19 Yaşındaki Genç “Solar Ölüm Işını” İcat Etti

Yoğunlaşan güneş enerjisinin büyük miktarda enerji üretme potansiyeli vardır. Ancak bu enerji şaşırtıcı bir şekilde zararlı da olabilir. Amerikalı öğrenci Eric Jacqmain parabolik “solar ölüm ışını” için 5,800 adet ayna toplamıştır ve söylentilere göre solar ölüm ışınının gücü metal ve betonu tamamen eritebilmektedir.

Eric Jacqmain “solar ışını” düzeneğini sıradan bir uydu anteni ve 5,800 adet küçük ayna kullanarak yaptı. Söylentilere göre projeyi 24 saatte bitirmiş ve daha sonra bütün sonuçları kaydederek herkesin görmesini sağlamış. 19 yaşındaki gencin iddialarına göre solar cihazı güneş ışınlarının 5000 katı gücünde bir odak oluşturmaktadır.

İnovasyon örneği R5800 solar ışını hakkında konuşan Jacqmain, tabakaya küçük bir delik açtığını ve bir parça PVC boruyu arka tarafına yapıştırdığını belirtiyor. Güneş ışınları direk bu deliğe geliyor ve borunun sonundaki yarı saydam plastiğe çarpıyor.

Hedef ısıyı hızlı bir şekilde iletmese de sonunda her şeyi eritiyor veya buharlaştırıyor. Daha önceden,  ortaya çıkan yüksek ısı sayesinde karbonu bile buharlaştırdığını belirtiyor.

 

R5800 bahçedeki kulübede çıkan bir yangında yok olmuştur. Jacqmain bu kazadan sonra düzeneğin intihar ederek kendi kendini yok ettiğini belirtiyor. Bununla birlikte yeni bir solar ışın yaratmayı planlıyor ve bu sefer 32,000 ayna kullanmayı düşünüyor. Muhtemelen bu yeni düzenek sadece bahçe kulübesini değil aynı zamanda yakındaki birçok şeyi de yok edecektir.

Dünya üzerinden en ilginç inovasyonları ve garip icatları sizler için araştırmaya devam edeceğiz.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir