Ayakkabı Dükkanı Açmanın Maliyeti

Özellikle ayakkabıları seven kadınların bir gün kendi ayakkabı dükkanlarını açma gibi hayalleri olabilir. Bütün insanların ayakkabıya ihtiyacı vardır. Bu nedenle bu işin peşinden koşarak hayallerinizi gerçeğe dönüştürebilirsiniz. Bu tür bir işletme açarken ilk başta nelere ihtiyacınız olduğunu öğrenmelisiniz. Başlangıç için ne kadar paraya ihtiyacınız olduğunu belirlemek en önemli adımlardandır.

 

ENVANTER

Ayakkabı dükkanı açarken karşılamanız gereken en büyük giderlerden biri başlangıç envanteriniz olacaktır. Satmak istediğiniz ayakkabıların türüne bağlı olarak değişen bu maliyetler en az 15.000 TL’den başlayacaktır.

 

DÜKKÂN YERİ

Dükkan yeri maliyetleri, bulunduğunuz şehre ve semte göre farklılık gösterecektir. Büyük şehirlerin popüler semtlerinde yer alan dükkanlar küçük şehirlerdeki veya daha az tercih edilen semtlerdeki dükkanlara göre daha yüksek fiyatlara kiralanır. Dükkanın kaç metre kare olduğuna (en az 60 m2 kapalı alanı olmalıdır)  ve dükkanı kiralamanıza veya satın almanıza bağlı olarak maliyetleriniz değişecektir.

 

RUHSAT/KAYIT

Dükkanınızın kapılarını müşterilerinize açmadan önce işletme ruhsatı ve izinleri almanız gerekir. Bağlı bulunduğunuz belediyelere başvurmadan önce binanın onaylı imar projesine uygun olduğundan ve iskân(oturma) izni olduğundan emin olmalısınız. Başvuru formlarını belediyelerin internet sitelerinden indirebilirsiniz ve başvuru için hangi belgeleri götürmeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz. Metre kareye göre ödeyeceğiniz harç ücretleri değişecektir

 

REKLAM

Yeni ayakkabı dükkânınızın reklam giderleri işletmenizin tanıtımı için kullanacağınız reklam araçlarına bağlı olarak değişecektir. Televizyon ve radyo reklamlarının maliyetleri reklamların sıklığına ve yayın saatlerine bağlı olarak değişir. Twitter, Facebook ve Instagram gibi sosyal medya araçlarını kullanarak firmanızın tanıtımını yapabilirsiniz. Başlangıç maliyetlerinizi değerlendirerek reklam için ne kadar harcama yapmanız gerektiğine karar verin.

 

FAALİYET GİDERLERİ

Aslında hepimiz yeni bir yer açtığımızda hemen meşhur olmasını isteriz. Ancak gerçek şu ki dükkanınızın ününün yayılması ve karlı bir işletme olması için müşteri tabanı oluşturması gerekir. Ayakkabı dükkanlarının açılışlarını yapmadan önce en az 3-6 aylık faaliyet giderlerini karşılayacak yeterli sermayelerinin olması gerekir. Dükkan yeri, kamu hizmetleri, personel, reklam ve envanter maliyetlerinizin ne kadar olduğunu belirleyin. Doğru para miktarını belirlemek için dükkanınızı açmak için gerekli olan ek başlangıç masraflarınızı da ekleyin.

Açmak istediğiniz ayakkabı dükkanı hakkında detaylı bilgi verdiğiniz takdirde uzmanlarımız sizin için bir maliyet hesaplaması yapacaklardır.

 

Borsa Nasıl Oynanır?

İş Fikirleri

Evde Para Kazanma Yolları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir