Sosyal Medya Sayesinde Zengin Olan Gençler

Ünlü ve zengin olmak artık sadece şarkıcılara veya futbolculara özel bir durum değil. Artık birçok insan servet ve şöhrete sosyal medya aracılığıyla kavuşabiliyor. İnternet ve takip tabanlı platformlar, spot ışıklarının aniden bir zamanlar “hiç kimse” olan kişilere dönmesini sağlayabiliyor.

Aşağıdaki gençlerin büyük bir çoğunluğu henüz ne üniversiteyi bitirdi ne de zengin olmak için yıllarını harcadı. Onlar sadece sahip oldukları yeteneklerini sosyal medyada sergilemeyi seçtiler:

 

1. PewDiePie

pewdiepie

Gerçek İsmi: Felix Arvid Ulf Kjellberg

Ülke: İsveç

Sosyal Medya: YouTube

Eğer bilgisayar oyunlarını seviyorsanız büyük ihtimalle tüm zamanların en çok bilinen bilgisayar oyunu yorumcusu PewDiePie’yı da duymuşsunuzdur.

Eski bir Endüstri Ekonomisi öğrencisi olan Ulf Kjellberg, 2010 yılında oyun incelemeleri ile ilgili videolar yayınlamaya başladı ve 2012 yılı itibariyle hali hazırda 1 milyon abone ile iyi bir hayran kitlesi oluşturdu.

İşletmesine kaynak sağlayabilmek için üniversiteyi bıraktı ve bir sosisli sandviç standında çalışmaya başladı. Neyse ki, hayatını kazanmak için bir üniversite diplomasına ihtiyaç duymak zorunda kalmadı. Felix’in hayran kitlesi önemli derecede büyümeye devam etti. Günümüzde kendisinin 39 milyon abonesi bulunuyor ve videoları 10 milyar kez görüntülendi. Kendisi, YouTube kanalında en fazla abonesi olan yayıncı ünvanına sahip. Servetinin ise 50 milyon TL’ye yakın olduğu düşünülüyor.

 

2. The Blonde Salad

the-blonde-salad

Gerçek İsmi: Chiara Ferragni

Ülke: İtalya

Sosyal Medya: Blog ve Instagram

Milan’ın Bocconi Üniversitesi’nde 28 yaşındaki bir Hukuk öğrencisi olan Chiara Ferragni amatörlükten profesyonelliğe geçiş yapabilen en başarılı blog sahiplerinden birisi.

2009 yılında bir moda blogu olan The Blonde Salad’ı hayata geçiren Ferragni, blogunda kendi ilgi alanlarına göre yayınladığı moda, fotoğrafçılık, seyahat ve yaşam tarzı içerikleriyle çok kısa bir süre içerisinde son derece başarılı oldu ve günümüzde, sitesi günlük ortalama 110.000 kişi tarafından ziyaret ediliyor.  Ancak kazancının sadece %30’unu blog sayfasından elde ediyor. Kendi adını bir kez duyurduktan sonra Ferragni, moda markaları ile çeşitli ortaklıklar kurdu ve bu yıl toplamda 8 milyon dolar civarında bir para kazanacağı öngörülüyor.

Şimdilerde kendi ayakkabı markasını çıkarttı ve inanılmaz derecede başarılı olmaya devam ediyor.

 

3. Yuya

yuya

Gerçek İsmi: Mariand Castrejón

Ülke: Meksika

Sosyal Medya: YouTube

Bu 21 yaşındaki bayan, 2010 yılında kendisini ünlü yapan güzellik sırları, makyaj, moda ve kendin yap tüyoları hakkında videolar yayınlamaya başladı. Kendine has sesi ve abartılı hareketleri ile İspanyolca konuşan ülkelerde bir YouTube fenomeni olmayı başarabildi. 14 milyondan fazla abonesi ve 1 milyardan fazla video görüntülenmesi ile birlikte şu anda dünyada en çok abonesi olan kanallarından birisine sahip.

Sahip olduğu sosyal medya şöhreti kendisine kitap anlaşmaları ve sponsorluk gibi çeşitli iş kapıları da açtı. Elle Dergisine göre Castrejón aylık 41 bin dolar civarında kazanıyor.

21 yaşında evden çalışan birisi için hiç de fena para değil, değil mi?

 

4. Jessi Smiles

jessi-smiles

Gerçek İsmi: Jessica Vazquez

Ülke: Amerika Birleşik Devletleri

Sosyal Medya: Vine

Günümüzde Jessi Smiles’ın 3,5 milyondan daha fazla takipçisi var ve hesabı dünyanın en populer vine hesapları arasında ilk 30’da yer alıyor. Ayrıca kullandığı sosyal medya siteleri arasında en popüler üçüncü kadın olarak kabul ediliyor.

Çektiği vine videoları kendisinin komik tarafını ortaya çıkartıyor ve kesinlikle Vine yıldızları arasında en çok bilinenlerden.

BBC’ye göre Vine hesabı sahipleri, hesaplarından reklam yapmak için video başına bin ila 100 bin dolar arasında bir para kazanıyorlar. Sadece yaptığı reklamlarla bile Vazquez yüklediği her video başına çok büyük paralar kazanıyor ve 3,5 milyonluk takipçi kitlesini de her geçen gün arttırmaya devam ediyor.

Düşünsenize sadece altı saniyelik bir videodan ortalama 35 bin dolar kazanabiliyorsunuz!

 

5. Werevertumorro

werevertumorro

Gerçek İsmi: Gabriel Montiel

Ülke: Meksika

Sosyal Medya: YouTube

Gabriel Montiel Gutierrez zaten kendi ülkesi olan Meksika’da Murcielagos takımında defansif orta saha olarak görev aldığından ötürü tanınıyordu ancak büyük ihtimalle artık Werevertumorro YouTube şovunun yaratıcısı ve yayıncısı olarak tüm dünyada da tanınmaya başladı.

Kanalını 2007 yılının Şubat ayında açan ünlü sporcunun günümüzde YouTube üzerinde 10,5 milyondan daha fazla abonesi bulunuyor ve videolarının tamamı toplamda 1,4 milyar kez izlendi. Kendisini Latin Amerika’nın ve tüm dünyanın en büyük İnternet şöhretlerinden birisi olarak tanıtıyor.

Elde ettiği gelir ise Google’un gizlilik sözleşmesi nedeniyle tam bir sır. Ancak kendisinin Yuya’dan çok daha az abonesi olmasına rağmen videoları daha çok izlenmiş olduğunu da unutmamak gerekiyor.

 

6. HolaSoyGerman

holasoygerman

Gerçek İsmi: Germán Alejandro Garmendia Aranis

Ülke: Şili

Sosyal Medya: YouTube

Bu komik Şilili adam YouTube Latin Amerika’nın kralı. 24,713,444 abone ve 2,209,948,340 video görüntüleme istatistiğine sahip.

Washington Post’a göre Garmendia yıllık 1.2 milyon dolar civarında kazanıyor. Evet! Ve kendisi daha sadece 25 yaşında.

Kendisinin YouTube kanalı, dünyanın en fazla abonesine sahip ikinci kanal ve 2011 yılında yüklediği ilk videodan sonra birden ünlü olduğunu duyunca şaşırabilirsiniz.

Kanalını açtıktan sadece iki yıl sonra milyon dolarlar kazanmaya başlaması da bir hayli şaşırtıcı.

 

7. Jérôme Jarre

jerome-jarre

Gerçek İsmi: Jerome Jarre

Ülke: Fransa

Sosyal Medya: Vine ve Snapchat

Jarre bir sosyal medya süperstarı olmadan önce de gayet başarılıydı. 19 yaşındayken işletme bölümünü bıraktı ve Çin’e taşındı. Burada başarıyı yakaladığı birkaç iş kurdu. Kazandıkları ile birlikte Toronto’ya taşınıp yazılım sektöründe sıfırdan bir başlangıç yaptı ve tam da burada “sıkıntıdan” Vine videoları çekmeye başladı.

Kanalını oluşturduktan kısa bir süre sonra “Sevmekten Korkmayın” adlı videosu çok tuttu ve Ellen Show’a konuk olarak davet edildi. Vine hesabında toplamda 7 milyon abone kazandıktan sonra yine başarılı olduğu SnapChat kanalını açtı.

Jerome, sadece 6 saniyelik bir vine videosu için 25 bin dolar ve bir SnapChat videosu için 35 bin dolar kazanıyor!

 

8. Roman Atwood

roman-atwood

Gerçek İsmi: Roman Atwood

Ülke: Amerika Birleşik Devletleri

Sosyal Medya: Youtube

Bu Amerikalı şakacı tüm dünya çapında milyonlarca insanın gülümsemesine yardım ediyor ve bunun sonucunda da milyonlarca dolar kazanıyor.

32 yaşındaki Atwood daha lisedeyken video çekmeye ve düzenlemeye başladı. Ancak 2010 yılında bu tutkusunu komedi alanına yoğunlaştırmaya karar verdi ve çok kısa bir süre içerisinde şöhret ve serveti bulduğu YouTube kanalını açtı.

Şu anda 7 milyondan fazla abonesi bulunuyor ve videoları 1.1 milyar kez izlendi.

Servetinin ise yaklaşık 4 milyon dolar olduğu tahmin ediliyor.

 

9. Brittany Furlan

brittany-furlan

Gerçek İsmi: Brittany Furlan

Ülke: Amerika Birleşik Devletleri

Sosyal Medya: Vine

Bu 29 yaşındaki güzel kadın Vine platformundaki 9.7 milyon takipçisi sayesinde dünyanın en çok takip edilen kadın yıldız ünvanına sahip.

Furlan şöhretini kazanmak için kimsenin eline bakmadı. Bir Vine yıldızı olmadan önce birkaç televizyon gösterisi denemesi oldu. Ancak tüm bu denemeler başarısızlıkla sonuçlandı. Sonra yapabileceği en iyi şeyi yaptı: sosyal medyanın yolunu tuttu.

Komedi alanındaki doğuştan yeteneği, kendisini sadece sosyal medya kullanıcıları arasında popüler yapmadı. Ayrıca eğlence sektöründeki büyük isimlerin de dikkatini çekti. Şu anda Seth Green’in yapımcılığını üstlendiği bir komedi şovunun metinlerini yazıyor.

Sahip olduğu servetinin 2 milyon dolar civarında olduğu tahmin ediliyor.

 

10. Bethany Mota

bethany-mota

Gerçek İsmi: Bethany Mota

Ülke: Amerika Birleşik Devletleri

Sosyal Medya: YouTube

Daha 19 yaşında olmasına rağmen Mota, youtube’dan 2,5 milyon dolarlık bir servet yapmayı başardı.

2009 yılında makyaj, moda, saç stilleri, bunlar için rehberler ve kendin yap fikirlerini yayınlamaya başladığı YouTube kanalını yarattı.

Business Insider, Mota’nın sadece YouTube kanalı üzerinden aylık 40 bin dolar kazandığını açıkladı. Bununla birlikte bu genç girişimci Project Runway gibi televizyon şovlarına konuk olarak çıkmasının yanı sıra müzik alanında da farklı projelere sahip. Aynı zamanda meşhur mağazalarla da bir ortaklık kurdu ve bunların altında kendi giyim ve takım koleksiyonunun satışını yapıyor.

 

11. Nash Grier

nash-grier

Gerçek İsmi: Nash Grier

Ülke: Amerika Birleşik Devletleri

Sosyal Medya: Vine, Instagram, YouTube ve Twitter

17 yaşındaki Grier, Vine sosyal medya platformunda başlayan harika bir kariyere sahip. O günden beri büyük başarılar yakalamaya devam ettiği videolarını diğer sosyal medya platformlarına da taşıdı.

Vine hesabındaki 12 milyon takipçi, YouTube kanalında 4.4 milyon abone, Twitter’da 4.8 milyon takipçi ve Instagram hesabında 8 milyondan fazla takipçisi ile Grier sosyal medyada takip edeceğiniz o kişi.

Bu sürekli artan başarısı kendisine video başına 100 bin dolara kadar para kazandırıyor. Geçtiğimiz aylarda Kaliforniya Beverly Hills’e taşınan genç yıldız için işler epey yolunda gidiyor olmalı.

 

12. KingBach

kingbach

Gerçek İsmi: Andrew B. Bachelor

Ülke: Kanada

Sosyal Medya: Vine

13.8 milyondan fazla takipçi ve 5 milyardan fazla görüntüleme ile KingBach gerçekten de Vine’ın Kralı.

2010 yılında Florida Devlet Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun oldu ancak şöhreti ve serveti için diplomasını hiç kullanmak zorunda kalmadı.

Kendisinin mizah anlayışı ve yaratıcılığı, dünyanın her tarafında milyonlarca ekrandan izlenmesine yardımcı oldu. Vine çekmeye başladıktan sadece bir yıl sonra şöhreti ve serveti inanılmaz boyutlara ulaştı.

Video başına 30 ila 80 bin dolar arasında kazanıyor. Tahmini serveti ise yaklaşık olarak 2,5 milyon dolar. 27 yaşında, üniversite mezunu bir genç için hiç de fena sayılmaz.

 

13. Jenna Marbles

jenna-marbles

Gerçek İsmi: Jenna N. Mourey

Ülke: Amerika Birleşik Devletleri

Sosyal Medya: YouTube

Jenna N. Mourey, psikoloji alanında hem lisans hem de yüksek lisans diplomasına sahip ancak 2010 yılında YouTube’a komik videolar yüklemeye başladığında bir garson olarak çalışıyordu.

5 yıl sonra bugün Mourey’in; 15,583,168 abonesi, 1,878,065,105 video izlenmesi ve yaklaşık 2,5 milyon dolarlık bir serveti bulunuyor.

Kendisi aynı zamanda çeşitli iş alanlarına da girdi ve bazı diğer sosyal medya yıldızları ile takılıyor. Köpek oyuncakları satan bir firması ve YouTube 15 adında başka bir programı daha var.

 

14. Justin Bieber

justin-bieber

Gerçek İsmi: Justin Bieber

Ülke: Kanada

Sosyal Medya: YouTube

Elbette Bieber’i bu listeye koymak zorundayız. Tüm servetini ve şöhretini YouTube’a borçlu olan bu star, Usher’ın kendisini keşfetmesi sayesinde şöhret basamaklarının kalanlarını da tırmandı.

Annesi, dans ettiği ve şarkı söylediği videoları çekip YouTube kanalına ekliyordu. Annesinin tek amacı bunları arkadaşları ve aile üyeleri ile paylaşmaktı ancak Bieber milyonların dikkatini çekmeyi başardı.

Usher kendisini keşfettikten sonra Amerika’ya taşındı ve gerisini biliyorsunuz. Bu genç süperstar henüz daha 25 yaşına basmadı ve yaklaşık olarak 200 milyon dolarlık bir servete sahip.

 

İlginizi çekebilir

Kendi Çabalarıyla Zengin Olan 10 YouTube Milyoneri
İnstagram’dan Zengin Olmak İsteyenlere

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir