Başarılı olmak isteyen genç ve yeni girişimciler için ipuçları

Başarıl olmak genellikle hedeflerini gerçekleştirenlerden bir şeyler öğrenmek anlamına gelir. Bir akıl hocanızın olması harika bir nimettir ancak herkes doğru insanı bulamaz.

Kendi gurunuzu henüz bulmadıysanız, aşağıdaki ipuçlarını okuyarak güzel bir başlangıç yapabilirsiniz.

 

1 – Kendinize meydan okuyun

En büyük motivasyon kaynağı kendinize meydana okumaktır. Hayatı, her gün daha fazla şey öğrendiğiniz uzun süreli bir üniversite eğitimi gibi görmeye çalışın.

 

2 – Önemsediğiniz işi yapın

Hiç şüphe yok ki bir işi yönetmek çok zaman alır. Hayatınızdan memnun olmanın tek yolu gerçekten inandığınız bir işi yapmaktır.

 

3 – Risk alın

Gerçekten yapana kadar çabalarımızın sonucunu asla bilemeyiz. Başarısızlıktan pişman olmazsınız ancak denememekten pişman olursunuz.

 

4 – Kendinize inanın

İster başarabileceğinizi düşünün, ister başaramayacağınızı düşünün. Her iki durumda da haklısınız. Başarılı olacağınıza inanın ve farklı zorluklarla mücadele etmenin yollarını bulun. Bulamazsanız, sadece bahaneler üretirsiniz.

 

5 -Vizyonunuz olsun

Vizyonu olan ve bu vizyonu gerçekleştirmek için arzusu olan kişiye girişimci denir. Vizyonunuz her zaman net olsun.

 

6 – İyi insanlar bulun

Kiminle olursanız, o olursunuz. Kendinizi değiştirmenin en hızlı yolu, olmak istediğiniz gibi insanlarla takılmaktır.

 

7 – Korkularınızla yüzleşin

Korkuların üstesinden gelmek kolay değildir ancak bunun yapılması gerekir. Korkusuzluk kas gibidir. Ne kadar geliştirirseniz, o kadar güçlenir.

 

8 – Harekete geçin

Dünya mükemmel fikirlerle doludur ancak başarı eylemle gelir. Başlamanın en kolay yolu konuşmayı bırakıp harekete geçmektir.

 

9 – Zamana yatırım yapın

Hiç kimse anında başarılı olamaz ve herkes ilk etapta acemidir. Steve Jobs’ın da belirttiği gibi yakından baktığınızda bir gecede yakalanan başarıların çoğunun uzun zaman aldığını görürsünüz. Zamana yatırım yapmaktan korkmayın.

 

10 – Zamanı değil, enerjiyi yönetin

Enerjiniz zamanınızla yaptıklarınızı kısıtladığından, enerjinizi akıllıca yönetmeniz gerekir.

 

11 – İyi bir ekip kurun

İş dünyasında hiç kimse kendi başına başarılı olamaz ve bunu deneyenler her defasında kaybederler. Başarınızı desteklemek için iyi bir ekip kurun.

 

12 – Karakter ve değerlere önem verin

Takımınızı kurarken, karaktere ve değerlere önem verin. Birini her zaman beceriler üzerine eğitebilirsiniz ancak birinin değerlerini şirketinize uygun hale getiremezsiniz.

 

13 – Sermayeyi arttırmak için plan yapın

Sermaye yükseltmek düşündüğünüzden daha zordur ve her zaman vakit alır. Bu nedenle plan yapın.

 

14 – Hedeflerinizi bilin

Her güne sonu düşünerek başlamanız gerekir. Bu sayede bu doğrultuda çalışırsınız. Hedefler belirleyin ve her gün bu hedefleri kendinize hatırlatın.

 

15 – Hatalarından ders alın

Girişimcilerin birçoğu hataların en iyi öğretmenler olduğunu söyler. Hatalarınızdan ders alırsanız, başarıya yaklaşırsınız.

 

16 – Müşterinizi tanıyın

Müşterilerinizi tanımanın başarının üç anahtarından biridir. Hizmet verdiklerinizi herkesten iyi tanıyın ve ihtiyaç duydukları çözümleri onlara verin.

 

17 – Şikayetlerden ders çıkarın

Bill Gates bir keresinde en mutsuz müşterilerin en iyi öğrenme kaynakları olduğunu söylemişti. Mutsuz müşterilerin size bir şeyler öğretmesine izin verin.

 

18 – Müşterilerden bilgi isteyin

Müşterilerin ne istediğini veya neye ihtiyaç duyduklarını tahmin etmek sizi başarıya ulaştırmaz. Onlara doğrudan sormalısınız ve ne söylediklerini dikkatli bir biçimde dinlemelisiniz.

 

19 – Paranızı akıllıca harcayın

Para harcarken, akıllı bir biçimde harcamaya dikkat edin. Aptalca şeyler için para harcamak ve sermayesiz kalmak çok kolaydır.

 

20 – Sektörü anlayın

Bir sürü insanın para kazandığını görseniz bile bilmediğiniz oyunları oynamayın. Sektörü doğru bir şekilde anlamanız başarının anahtarıdır.

 

21 – Beklenenden fazlasını verin

Müşterilere beklediklerinden fazlasını vermek gerekiyor. Bu, sektörde dikkat çekmenin ve sadık müşteri tabanı oluşturmanın en iyi yollarından biridir.

Başarılı bir girişimci olmak istiyorsanız vizyonun sahibi olmanız, çok çalışmanız ve sabırlı olmanız gerekir. Başarıyı yakalamış girişimcilerin paylaştığı bu 21 ipucu başarılı olma şansınızı arttıracaktır.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir