Başarılı Girişimcilerden Ufuk Açıcı 10 Tavsiye

İş dünyası başarılı girişimciliğin ne demek olduğuna dair birçok örnekle dolu. Girişimcilik; insanların ihtiyaçlarına cevap vermek, sıkı bir ekip oluşturmak ve bundan para kazanmaktır. Kontrolü eline alma ve üretme sanatıdır.

Şimdi size başarılı girişimcilerden ufuk açıcı tavsiyeler sunacağız.

 

Girişimci ve kaykay sporcusu Tony Hawk: Kendiniz olun.

basarili-girisimcilerden-tavsiyeler

Tom Hawk’ın oğlu ilkokulda babasının mesleğini anlatırken “Babamı hiç iş yaparken görmedim.” demiş.

Zira Hawk için çalışmak, sevdiğin işi yapmak anlamına geliyor. “Kendimi hem yaratıcı hem de atletik bir şekilde ifade etmenin yolunu buldum. Kaykayın popüler olup olmaması umrunda değil. Yaptığım şey bana, beni diğer insanlardan farklı kılan bir kimlik kazandırdı ve kendim olmamı sağladı.”

 

Foursquare Kurucusu Dennis Crowley: Para peşinde koşmayın.

basarili-girisimcilerden-tavsiyeler2

Şahane bir şirket kurmak istiyorsanız para kazandıracağını düşündüğünüz bir ürün veya hizmete odaklanmayın. Önemli olan insanların “onsuz yapamayacağı” bir şeyler geliştirmektir. Para böyle bir durumda zaten kendiliğinden gelir.

“Foursquare’ı tamamen kendimiz için kurduk. 10 arkadaş işe koyulduk sonra 10 arkadaşımız daha üye oldu siteye. Sonra onların da 10 arkadaşı üye oldu derken milyonlarca kullanıcımız oldu.

 

Teknoloji Milyarderi Mark Kuban: Canınızı dişinize takın.

basarili-girisimcilerden-tavsiyeler3

Şahane iş fikri bulmak kadar onu piyasaya başarılı şekilde sunmak da önemlidir. Teknoloji girişimcisi ve Dallas Mawerics NBA takımının sahibi Mark Kuban, iş kuran kişilerin hırpalanmaya hazır olmaları gerektiğini söylüyor. “Mesele para ya da network değildir. Önemli olan söz konusu işiniz olduğunda canınızı dişinize takarak çalışmanız ve her hatanızdan bir ders çıkarmanızdır.”

 

Microsoft Kurucusu Bill Gates: Süper bir ekiple çalışın.

basarili-girisimcilerden-tavsiyeler4

Bill Gates teknoloji dünyasının en önemli isimlerinden biri. Microsoft’u kurduğunda onun ilk önceliği sıkı bir ekip oluşturmak oldu. Zeki ve tutkulu insanlarla çalışmak, belli bir hedefe daha hızlı ve daha verimli bir şekilde ulaşmayı sağlıyor. Gates şöyle diyor: “Farklı yetenekteki insanları bir araya getirip iyi çalışan bir ekip oluşturmak en büyük zorluklardan biriydi, ancak bunu başardığımızı sanıyorum.”

 

Tumblr Kurucusu David Karp: Fikirlerine önem verdiğiniz birine danışın.

basarili-girisimcilerden-tavsiyeler5

Başarılı girişimciler bile fikirlerini paylaşacakları ve güvenebilecekleri birini ararlar. Popüler blog sitesi Tumblr’ın kurucusu Karp da bu görüşte. Karp’ın şirketin ilk kurulduğu zamanlarda işe aldığı baş mühendis Marco Arment şöyle diyor: “David sürekli yanıma gelip fikirlerini paylaşırdı benle. Ben de ona hangilerinin uygulanabilir hangilerinin gereksiz olduğunu söylerdim. Sonra bu fikirler üstüne tartışırdık. Yani hem mühendis hem de mentor olarak görev aldım Tumblr’da.”

 

HTC Kurucu Ortağı Cher Wang: Şirketinizi özel kılan yanları iyi tespit edin.

basarili-girisimcilerden-tavsiyeler6

“Sanıyorum bizim şirketimizi önemli kılan şey şirket kültürü oldu. Doğulu köklerimizle batı kültürünü kucaklamayı iyi başarıyoruz. Bu da şirketimizi enerjik ve yaratıcı kılıyor.”

 

AOL Kurucu Ortağı Steve Case: Nasıl ve ne zaman başkalarını dinlemeniz gerektiğini iyi bilin.

basarili-girisimcilerden-tavsiyeler7

İyi bir girişimci emir veren kişi değildir. İyi bir girişimci, başkalarının sözlerini dinleme ve onlardan ders çıkarmayı bilen girişimcidir.

AOL kurucularından Case şöyle diyor: “Ekibinizin doğru konuya odaklandığından emin olmalısınız. Piyasayı gözlemlemeyi bilmelisiniz. Müşterileri ve rakipleri dinlemeyi öğrenmelisiniz. Dinlemek, iş hayatında hayati önem taşır.”

 

Richard Branson: Olumlu düşünmeyi bırakmayın.

basarili-girisimcilerden-tavsiyeler8

Kimse zorba bir kişiyle çalışmak istemez. Başarılı girişimciler, piyasada agresif olmakla çalışanlarına karşı saygılı olmak arasında denge kurabilen kişilerdir.

“Virgin Group’ta başarılıyız, zira herkesle olumlu ve yapıcı bir üslupla iletişim kuruyoruz.”

 

Emlak Girişimcisi Barbara Corcoran: Israrcı olun.

basarili-girisimcilerden-tavsiyeler9

Başarılı girişimciler bile bazen reddedilir. Emlak kraliçesi Barbara Corcoran yatırım yaparken “hayır” cevabıyla pes etmeyecek birilerini aradığını ifade ediyor.

“Israrcı insanlar her zaman başarır. Çünkü isterler, gerçekten isterler.”

 

Apple Kurucu Ortağı Steve Jobs: Başarısızlığa hazır olun.

steve-jobs-basari-hikayesi

Steve Jobs, 1980’li yıllarda pazar payının yarısını IBM’e karşı kaybetmişti. Jobs’un daha bunun gibi pek çok başarısızlığı bulunmasına rağmen o hep sebat etti.

“Bazen piyasa, bazen insanlar ve bazen de fikirler size uymayabilir. Ancak devam etmek zorundasınız. Satrançta bir oyunu kaybettiğiniz zaman taşları tekrar dizip oyuna devam etmelisiniz.”

 

İlginizi çekebilir

Milyoner girişimcilerden yeni girişimcilere 7 tavsiye
Milyarderlerin akıl hocalarından 5 tavsiye
Durmuş BAYRAM

Yazar : Durmuş BAYRAM

Bilkent Üniversitesi "İletişim ve Tasarım" bölümünden mezun olduktan sonra DW Türkçe gibi birçok saygın kurumda online gazetecilik ve video üreticiliği yaptı. Sizler için iş fikirleri ve para kazanma yollarıyla ilgili araştırmalar yapıp rehber niteliğinde içerikler hazırlıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir