Başarılı Olmak İçin Vazgeçmeniz Gereken 9 Alışkanlık

Ertelemeyi bırakarak ve mükemmeli aramaktan vazgeçerek işe başlayın.

Bir girişimincinin en iyi dostu da, en kötü düşmanı da ta kendisidir. Daha iyisini yapabileceğinize inanarak elinizden geleni yapmak dururken kendinizden şüphe duymak ile yeteneklerinize güvenmek arasında gidip gelirseniz kendinizi sabote edersiniz. Oyalanır ve gereksiz zaman kaybedersiniz. 2017’nin geçirdiğiniz en iyi yıl olup olmaması sizin elinizde. Ama bunu gerçekleştirmek için öncelikle birkaç nahoş alışkanlıktan vazgeçmelisiniz.

 

1. Elinizi taşın altına koyun

basarili-is

Evet, siz eşsiz beceriler ve öngörülerle donatılmış çok özel bir kar tanesi olabilirsiniz. Ama bu, dünyadaki herkesin size amade olması gerektiği anlamına gelmez, hele ki girişimciyseniz. Eğer başarılı olmak istiyorsanız bunu ancak siz gerçekleştirebilirsiniz. Eğer yeni müşteriler kazanmak ve şirketinizin ününün ağızdan ağıza yayılmasını bekliyorsanız bunun için canla başla uğraşmaya hazır olmak zorundasınız.

 

2. Her işi kendiniz yapmaya çalışmayın

cok-calismak

Başlıktan da kolayca anlaşılabileceği gibi, her şeyi kendiniz üstlenmeyin. İnsanlardan yardım istemekten veya fikir danışmaktan çekinmeyin. Hatta yükün birazını hafifletmek adına birilerini işe alabilirsiniz. Çevrenizdeki bütün arkadaşlarınız, tanıdıklarınız ve meslektaşlarınız size yardımcı olmaktan mutluluk duyacaklardır. Kimisi bunu siz de zamanında ona yardım ettiğiniz için yapar, kimisi ise sizin başarılı olmanızı istediği için size seve seve yardım eder.

Mutlaka okuyun: Her Şeyi Tek Başına Yapmaya Çalışmaktan Vazgeçmeniz İçin 5 Neden

 

3. Kusursuz olmaya çalışmayın

super-kahraman-girisimcilik

Herkes bazen hata yapar. Başarılı bir insan, hayat onu yere sermeyi bırakana dek her defasında ayağa kalkıp yeniden toparlanabilendir. Kusursuz olmaya çalışırsanız hata yaparken öğrenme yoluyla edinilen deneyimlerden yoksun kalırsınız.

 

4. Kendinizi başkalarıyla kıyaslamayın

rakipleri-yenmek-1

Başarılı insanlar başkalarına da ilham kaynağı olur. Başarıya gien yolda başlarından geçenler ve takılıp tökezledikleri engeller sizin de aynı hataları yapmamanız için bir yol haritası niteliği taşıyabilir. Onların başarısına bakıp aynı derecede başarı sağlayamadığınız için kendinizi suçlamak gerçekten çok yersiz. Onların şu an bulundukları konumlarına imrenmek yerine yaşadıklarından ders almaya odaklanabilirseniz bir gün siz de aynı mevkiye ulaşabilirsiniz.

 

5. Sevmediğiniz işleri ertelemeyin

ne-zaman-istifa-edeceginizi-bilin

Her işin sıkıcı yanları olur. E-posta kampayalarıyla uğraşmaktan veya websitesi güncellemelerini yapmaktan nefret ediyor olabilirsiniz. Sözleşme hazırlamaktan veya fatura kesmekten keyif alan pek fazla insan yoktur ama yapılması gereken bazı ciddi işler var her adım gerçekten önemli. Hedeflerinizi gerçekleştirmeye çalışırken savsakladığınız işler varsa bunu farkedin ve yapmanız gereken sıkıcı şeylerden kaytarmayın.

Mutlaka okuyun: Neden Erteliyoruz?

 

6. Hazırlıksız yakalanmayın

is-plani-nasil-hazirlanir

İster tembellikten olsun ister fazla kendine güven sebebiyle olsun, yeterince hazırlanmamış olmak, müşterilerin gözündeki itibarınızı yerle bir edebilir. İtibarınız bir kez zedelendiğinde insanların güvenini tekrar kazanmak imkansıza yakındır. Kendi alanınıza ne kadar hakim bir insan olursanız olun, her şey için özenle hazırlanın. Mutlaka yedekte bir ‘B planı’ ve ‘kötü gün senaryosu” bulundurun. Bunlara asla ihtiyacınız olmayabilir ama işler biraz ters gittiğinde yedek opsiyonlarınızın olması size güven verir.

 

7. Sürekli olarak yakınmaktan vazgeçin

8a-yoksul-insanlar-sikayet-eder-kinar-ve-elestirir

Sürekli acınası bir halde görünme isteği hem çok yorucudur, hem de aksi halde size yardım etmeyi veya sizinle çalışmayı isteyebilecek insanları kendinizden uzaklaştırmanıza sebep olur. Eğer tek yaptığınız yalnızca şikayet etmek ve yakınmaksa, karşınıza çıkan fırsatları göremeyecek kadar meşgul olursunuz. Olumsuz şeylere o kadar fazla odaklanırsınız ki, sahip olduklarınıza şükredecek farkındalığınız kalmaz. Eğer bir sorun varsa yakınmak yerine o sorunu çözün.

Mutlaka okuyun: Orta Sınıf ve Zengin İnsanlar Arasındaki 10 Fark

 

8. İhtiyacınız olmayan şeyler satın almayın

çok para harcamak

Bir sürü yeni eşya almak çok keyifli biliyorum, ama para harcama alışkanlıklarınızı dikkatle incelerseniz sizi hayallerinize ulaştıracak bütçeyi yapabilirsiniz. Yeni bir telefon satın almak havalı olabilir ama bu parayı bir Google Analytics kursuna veya websitenizi revize etmeye ayırmak çok daha akıllıca bir yatırım olacaktır. Veya bu parayı kötü günler için bir kenara ayırıp biriktirebilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Çok Para Harcıyorum Ne Yapmalıyım?

 

9. Kendinizi hazır hissedene kadar beklemeyin

başarının sırrı

Hiçkimse hayatındaki büyük olaylara karşı tamamen hazırlıklı olmaz. Sözgelimi yeni bir iş kurmak, çocuk yapmaya karar vermek gibi önemli kararlar için tamamen hazır hissetmeyi beklemeyin. Bir kez adım attıktan sonra gerisi kendiliğinden gelecektir ve çeşitli meseleleri yola devam ederken de halledebilirsiniz. Elbette hiçbir donanım ve planınınız olmaksızın balıklama atlamaktan bahsetmiyorum. Ama programcılar bu konuda ne derler bilirsiniz: ” Eğer çıkardığınız ürünün ilk versiyonu sizi utandırmadıysa, bu işe başlamak için çok geç kalmışsınız”. Mükemmel anın gelmesini beklemeyin. Şu anda harekete geçin.

Mutlaka okuyun: Girişimci Olmak İçin Doğru Zamanı Beklemeyin!

Bir iş yönetirken önünüze sayısız engel çıkacaktır. Kontrol edebildiğiniz şeylerin işinizi bozmasına izin vermeyin. Bu kötü alışkanlıklar ve düşünce tarzlarını düzeltin ve 2017’de hayallerinizi gerçekleştirin.

Irmak Sueri CORA

Yazar : Irmak Sueri CORA

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sinema&TV bölümünden mezun olduktan sonra yönetmenlik koltuğunu oturdu ve birçok kısa metrajlı fime imza attı. Katıldığı festivallerden sayısız ödül topladı ve toplamaya devam ediyor. Başarı ve girimcilk konularında kendi hayatında edindiği tecrübeleri sizler için paylaşıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir