30 Yaş Altı Milyoner Girişimicilere Özgü 8 Özellik

Bazı insanlar emekliliklerinde rahat bir yaşam sürebilmek, hatta yaşlılıklarını bir nevi milyoner statüsünde geçirebilme ümidiyle tüm hayatlarını yaşam masraflarını kısmaya çalışarak, tasarruf ederek ve çok sıkı çalışarak geçirirken; kimileri ise 30 yaşından önce bu statüyü kazanma şansına sahip oluyor.

30 yaşına dahi girmeden milyoner olma eşiğini geçenlerin başarı sırları nedir, hiç düşündünüz mü? Görünüşe göre onları diğerlerinden ayıran belirgin özellikler var, üstelik şans bunlardan biri değil. Şaşırdınız değil mi?

Siz de gençliğinin baharında olup çok para kazanmak için ne gerekiyorsa yaparım diyenlerden misiniz? Tüm bedelleri ödeyebilecek gücü hissediyor musunuz kendinizde? O halde 30 yaş altı milyonerlere özgü 8 ortak özelliğe değindiğimiz yazımıza bir gözatın ve bu yönlerinizi nasıl geliştirebileceğinize dair yollar arayın.

 

1. Büyük hayaller kurup bu hayalleri gerçekleştirmek üzere harekete geçerler.

Erken yaşta zengin olanların her daim acelesi vardır. Fikirlerini ve tutkularını hayata geçirmekten kendilerini alıkoymazlar. Zihinlerini büyük hayaller kurmak konusunda özgür bırakırlar. Dünyaya farklı bir açıdan bakar ve bir şeylerin nasıl farklı, daha iyi ya da daha aydınlık olabileceğini görürler. Sonrasında aldıkları hazla bu büyük hayalin peşinden giderler. Öylece oturup bu hayalin günün birinde gerçek olmasını beklemezler, aksine onları hedeflerine ulaştıracak fırsatları kovalar, hayallerini gerçeğe dönüştürürler.

Rehavete kapılan hiç kimse genç yaşta milyoner olmayı başaramaz. Motivasyonunuzu her daim yüksek tutmalısınız. Erteleme hastalığının baş gösterdiğini hissettiğiniz an, büyük hayalinizi yani nihai hedefinizi gözünüzde canlandırmak için bir dakikanızı ayırın. Tam önünüzde duran tüm olasılıkları ve fırsatları hayal edin. Ardından beyin fırtınası yapıp oraya ulaşmanın yollarını arayın.

Büyük bir hayalinizin olması, başarının ilk adımıdır. Sonrasında oraya ulaşmak için uygun bir strateji belirlemelisiniz. Hedeflerinize doğru tam gaz ilerlemeye devam edin. Unutmayın, azim ve kararlılık, hayallerinizi gerçeğe dönüştürmenin anahtarıdır.

Mutlaka okuyun: Milyar Dolarlık Büyük Bir Şirket Kurmak

 

2. Başka birinin rehberliğine ihtiyaç duymaktan çekinmezler.

Genç milyonerler, her şeyi bilmediklerini bilecek kadar akıllıdırlar. “Oradaydım, bunu gerçekleştirdim” diyebilmenin getirdiği türden bir tecrübenin en değerli şey olduğunu bilirler. Egolarını bir kenara atıp eksik parçaları tamamlamak üzere bir rehber arayışına girer ve önlerine çıkacak engelleri aşmayı, tuzaklarla dolu bu yolculuğu kazasız belasız atlatmayı umarlar.

İyi bir akıl hocası sizi yönlendirir, sizle fikirlerini paylaşır, size farklı bakış açıları sunar ve inişli çıkışlı hayat yolunda destek olur. Kitaplarda bulamayacağınız kişisel deneyimleri ve bilgileri sizinle paylaşabilir. Akıl hocasına sahip olmak, hevesli genç girişimcilerin, karar alma ve finans yönetimi gibi zorlu görevlerle başa çıkmalarına yardımcı olmada kilit bir unsurdur.

Akıl hocaları ayrıca birlikte çalıştıkları girişimcilerin önemli bağlantılar kurmasına da yardımcı olabilir, bu da iş fırsatlarını artıracak bir hamle olacaktır. Ancak akıl hocasının bir bireye neler sunabileceğini seçmek girişimcinin seçimidir.

Mutlaka okuyun: Doğru Akıl Hocasını Bulmak İsteyenlere

 

3.  Sezgileriyle hareket ederler ve yaratıcıdırlar.

Başarılarının zirvesinde olan genç milyonerler mantıklarına olduğu kadar sezgilerine de güvenirler. Buna ister yaratıcılık deyin, ister bir önsezi, isterseniz de içgüdü; herhangi bir konu hakkında bir şeyler hisseder ve bu hissin peşinden giderler. Genç milyonerler iç seslerine kulak verir, üstelik artık bu durumun bilimsel bir açıklaması da var.

Bilişsel bilim bizlere girişimciliğe ilişkin keşiflerin veya alınan kararların çoğunun genellikle bilinçsiz bir biçimde gerçekleştiğini söylüyor. Bu tarz durumlarda, duygularınız ve hisleriniz rasyonel algınızdan önce geliyor. Genç milyonerler, bu ilham anlarına güvenmeyi ve sezgilerinin yaratıcılığını izlemeyi öğreniyorlar. Bir sonraki adımları ise, bu sezgileri gelecekteki girişimlerine rehberlik edebilecek daha geniş stratejik planlara dönüştürmeye uğraşmak oluyor.

 

4. Kendi yollarını çizer ve asla arkalarına bakmazlar.

Genç milyonerler, bu statüyü kolay yoldan kazanmış kişiler değillerdir. Aksine kendi rotasını belirleyen, değişime kucak açan kişilerdir. Başkalarının kendileri hakkında ne düşünecekleri konusunda endişe etmekten ziyade hayallerini kovalamayı tercih ederler ve dünyaya yalnızca başkalarının gözünden bakıp kendilerini diğer insanların bakış açısıyla sınırlamayı kesinlikle reddederler. Hayatları boyunca kendi kurallarına göre yaşamaya kararlı olur ve diğer insanların düşünceleri hakkında endişelenerek zaman kaybetmezler.

Elbette ki bu tavır milyonerlerimizin “aykırı” insanlar olduğu anlamına gelmiyor. Genç milyonerler doğaları gereği bağımsız olma eğilimindedir ancak, birçoğu albenisi yüksek ve arkadaş canlısı karakterlerdir. Hem zaten etrafınızda size destek olacak insanlar olmadan uzun vadede başarıya ulaşmanız neredeyse imkansızdır.

Mutlaka okuyun: Durdurulamaz Girişimcilerin 10 Alışkanlığı

 

5. Bilgiye aç, öğrenmeye hevesli olurlar.

Genç milyonerlerin hepsinin eğitim hayatlarını tamamladıkları söylenemez, ancak hepsinin içinde bitmek tükenmek bilmez bir öğrenme arzusu ve bilgiye yönelik sonsuz bir açlık vardır. Çünkü bilgi güç demektir. Milyoner olmak istiyorsanız işinize bağlılığın ve öğrenme aşkının bir zorunluluk olduğunu unutmayın. Özellikle de erken yaşta milyoner olmak isteyenleriniz için bu kavramlar ayrıca önem taşıyor. Peki, ne yapmalı da bilgiyi arttırmalı derseniz hemen söyleyelim: Her gün en az 30 dakikalık okuma yapma alışkanlığı geliştirmelisiniz.

Okuma yapmak zihin kaslarınızı çalıştırmanıza, zihninizi keskinleştirmenize, yaratıcılığınız ve yeni buluşlara imza atabilmeniz konusunda kendinizi geliştirmenize yardımcı olacaktır. İşin sırrı, ihtiyacınız olan bilgiyi edindiğinizden emin olmak için okuma sürenizden en iyi şekilde yararlanmaktır. Altyapınızı artıran ve sizlere yepyeni bakış açıları kazandıran kitapları, makaleleri veya diğer materyalleri seçtiğinizden emin olun.

Yeteneklerinizi her daim bir adım üste taşımanız ve yeni beceriler edinmeniz gerekiyor. Ayrıca, sektörünüzü ve işinizi etkileyecek tüm alanlarda güncel ve çok yönlü kalmak da önemlidir. Bunu yapmak, fikirler arasında bağlantılar kurmanıza yardımcı olacak ve sizi bir adım ileriye taşıyıp başarıya koşmanızda büyük bir avantaj sağlayacaktır.

Mutlaka okuyun: Etkili Kitap Okuma Tekniği: Bir Ceo Gibi Okuyun!

 

6. Başarısızlıktan korkmazlar.

Başarı doğuştan gelen bir şey değildir. Bu nedenle başarılı olmak isteyen insanlar hayallerine ulaşmak için gerekli olan deneyim ve anlayışı kazanmak zorundadırlar. Bu içgörü genellikle başarısızlık veya fiyaskoların ardından gelir. 30 yaşından önce milyoner olmayı başarmış herkes, başarısızlığın başarının bir parçası olduğunu anlar. Hayallerinizi gerçekleştirmeye giden yol deneme yanılmalarla doludur.

Başarısızlık öğrenmek ve büyümek için bir fırsattır. Yenilgiye uğramadıysanız başarılı olup olamayacağınızı görmek için fırsatınız olmamış demektir. Kesin olan şey şudur: Kimse güvenli sulardan ayrılmadan genç yaşta milyoner olmayı başaramaz. Başarısızlıktan korkarsanız aşırı temkinli davranırsınız. İşin sırrı önceden hesaplanmış riskler almak ve her şeyinizi ortaya koyacağınız zamanın geldiğini bilmektir.

Mutlaka okuyun: Girişimciliğin Olmazsa Olmazı: Cesaret

 

7. Para kazanmak uğruna zamanla pazarlığa girişmezler.

Başarılı olmaya çalışan herkesin, zamanın da alıp satılan ticari bir mal olduğunu anlaması gerekir. Hatta sahip olduğunuz en değerli mal zamandır. Zamanınızı doğru bir şekilde yönetmeyi bilmiyorsanız asla milyoner olamazsınız. Ancak genç milyonerler için durum farklı, onlar para kazanmak uğruna zaman pazarlığına girişmeyecekleri tutarlı bir gelir yaratmaya odaklanmaları gerektiğini iyi biliyorlar.

Daha dinamik bir gelir elde etmek adına fırsatlar yaratmak için yeteneklerini, kaynaklarını ve sahip oldukları gücü stratejik bir biçimde kullanırlar. Diğer bir deyişle, maaşlı bir işte çalışarak kayda değer bir gelir elde etseniz bile bir başkasının çalışanıyken büyük çaplı bir zenginliğe ulaşmak zordur. Genç milyonerler, daha da zengin olabilmek için sermayelerini (veya diğer insanların sermayelerini) kullanırlar.

Aynı zamanda birden fazla gelir kaynağı arayışına girerler. İyi bir fikir gördüklerinde, adeta üzerine atlarlar.

Mutlaka okuyun: 80/20 Kuralı(Pareto Prensibi) Nedir? Hayatınızı Nasıl Değiştirebilir?

 

8. Güçlü yanlarına odaklanırlar.

On parmağında on marifet olan bir kişi olmaya çalışmayın. Tek bir konuda uzman olmaya çalışın. Bu şey her ne ise, onu herkesten daha iyi yapabiliyorsanız başarılı olmanın sırrını çözmüşsünüz demektir. Genç milyonerlerin tümü, uzun vadeli başarı elde etmek için güçlü yönlerine odaklanmaları gerektiğinin farkındalar.

Hiç kimse, iyi olmadığı bir şeyde başarıyı yakalayamaz. Zamanınızı ancak orta derecede bir başarı yakalayabileceğiniz, yani ancak vasat olabileceğiniz bir şey yapmak için harcamayın. Unutmayın, buna değmez. Ortalığı yakıp yıkacağınızı bildiğiniz alanlara odaklanmanız en iyisidir.

Sonra birbirini tamamlayan harika bir ekip kurmalısınız. Dış kaynak kullanın, görev dağılımı yapın ve daha sonra nihai ürününüzü denetleyin – ama en güçlü olduğunuz alanlara odaklanmayı ihmal etmeyin. Unutmayın, zenginliğe erişmenin yolu yeteneğinizden en iyi şekilde faydalanmaktan geçer.

Mutlaka okuyun: Harika Bir Ekip Kurmak ve Yönetmek

Avatar

Yazar : Deniz

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir