7 Uygulanabilir Ağızdan Ağıza Pazarlama Stratejisi

Ağızdan Ağıza Pazarlama Nedir?

Ağızdan ağıza pazarlama bir kişinin bir ürün ya da şirket hakkındaki düşüncelerini günlük hayatında paylaşmasıdır. Bir nevi müşteri deneyimleri tarafından tetiklenen ücretsiz reklamlardır.

Ağızdan ağıza ya da sözlü pazarlama (WOM), tüm iş kollarının en değerli varlığını oluşturur. Bu teknik yalnızca insanlarda merak uyandırmakla kalmaz, aynı zamanda isminden de anlaşılacağı üzere insanları konuşturur.

Tüketicilerin yaklaşık % 62’si, bir ürünü satın almadan önce tüm çevrimiçi bilgi ve yorumları tarar. % 90’lık koca bir bölüm ise arkadaşlarından gelen marka önerilerine inanır.

Sosyal medyadan hatta yazılı basından önce dahi var olan ve önemli bilgilere ulaşıp paylaştığımız eşsiz kaynaklardan biri de ağızdan ağıza iletişimdir. Bundandır ki ağızdan ağıza pazarlama gelmiş geçmiş en eski ve en etkili pazarlama stratejisidir.

 • İnsanların %75’i reklamların gerçekliğine inanmazken %92’lik bir kitle tanıdıklarından gelen marka önerilerine inanırlar.
 • Arkadaşlardan gelen öneriler satın alımları 4 kat arttırma potansiyeline sahiptir.
 • Ağızdan ağıza pazarlama tonlarca para dökülen reklam kaynaklı satışlara oranla 2 kat daha fazla satış imkânı sunar.

Durum bu olsa da işletmelerin yalnızca %33’ü bu konuya ilişkin çalışmalar yapıp aktif olarak müşteri yorumu aramaları yapmakta ve geri bildirim toplama çalışmalarında bulunmaktalar.

Oyunun kurallarını değiştirecek bu rakamlar olduğu sürece kuruluşunuzun pazarlama stratejisini planlarken yorumların, derecelendirmelerin ve önerilerin önemini göz ardı etmemeniz son derece önemlidir. Peki, bu konuya ağırlık vermek için neler yapılabilir?

Neyse ki internet var! Ağızdan ağıza haberleşme internet sayesinde öylesine kolaylaştı ki!

Bunu tam olarak nasıl gerçekleştirebileceğinizi merak edenleriniz varsa yazımızda yer verdiğimiz ve pazarlama stratejilerinizle bir arada kullanabileceğiniz 7 adet eyleme dönüştürülebilir stratejiyi incelemenizi öneririz.

Aşağıdaki bilgilere bir göz atın, hangi stratejileri denediğinizi  ve hangilerinin işinize yaradığını yorumlarınızda bize bildirin!

 

1.Kullanıcılar tarafından oluşturulmuş içeriklerin takipçisi olun. 

Kullanıcı içeriği tüketicileriniz yani müşterilerinizin ürün ya da markanızla ilgili oluşturup paylaştığı resim, video vb. her türlü içeriğin genel adıdır. Dürüst açıklamalardır ve pazarlamacılar için üzerinde çalışacakları ek bir teminat oluşturur. Tüketicilerin %86’sı kullanıcı içeriklerinin sunulan hizmetin ya da markanın güvenilirliğinin bir göstergesi olduğunu iddia ediyor. Kullanıcı videoları nakit alımları %20 oranında arttırıyor. Tüketiciler her gün yaklaşık 6 saatlerini benzer tüketici kitlelerinin hazırladıkları içerikleri takip etmeye ayırıyorlar.

Peki, kullanıcıları içerik hazırlama konusunda teşvik etmek için neler yapılmalıdır?

Özgün bir  #Hashtag kullanın: Müşteri içeriğini ayırt etmek için çarpıcı bir hashtag kullanın.

Özendirin: Tüketicilerinizi fotoğraf veya video içerikleri hazırlamaları ya da çekilişlere katılmaları konusunda teşvik edin. Bedava hediyeler, özel indirimler ya da ürüne özgü yeni özellikler sunun.

Ürün bilinci yaratın: Ürün içeriklerinizi çarpıcı bir biçimde sergileyebileceğiniz bir web sitesi veya profil sayfası oluşturun.

 

2.Müşteri yorumları ve değerlendirmelerine yer verin.

Tüketicilerin %79’u kişisel tavsiyelere olduğu kadar müşteri görüşlerine veya çevrim içi yorumlara da güvenir. Bu değerlendirmeler ürün veya hizmetlerinizin performansını, kalitesini veya iddia ettiklerinizin ne kadarını gerçeğe dönüştürebildiğinizi belirler, ayrıca müşterilerinizin sizinle çok daha huzurlu bir biçimde çalışmasını sağlar. Bu yorumları sosyal kanıt olarak adlandırmalarının mantığı tam olarak budur.

Müşteri değerlendirmeleri yazılı halde ya da video formatında olabilir ve hem kendi ürün siteniz hem de başka siteler üzerinden yayımlanabilir. Sektörünüzün ne olduğuna bağlı olarak değişmekle beraber müşteri değerlendirmelerine olanak tanıyan çeşitli siteler mevcuttur. Kısa bir araştırmayla ulaşacağınız bu tarz sitelerden yararlanabilir, pazarlama hedeflerinizi bunları da dikkate alarak yeniden belirleyebilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Müşteri Geri Bildirimlerinden Nasıl Yararlanabiliriz?

 

3. Web sitenizde ürün puanlamalarınıza yer verin.

Ürün veya hizmet modelinize bağlı olarak müşterilerinizden ya da tüketicilerinizden belirli ürün, servis vb. konulara ilişkin puanlama veya değerlendirme yapmalarını isteyebilir, bunlara web sitenizde yer verebilirsiniz. Bu taktik özellikle teknoloji ürünleri satan şirketler veya e-ticaret siteleri için son derece faydalı olacaktır.

Bir web sitesi ve ürünleri hakkında değerlendirme ve puanlama yapılması ziyaretçilerin %63’ünü o site üzerinden alışveriş yapma konusunda teşvik eder. Bu da satışlar da %18 oranında bir artışa sebep olur. Müşteri değerlendirmeleri ya da ürün puanlamaları markanın bizzat yaptığı ürün tanıtımına oranla tam 12 kat daha güvenilir bir ürün tanıtımı olarak kabul edilir.

 

4.Ürününüzü özendirecek teşviklerden yararlanın.

Müşterilerinize ürününüzü başka insanlarla paylaşma konusunda geçerli bir sebep sunmanız da ağızdan ağıza pazarlama stratejinizi zirveye çıkaracaktır.

İnsanlar yaptıkları eylemlerin karşılığını aldıklarında söz konusu işi gerçekleştirme konusunda çok daha istekli olmaya meyillidir. Bu noktada alınan karşılığın küçük ya da büyük olması durumu değiştirmez. Bu nedenle, müşterilerinizin tavsiyeleri karşılığında onlara özel hediye veya indirimler oluşturmak akıllıca bir pazarlama adımı olacaktır.

 

5.“Yönlendirme(Referans) Programı” oluşturun.

4. adımın da ötesine geçmek isterseniz bir “yönlendirme programı” oluşturmayı deneyebilirsiniz. Referans programlarının amacı, müşterileri markanızın satış temsilcilerine dönüştürmektir. Kısaca müşterileriniz sizin için yeni müşteriler bulurlar. Bunun karşılığında da genellikle satıştan belli oranda pay alırlar. Yönlendirme konusunda iyi bir program:

 • Kolay ve hızlı kelimesini sıklıkla kullanır.
 • Firmaların tüm sonuçlarını ölçebilir.
 • Teşvikler ve özendirici diğer taktiklerle her iki tarafa da hizmet edecek dişe dokunur bir fayda sağlamayı başarabilir.

Mutlaka okuyun: Müşteri Referans Programı Nedir? Nasıl Oluşturulur?

 

6. İnfluencer ya da Etki Liderleri ile bağlantı kurun.

Influencer olarak tanımladığımız ve etki ya da düşünce liderleri olarak Türkçeye çevirebileceğimiz gruba mensup insanlar tam da kelimenin İngilizce karşılığının çağrıştıracağı üzere(influence “etkilemek” demektir) insanların davranış veya inançları üzerinde güçlü bir etkiye sahip olan takipçileri yoğun kişilerden oluşur.

Hali hazırdaki ünleri düşünüldüğünde ağızdan ağıza pazarlama yapmada en etkili isimlerin onlar arasından çıkmasına şaşmamak gerekir.

Tüketicilerin % 40’ı bir ürünü ancak Instagram, Twitter veya YouTube’daki bir etki liderinin bizzat kullandığını gördükten sonra çevrim içi alışveriş yaptıklarını söylüyorlar.

İnsanların% 49’u, satın alma kararlarını verirlerken etki liderlerinin önerilerine güveniyor.

Pazarlamacıların% 73’ü influencer yani etki liderleri için özel bir bütçe ayırdıklarını belirtiyorlar.

Peki, etki liderlerinden nasıl yararlanabilirsiniz?

 • İçeriklerinizde bu kişilerden alıntılara yer verin.
 • Bu kişileri veya sundukları ürün/ hizmeti belirgin bir şekilde öne çıkarın.
 • Ürün veya hizmetlerinizi ücretsiz olarak denemelerini sağlayın.

Mutlaka okuyun: Influencer Marketing Nedir? Örnekleri Nelerdir?

 

7.Benzersiz ve paylaşmaya değer bir ürün veya hizmet deneyimi sunun.

Yaşadığımız bu dijital çağda ağızdan ağıza pazarlama yapmanın en kolay yolu kelimenin tam anlamıyla benzersiz ve paylaşmaya değer bir deneyim sunmaktır.

Tüketicilerinize başka bir yerde bulamayacakları unutulmaz bir deneyim sunarsanız siz onlardan talep etmeseniz dahi söz konusu deneyimi yakın arkadaşları veya sevdikleri ile paylaşmak isteyeceklerdir.

Son olarak, etkili bir ağızdan ağıza pazarlama stratejisi ile yapabileceklerinize hızlıca bir bakalım:

 • En iyi müşterilerinizi tanımlayıp bu kitleyi daha da artırmanın yollarını arayın.
 • Yıldızınızın parlak olduğu yani her şeyin yolunda olduğu dönemlerde müşterilerinizden sizi değerlendirmelerini ya da puanlamalarını isteyin; hem de hiç vakit kaybetmeden!
 • Sosyal medyayı bir tavsiye kanalı olarak kullanın.
 • Şaşırtıcı müşteri hizmetleri uygulamalarıyla müşteri memnuniyetinizi daha da artırıp zirveye oynayın.
 • Süreci otomatikleştirmek için doğru araçlar kullanın.
 • Muazzam bir servis, personel ve destek ağı oluşturduğunuzdan emin olun.
 • Personel edinmek ve kendinizi geliştirme konusunda destek almak için kitle kaynaklı çalışmalar yapın ve bunlardan alacağınız geri bildirimlere kulak verin.

Mutlaka okuyun: Müşteri Deneyimi Nedir? İyileştirmek İçin Neler Yapılabilir?

 

İlginizi çekebilir

Reklam ve Pazarlama Yöntemleri
Satış Stratejileri
Avatar

Yazar : Deniz

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir