Harika Bir Ekip Kurmak ve Yönetmek

Harika bir ekibin bir işletmenin başarısına olacak katkılarını tartışmaya bile gerek yok. Ekibin üreteceği iş kalitesi, ekibin kalitesi ile doğrudan ilgilidir. Ancak birçok girişimcinin ve yöneticinin düşündüğünün aksine bir ekip kurmak, bir saat üretmek kadar karmaşıktır. Büyülü bir şey yaratmak için doğru bir biçimde yerleştirilmesi gereken birçok değişken ve hareket eden parça vardır.

Neyse ki, ekip kültürü ve grup dinamikleri üzerine yapılan araştırmalar kusursuz ekibi kurmak ve motive etmek için bize yol gösterici oluyor.

İşte sizlere bu alanda yapılmış en iyi 10 araştırma. Ekibinizin başarı odaklı olduğundan emin olabilmeniz için atmanız gereken adımları öğrenebilmek adına bunları mutlaka değerlendirin.

 

1. Ekip Kurma Aktiviteleri Yapın

2. En İyi 5 Ekip Kurma Aktivitesi

Ekip kurmanın kötü itibarı yüzünden büyük ihtimalle Citrix’de yayınlanmış olan araştırmada ofis çalışanlarının yüzde 31’inin ekip kurma aktivitelerine dayanamadıkları ile ilgili bilgiyi okusaydınız pek de şaşırmazdınız.

Olumsuz ilişkiler bir utançtır. Harvard İşletme Bölümünün kitaplarında da işlendiği gibi birbiri ile iyi ilişkileri bulunan bir ekip motive olmuş bir ekiptir. Amerikan Psikoloji Birliği’nde (APA) yayınlanmış bir araştırma, ekip kurma aktivitelerinin, çalışanların kendilerini daha değerli hissetmelerine yardımcı olduğunu ve daha çok motive olmuş çalışanların, daha başarılı işler ortaya koyduğunu kanıtlamıştır.

Bu araştırmaya göre “Kendilerine değer verildiğini düşünen neredeyse tüm çalışanlar (yüzde 93), iş yerinde ellerinden gelenin en iyisini yapmak için motive olmuş hissediyorlar.”

Olumsuz ilişkileri düzeltmek ve iş arkadaşları arasında güçlü bağlar kurmak için her zaman yapılacak şeyler vardır. APA’nın Psikolojik açıdan Sağlıklı İş Yeri Programının yöneticisi olan David W. Ballard, ABD News & World Report yayın kuruluşu ile yaptığı bir röportajda sürekli olarak başarılı sonuçlar veren 5 kolay ekip kurma aktivitesini paylaşmıştı.

Bunlar:

 1. Gönüllülük: En iyi aktiviteler, tüm ekibin katılmaktan gurur duyduğu aktivitelerdir. Araştırma, başkalarına yardım etmenin, elinizin altında daha fazla vakit olduğu hissini uyandırdığını da kanıtlamıştır. Help Scout ekibi kısa zaman önce topluma da faydası olan sosyal sorumluluk projesine katıldı ve hepsi bunu, iş ortamı dışında da arkadaşlık kurdukları son derece başarılı bir deneyim olarak nitelendirdi.
 2. Fiziksel Aktiviteler: Spor, çalışanların birlikte yapabildikleri ve aynı zamanda fiziksel aktivite de yapmış oldukları harika açık alan etkinlikleridir. Ancak Ballard, her zaman CEO’nun sevdiği sporu yapmanın, bu etkinliğin çalışanların gözünde bir zorunluluk olarak değerlendirilebileceğine de dikkat çeliyor. Yapılacak sporları dikkatlice seçin: futbol gibi aktiviteler bowling gibi temas gerektirmeyen sporlara kıyasla daha çok tercih edilmelidir.
 3. Saha Gezileri: Bir parkı veya müzeyi ziyaret etmek veya bir futbol maçına gitmek gibi basit ve masum geziler ekibiniz için harika sonuçlar doğurabilir.
 4. Mesleki Gelişim Aktiviteleri: Kaliteli atölyeler ekiplere, yeni ortamlarda eğitim ve mesleki gelişim becerileri ile kendilerini güncelleme fırsatı verir. Ve bunların tamamı çalışanlarınızın bir aktiviteye tek başlarına gitme zorunluluğu olmadan veya tek başlarına bağlantı kurmaya çalışmadan gerçekleşmektedir.
 5. Paylaşılan Öğünler: Ekibinizle düzenli olarak yemek yemek rahat ortamlarda rahat bir muhabbet etmeye olanak tanıyarak ekip üyelerinizin birbirini iş dışında da tanımalarına yardımcı olur.

Mutlaka okuyun: Çalışanlara Yönelik Takım Oluşturma Aktiviteleri

 

2. Harika Ekipler İş Dışı İletişime İhtiyaç Duyar

MIT’in İnsan Dinamikleri Laboratuvarında yapılan bir araştırma, konu harika bir ekibin başarısını öngörmek olduğunda en önemli şeyin ekibin resmi olmayan toplantılarda ne kadar iyi iletişim kurduğu olduğunu göstermektedir:

“Dikkat çekici bir tutarlılıkla veriler, iletişimin kesinlikle başarılı ekipler kurmakta hayati öneme sahip olduğunu ortaya koymaktadır. Aslında iletişim kalıplarının bir ekibin başarısında en önemli etken olduğunu bulduk.”

Bu, ekip üyelerinin iş dışında çok sıkı dostlar olmaları gerektiği anlamına gelmiyor ancak yöneticiler, iş dışı muhabbetlerin birbirini kollayan bir ekip için önemli olduğunu anlamalıdırlar. Aksi durumda iş arkadaşları birbirlerini hiçbir şart altında önemsemeyecek ve kollamayacaktır.

Peki bu iş dışı iletişim nasıl sağlanabilir? Araştırmada şunlar yazıyor: “Yöneticiye, çalışanların kahve molalarını düzenlemesini, bu sayede aynı ekipteki herkesin aynı anda molaya çıkmasını sağlamasını istedik.”

Kısacası, basit dürtmelerle oluşturulacak ortamlar zorla yaptırılan ekip kurma egzersizlerine kıyasla çok daha başarılı sonuçlar vermektedir.

Mutlaka okuyun: İş Hayatında Size Başarı Getirecek İletişim Becerileri

 

3. Ekibin Yıldızları Genelde Ekiplerine Bağımlıdır

4. Ekibin Yıldızları Genelde Ekiplerine Bağımlıdır

En parlak çalışanınızın doğuştan gelen bir becerisi olabilir ancak bu çalışanınız, düşündüğünüzden çok daha fazla ekibine bağımlı olabilir.

2006 yılında yayınlanan Harvard’da yapılmış bir araştırma, kalp cerrahlarının sürekli olarak çalıştıkları hastanede kendi ekipleri ile birlikte çalıştıklarında, performanslarının zaman içerisinde geliştiğini ortaya koymuştur (hastaların geri bildirimleri ile ölçülmüştür).

Araştırma, cerrahların benzer hastanelerde tanımadıkları personel ile çalışmak zorunda kaldığında sonuçların bu denli başarılı olmadığını bulmuştur. Bu yüzden cerrahlar diğer hastaneleri iyi bilse bile (bu sayede tanımadık bir ortamda bulundukları hissine daha az kapılırlar), yeni ekipleri ile aynı başarıyı yakalayamamaktadırlar. Sonuç olarak da kendi hastanelerinde kendi ekipleri ile yakaladıkları başarı seviyesinin yanına bile yaklaşamamaktadırlar.

Bulgular hem çalışanlar hem de işverenler açısından belirli bir ekibin, ekibin yıldızının tutarlığına olan katkısını değerlendirmek için oldukça önemlidir.

Mutlaka okuyun: Yıldız Çalışanınızı Nasıl Yönetirsiniz?

 

4. Uzaktan Çalışan Ekipler Yerel Ekiplerden Daha Başarılı Olabilir

5. Uzaktan Çalışan Ekipler Yerel Ekiplerden Daha Başarılı Olabilir

MIT’in yaptığı 2009 yılındaki bir araştırma, yazılım firmaları için çalışan sanal ekiplerin, düzgün bir sistem benimsedikleri takdirde yerel ekiplerden çok daha başarılı olduklarını göstermiştir.

Peki, ne gibi etkenler uzaktan çalışan ekiplerin başarısı için hayati önem taşıyor? MIT’in araştırmasına göre uzaktan çalışan ekiplerin başarısını aşağıdaki etkenlere bağlı:

 • Uzaktan çalışanların kendilerine değer verildiğini hissetmelerini sağlayın. Uzaktan çalışanlar özellikle küçümsenmeye ve yaptıkları iş için takdir edilmemeye karşı çok hassastırlar. Ekiplerin uzaktan çalışan üyeleri desteklendiği ve takdir edildiği konusunda emin olmalıdırlar.
 • Kesintisiz iş koordinasyonu için çözümler bulun. Herhangi bir sanal ekip için gereken en önemli araç, tüm ekibin erişebildiği bir proje yönetim sistemi ile ellerindeki işleri görüntüleyebilme, organize edebilme ve teslim tarihleri üzerinde oynayabilme becerisidir. Tarihleri ve proje güncellemelerini paylaşmak keşmekeşe neden olabilir. Bunun için en iyi çözümlerden biri ise Basecamp’tir.

İş ile ilgili iletişimler. “Bugün ne yaptın?” gibi basit bir soru bile uzaktan çalışan ekiplerde yanıtlanması ve takibi zor bir sorudur. Bunun için bir şirket içi mesaj panosu gibi davranan bir program kullanabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Çalışanlarınıza Özgürlük ve Otonomi Vermenin Yolları

 

5. Kişilerarası Beyin Fırtınası, Ekipler İçin En İyi Seçenek Değildir

Harika ekipler genellikle beyin fırtınaları yaparak harika çözümler için küçük parçaları bir araya getirebilme yetenekleri ile biliniyorlar. Sorun şu ki, yapılan birçok araştırma konu en iyi ve en yenilikçi fikirler oluşturmak olduğunda beyin fırtınasının en iyi seçenek olmadığını ortaya koymaktadır.

İşte, ekip olarak beyin fırtınası yapmanın niçin en iyi seçenek olmadığı ile ilgili birkaç neden:

 1. Sosyal Gevezelik: “Sosyal gevezelik” kavramı üzerine yapılan araştırmalar ekip halinde beyin fırtınası yaparken yaratıcı insanların kendilerini tamamen vermediğini çünkü diğer insanların bu konu hakkında boş boş konuşabileceğini düşündüklerini ortaya koymuştur.
 2. Ürün Bloklama: Ekip olarak beyin fırtınası sırasında, iş arkadaşlarından birisi kendi fikirlerini anlatırken, ekibin tamamı beklemek zorundadır. Bu bazı insanların konu hakkında çok konuşulduğundan ötürü kendi fikirlerini paylaşmamalarına neden olmaktadır.
 3. Değerlendirilme Endişesi: Şaşırtıcı olmayan bir şekilde beyin fırtınalarına katkıda bulunanlar, fikirlerinin yargılanacağını düşünmektedir. Araştırmalar bunun genellikle insanların paylaşmayı yeğlememesine çünkü tek başlarına beyin fırtınası yaparken çok daha fazla ve taze fikirler üretebileceklerine inandıklarını göstermektedir.

Ancak beyin fırtınası ekipler için oldukça önemlidir. Araştırmalar, bunun çalışanların çalıştıkları işe daha çok yoğunlaşmasına yardımcı olduğunu göstermektedir. İnsanlar katkıda bulunduklarını düşündüklerinde, projenin başarısı için daha çok çaba ve zaman harcama eğilimindedirler.

Peki, çözüm nedir?

Bu araştırmaya göre çözüm, elektronik beyin fırtınası olarak bilinen yeni bir çevrimiçi beyin fırtınası türüdür. Bu uygulama birçok yüz yüze sorunu önleyebilecek olan bir chat programı aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Aynı zamanda şu kurallar da uygulanmalıdır:

 • Yargılama yok,
 • Niteliğe odaklanmalı,
 • Diğerleri tarafından üretilen fikirler ile bütünleştirip, fikirleri geliştirmeye odaklanmalı.

Bu hızlı iletişim için HipChat programını kullanabilirsiniz. Uygulama yukarıda bahsedilen elektronik beyin fırtınası oturumlarını yaratmak için harikadır.

 

6. Harika Ekipler Bir Analitik Düşünüre Sahip Olmaktan Faydalanır

7. Harika Ekipler Bir Analitik Düşünüre Sahip Olmaktan Faydalanır

Konu harika bir ekip kurmak olduğunda Carnegie Mellon Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma ekipte bir analitik düşünüre sahip olmanın, büyük resmi görmek için gerekli olduğunu ortaya koymaktadır.

Bir analitik düşünürün tanımı nedir? Araştırma bu kişiyi hedefe ulaşmak için tamamlanması gereken alt görevleri tanımlayan ve bunlara odaklanmak için “sürece odaklanmaya” önem veren kişi olarak tanımlıyor. Bir başka deyişle, bu detaylara odaklanan kişi en küçük şeye bile dikkat ediyor. Bu kişiler, genel stratejiyi yürütmeye konsantre olan, daha büyük düşünen kişiler olarak biliniyorlar.

Onların görevleri potansiyel olumsuz çatışmaları önleyerek ekip üyelerini sürecin yaratımına odaklanmaları konusunda eğitmektir. Tüm ekip, detayları daha iyi anladığında bu analitik düşünür tüm stratejiyi planlayarak ekibin kusursuz olarak çalışmasını garantiler.

Mutlaka okuyun: Her Şirkette Bulunması Gereken 5 Personel

 

7. Mikro Kültürler Oluşturmak Ekipler için Kötü Olabilir

8. Mikro Kültürler Oluşturmak Ekipler için Kötü Olabilir

Ekip arasında farklı boyutlarda arkadaşlıklar oluşabilir. Araştırmalar, aynı bölümde (örneğin pazarlama, destek, ürün, vb.) çalışan ve benzer sosyal kimliklere sahip ekip üyelerinin daha sıkı arkadaşlık bağları oluşturma eğiliminde olduklarını göstermektedir.

Farklı bölümler arası çalışan ekiplerden en iyi şekilde yararlanmaya yönelik yapılmış psikolojik bir araştırmada,  farklı bölümler arası çalışan ekiplerin tek bölümler üzerinde çalışan ekiplere kıyasla daha üretken oldukları saptanmıştır. Ancak, ekip üyelerini daha küçük gruplara bölmek, performansı oldukça artırabilir.

Ekip liderleri her bir ekip üyesinin belirli bir neden üzerinde çalıştığından ve ekipteki herkesin de fikrini söyleme hakkının olduğundan emin olmalıdır.

Her ne kadar özel arkadaşlıklar iyi bir şey de olsa, ofis dedikoduları ve bölümler arası rekabet olumlu ve hedef odaklı bir ortam için ideal değildir.

 

8. Ekiplerin “Sosyal Duyarlılığa” İhtiyacı Vardır

9. Ekiplerin Sosyal Duyarlılığa İhtiyacı Vardır

Bir dizi zorluğun üstesinden gelebilmek adına, tüm ekip üyelerinin sosyal duyarlılığa sahip olması gereklidir.

Bu konu üzerinde yapılan son araştırma, iş arkadaşlarının duygusal durumlarını okuyabilme becerisinin ekibin başarısını belirlemede önemli olduğunu ortaya koymuştur. İş arkadaşlarınızın tükendiğini, meşgul olduğunu veya kafa karışıklığı yaşadığını fark etmek, takımın bütünlüğünü ispatlamak için kullanılan kriterlerdendir.

Görünüşte küçük olan şeyler (sırayla konuşamamak gibi) ekip arasındaki sosyal duyarlılık üzerinde çalışmayı gerektirir.

Bunların yanısıra kadınların erkeklere kıyasla daha duyarlı olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Yapılan bir araştırmaya göre yönetim kurulunda en az bir kadın bulunan şirketler, tamamen erkeklerden oluşan yönetim kurullarına kıyasla çok daha başarılı performans göstermektedir.

Sonuç olarak sosyal duyarlılık, şirketinizin kültüründe oluşturmanız gereken önemli bir olgudur. Şirketinizde her zaman şeffaflığa önem verin ve tüm çalışanlarınızı egolarından arındırdığınızdan emin olun.

 

9. En İyi Ekiplerin Hem Dışa Dönük Hem İçe Dönük Üyeleri Vardır

“Eğer bir balığı ağaca tırmanamıyor diye yargılarsanız tüm hayatını kendisinin aptal olduğunu düşünerek geçirecektir.” Albert Einstein

Birçok şirket aktif olarak çalışanlarının daha açık ve dışa dönük olmaları konusunda teşvik etmektedir. Ancak bu zihniyete dikkat etmeniz gerekmektedir; içe dönük insanlar, dışa dönük olanlara kıyasla daha güçlü bir ilk izlenim yaratamıyor olsalar bile, ekiplerinin en önemli üyeleri olduklarını kanıtlamışlardır.

Araştırma, içe dönük üyelerin ekiplerinde en düşük statüye sahip olsalar bile (iş arkadaşları ekip için yeterli etkilerinin olmadıklarını düşünür) zaman içerisinde dışa dönükler statü olarak düşerken, içe dönük olanların yükseldiklerini göstermektedir.

Bu küçümsenen sessiz tipler, ekipler için harika bir denge yaratılar. Bu yüzden ekibinizdeki bu gibi kişilere mutlaka fırsat tanıyın. Doğuştan biraz çekingen olmaları, ekibe katkıda bulunamayacakları anlamına gelmemektedir.

 

İlginizi çekebilir

 Mükemmel Bir Ekip Nasıl Kurulur?

Güçlü Bir Şirket Kültürü Oluşturmak İçin 6 Öneri

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir