Google AdSense ile Para Kazanmak

En etkili ve gerçekçi online para kazanma yollarını sizlerle paylaşmaya devam ediyoruz.

Belki de AdSense internetten para kazanma yolları arasında en çok bilinen ve en etkili olandır. Peki herkes AdSense ile para kazanabilir mi ? AdSense sayesinde geçiminizi sağlayabilir misiniz? Bir AdSense kullanıcısı olarak kendi deneyimlerime dayanarak sizlere dürüst cevaplar vermeye çalışacağım.

 

Google AdSense Nedir?

Öncelikle bilmeyenleriniz için AdSense’in ne olduğundan ve ne işe yaradığından bahsedelim. İnternet kullanıcılarının çoğu Google AdSense’le çoktan tanışmıştır, ancak yeni başlayanların bilgilerini de güncel tutmak adına programı genel hatlarıyla inceleyelim ve sağlayacağı başlıca avantajlara değinelim.

 • AdSense, Google’a ait bir reklam hizmetidir. Websitenizde yayımlayacağınız, site içerikleriniz ile alakalı Google reklamları üzerinden para kazanmanızı sağlar.
 • Google için en önemli gelir kaynağıdır (2018 yılında 137 milyar dolarlık gelirinin büyük kısmını reklam yani Adsense gelirleri oluşturmakta).
 • Yayıncılar için ücretsizdir.
 • Reklam verenler, AdSense websitelerinde kendi ürün veya hizmetlerini tanıtmak için Adwords programını kullanırlar. Sadece birileri onların reklamlarına tıkladıklarında ödeme yaparlar (TBÖ – Tıklama Başına Ödeme).
 • Yayıncılar gelirin %68’ini, Google ise %32’sini alır. Örneğin eğer bir reklam veren bir tıklama için 1 TL ödüyorsa, bunun 68 kuruşu yayıncıya, 32 kuruşu Google’a verilir.
 • Tıklama başına maliyet hesaplaması bir açık arttırma tipi sistemle yapılır.
 • Kullanması çok kolaydır.
 • Günümüzde internetteki en güvenilir reklam platformudur ve yayıncılar için en çok geliri sağlamaktadır.
 • AdSense içerik sitelerinin yanı sıra oyun, video, mobil ve arama ürünleri için de mevcuttur.

Google AdSense hakkında daha fazla bilgi edinmek için Google AdSense Yardım Merkezini ziyaret edebilirsiniz.

 

AdSense ile Nasıl Para Kazanılır?

Daha önce de belirttiğim gibi AdSense, reklam gösterimi yapacak web siteleri için ücretsiz bir hizmettir, kullanımı kolaydır ve elde edeceğiniz gelirin % 68’ini alacağınızı taahhüt eder.

AdSense kullanarak para kazanan websitelerinin ortak noktaları:

 • Hepsi içerik açısından zengin, yüksek kaliteli içerik sunan websiteleridir.
 • Hepsinin çok fazla trafiği vardır ( Aylık 100,000 ziyaret AdSense ile para kazanmak için yeterlidir).
 • Hepsi tamamen AdSense politikaları ile uyumludur.
 • Hepsi tamamen webmaster yönergeleri ile uyumludur.
 • Hepsi faydalı hizmetler ve ürünler sunuyor ve tek varoluş sebepleri AdSense’den para kazanmak değil.

 

1) İçerik açısından zengin bir web sitesine sahip olun.

AdSense içerik açısından zengin sitelere bayılır. İçerikten kasıt AdSense içerik politikalarını ihlal etmediği sürece herhangi bir tür olabilir (metin, resim, video).

Ancak, AdSense tarayıcısının web sayfanızın ne ile alakalı olduğunu anlayabilmesi adına metin içerikleri bulundurmanız özellikle önemlidir.

Makaleler, vaka çalışmaları, “Nasıl yapılır” kılavuzları ve blog yazıları yayımlayan web siteleri AdSense’i çok daha verimli kullanabilirler.

Örneğin, insanların bir şeyler öğrenmesine veya belirli bir görevi gerçekleştirmesine yardımcı olacak içerikler yayımladığınız bir blog, AdSense ile para kazanmanın en harika yollarından biri olabilir. Henüz bir blogunuz yoksa bir an evvel başlatmanızı öneririz. Web sitemizde yer alan blog konulu içerikleri incelemeye ne dersiniz?

 

2)Kaliteli içerikler sunun.

AdSense üzerinden para kazanmak için yalnızca içerik politikaları ile birebir uyumlu içerikler yayınlamak yetmez, yayımlanan içeriklerin yüksek kalitede olması da gerekir.

Google bu işi reklam verenlerden aldığı ödemeler sayesinde ayakta tutar ve hiçbir reklam sahibi reklamlarının vasat içeriklerin yayımlandığı bir web sitesinde görünmesini istemeyeceğinden içeriklerinizin kalitesi konusunda bir hayli özenli ve seçici olmanız beklenir.

Eskiden bu konuda bu denli ince eleyip sık dokumazlardı, ancak son birkaç senedir AdSense’i kullanabilecek web sitelerinin türüne ilişkin çok daha katı bir politika benimsemiş durumdalar.

 

3)Ziyaretçi trafiğinizi arttırın.

AdSense’in çevrim içi platformlar üzerinden para kazanmanın en iyi hatta en zahmetsiz yolu olduğunu söylemiştim. Ancak bunu gerçekleştirebilmek için ziyaretçi trafiğinin yoğun olduğu bir web sitesine sahip olmanız da gerekiyor.

Ziyaretçi trafiğinizin ne durumda olması gerektiğine ilişkin kesin rakamlarla konuşmak zordur, çünkü AdSense ile kazanabileceğiniz para miktarı tıklama başına elde edeceğiniz gelire ve tıklama sayısına bağlıdır. Ancak, ben genellikle danışmanlık yaptığım tüm müşterilerime, günlük en az 300-400 tekil ziyaretçileri olmadığı sürece websitelerine AdSense eklemelerini önermiyorum.

Bununla birlikte, web siteniz çok daha yoğun bir ziyaretçi trafiğine sahip ise AdSense üzerinden çok daha büyük miktarlarda bir gelir elde edebilirsiniz.

 

4)Doğru anahtar kelimeleri hedefleyin.

Eğer içeriğinizde doğru anahtar kelimeleri hedeflerseniz AdSense veya herhangi bir başka reklam platformu ile daha çok para kazanabilirsiniz.

Peki doğru anahtar kelimeler nelerdir?

Doğru seçilmiş anahtar kelimeleri şu 2 başlık altında inceleyebiliriz:

(1) reklam verenler tarafından ürün tanıtımı amacıyla kullanılanlar reklamverenler tarafından ürünlerini tanıtmak için kullanılırlar ve bu yüzden rekabet daha büyüktür ve bu da tıklama başına gelirinizi belirgin miktarda artıracaktır (EPC).

(2) harekete geçirici mesajlar içeren anahtar kelimeler kullanıcıların anahtar kelimeleri görüp “işlem yapma”, olasılıkları çok daha yüksektir- bu dönüşüm oranlarının da aynı derecede yüksek olacağını gösterir.

Aşağıdaki şu örneği inceleyelim:

Varsayalım ki AdSense kullanan kilo verme hakkında 2 websiteniz var. Her 2 websitesi de aynı oranda organik trafik alıyor ve aynı konumlarda reklamlar yayınlıyor olsun. İlki şu gibi aramalarla ziyaretçi çekiyor: “kilo verme ipuçları”, “nasıl kilo verilir”, “göbek bölgesini eritmek” ve diğer ise şu gibi anahtar kelimelerden ziyaretçi çekiyor: “su içmek niçin önemlidir”, “akşam yemeğinden sonra ne yemek gerekir”, “her gün kaç öğün yemek gerekir”.

İlk websitesi AdSense ile daha çok kazanacaktır çünkü reklamverenler daha çok bu anahtar kelimelerle ilgileniyorlar, bu yüzden de ilgili reklamların miktarı daha çok olacaktır. Kendi problemlerine çözüm veya problemleri hakkında ipuçları arayan kullanıcılar da, genel bilgi arayışında olan kullanıcılara kıyasla reklamlara daha çok tıklama yapma eğilimindedir.

Bu ayrıca organik trafiğin diğer trafik biçimlerine kıyasla niçin daha değerli olduğunun bir nedenidir, çünkü daha yüksek hedefleme yapmaktadır ve dönüşümleri daha iyidir.

 

5)AdSense politikalarına harfiyen uyun.

Yukarıda söylediğim gibi AdSense, Google’ın gelir kaynaklarının üçte birine tekabül ediyor bu yüzden tüm programı çok ciddiye alıyorlar. Herkesin bir AdSense hesabı edinmesi nispeten kolay olsa bile kurallarına uymadığınız zaman %100 hesabınızı kaybetme riskiyle karşı karşıya kalıyorsunuz.

Mevcut veya yeni bir AdSense yayıncısı olsanız bile AdSense’i websitenize uygulamadan önce onların politikalarını iyi okuduğunuzdan emin olun. Sistemi yanıltabilecek fikirleri kafanızdan atın ve Google’ın, hiç kimsenin belirlenen bu katı kural veya politikaları ihlal etmediğinden emin olmak adına alanında uzman kişilerle çalıştığını unutmayın.

 

6) Web sitenizin belirli bir amaca hizmet ettiğinden emin olun.

AdSense her ne kadar bir websitesini paraya dönüştürmek için iyi bir yol olsa da, tek amacı AdSense reklamlarının yerleştirilmesi olan siteler Google tarafından pek sevilmiyor ve Google bu sitelerle çalışmayı reddediyor. Buna bir önceki konumuzda değinmiştik, bilmeniz ve anlamınız gereken şey ise websitenizin veya blogunuzun AdSense aracılığıyla para kazanmanın daha ötesinde açık bir amacı olmalıdır. Yani uzmanlık alanınız ile birebir uyumlu bir web sitesine sahip olup insanlara aradıkları bilgileri en doğru ve detaylı şekilde verebilmelisiniz. Aksi durumda web sitenizden gelir elde etmeniz pek de mümkün olmayacaktır.

Evet, doğal ziyaretçi trafiğinin yüksek olduğu, yerleşik bir blog üzerinden para kazanmak için AdSense’i kullanabilirsiniz.

AdSense’i kendi ürünlerinizi veya hizmetlerinizi satma amaçlı açtığınız web siteniz üzerinden ekstra gelir elde etmek adına da kullanabilirsiniz.

Ancak, vasat içerikler yayımlayıp ziyaretçi çekmekten öte bir işleve sahip olmayan bir blog sayfasında AdSense kullanmaya kalkmanız hiç de iyi bir fikir değildir. Daha önce de dediğim gibi, sistem kötüye kullanıma müsaade etmeyecek denli kontrollü bir biçimde işlemektedir.

Geçmişte, yani kurallar henüz bu denli katı değilken bu model işe yarıyordu, ama artık her şey için çok geç.

 

AdSense ile geçimimi sağlayabilir miyim?

Yukarıda AdSense ile para kazanmak için neler yapmanız gerektiğini açıkladım, peki sizce AdSense ile geçiminizi de sağlayabilir misiniz? Bir başka deyişle tüm giderlerinizi karşılamak için %100 AdSense’e bağlı olabilir misiniz?

Yanıt, HAYIR. Bunun sebebi AdSense ile ayda onbinlerce lira kazanamayacağınız ve iyi bir hayata sahip olamayacağınız değildir, bunun sebebi tek bir gelir kaynağına güvenemeyecek olman

Çevrim içi dünya çevrim dışı dünyadan çok daha dinamiktir. Yani web sitenizin her daim milyonlarca kişi tarafından ziyaret edileceğinin de, reklamlara tıklanacağının da garantisi yoktur. AdSense’in sonsuza dek var olacağının da öyle.

Belki de olur, ama bu gerçek dahi tek gelir akışınızın AdSense olmasını için yeterli bir dayanak değildir. Risklerinizi çeşitlendirmek ve gelirlerinizi çeşitli sektörlere yaymak hem çevrim içi hem de çevrimdışı ortamlarda yararlanabileceğiniz en iyi uygulamadır.

 

Sonuç

AdSense belki de çevrimiçi para kazanmak için en kolay, en güvenilir ve en iyi yol olabilir. Web siteniz yukarıda bahsedilen kriterleri karşıladığı sürece içeriğinizi veya çevrimiçi olarak harcadığınız vakti en iyi şekilde değerlendirerek, aylık güzel bir miktar kazanabilirsiniz.

Öte yandan, eğer sabah 9 akşam 5 mesaisinden kaçmak istiyorsanız tek başına sadece AdSense’e güvenemezsiniz. Online olarak çalışan istediğiniz bir örneğe bakın. Herkes AdSense’in harika olduğunu ancak başka gelir kaynaklarınızın da olması gerektiği konusunda hem fikirdir.

 

İlginizi çekebilir

İnternetten Para Kazanma Yolları

Blog Yazarak Para Kazanmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir