Yeni bir iş bulmakla ilgili 10 ipucu

Başarılı bir iş araştırması yapmak için stratejiler:

Aşağıdaki makaleyi okuyarak iş aramak için nerelere bakmanız gerektiğini, bağlantılarınızı nasıl kullanmanız gerektiğini, mülakatları başarılı bir şekilde tamamlamak için neler yapmanız gerektiğini ve nasıl iz sürmeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz.

 

1 – İş listeleri bulun

İş arama motorlarını, iş bankalarını, şirketlerin internet sitelerini, ağ kurma sitelerini, niş iş sitelerini ve iş türüne göre listelenen internet sitelerini araştırın. Fırsatlarınızı maksimize etmek için konunun uzmanlarından da yardım alabilirsiniz.

 

2 – İş aramaya odaklanın

İş arama motorlarına ilgi alanlarınız ve çalışmak istediğiniz lokasyonla uyumlu anahtar kelimeler girerek iş arayın. Arama kriterlerinizi daraltmanız alakalı ve daha az alakalı iş listelerini temizlemenize ve iş araştırmanıza daha iyi odaklanmanıza yardımcı olur.

 

3 – Markanızı oluşturun

LinkedIn, Facebook ve VisualCV gibi internet sitelerinde profiller açın. Güçlü bir kişisel marka profesyonel görünmenizi sağlayacaktır ve işverenlerin, insan kaynakları uzmanlarının ve diğer bağlantıların gözünde güçlü bir etki bırakmanıza yardımcı olacaktır.

 

4 – Bağlantılarınızla temas kurun

LinkedIn, Facebook ve VisualCV gibi internet sitelerinde profiller oluşturduktan sonra bunları kullanmaya başlayın. Kimden nasıl bir yardım geleceğini asla bilemezsiniz. Bu nedenle tanıdığınız herkesle bağlantı kurun.

 

5 – İş arama araçlarını kullanın

Araştırmanızı hızlandırmanıza ve kariyerinizi yönetmenize yardımcı olacak çeşitli bileşenler ve araçlar vardır. Araştırmanızı organize etmek ve zaman kazanmak için bu araçları kullanın.

 

6 – Şirketlerin listesini yapın

Çalışmak istediğiniz şirketlerin listesini yaptınız mı? Şirket bilgilerini araştırmak ve iş aramasında hedeflediğiniz şirketlerin listesini yapmak akıllıca bir fikirdir. İhtiyacınız olan bütün bilgilere ve olası işverenlerle ilgili detaylı bilgilere internet üzeriden kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

 

7 – Özgeçmişiniz ve ön yazınıza odaklananın

Niteliklerinizle bağlantılı hedeflenmiş özgeçmişler ve ön yazılar hazırlamak için zaman ayırmanız oldukça önemlidir. İnsan kaynakları müdürü bir bakışta niteliklerinizin pozisyona uygun olup olmadığını anlayabilmelidir. Ön yazı ve özgeçmiş göndermeniz mülakat şansınızı arttırır.

 

8 – Mülakatı başarıyla tamamlayın

Mülakata gitmeden önce şirketi araştırın, mülakata uygun giyinin, cevaplarınızla ilgili alıştırmalar yapın. Görüşmeciyi becerilerinizle, deneyimlerinizle, kendinize olan güveninizle ve uzmanlığınızla etkilemek için çaba gösterin.

 

9 – İşin peşini bırakmayın

Mülakat sonunda herkese teşekkür edin ve görüşmeden sonrada işin peşini bırakmayın. Pozisyon için ne kadar uygun olduğunuzu vurgulayın ve insan kaynakları uzmanına neden en iyi adayın siz olduğunuzu hatırlatın.

 

10 – İş teklifini kabul edin ( veya reddedin )

İş teklifi aldıktan sonra teklifi değerlendirmek için dikkatli bir biçimde düşünün. Bu sayede işi kabul edip etmemekle ilgili doğru bir karar verebilirsiniz. Sırf teklif edildiği için işi kabul etmek zorunda değilsiniz. Ancak teklifi dikkatli bir biçimde değerlendirmeli ve kabul etmeyecekseniz de bunu nazik bir biçimde bildirmelisiniz.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir