Orta Sınıf ve Zengin İnsanlar Arasındaki 10 Fark

zengin-fakir

En varlıklı 400 Türk’ün 50 milyon insandan daha varlıklı olduğunu biliyor muydunuz?

Kendinizi orta sınıf olarak görüyorsanız bu 50 milyon insanın arasında siz de bulunabilirsiniz. Fakir değilsiniz, ancak henüz zengin de değilsiniz. Son verilere göre orta sınıfta daralma var. Bu ileride ya fakir ya da zengin olacağınız anlamına geliyor. Hangi tarafta olmak istersiniz?

Zengin olmak istiyorsanız, zenginler gibi düşünmeye başlamanız gerekiyor. İşte orta sınıf ve zenginler arasındaki 10 fark:

 

Zenginler Neden Daha Zengin Oluyor?

1 – Orta sınıf rahat bir şekilde yaşar, zenginler rahat olmamayı tercih ederler

orta-sinif-ve-zenginler-arasindaki-10-fark-1

Hayallerimizi kontrol edemediğimiz noktaya kadar, rahatlık bizi kontrol eder.” – Peter McWilliams

Yatırım yaparken, rahat olanlar nadiren kazanır.” – Robert Arnott

Güvenli bir işte çalışmak rahatlıktır. Birisi için çalışmak rahatlıktır. Orta sınıf rahat olmanın mutlu olmak olduğunu düşür ancak zenginler rahatsız durumlara girerlerse olağandışı şeylerin olacağını bilirler. Kendi işini kurmak risktir ve riskler rahatsız edicidirler ancak küçük riskler varlık yaratır ve büyük neticelerin alınmasına neden olurlar.

Konfor bölgenizden çıkın. Bütün seçeneklerinizi gözden geçirin. Zengin olmak istiyorsanız biraz da olsa rahatsız olmanız gerekir. Başarısız da olacaksınız ve bu harika bir şey çünkü başarısız olmazsanız yeterince büyük düşünmüyorsunuz demektir.

Mutlaka okuyun: Rahatınızı Kaçırmasına Rağmen Sizi Daha Başarılı Yapacak 10 Şey

 

2 – Orta sınıf kazandığından çok harcar, zenginler kazandığından az harcar

orta-sinif-ve-zenginler-arasindaki-10-fark-2

Ortalama bir milyoneri 100,000 dolarlık arabayla veya milyon dolarlık bir evle pek göremezsiniz. Zenginler paralarını küçük düşürücü pasiflere harcamazlar, zenginler paralarını takdir edilen aktiflere yatırırlar ve kazandıklarından az harcarlar.

Unutmayın, yılda 1,000,000 dolar kazanıyorsanız ve yılda 1,000,000 dolar harcıyorsanız hala parasızsınızdır. Warren Buffet’ın da dediği gibi:

Eğer ihtiyacını şeyleri satın alırsanız çok geçmeden ihtiyacınız olan şeyleri satmak zorunda kalırsınız.

Mutlaka okuyun: İhtiyaç Duymadığımız Şeyleri Neden Satın Alırız?

 

3 – Orta sınıf insanlar, şirket merdivenlerine tırmanır, zenginlerin kendi merdivenleri vardır

orta-sinif-ve-zenginler-arasindaki-10-fark-3

Dünyanın en zengin insanları network arar ve kurarlar; geri kalan herkes iş arar” – Robert Kiyosaki

Orta sınıf insanlar birisi için çalışma eğilimindedirler. İşleri vardır. Kariyerleri vardır. Zenginler ise kendi işlerinin sahibi olma eğilimindedir. Orta sınıf gibi şirket merdivenlerine tırmanmazlar çünkü kendi merdivenleri vardır. Zenginler daha çok para kazanmak için kendileri için çalışacak daha çok insana ihtiyaçları olduğunu bilirler. Zenginler pasif gelir gücünün farkındadırlar.

Mutlaka okuyun: Uyurken Para Kazanmanın Yolları

 

4 – Orta sınıf herkesle arkadaştır, zenginler arkadaşlarını akıllıca seçer

orta-sinif-ve-zenginler-arasindaki-10-fark-4

Her zaman sizden daha iyi insanlarla vakit geçirmeye çalışın. Zamanla siz de onlara benzemeye başlayacaksınız – Warren Buffett

Zenginler etraflarında başarılı insanlar olursa başarının kendilerini de takip edeceğini bilirler. Aynı şekilde, etrafınızda başarısız insanların olması sizin de başarısız olmanıza neden olur. Geliriniz genellikle en yakın üç arkadaşınızın gelirinin ortalamasıdır. Daha çok para kazanmak istiyorsanız, sizden daha çok para kazanan insanlarla takılmanız gerekir. Bu, zihniyetinizi başarılı insanların zihniyetiyle aynı eksene getirmeniz anlamına gelir. Zengin olmak istiyorsanız, zenginler gibi düşünmelisiniz.

Mutlaka okuyun: Zenginler Arkadaşlarını Nasıl Seçiyor?

 

5 – Orta sınıf kazanmak için çalışır, zenginler öğrenmek için çalışır

orta-sinif-ve-zenginler-arasindaki-10-fark-5

Gençken kazanmak için değil, öğrenmek için çalış” – Robert Kiyosaki

Orta sınıf, birisi daha çok para teklif ettiğinde kolaylıkla iş değiştirir. Zenginler çalışmanın parayla alakalı olmadığını bilir. Zengin olmak istiyorsanız becerilerinizi ve alışkanlıklarınızı geliştirmeniz gerekir. Örneğin, satış işinde çalışıyorsanız satış dünyasının inceliklerini öğrenmelisini. Veya bankada çalışıyorsanız muhasebeyi tam anlamayla öğrenmelisiniz. Zengin olmak istiyorsanız da, zengin olmanıza yardımcı olacak becerileri öğrenmelisiniz. Şunu unutmayın ki, zengin insanların birçoğu yüksek maaşlar alarak zengin olmamıştır.

Mutlaka okuyun: Hayat Boyu Öğrenmeyi Benimseyerek Başarılı Olmak

 

6 – Orta sınıfın bir şeyleri vardır, zenginlerin parası vardır

orta-sinif-ve-zenginler-arasindaki-10-fark-6

Bir sürü insan kazanmadıkları parayı harcarlar, istemedikleri şeyleri alırlar, hoşlanmadıkları insanları etkilerler – Will Rogers

Süslü arabalara ve büyük evlere bakın. Orta sınıfın çoğu bunlar için para harcar. Orta sınıfın yaşadığı yerleri gezin. Gıcır gıcır arabalar, pahalı peyzaj tasarımları ve pahalı evler görürsünüz. Zenginler, varlıklı olmak için istedikleri şeylerden daha çok paraları olmaları gerektiğini bilirler. Bir şeyler almaya devam ederseniz paranız uçar gider. Dünyadaki birçok zengin on yıllar boyunca aynı evde oturmaya devam ediyor ve yeni bir eve ihtiyaç duymuyor.

Bir şeyler almaktan vazgeçin ve kazandığınız parayı biriktirmeye ve yatırım yapmaya odaklanın. Alışveriş kolikseniz, gayrimenkuller almaya başlayın. Ayakkabılar ve elektronik ürünler almak yerine yatırım yapmakla ilgilenmeye başlayın.

Mutlaka okuyun: Tüketici Değil, Üretici Olmak İsteyenlere

 

7 – Orta sınıf tasarrufa odaklanır, zenginler kazanca odaklanır

En büyük varlığınız, kazanma yeteneğinizdir. En büyük kaynağınız zamanınızdır. – Brian Tracy

Tasarruf önemlidir. Yatırım yapmak daha da önemlidir ancak kazancın temelini ikisi birden oluşturur. Tasarruf edip yatırım yapmanız gerektiğini anlayın. Ancak daha çok para kazanmak için bunlarla birlikte savurgan hedefleri de başarmanız gerekir. Gerçekten zengin olmak istiyorsanız, tasarruf etme yeteneğinize değil kazanma yeteneğinize odaklanmanız gerekir.

Mutlaka okuyun: Kazançlarınızla Şirketinize Yeniden Yatırım Yapmak

Mutlaka okuyun: Bilimsel Olarak Kanıtlanmış Para Biriktirme Tavsiyeleri

 

8 – Orta sınıf para konusunda duygusaldır, zenginler para konusunda mantıklıdır

orta-sinif-ve-zenginler-arasindaki-10-fark-8

Sadece zekayla duygusal disiplini bir araya getirdiğinizde makul davranırsınız. – Warren Buffett

Steve Siebold, “How Rich People Think” isimli kitabında 30 yıl boyunca dünyadaki en zengin insanlarla yaptığı 1,200’den fazla röportaja yer verdi ve Steve Siebold’e göre zengin insanlar ve orta sınıf arasında 100’den fazla fark var. Bulduğu en önemli farklılıklardan biri orta sınıfın paraya duygusal gözle, zenginlerin ise mantık gözüyle bakmasıdır. Duygusal finansal kararlar vermek mali durumunuzun bozulmasına neden olur. Warren Buffett yatırımın duygularla değil mantıkla yapılması gerektiğini söylüyor. Duygular insanların yükseğe alıp düşüğe satmasına neden oluyor. Duygular tehlikeli iş anlaşmalarının yapılmasına neden oluyor. Duygularınızı bir kenara bırakın ve mantığınızla hareket edin.

Mutlaka okuyun: Zenginler Nasıl Düşünürler?

 

9 – Orta sınıf potansiyelini küçümser, zenginler büyük hedefler belirler

orta-sinif-ve-zenginler-arasindaki-10-fark-9

Hedeflerinizi yüksek tutun ve oraya varıncaya kadar da durmayın. – Bo Jackson

Orta sınıf hedefler belirler. Orta sınıfı zenginlerden ayıran bu hedeflerin kapasitesidir. Orta sınıf kolayca ulaşılabilen, güvenli hedefler belirlerken zenginler; imkansız, zor veya deliceymiş gibi görünen hedefler belirler. Ancak zenginler bunların başarılabilir olduğunu bilirler. Burada önemli olan doğru zihniyete sahip olmaktır.

Hedeflerinizi belirlerken, kendinize daha büyük hedefler belirleyip belirleyemeyeceğinizi sorun. Elinizden gelen bu kadar mı yoksa daha fazlasını yapabilir misiniz? Her zaman daha fazlasını yapabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Milyar Dolarlık Büyük Bir Şirket Kurmak

 

10 – Orta sınıf çok çalışmaya inanır, zenginler kaldıraç kuvvetine inanır

orta-sinif-ve-zenginler-arasindaki-10-fark-10

Mevcut kaynakları daha iyi kullanmak, olmayan kaynaklar geliştirmekten daha kolaydır. – George Soros

Çok çalışmak gerekliliktir. Hepimiz için. En üste çıkmak istiyorsanız çalışmanız gerekir. Problem şu ki tek başına çalışmak sizi zengin etmez. Her şeyi kendi başınıza yaparak zengin olamazsınız. Zengin olmak ve zengin olmaya devam etmek için kaldıraç kullanmanız gerekir. Kaldıraç dış kaynak kullanımından yatırıma kadar farklı şekillerde kullanılabilir.

Orta sınıf ve zenginler arasındaki bazı farklar büyükken, diğer farklar daha basit ve daha küçüktür. Gerçek şu ki zengin olmak istiyorsanız, zengin gibi düşünmeli ve zenginler gibi hareket etmelisiniz.

Mutlaka okuyun: Çok Çalışmak Sizi Başarılı Yapmaz, Ancak Bu Yapabilir!

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir