Ayaklarınızı serin tutan ve koku yapmayan çorap!

Geleneksel elbise çorapları genelde bizi rahat ettirse de kimi zaman sıcaklık ve terden ötürü ayaklarımıza cehennemi gösterebiliyor. Fakat yeni teknoloji daha önce mümkün olmayan konforu farklı seviyelerde sağlayabilir. Apollo Shirt’ün yapımcılarından Ministry of Supply bir kez daha Antik Yunan çağrışımlı tekstil inovasyonlarıyla karşımızda. Tasarladıkları yüksek teknoloji çorabın adı Atlas ve sizlere kahvenin hürmetine serin ve rahat ayaklar vadediyor.

Harika bir girişim ürünü olan Atlas çorapları, ayakları serin tutmak için ter ve kokuyu emen ve filtreleyen pamuk, geri dönüşümlü polyester ve kömürleşmiş kahve karışımından oluşuyor. Karbonlaşmış kahve, Ministry of Supply’ın kokuya karşı en büyük silahı. Çünkü süngerimsi yapısı sayesinde çoğunlukla karbondan oluşan molekülleri kendine çekiyor. Karbonize kahvenin yapısında saklanan moleküller daha sonra çorap yıkandığında serbest bırakılıyor ve çorap ilk günkü temizliğine kavuşuyor.

Çorabın yapısındaki kahve, dükkanlardan alınıyor ve sonra kahve yağları ile kendine özgü kokusunu çıkarmak için farmasötikal işlemden geçiyor. Daha sonra şirketin geri dönüşümlü polyester iplikleriyle harmanlanıyor. Ministry of Supply’ın iddiasına göre Atlas’ın normal pamuğa göre kokuları emici özelliğinin üç kat daha etikili olduğunu belgeleyen laboratuvar testleri de mevcut.

Ministry of Supply cildin nasıl gerildiği ve şekil aldığını üç boyutlu olarak gösteren “tür analizi” kullandığını söylüyor. Böylelikle Atlas, geleneksel çoraplar gibi ayak hareketlerine uyum sağlamada geleneksel çoraplardan kat ve kat daha başarılı. Ministry of Supply ayrıca özel ortezlerde kullanılan teknolojiye benzer olarak ekstra destek sağlamak için ayaktaki basınç noktalarını belirleyerek bir basınç haritası oluşturmuş. Termal görüntüleme ile birleştirilmiş bu teknik sayesinde en sıcak noktalar belirlenmiş ve çoraptaki havalandırmanın nasıl yapılacağı bu noktalara bakılarak karar verilmiş.

Girişimci firma Ministry of Supply’ın dediğine inovasyon ürünü çorabın imalatı üç boyutlu baskı gibi ama triko için robotik örme tekniklerini kullanabilen tekstil fabrikalarında olacağı belirtiliyor.

Bu arada çorabın Kickstarter kampanyasının hedefini üç kez geçtiğini de belirtelim. Bir çift Atlas çorabına sahip olmak için en düşük 28 dolar ve bir de 20 dolarlık uluslararası nakliye ücretinin karşılanması gerekiyor.

En yaratıcı inovasyonları ve girişim ürünlerini  sizler için dünyanın dört bir yanından araştırmaya devam edeceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir