Dünyanın En Genç Milyarderleri

Dünyanın en zengin ve en başarılı girişimcilerinden bazıları, sahip oldukları başarıyı 20-30 yılda elde ederken bazılarıysa başarıya çok erken yaşlarda ulaşıyor.

Dünyanın en zengin insanlarını araştıran Hurun adlı Çinli şirket, kendi çabalarıyla milyarder olmuş 35 yaş altındaki girişimcileri listelemiş. İşte kendi emekleriyle başarıya ulaşan dünyanın en genç milyarderleri:

 

Evan Spiegel: 25

dunyanin-en-genc-milyarderleri-evan-spiegel

Yaşadığı yer: Los Angeles, California

Tahmini serveti: 1.8 milyar dolar

25 yaşınaki Snapchat CEO’su Stanford Üniversitesi’ndeki iki arkadaşıyla birlikte geliştirdiği uygulama sayesinde dünyanın en genç milyarderi pozisyonunda.

 

John Collison: 26

John Collison

Yaşadığı yer: San Francisco, California

Tahmini serveti: 1 milyar dolar

Harvard Üniversitesi’ndeki eğitimini yarıda bırakan Collison online ödeme hizmeti sunan Stripe adlı siteyi kardeşi Patrick Collison ile birlikte 2011 yılında kurdu.

 

Bobby Murphy: 26

Bobby Murphy

Yaşadığı yer: Venice, California

Tahmini serveti: 1.8 milyar dolar

Üniversiteden mezun olduktan 5 yıl sonra Evan Spiegel ile birlikte Snapchat’i kurdu. İkili Stanford Üniversitesi’ndeki Kappa Sigma öğrenci kulübünden arkadaş.

 

Patrick Collison: 27

patrick collison

Yaşadığı yer: San Francisco, California

Tahmini serveti: 1 milyar dolar

Stripe kurucu ortağı ve CEO’su Collison, kardeşiyle girişimciliğe atılmak için Massachusetts Institute of Technology’i (MIT) bıraktı. Şirketlerinin değeri 5 milyar dolar olarak tahmin ediliyor.

 

Mark Zuckerberg: 31

Mark Zuckerberg

Yaşadığı yer: Palo Alto, California

Tahmini serveti: 45 milyar dolar

Facebook kurucusu ve CEO’su Zuckerberg 23 yaşında kendi çabalarıyla milyarder olan en genç isim oldu. Bugün Mark ve eşi Priscilla dünyanın en zengin 9. çifti. İkili aynı zamanda yardım faaliyetlerine aktif olarak katılıyor.

 

Elizabeth Holmes: 31

Elizabeth Holmes

Yaşadığı yer: Palo Alto, California

Tahmini serveti: 4.3 milyar dolar

Theranos adlı sağlık hizmetleri teknoloji şirketin kurucusu Holmes, esasında şirketi Stanford Üniversitesi’nde ikinci sınıf öğrencisiyken kurdu. Kurulmasından aylar sonra okulu bırakıp girişimciliğe atıldı. Bugün Amerika’nın en zengin kadın milyarderi konumunda.

 

Duskin Moskovitz: 31

Dustin Moskovitz

Yaşadığı yer: San Francisco, California
Tahmini serveti: 10 milyar dolar

Facebook kurucu ortaklarından olan Moskovitz, aynı zamanda şirketin ilk teknoloji müdürüydü. 2008 yılında Asana’yı kurmak için Facebook’tan ayrılmasına rağmen hala şirketin önemli hissedarlarından biri konumunda.

 

Wang Yue: 32

Wang Yue

Yaşadığı yeri: Şangay, Çin

Tahmini serveti: 1 milyar dolar

Shangai Kingnet Technology’nin CEO’su Yue, dünyanın en genç milyarderleri listesine bu yıl dahil oldu. Daha önce 51.com’un yönetiminde yer alan Yue, 2009 yılında Kingnet’in CEO’su olduktan sonra şirketi Çin’in en önde gelen oyun şirketlerinden biri haline getirdi.

 

Cheng Wei: 32

Cheng Wei

Yaşadığı yer: Pekin, Çin

Tahmini serveti: 1 milyar dolar

Uber benzeri taksi çağırma servisi Didi Kuaidi’nin kurucusu Wei, şirketini kurmadan önce 8 yıl boyunca e-ticaret sitesi alibaba.com’da çalıştı.

 

Nathan Blecharczyk: 32

Nathan Blecharczyk

Yaşadığı yer: San Francisco, California

Tahmini serveti: 3.6 milyar dolar

Harvard mezunu Blecharczyk, önceden Microsoft’ta ürün yöneticisi olarak çalışıyordu. Daha sonra eski oda arkadaşı Joe Gebbia ile birlikte Airbnb’yi kurdu. Şirketin teknoloji müdürü olarak son dönemde şirketin Küba’ya açılım yapmasını sağladı.

 

He Zhiato: 33

He Zhitao

Yaşadığı yer: Çin

Tahmini gelir: 1.2 milyar dolar

Çinli yazılımcı ve Hangzhou Liaison Interactive Technology’nin CEO’su olan Zhiato, dünyanın en genç milyarderler kulübüne 2015 yılında katıldı. Şirketteki hisseleri onu milyonerlikten milyarderliğe taşıdı.

 

Eduardo Saverin: 33

Eduardo Saverin

Yaşadığı yer: Singapur

Tahmini gelir: 5.6 milyar dolar

Facebook kurucularından olan Saverin, hukuki anlaşmazlıklardan sonra şirketten ayrıldı. Hala Facebook’ta ufak bir hissesi bulunuyor. Brezilyalı girişimci şu anda Singapur kökenli gayrimenkul kiralama ve satış sitesi 99’un direktörü ve yatırımcısı.

 

Joe Gebbia: 34

Joe Gebbia

Yaşadığı yer: San Francisco, California

Tahmini serveti: 3.6 milyar dolar

Ufak ve daha az karlı teknoloji girişimlerinden sonra Blecharczy ile birlikte Airbnb’yi kuran Gebbia şirketin ürün müdürü olarak çalışıyor.

 

Zhang Bangxin: 35

Zhang Bangxin

Yaşadığı yer: Pekin, Çin

Tahmini serveti: 1.3 milyar dolar

Eğitim hizmetleri şirketi TAL Education’un kurucu ortağı olan Bangxin, kuruluşundan itibaren şirketin CEO’su. 2013 yılında Çin’de yılın girişimcisi oldu.

 

Scott Farquhar: 35

Scott Farquhar

Yaşadığı yer: Sydney, Avustralya

Tahmini serveti: 1.9 milyar dolar

Avustralyalı olan Farquhar yazılım şirketi Atlassian’ın kurucu ortaklarından. Şirket 2015 yılında Amerika’nın en büyük beşinci halka arzını gerçekleştirdi.

 

Mike Cannon-Brookes: 35

Mike Cannon-Brookes

Yaşadığı yer: Sydney, Avustralya

Tahmini serveti: 1.9 milyar dolar

Cannon Brookes ve Scott Farquhar ile birlikte Atlassian’ın CEO’luğu görevini paylaşıyor. Şirketin Citigroup, NASA, Twitter, Tesla gibi müşterileri bulunuyor.

 

Frank Wang Tao: 35

Frank Wang Tao

Yaşadığı yer: Çin

Tahmini serveti: 3.4 milyar dolar

Frank Wang Tao, 2006 yılında Hong Kong University of Science & Technology’deki yurt odasında Daigan Innovation Technology (DJI) adlı dünyanın en büyük drone şirketini kurdu.

 

İlginizi çekebilir

Genç Milyonerlerin Sahip Oldukları 5 Nitelik
22 Yaşında Zengin Olmamı Sağlayan 7 Teknik
Durmuş BAYRAM

Yazar : Durmuş BAYRAM

Bilkent Üniversitesi "İletişim ve Tasarım" bölümünden mezun olduktan sonra DW Türkçe gibi birçok saygın kurumda online gazetecilik ve video üreticiliği yaptı. Sizler için iş fikirleri ve para kazanma yollarıyla ilgili araştırmalar yapıp rehber niteliğinde içerikler hazırlıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir