11 Yaşındaki Girişimci Metroda Terapistlik Yapıyor!

Eğer duygusal açıdan tavsiyeye ihtiyacınız varsa ancak deneyimli terapistlere ödeyeceğiniz paranız veya ayıracağınız vaktiniz yoksa, bu 11 yaşındaki çocuk size belki yardımcı olabilir. Ciro Ortiz, New York metro istasyonunda bir stant açıyor ve beş dakikalık “duygusal tavsiye” oturumu için sadece 2 dolar talep ediyor.

Her Pazar günü Ciro Ortiz, katlanan masası ve “2 dolara duygusal tavsiye” kağıdı ile birlikte yaklaşık 2 saatini Bedford L metro istasyonunda harcıyor. İster inanın, ister inanmayın ancak insanlar gerçekten de “duygusal tavsiye çocuğundan” birkaç inci dinlemek için duruyorlar. Kendisine ilişkileri ve kariyer tavsiyelerinden, Donald Trump’a kadar birçok şey soruyorlar ve onların sorunlarına çözüm bulabilmek için kendisi de elinden gelenin en iyisini yapıyor.

ciro-ortiz

Ciro’nun babası Adam: “Ben çok fazla para kazanmıyorum. Bir gece kendi parasını kendisinin kazanabileceği bir fikrinin olduğunu ve bunu denemek istediğini söyledi. Fikrini destekledim ve ertesi gün Williamsburg’a gidereksokakta kendisine bir stant açtık” diyor. Şaşırtıcı bir şekilde yoldan geçenlerden büyük ilgi gördü ve o günden beri de kendisi bu işi yapıyor. Günde yaklaşık 50 dolar kazanıyor ancak kendisini motive eden şey sadece para değil. Ciro geçmişinde, okuldaki diğer öğrencilerle bazı sorunlar yaşadı ve bu da, sahip olduğu girişimci ruhunu, daha popüler olan limonata standı yerine geçici duygusal tavsiye standına yönlendirmesine yardımcı oldu.

Ayrıca görünüşe göre Ciro, insanlara duygusal tavsiyeler vermekte gerçekten çok iyi. Babası bunu şu sözleriyle açıklıyor: “Biri bizim yanımıza geldi ve çocuğun kendisine söylediği şeylerin, tüm hayatı boyunca içinde biriktirdiği şeyler olduğunu söyledi. İlk başlarda kendinden emin değildi ve çok gergindi ancak bir Pazar günü sonrasında eve geldiğinde: “Birçok harika insan ile tanıştım. Sonunda çok fazla arkadaşım olacak” dediğini hatırlıyorum.”

metro-terapisti

Küçük girişimci Ciro, başarısının sırrıyla ilgili şunları söylüyor: “İnsanlar; ilişkileri, hayatlarında ne yapmaları gerektikleri veya Donald Trump hakkında sorular soruyorlar. Ben de onlara, sorunlarının aslında ne kadar basit olduğunu gösteriyorum. Basit bir yanıt bulabilmek için neye İHTİYAÇLARI olduğunu düşünüyorum ve genelde de yanıt oldukça basit oluyor.”

11 yaşındaki girişimci, duygusal tavsiye verici olarak öğrendiği en önemli şeyin, insanların değişmekten korktukları olduğunu söylüyor ve ekliyor: “Değişimi kabul etmeliyiz. Bu gerçekleşecek , bir şekilde her zaman gerçekleşiyor. Hayatlarımız her zaman değişir.”

metrodaki-teraoist-cocuk

Çocuğun bu bilgeliğinin nereden elde ettiğini merak ediyorsanız kendisi bunu, herkese karşı her zaman iyi olması gerektiğini ve hayallerinin peşinden koşmasını öğreten ailesine borçlu olduğunu söylüyor.

 

İlginizi çekebilir

Çocuklarınıza Girişimcilikle İlgili Öğretmeniz Gereken Beceriler
20 Yaşından Önce Milyoner Olan Genç Girişimciler

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir