Sağlık Turizmi Seyahat Acentası Kurmak

Yapılan son araştırmalara göre sağılık turizmine olan talep bir anda sıçrama yaptı. Bu iş için acenta sahiplerinin yarı sağlık danışmanı yarı tur yöneticisi olmaları gerekir. Hayatta kalmak isteyen acenta sahiplerinin iki şapkayı birden giymesi şarttır. Kendi acentanızı kurarak hem insanların uygun fiyatlara sağlık hizmeti almalarına ve hem de tatil yapmalarına yardımcı olabilirsiniz.

Karlı bir seyahat acentası kurmak istiyorum diyenlerdenseniz sağlık turizmi seyahat acentası sizin için doğru tercih olabilir. İşte sizlere bu işe nasıl başlayacağınıza dair hayati bilgiler:

Sağlık turizmi seyahat acentası nasıl kurulur?

1 – Rekabeti araştırın. Türkiye ileri teknoloji kullanan ve fiyat avantajı sunan sağlık tesisleri ile 2013 yılında 35 milyon turiste ev sahipliği yapmıştır ve sağlık turizminde dünyanın on gözde ülkesinin arasında yer almaktadır. Sizde bu büyük fırsattan yararlanmak istiyorsunuz ödevinizi iyi çalışın ve rekabeti iyi gözlemleyin.

2 – Pazarı bilin. Her ülkenin uzmanlaştığı bazı alanlar var. Hindistan kalp ve ortopedi ameliyatları, Tayland uluslararası cinsiyet değiştirme ameliyatları, Filipinler ve Macaristan ileri düzey diş hekimliği hizmetleri ve Türkiye de göz ameliyatları sayesinde çekici hale gelmiştir. İspanya’nınbeyin cerrahisiyle ilgili uluslar arası bir ünü vardır. Özellikle Türkiye estetik operasyonlarda son derece ün yapmıştır.

3 – Pratisyenlerle ilişkiler kurun. Pasaportunuzu güncelleyin ve sağlık turizmi acentanızı lanse etmek için yurtdışına çıkın. Yurtdışına çıkmadan önce randevularınızı ayarlayın ve kurumları araştırın. Bazı doktorların diğer sağlık turizmi firmalarıyla ilişkileri olabilir ve aşina oldukları konuları sizinle paylaşmak isteyebilirler. Ülkeler arası transferler kritik önem taşır. Hassas ve tedavilerden dolayı endişe duyan hastaların sürekli takip edilmesi gerekir. Bazı sağlık turizmi profesyonelleri operasyon sonrasında da hastalarını durumunu kontrol etmeye devam eder.

4 – İlgili resmi kurumlardan ruhsat ve izinleri alın. Seyahat acentaları seyahat veya tur paketi organizasyonları için yardım hizmetleri veren (örn. vize için gerekli belgelerin temini, havayolu ve otel rezervasyonları vb.) ve hastane seçimi yardımı sağlayan acentalardır. Tıp Turizmi ile ilgilenen seyahat acentalarının veya hasta yönlendirici firmaların genellikle medikal alanda ya da sağlık sigortacılığında tecrübeleri yoktur. Bu firmalar hastanelerden aldıkları “Komisyon Ücreti”ne bağlı olarak çalışırlar. Tıbbi işlemlerle ilgili ve tedavinin nasıl sonuçlandığı konularında herhangi bir yükümlülükleri veya bir hizmetleri bulunmamaktadır. İnsan sağlığı ile ilgili faaliyet gösteren her işletme ciddi olarak yönetilmelidir. Bu nedenle sağlık turizmi danışmanlığı sadece sağlık hizmetlerinin kendine özgü disiplinler arası çalışma ortamını anlayan profesyoneller tarafından yapılmalıdır. Örneğin hastanın özeline verilen önem, hasta güvenliği ve memnuniyeti ve tıpta medikal teknolojilerden yararlanmadaki incelik gibi. Sağlık turizmi danışmanı kişilerin tıp alanında, hasta koordinasyon ve hizmetlerinde eğitimli olmaları tercih edilse bile tıp diploması zorunlu değildir.  Ayrıca, sağlıkla ilgili kanun ve düzenlemeler ile sağlık çalışanları standartları ile ilgili güncel bilgileri her zaman takip etmelidirler.

5 – Ücretleriniz rekabet edilebilir olması ve bulunduğunuz coğrafik bölgedeki diğer sağlık turizmi acentaları ile uyumlu olması gerekir. Gelirleriniz oteller, spalar ve tatil köylerinden aldığınız komisyonlar ve ayrıca hasta başına doktorlar veya hastanelerden alacağınız ortalama %20 komisyona bağlı olarak şekillenecektir.

6 – İşinizin ana maddesinin turizm olduğunu unutmayın. Hastaların hastane ve kliniklere ulaştırılması büyük bir sorumluluktur ve ayrıca pasaportlar, vizeler ve diğer seyahat belgelerinin de halledilmesi gerekir. İşleriniz arasında en iyi restoranları, sahilleri ve turistik yerleri tavsiye etmek de vardır. Son olarak kaynak listelerinizi her zaman ayrı tutmanız gerektiğini  unutmayın.

 

İhtiyacınız olanlar

 • Rekabet analizi
 • Pasaport
 • Sermaye
 • Feragat anlaşması
 • İşletme sigortası

 

İpucu

Bu işe girmeden önce bir sağlık turizmi acentasında çalışabilir ve deneyim kazanabilirsiniz.

Hastaların seyahati esnasında oluşabilecek yükümlülüklerden muaf olmak için avukatınızla görüşerek feragat anlaşması hazırlayın.

Seyahat acentası kurmak istiyorum diyen girişimcilere özel karlı fikirleri ve yatırım alanlarını paylaşmaya devam edeceğiz. Daha detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Sağlık ve para ile kalın.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Yorumlar

Bir Yorum da Sen Bırak
 1. Sağlık Turizmine yeni adım atacaklar ya da potansiyeli olup da değerlendirmek isteyen arkadaşlar, mevcut bünyemizde 82 hastane ve çok sayıda anlaşmalı sağlık kuruluşu olan yapımıza dahil olabilirler. Profesyonel uzman kadromuzla birlikte işbirlikteliğine girmek için bizimle irtibata geçiniz.

  Yurt dışıyla bağlantısı olan, Sağlık hizmeti almak isteyen Yabancı Uyruklu kişilere hizmet vermek isteyenler 0212 641 0 641 – 0212 644 40 40 nolu telefonlardan bize ulaşabilirler.

  Yeni iş birlikteliklerine açığız.
  Saygılarımızla,

  Yankı Sağlık Grup A.Ş.
  Yön.Kur.

 2. Sağlık turizm yeni gelişmekte olan bi sektör olmakla beraber yüksek potansiyel içermektedir. Eğer uygun şartlar ve antlaşmalar sağlanması mümkün olursa bende bu zincirin bi halkası olmak isterim. İlgililere duyurulur

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir