıyla yeni kurulan çiftliklere hibe ve faizsiz kredi sunmaktadır. Kuracağınız çiftlikte yapacağınız masrafların yarıdan fazlasını Kosgeb’ten temin edebilirsiniz.
 • Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu‘nun genç ve yeni başlayanlar için verdiği kredileri inceleyin.
 • Bu krediler 10 yıl ve daha az tecrübesi olan 35 yaş ve altındaki çiftçiler içindir. Ayrıca Tarım Kredi Kooperatifleri de hala öğrenci olan genç çiftçiler için 7500 tl’ye varan krediler sunar. Bu tür kredilere ait tüm bilgiler için internette bir araştırma yapın.

Bunun dışında devletin yeni başlayan çiftçileri teşvik etmek amacıyla sağladığı vergi muafiyetleri veya indirimleri olup olmadığını araştırın. Ayrıca çiftliğinizi kurmak için tarım ve hayvancılığı destekleme kurumlarından kredi alıp alamayacağınızı da öğrenmelisiniz.

 

4-Pratik deneyim kazanmak üzere bir çiftlikte çalışın.

Eğer çalışma ortamı ve çiftçilik rolünden beklentiler konusunda daha iyi sonuç almak istiyorsanız bir tavuk çiftliğinde biraz tecrübe kazanmayı düşünebilirsiniz. Böylece kendi çiftliğinizi kurmak için gereken tecrübeyi kazanırsınız.

 

Bölüm 2 – Tavuk çiftliğinin kurulumunu tamamlamak

1- Mera tavukçuluğu mu yoksa kümes tavukçuluğu mu yapacağınıza karar verin.

ciftlik

Tavuk yetiştiriciliği söz konusu olduğunda iki seçenek vardır: tavukları kümeste beslemek ya da tavukları merada yetiştirmek. Bir kümes çiftliği kurarsanız kümeslere, binalara ve tavukların bakımı için gereken büyük aletlere ihtiyacınız olur. Merada tavuk yetiştirmek için ise sadece küçük bir arsa ve tavukları yırtıcı hayvanlardan koruyacak bir tel örgü vb. gerekir. Mera tavukçuluğunun (salma tavukçuluk) avantajları, kurulum masraflarının ve genel masrafların oldukça az olmasıdır. Ayrıca sadece elli tavuk ile de yapılabilir veya yüzlerce tavuk da beslenebilir.

 • Tavuk çiftliğinin tavuk seçmek, tavukların bakımını üstlenmek gibi birçok unsuru hem kümes için hem de mera için aynıdır. Mera tavukçuluğundaki temel fark, tavukları bir kümeste tutmak yerine etrafı korunaklı bir mera içerisinde beslemektir. Yemler ve su taşınabilir nitelikte olup piliçler hareket halindedir.
 • Tavukları merada yetiştirirken barınağınıza bir kapı koyabilirsiniz ve bu sayede tavuklar istediği zaman gezinerek içeri girip çıkabilir.

 

2- Tavukların sığabileceği bir kümes inşa edin.

Tavuk çiftliğinin en önemli bölümü kümestir ve kümesin büyüklüğü besleyeceğiniz tavuk sayısına göre değişiklik gösterecektir. Tavuklar sosyal hayvanlardır ve gruplar halinde yaşamayı severler. Kümesin boyutu tavuk başına dört metrekare alan kalacak şekilde tasarlanmalıdır. Örneğin, 8 x 8 m ölçülerinde bir tavuk kümesi 16 tavuk için uygundur. Ayrıca kümesin ölçüleri sizin de içeride rahatça dolaşarak yumurta toplamanıza, gübreleri küremenize olanak verecek boyutta olmalıdır. Fakat kümesi gereğinden fazla büyük boyutlarda inşa etmeyin çünkü tavuklar üşütüp hasta olabilir.

 • Kümeslerin çoğu tahtadan yapılır; tahta bir çatısı, telden pencereleri ve telden bir kapısı olur. Pencereler veya kafesler önemlidir, kışın içeri güneş ışığını geçirmesi ve yazın havalandırmayı sağlaması gerekir. Malzemeleri kendiniz alıp bir kümes planına bakarak kendi kümesinizi inşa edebilirsiniz.
 • Kümes inşa etmekle zaman kaybetmek istemiyorsanız, çiftlik malzemeleri tedarik eden mağazalardan da satın alabilirsiniz. Ayrıca uygun maliyetli olması açısından çadır da kullabilirsiniz.

 

3-Geniş tünekler ve yumurtlama alanları koyun.

Kümeste tavuk başına 15- 30 santimlik tüneme yeri ayrılan bir tüneğiniz olmalı. İsterseniz tüneği bir tahta pano veya 4 cm çapında tahta çivi kullanarak kümesin içine inşa edebilirsiniz. Tüneği zeminden yaklaşık 7 cm kadar yükseltmeniz gerek. Ayrıca tavuklar için kümeste yaklaşık 33 cm’lik yumurtlama kabı (folluk) bulunmalı. 4-5 tavuk için 1 folluk yeterlidir. Bu folluklar sayesinde yumurtalar kümes zemininden ve gübrelerden uzak olur ve daha temiz kalabilir.

 

4-Yemlik ve suluk koyun.

Son olarak, tüm tavukların yemlenmesi için yeterince büyük yemlikler ve tavukların içine düşmeyeceği ölçüde sığ bir suluk koyun.

 

5-Kümesin yanındaki açık  bir alanı çitle çevirin.

Tavuklarınızın gün boyunca açık havada rahatça gezinip toz banyosu yapıp tüylerini kabartabileceği bir alana ihtiyacı var. Eğer kümesinizin bir bahçesi olursa tavuklar daha sağlıklı olur ve yumurtlama kaliteleri de yükselir. Bu alanı kümes teliyle veya kümes çitiyle çevirin ki hem tavuklar kaçamasın hem de kedi köpek gibi evcil hayvanlar da dahil olmak üzere yırtıcıların saldırısına uğramasınlar.

 • Daha elverişli ve kolay kullanım açısından açık alanı kümese mümkün olduğunca yakın tutmaya çalışın. Tavuklar hem kümeste hem de açık alanda çok vakit geçireceği için, birbirine yakın olması gerek.
 • Kümes telini panel çit kullanarak güçlendirmeniz gerek, bu hem şekilde yırtıcılar içeri giremez hem de çitlerin zemininden yılan, sansar,gelincik gibi ufak hayvanlar geçemez.

 

6-Eğer tavuklarınızı çoğaltmak niyetindeyseniz bir kuluçka makinesi satın alın.

Eğer tavuklarınızı çoğaltmak istiyorsanız bir veya iki tane kuluçka makinesine ihtiyacınız olacak. Bu şekilde civcivlerinize iyi bakabilir ve onları sıcak tutabilirsiniz. Aklınızda bulunsun, kuluçka küvözleri pahalı olabilir ve oldukça fazla alan kaplar. Yapı malzemeleri ve çiftlik malzemeleri satan mağazalardan kuluçka küvözü alabilirsiniz veya internetten ikinci el satış yapan sitelerden de satın alabilirsiniz.

 

7-Yumurta yıkama ve yumurtlama ekipmanlarına yatırım yapın.

Ticari olarak tavuk yumurtası satabilmek için yumurtaları adamakıllı temizleyen yumurta yıkama ekipmanlarına ihtiyacınız olacak. Ayrıca yumurtaların boyutunu ölçmek için profesyonel olarak ayarlanmış bir tartı ile yumurtaları sınıflandırmak için gereken yüksek şiddetli yumurta aydınlatıcı lamba almalısınız.

 • Ayrıca yumurta paketleme ve etiketleme konusunda da yatırım yapmalısınız. Etiketlerinizde tamamen doğal ve yerel üretim yaptığınıza ve ürünlerinizde hiçbir kimyasal madde veya tarım ilacı kullanılmadığına dair bilgilendirmeye yer vererek iyi bir reklamla çok daha fazla müşterinin ilgisini çekersiniz .

 

Bölüm 3. Tavuk seçimi ve satın alma

1-Et tavuğu yetiştiriyorsanız ırk seçimine dikkat edin.

tavuk-ciftligi

Eğer tavuklarınınız çabuk et tutsun istiyorsanız Saso ırkı yetiştirebilirsiniz. Bu ırk, endüstride oldukça popüler olan Amerikan beyaz broiler tavuklarından çok daha hızlı büyür ve daha aktiftir. Bu tavuklar büyümelerini 12 hafta içinde tamamlarlar.

 • Jersey Giant, Wyandotte, Rocks ve Australorp gibi cinsler de et tavukçuluğu için uygun ırklardır. Bu ırklar hem yumurta tavukçuluğu hem de et tavukçuluğu için çift amaçlı olarak yetiştirilebilir. Yavaş büyürler ama sağlıklı ve lezzetli türlerdir. Bu ırklardan tavukların büyümesi 6-8 ay içerisinde tamamlanır.

 

2-Eğer yumurta tavukçuluğu yapıyorsanız Lohman brown, Ligorin, Ataks ve Pleymouth cinslerini tercih edin.

yumurta-uretim-ciftligi

Yumurtayan ırkların çoğunun gövdesi et tavuklarına göre daha küçüktür ve yumurtalar kahverengi ve beyaz olarak ikiye ayrılır. Renklerinin farklı olması dışında beyaz yumurtalar ve kahverengi yumurtalar arasında aslında başka bir fark yoktur. Beyaz yumurtlayan ırkların çoğu Leghorn soyundandır ve kahverengi yumurtaların çoğu ise Rhode Island Red soyundandır. Beyaz Leghorn, Black star, ve Red star ırkları yılda 320-340 adet yumurta veren popüler cinslerdir.

 

3-Hem et hem de yumurta tavukçuluğu yapacaksanız çift amaçlı tavuk cinslerini değerlendirin.

 • Orpington, Rock, Wyandotte, Australorp, Rhode Island Red, and Sussex türleri popüler ırklar arasında yer alır. Eğer çift amaçlı ırkları tercih edecekseniz sürünüze horoz da katmalısınız. 8-12 tavuk başına bir horoz gerekir.
 • Çift amaçlı cinslerin çoğunun yumurta verebilmesi için 3-4 hafta gerekir ve kuluçkaya yatarlar. Yani bu türlerin tavukları yumurtaların üstünde oturarak kuluçkaya yatarlar ve bu sebeple sürüye takviye yapmanız gerekir. Yani yeni civcivler satın almanız ya da kuluçka sürecini sizin halletmeniz gerekebilir.

 

4-Eğer yumurta veya et almak için bekleyecek vaktiniz varsa genç civcivler alın.

Bir besiciden farklı gelişim evrelerinde olan tavuklar satın alabilirsiniz: civciv, yumurtlamaya hazır piliç veya yumurtlayan erişkin tavuk. Büyütmesi ve beslemesi en çok vakit alanlar civcivlerdir. Yumurta verebilmesi için 6 ay kadar beklemeniz gerekir ama oldukça ucuzdur. Tanesini 2-5 lira arasında değişen fiyatlarla almak mümkün.

 • Yumurtlamaya hazır piliçler 20 haftalık olur ve civcivlerden daha pahalıdır. Ama hemen yumurtlamaya başlayabilecekleri için yumurta almak için civcivler kadar beklemenize gerek kalmaz.
 • Yumurtlayan erişkin tavuk satın almak pek kolay değildir çünkü çiftçiler onları kullandıkları için ancak yaşlı bir tavuğu satıp yerine yenisini alacakları zaman satışa çıkarırlar.

 

5-Satın alacağınız tavukların mizacı ve gürültü seviyesiyle ilgili besiciden bilgi alın.

Bilgili besiciler tarafından işletilen üretim çiftliklerinden tavuk satın alabilirsiniz. Tavuk alırken, seçilen tavukların uysal veya fazla hareketli olup olmadığına ve sınırlandırılmış bir alan içerisinde sorun yaşayıp yaşamayacağına dair besiciden öğrenmeniz gereken bilgiler var. Besici sizin kümes boyutlarınıza ve çiflik kurulumunuza uygun bir ırk tavsiye etmelidir.

 • Ayrıca aldığınız tavukların ne kadar yükseklikte tünemeyi sevdiğini, et verecek veya yumurtlayacak erişkinliğe ne kadar sürede ulaşacağını da sorun. Örneğin, Jersey Giant gibi bazı cinsler oldukça sakin, uysal olur ve yüksekte uyumayı sever fakat ebatları sebebiyle kümeste daha çok yer kaplar. Araucana gibi türler o kadar uysal olmasa da sessizdir ve sınırlandırılmış alana uyum sağlar, fakat yumurtalarının rengi popüler cinslere kıyasla daha yeşilimsi olur. Tavukları satın almadan önce, besici sizinle tüm bu detayları paylaşmalıdır.

 

Bölüm 4. Tavukların bakımı

1 -Ambalajsız yem satın alın.

organik-tavuk-yetistiriciligi

Bir tavuk çiftliğinin en önemli ve en pahalı unsurlarından biri yem tedariğidir. Kaliteli bir yem sayesinde tavuklarınız daha sağlıklı ve ürünleri de daha lezzetli olur. Yem masraflarını azaltmak adına tavukları merada otlamaya bırakırsanız, bir kümes dolusu karnı aç tavukla baş etmeye ve yumurta üretimindeki azalmaya razı olmalısınız. Bunun yerine tek seferde iki aylık açık yemi toptan satın alın. Böylece hem tasarruf edersiniz hem de tavuklarınız aç kalmaz.

 

2-Civcivlere başlangıç yemi verin.

Küçük ölçekli tavukçuluk yapan çiftçilerin çoğu işe yeni doğmuş civcivler sürüsüyle başlar. Bu yüzden sağlıklı büyüyüp gelişebilmeleri için civcivlere yeterli besini sağlamak önemlidir. Tavukçuluk malzemeleri satan marketlerde civcivlere uygun türde başlangıç yemi bulabilirsiniz. Başlangıç yemleri genelde püre formunda ya da ufalanmış bir formdadır ve içeriğinde civcivlerin kas kütlesini ve kilosunu arttırmaya yönelik %18-24 protein bulunur.

 • Tavuklara ilk iki gün yalnızca günde bir kez başlangıç yemi verin. Daha sonra, üçüncü gün yemlerine civciv çakılı karıştırın. Bu onların yediği yemi daha kolay sindirmesine yardımcı olur. Civcivler büyüyene kadar yemlerine çakıl karıştırabilirsiniz, büyüyüp yumurtlamaya başladıktan sonra ise çakıl yerine istiridye kabuğu vermeye başlayın. Tüm civciv ırkları, kümesteki ilk üç haftada yaklaşık 1.4 kilo başlangıç yemi tüketir.
 • Kümesteki su kaplarının fazla derin olmamasına dikkat edin çünkü civcivler içine düşüp boğulabilir. Suluklar sığ olmalı ve her gün temizlenmelidir. 100 civciv için yaklaşık 4 litrelik suluk bulundurun. Eğer piliçleriniz varsa, 6-8 piliç için bir suluk gerekir.

 

3-Bir kuluçka lambası kullanarak kümesi sıcak tutun.

Civcivlerin sağlıklı büyümesi için kümeste devamlı kırmızı kuluçka lambası yanmalıdır, civcivlerin bulunduğu alan soğuk veya özensiz olmamalıdır. Kümes sıcaklığı ortalama 33 derece civarında olmalıdır. Civcivler tüy dökmeye başlayınca, altı haftalık olana dek her hafta kümesin ısısını beşer derece düşürebilirsiniz

 • Civcivler yemliğe ve suya yakın olsun. Yere talaş serperek ve birkaç kat gazete döşeyerek bunu sağlayabilirsiniz. Civciv yemini gazetenin üzerine serpiştirin ki yeme kolayca ulaşsınlar. Yemliğin dolu olup olmadığını sıkça kontrol edin. Civcivler yemlikten yemeye alışana kadar her gün bir gazete kağıdı eksilterek devam edin.

 

4-Gagalamanın önüne geçmek için kümeste yeterli ve ferah alan sağlayın.

Tavuklar ve civcivlerin birbirini gagalama huyu vardır. Bunun yanında yamyamlık ve gagalayarak öldürme huyları da yaygındır. Herkese yetecek kadar geniş alan sağlarsanız bu tür sorunların önüne geçersiniz.

 • Sürüdeki tavukların yaşlarını karıştırmayı deneyebilirsiniz. Genç yaştakileri, yaşlı tavuklarla bir araya koyabilirsiniz. Hepsine yetecek kadar boş alan olduğu sürece birbirlerine sataşmayacaklardır.

 

5-Civcivler tüy dökmeye başlayınca ve altı haftalık olunca onlara büyütme yemi verin.

Eğer hızlı büyüyen bir ırk yetiştiriyorsanız, altı – dokuz hafta süreyle içeriğinde %18-24 protein içeren bir büyütme yemi kullanın. Hızlı büyüyen cins tavuklar üç haftalık olduktan sonra altı-dokuz haftaya kadar 9 kilo civarında yem tüketir.

 • Eğer Heritage veya Ranger ırkı tavuk besliyorsanız sağlıklı gelişimleri için %18-21 protein içeren büyütme yemi vermelisiniz. Ragner ırkı üç haftalık olduktan sonra kesilecek zamana gelene dek yani 11-12 haftaya kadar 11 kilo yem tüketebilir.
 • Yumurtlayan cinslerin, beş aylık olup yumurtlamaya başlayana dek %17-20 protein içeren büyütme yemine ihtiyacı olur. Yumurtlamaya başlayınca, protein içeriği %15-17 olan istiridye kabuklu bir büyütme yemine geçin ki yumurtaların kabukları sağlam olsun.

 

Bölüm 5. Ürünlerinizin satış ve pazarlaması

 1-Hedef kitlenizi düşünün.

musteri-bulma-yollari

Ürünlerinizi kimin alacağı hakkında bir düşünün. Belki belli bir tavuk ırkında uzmanlaşarak, bulunduğunuz bölgedeki lüks restoranlara pazarlayabilirsiniz. Bulunduğunuz bölgedeki yerel pazara gidip en çok hangi tür yumurta ve etlerin rağbet gördüğünü araştırın. Ayrıca civardaki restoranların menülerini inceleyerek, tedariklerindeki bir açığı tamamlama imkanınız olup olmadığına bakın.

 • Ayrıca ürünlerinizi hedeflediğiniz kitleye nasıl ulaştıracağınızı da düşünün. Eğer hedef kitleniz daha çok yerel pazardan alışveriş yapıyorsa gereken her şeyi tedarik edin ve ürünleri paketleyerek satış yapın. Eğer hedef kitleniz daha ziyade restoran ve gıda zinciri müşterileriyse, büyük miktardaki siparişlerin altında kalkabilmek için yakındaki bir işleme fabrikasını kullanmanız gerekebilir.

 

2- Potansiyel müşteriler için internet reklamı verin.

Çiftliğinizin kar etmesi için, ürünlerinizi bölgedeki yerel gıda satıcılarına ve tedarikçilerine pazarlamalısınız. Bu sayede büyük miktarda ürün satabilir, büyük kazanç sağlayabilir ve alıcılarla iş ilişkileri kurabilirsiniz. İnternete reklam vererek ve yerel alıcılar ile çiftlik sahiplerinin iletişimde kurduğu veritabanlarını kullanarak ürünlerinizi duyurun

 • Ayrıca bir Facebook sayfası açarak düzenli olarak duyurular yayınlayabilir ve ürünlerin güncel fotoğraflarını koyabilirsiniz. Bu şekilde hem bedava pazarlama yapmış olursunuz hem de kendi bölgenizin dışında kalan alıcılarla bağlantı kurabilme imkanınız olur.
 • Çiftliğiniz için bir websitesi açabilir ve kartvizit bastırabilirsiniz. Bu sayede çiftliğinizin reklamı olur ve müşterilerinizi ürünlerle ilgili tüm güncel gelişmelerden haberdar edebilirsiniz.

 

3Ürünlerinizi yerel pazarlara satın.

Tavukçuluk yapanların çoğu ürünlerini yerel müşteriye ve yerel pazara satmaya odaklanır. Ulaşım süresi çok kısa olduğu için ve her hafta aynı pazara giderek düzenli bir müşteri kitlesi oluşturulabileceği için, bu seçenek yeni başlayan çiftçiler için iyi bir opsiyondur.

 • Ürünler, logonuzu, çiftliğinizin adını, yerel üretici olduğunuz ve ürünlerin katkı maddesi içermediğini vurgulayan bilgiler ile düzgünce etiketlenmelidir. Eğer organik yem kullanıyorsanız veya tavuklarınızın gezen tavuksa bu bilgiyi de mutlaka ambalaja ekleyin. Bu şekilde, sağlıklı beslenmeye dikkat eden ve çevre bilinci yüksek müşterilerin de ilgisini ürünlerinize çekebilirsiniz.

 

4-Tavuk seçiminizi ürün satışlarına göre yeniden düzenleyin.

Hedef kitlenize birkaç ay süreyle ürün sattıktan sonra, tavuklarınızı yeniden gözden geçirmelisiniz. Eğer bir ırkından elde edilen ürünlerin diğerine göre daha çok sattığını farkettiyseniz bunu not alın. Tavukları yeniden değerlendirin ki, çok satan türde daha fazla et ve yumurta üretebilesiniz. Bu şekilde çiftliğinizin sürdürülebilir bir yapı kazanmasını ve müşterilerinizin ihtiyaçlarına cevap vermesini garantilersiniz.

 

En Sık Sorulan Sorular

Tavuk Çiftliği Açmanın Maliyeti Nedir?

1.000 tavukluk bir çiftliğin ortalama fiyatı kullanılacak ekipmanlara ve alınacak tavuk cinslerine bağlı olarak 50 bin ila 80 bin TL arasında değişkenlik göstermektedir.

Tavuk Çifliği Getirisi Ne Kadardır?

Tavuk çiftliğinin net getirisi 1000 tavuk başına aylık ortalama 6.000-7.000 TL arasında değişmektedir.

Tavuk Çifliği İçin Hibe Alınır mı?

Kırsal kesimde yaşayan gençler 30 bin TL'lik hibeden yararlanabilmektedir. Bunun dışında tavuk çiftliği kurmak isteyenlere devlet bankalarından uygun faizli kredi de verilmektedir.

 

İlginizi çekebilir

En İyi ve En Çok Kazandıran Tavuk Irkları
Büyük Ölçekli Tavuk Çifliği Nasıl Açılır?
Organik tavuk çiftliği açmak
Yumurta işi yapmak
Yeni İş Alanı: Renkli Yumurta Satışı

2 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.