20 Yaşından Önce Milyoner Olan Genç Girişimciler

Her genç, hedeflerini gerçekleştirmenin ve ailelerinin hayal bile edemeyeği kadar çok para kazanmanın hayalini kurar. Her ne kadar hızlı yoldan köşeyi dönme taktikleri birçoğumuz için işe yaramasa da, bunlar aracılığıyla başarıyı ve parayı elde edebilen kişiler de var ve bunların bir kısmı da çocuklar.

20 yaşına basmadan önce milyoner sıfatını elde edebilmiş çocukların çoğu, servetlerini teknolojiye borçlular. Başta sosyal medya olmak üzere bu gençler özellikle teknolojinin farklı kullanım alanlarını yaratma açısından kendisinden daha deneyimli ve yaşlı meslektaşlarına kıyasla bir hayli başarılılar.

Henüz ehliyet alacak yaşta bile olmayan ancak banka hesaplarında yedi haneli bir servet bu kişilere onlarca örnek verebiliriz. Biz bu yazımızda en göze batan 20 genci seçtik. Bu kişiler, milyarder olma ihtimali çok yüksek olan (ki bazıları oldu bile) ve finansal açıdan çok hızlı bir çıkış yapan gençler. İşte daha 20 yaşına basmadan milyoner olan 20 genç:

 

#1 – Madison Robinson (1 Milyon Dolar)

20-madison-robinson

Basit anlamda bu ürün gençler için tasarlanmış parmak arası terliklerdir. Ve gençleri başka bir gençten daha iyi anlayabilir ki? Madison Robinson ayakkabı şirketini henüz daha 15 yaşındayken kurdu ve bu sandaletleri üretmeye başladığı ilk yıl bir milyon dolarlık kar elde edebilecek kadar çok satış yaptı.

Robinson günümüzde 16 yaşında ve sandaletlerinin başarısının keyfini çıkartıyor. Binlerce çift sandaleti de hayır kurumlarına bağışladı ve bu sayede imkanı olmayan çocuklarda bunları giyip harika görünebiliyorlar. Bu genç ayrıca gelecek yıllarda moda sektöründeki servetini arttırmaya devam edecek iyi ilişkiler de kurmuş bulunuyor.

 

#2 – Kiowa Kavovit (1 Milyon Dolar)

19-kiowa-kavovit

Kiowa Kavovit adındaki küçük kız sadece 4 yaşındayken bacağındaki küçün yara bandına baktı ve babasına şöyle dedi: ” Baba keşke yara bandı kullanmak yerine yaramı renkli bir kalemle boyabilseydim. “ Küçük kızın bu cümlesi Boo Boo Goo olarak bilinen ürünün doğmasına vesile oldu. Yara bandı yerine kullanılan bu ürün cildimizi taklit eden bir boya. Farklı renklerde ve su geçirmez ürün piyasaya çıkar çıkmaz satışlar tavan yaptı. Kiowa Kavovit bu sayede kısa bir sürede milyoner oldu.

 

#3– Adam Horowitz (1.5 Milyon Dolar)

18-adam-horowitz

Horowitz, Mobile Monopoly adında bir uygulama geliştirdi.

Her ne kadar kulağa vaktinizi öldürebileceğiniz bir oyun gibi gelse de uygulama aslında, işletmelerinin kendilerini pazarlamaları için cep telefonlarını nasıl kullanabileceklerini anlatan eğitici bir rehber. Şirketler uygulamadan yarar görmeye başladıktan sonra ek özellikler için de ödeme yapmaktan çekinmediler.

Horowitz bu iş fikrini henüz daha 15 yaşındayken düşündü ve uygulaması da gençlerin, internet üzerinden pazarlama konusunda biz yetişkinlerden ne kadar daha başarılı olduğunu gösteriyor .

 

#4 – Elise MacMillan (1.5 Milyon Dolar)

17-elise-macmillan

Birçok insan gibi Elise MacMillan’da tatlıları seviyor.

Ancak çok fazla insan bu işten milyon dolarlar kazanamıyor, hele de çocukken. Elise daha beş yaşlarındayken büyükannesi ile şeker yapmaya başladı ve lezzetli tatlılarını yapmaktan da hiç vazgeçmedi.

11 yaşındayken kardeşi Evan ile birlikte Elise “Çikolata Fabrikası” adlı bir şirketin ortak kurucusu oldu ve o günden beri bu ikili bolca para kazanmaya devam ediyor. Elise şu anda 18 yaşında ve tatlı parasını dilediği gibi harcayabileceği bir hayli vakti bulunuyor.

 

#5 – Andrew Fashion (2.5 Milyon Dolar)

16-andrew-fashion

Bu liste 20 yaşına basmadan önce milyoner olan gençleri içeriyor. Eğer 22 yaşına basmadan önce iflas eden milyonerlerin listesini hazırlasaydık bu durumda Andrew Fashion bu listede de olacaktı. Fashion küçük roketatarlar geliştirmeye başlayarak iyi bir başlangıç yaptı. Bu roketler kendisine gençliğinde birkaç milyon dolar da kazandırdı.

Milyoner olduktan sadece iki yıl sonra kumar oynayarak servetini daha da arttırmak istedi. Tabii sonuç hüsran oldu. Şimdi tüm dolarları uçup gitti. Parasını ve başarısını çok çabuk tüketen bu adam tam üç yıl sonra bir araba bile kiralayamayacak kadar parasız kaldı.

 

#6 – Robert Nay (3 Milyon Dolar)

15-robert-nay

Uygulama Mağazalarından indirebileceğiniz tonlarca bağımlılık yapan uygulama var ancak öyle bir oyun var ki, geliştiricisini küçük yaşta milyoner yapmayı başarabildi.

Robert Nay tüm servetini Bubble Ball adında bir oyun geliştirerek elde etti. Kendisi oyunu tamamen ücretsiz olarak sundu ancak oyun içindeki satın almalar kendisini bir hayli zengin etmeye yetti.

Oyun kullanıcılara sunulduktan tam iki hafta içerisinde bir milyondan fazla indirildi. Bunun sonucunda Apple iki milyon dolar kar yaparken, Robert’de milyoner oldu.

 

#7 – Abbey Fleck (3.5 Milyon Dolar)

14-abbey-fleck

Kimileri pastırmayı o kadar çok sever ki, tavada pişirilmesini bile bekleyemez.

1993 yılında 8 yaşındaki bir kız çocuğu bizim bu pastırma ızdırabını dindirecek bir çözüm geliştirdi. Abbey Fleck, mikrodalga fırında sadece 60 saniye içerisinde pastırmanın pişmesini sağlayan bir tabak geliştirdi.

Abbey fikri için patent aldıktan sonra ürün, tüm dünya çapınca milyonlarca satıldı ve kendisini en genç milyoner yaptı. Abbey şu an 29 yaşında, evli ve Güney Kaliforniya’da yaşıyor. Günümüzde artık kendi ailesi için pastırma pişiriyor diyebiliriz.

 

#8 – Captain Sparklez (8 Milyon Dolar)

12-captain-sparklez

Sparklez ilk milyon dolarını YouTube üzerinde bilgisayar oyunlarını oynayarak, onların tanıtımlarını yaparak kazandı. Yüklediği videolar sayesinde Sparklez’ın şu anda 8 milyon dolardan daha fazla bir serveti bulunuyor ve YouTube’daki en popüler insanlardan birisi.

 

#9 – Carl Churchill (10 Milyon Dolar)

11-carl-churchill

İngiliz iseniz ve soyisminiz Churchill ise bu size bir prestij kazandırır.

Carl ile Winston Churchill arasında bilinen bir bağ olmamasına rağmen Carl tüm şöhretini web tasarım dünyasında kendi tırnakları ile kazıyarak elde etti. Carl Churchill bu işe başladığında ise sadece 12 yaşındaydı.

O zamanda bu yana internet dünyası Churchill’e epey bir cömert davrandı. 20’li yaşlarda olmasına rağmen günümüzde yaklaşık 10 milyon dolarlık bir serveti bulunuyor. Churchill ayrıca NetPay adında yeni bir iş daha kurdu ve güçlü rakibi PayPal karşısında çok hızlı bir biçimde büyümeye devam ediyor. Bazı insanlar ona İngilizlerin Bill Gates’i bile diyor.

 

#10 – James Murray Wells (10 Milyon Dolar)

10-james-murray-wells

Bir gün okuldayken Wells’e bir gözlük gerekti ve bu ürünleri çevrimiçi olarak satın alıp, alamayacağını araştırdı.

Bir site bulamayınca, vazgeçmek yerine Wells bu alanda bir iş kurmayı düşündü ve çevrimiçi olarak gözlük satın alabileceğiniz Glasses Direct’i kurdu.

Wells iyi bir yatırım yaptığının farkındaydı çünkü ekonominin durumu ne olursa, olsun insanlar gözlük ihtiyaçlarını erteleyemezdi. Websitesi hayata geçtikten sonra Wells 20 yaşında milyoner oldu.

Kendisinin serveti, her geçen gün daha fazla insan çevrimici gözlük satın almaya devam ettikçe sürekli olarak artmaya devam ediyor. Düşünsenize, bundan 20 yıl sonra okuma gözlüklerine ihtiyacımızın olacağı kadar yaşlı olacağız ve büyük ihtimalle satın alacağımız çevrimiçi gözlükleri yine Wells’ten alacağız. Aslında günün çoğu zamanında ekranlara bakmaya devam ettikçe, bu 20 yıl bile sürmeyebilir.

 

#9 – Mike McDonald (12 Milyon Dolar)

9-mike-mcdonald

Mike McDonald şu anda 25 yaşında ancak 20’sine basmadan önce bir milyoner olmayı başarmıştı.

Doğrusu 20. doğum gününde 5 milyon dolarlık bir serveti bulunuyordu. Parayı alışık olduğumuz yollardan kazanmaktansa Mike poker oynayarak kazanmayı yeğledi ve Avrupa Poker Turu turnuvasını kazanan en genç isim oldu.

Mike’in ailesi ona bir iş bulmasını söylüyor ve arkadaşlarının yaptığı gibi barlarda çalışmasını istemiyordu. Bu yüzden de gerçekten en iyisi olana kadar poker oynadı. Mike başarılarını hala devam ettiriyor ve gelmiş geçmiş en iyi poker oyuncuları arasında ilk beşte bulunuyor. Sanıyoruz ki, kendisi hiçbir zaman ailesinin istediği türden bir işte çalışmak zorunda kalmayacak.

 

#10 – Gary Martin (20 Milyon Dolar)

8-gary-martin

Türkiye’de alkol kullanabilmek için en az 18 yaşında olmak zorundasınız.

Bu yaş sınırı aynı zamanda dünyadaki standart yaş sınırı olarak biliniyor. Öte yandan farklı bir ülkede çok farklı bir durum söz konusu. Gary Martin yaşadığı İrlanda’da 15 yaşına girdiğinde kendi barını açtı. Ve mekan bir anda çok tuttu. Martin daha 17 yaşındayken o kadar çok para kazanmıştı ki, daha büyük ve karlı gayrimenkul işlerine girmeye karar verdi.

18 yaşına geldiğinde yaptığı başarılı yatırımlar sayesinde Martin’in serveti 20 milyon dolardı. Belki de bu gibi yaş kısıtlamaları değişirse, çok daha fazla genci milyoner görme imkanımız olur.

 

#11 – Nick D’Aloisio (30 Milyon Dolar)

7-nick-daloisio

Nick D’Aloisio daha sadece 12 yaşındayken bilgisayar programcılığına başladı.

Büyük ihtimalle o zamanlarda kendisi de dünyanın en zengin çocuklarından biri olacağını bilmiyordu. 19 yaşındayken Nick milyonerler listesine girmek için çalışmaya başladı. Çoğu gencin banka hesabında daha 30 Lira yokken bu çocuğun 30 milyon doları var.

Nick bu 30 milyon doları kendi geliştirdiği, gazetelerdeki metinleri dijital ortamda daha kolay okunabilir bir formata sokan ilk uygulamasını Yahoo’ya sattığında elde etti. Bu metinler otomatik olarak 1000 kelimeye dönüştürülebiliniyor, tek bir sayfaya sığdırılabiliniyor ya da bir Tweet’e sığacak kadar kısaltılabiliniyor. Eğer bir yazı okursanız ve bunun çok kısa olduğunu düşünürseniz bunun sebebi Nick olabilir.

 

#12 – John Koon (80 Milyon Dolar)

5-john-koon

Koon daha 16 yaşındayken milyoner olmayı başaran Çin kökenli bir Amerikan.

Koon bu hayalini Asya’dan Extreme Performance Motorsports adıyla araba parçaları ithal eden bir şirket kurarak gerçekleştirdi. Özellikle Amerika’da genellikle yarışlar için kullanılan birçok uzak doğu kökenli araç bulunuyor.

Koon’un milyon dolarlık serveti kendisinin çok çalışmasına hiç engel olmadı. MTV kanalında yayınlanan ve ünlü rapçi Xzibit tarafından sunulan Pimp My Ride gibi birçok programa otomobil parçaları sağlayan ana tedarikçi oldu. Xzibit ile arasını iyi tuttuktan sonra Koon genç rapçi Young Jeezy ile de bir giyim markası kurdu. Koon şu anda 31 yaşında ve hayatının geri kalanında da başarılı olacağa benziyor.

 

#13 – David & Catherine Cook (100 Milyon Dolar)

4-david-catherine-cook

David ve Catherine Cook, insanların birbirleri ile buluşmasını sağlayan MyYearbook’un kurucularıydılar.

Kendilerinin büyük abisi çeyrek milyon dolarlık bir yatırım yaptı ve iki kardeş bunu dokuz rakamlık bir imparatorluğa çevirdi.

Cook kardeşler ilk milyon dolarını kazandıktan sonra MyYearbook değişti. Site şimdi MeetMe olarak biliniyor ve 100 milyondan fazla kullanıcısı var.

 

#14 – Justin Bieber (200 Milyon Dolar)

3-justin-bieber

Justin Bieber ya çok sevdiğiniz ya da kendisinden nefret ettiğiniz insanlardan biri.

Bu yazıyı okuyan birçok insan büyük ihtimalle ikinci gruptadır ancak Bieber’i zengin etmeye yetecek kadar da kalabalık bir birinci grup var. Bieber, YouTube’a şarkı yükleyerek oldukça mütevazı bir başlangıç yapmıştı ancak Usher kendisini keşfetti ve onu bir yıldıza çevirdi.

Bieber’in konser biletleri dünya çapında yok satıyor ve kendisinin hayatı hakkında bir film bile çekildi. Tabi tüm bunlar kendisi daha 20 yaşına girmeden gerçekleşti. Günümüzde sanatçı servetinin keyfini sürüyor.

 

#15 – Andrew Gower (250 Milyon Dolar)

2-andrew-gower

Günümüzde Gower 36 yaşında ancak kendisi 20’sine basmadan bir milyonerdi.

Bilgisayar oyunlarının dünyasında herhangi biri bir gün içerisinde birden batabildiği gibi büyük bir başarı da yakalayabiliyor. Bu iki çizginin arası pek mümkün değil. Gower, Jagex Stüdyolarını kurar kurmaz başarıyı tattı ve bu da kendisine tüm dünyada bilinen RuneScape adlı oyunu geliştirmesine yardımcı oldu.

Gower daha yedi yaşındayken kendi kendine oyun kodu yazmayı öğrendi. Tabi bu zamanlarda oyunlar oldukça kolay bir formdaydılar. Şu anda Gower’ın serveti 200 milyon dolar civarında ve İngiltere’nin en zengin 50 girişimcisinden biri. 1990’larda bu sektöre giren bir bilgisayar oyunu manyağı için pek de zor değil.

 

#16 – Mark Zuckerberg (33.3 Milyar Dolar)

1-mark-zuckerberg

Facebook’un kurucusu olarak Zuckerberg 23 yaşına girdikten sonra milyar dolarlık serveti ile Amerika’nın en genç milyarderi oldu. Zuckerberg, Facebook’u yarattığında hala üniversitedeydi. Bu yüzden 20. yaş gününde neredeyse bir milyonerdi.

“Bir milyon dolar iyidir ama ne daha iyidir biliyor musunuz? Bir milyar dolar.” Bu satırlar Zuckerberg’in hayat hikayesinin anlatıldığı “Sosyal Ağ” filminden alıntıdır.  Zuckerberg’in serveti şu anda 20 milyar dolar civarında ki, bu da kendisini dünyanın en zengin 10 insanından biri yapıyor.

 

İlginizi çekebilir

Sosyal Medya Sayesinde Zengin Olan Gençler
Dünyanın En Genç Milyarderleri

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir