Son Yılların En İlginç İcatları

Bu makalede sizler için son yılların en ilginç icatlarını bir araya getirdik:

 

1 – Japon mucit tepki veren “robot popo” icat etti

‘SHIRI’ pahalı ve duyarlı bir robot popodur ve gerçek hayattaki gibi seğiriyor, çıkıntıları var ve geriliyor.  Şekli, hareketleri ve dokusu gerçek insan poposuna benzeyen ürün sert üretan iskeletinden yapılmıştır. İnsan özelliklerini robotlar üzerinde canlandıran bir diğer girişim olmasına rağmen yine de merak ediyoruz: Neden popo?

 

2 – 13 yaşındaki kız hıçkırığı geçiren lolipop geliştirdi

‘Hiccupops’ söylendiğine göre hıçkırığı geçiren elma sirkesinden ve şekerden yapılan bir lolipop. Bu ödüllü şeker aşırı uyarılmayla hıçkırığı sonlandırıyor. Bu buluş litrelerce su içmemizi ve rengimiz maviye dönene kadar nefesimizi tutmayı ortadan kaldıracağa benziyor.

 

3 – Birkaç saniyede sarhoş eden ağız spreyi


Kült tasarımcı Philippe Starck tarafından geliştirilen lipstick boyutlarındaki ağız spreyi kendinizi birkaç saniyeliğine çakırkeyif hissetmenizi sağlıyor. ‘WA|HH Quantum Sensations’ olarak adlandırılan ürün alkol tüketiminden kaynaklanan çakırkeyifliği sağlıyor, sarhoşluğu veya içki sersemliği riskini ortadan kaldırıyor.  Bununla birlikte her defasında çok az bir miktar alkol saçıyor ve gerçek alkol etkisi için 800 sprey sıkmanız gerekiyor.

 

4 – Titreşimli dövme; mesaj, arama veya e-posta geldiğinde kullanıcılarını uyarıyor


Telefondan gelen manyetik sinyaller aracılığıyla Nokia’nın dokunsal dövmesi gelen çağrılar, yazılı mesajlar ve e-postalar olduğunda uyarı vererek kullanıcıların derisine fark edilebilir bir etki gönderiyor. Bu titreşimler farklı kişilere göre uyarlanabiliyor böylece sizinle kimin iletişime geçmek istediğini anlayabiliyorsunuz. Demek ki hayatımız boyunca hiçbir aramayı kaçırmayacağız.

5 – Yeni Apple ürünleri gibi kokan parfüm


Bu ürün muhafazakar Apple kullanıcılarını heyecanlandıracağa benziyor. Parfüm tıpkı yeni açılmış Apple ürünleri gibi kokuyor. Koku firması Air Aroma kokuyu elde edebilmek için plastik ip, mukavva üzerine basılan mürekkep ve alüminyum dizüstü bilgisayarla yapıştırıcı, plastik, kauçuk ve kağıt aromasını birleştirmiştir. Ne yazık ki bu konsept bir projedir ve seri üretime geçilmemiştir.

 

6 – Çin’de üretilen makine spermleri otomatik olarak topluyor


Çin’deki hastaneler otomatik sperm toplayıcıyı tanıttı. Bu ilginç icat cinsel süreci makineleştiriyor. Geleneksel anlamda sperm üremekte problem yaşayan hastaların spermlerini topluyor. Kişisel tercihlere uygun olarak hız, sıklık, büyüklük ve sıcaklık ayarları yapan makine kişiselleştirilebiliyor. Sperm toplamak için en etkili yollardan biridir ancak insan dokunuşu olmadığından daha az tatmin edici olabilir.

 

7 – Japon bilim adamları gaz kokusunu gideren iç çamaşırı geliştirdiler


Bizi utandıracak olayları engellemek isteriz ancak bazen bu sessiz ve ölümcül katiller istem dışı dışarı çıkar. Japon bilim adamları hoşa gitmeyen kokuların dışarı çıkmasını engelleyen bir kumaş üretti. Seramikten yapılan, yıkanabilen ve metal iyonları içeren bu ürün 30 saniye içerisinde kötü kokunun %80’ini ortadan kaldırıyor. Kendinizi bu aralar gazlı hissediyorsanız emin olun ki bu ürün çok işinize yarayacak.

 

8 – Nijeryalı genç kızlar idrarla çalışan jeneratör üretti

Nijeryalı dört genç kız icat ettikleri idrarla çalışan jeneratörle atıkların geri dönüştürülmesine yeni bir anlam kazandırdılar. Jeneratör elektrolitik hücresi sayesinde idrardaki hidrojeni ayırıyor.  İdrar yapmak doğal bir olay olduğundan ve idrar sürekliliği olan bir kaynak olduğundan bunu temiz teknoloji olarak düşünebiliriz. Aslına bakacak olursanız o kadar da temiz değil.

 

9 – Sadece gülümsediğinizde açılan buzdolabı

Depresyona hayır diyen bu akıllı buzdolabı sadece ona gülümsediğinizde açılıyor. Günlük yaşamın sıkıntılarına rağmen kullanıcılarının gülümsemeye devam etmesi için tasarlanan bu buzdolabı açılma kararını vermeden önce gülümsemeyi tespit etmek için kamera kullanıyor. Yeteri kadar mutluysanız erişim sağlıyorsunuz. Yemek yemek istiyorsanız inci gibi düşlerinizi göstererek gülümsemelisiniz.

 

10 – Japon bilim adamları insan dışkısından hamburger köftesi yaptı

Bu hamburgerlerden bir tane bile yeseniz kelimenin tam anlamıyla dışkı yemiş olacaksınız. İnsan dışkısındaki proteinler ve yağlardan yapılan yapay etin lezzeti tıpkı hamburger gibi. Gıda boyasıyla ve biftek sosuyla görüntüsü ve lezzeti geliştirilmiştir. Lezzetine rağmen içerisinde ne olduğunu bilerek bu hamburgerlerden yer misiniz?

Bu ilginç icatların her biri aynı zamanda birer ilginç iş fikri. Sizler için tüm dünyadaki en ilginç iş fikirlerini ve şaşırtıcı buluşları araştırmaya devam edeceğiz.

Bu tuhaf icatlardan sizin favoriniz hangisi?

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir