Başarılı olmak isteyen girişimcilerin yapmaması gereken 10 şey

İster futboldan ister seçimlerden isterseniz de girişimcilik yolculuğundan bahsedelim, kesin olan bir şey vardır: kazananlar ve kaybedenler olacaktır. Başarılı bir girişimci olmak için avantajları kendi lehinize mi çevirmek istiyorsunuz?

Aşağıda yer alan ve asla yapmamanız gereken 10 maddeyi not almakla başlayabilirsiniz:

 

1 – Kıskanç veya haset olmak

Rakipleriniz olsalar bile etrafınızda başarılı insanlar görmeniz sizi motive edecektir. Her bireyin başarılı olabileceğini unutmayın ve diğerlerinin başarılarına veya kazançlarına odaklanarak zaman kaybetmenin sizi asıl amacınızdan uzaklaştıracağını aklınızdan çıkarmayın.

 

2 – Geçmişi düşünmek

Kötü günler, zor kararlar ve hatta belli noktalarda başarısızlıklar da olacaktır. Yolunuza çıkan tümseklerin sizi durdurmasına asla izin vermeyin. Zorlular karşısında manevra yapmanın yollarını bulun, ilerleyin ve asla arkanıza bakmayın.

 

3 – Bahaneler bulmak

Kötü bir karar verdiyseniz ve her şeyi berbat ettiyseniz hatanızı sahiplenin. Bir şeyler planlandığı gibi gitmiyorsa bahaneler bulmaya çalışmayın. Problemin nedenini araştırın ve bunu bir yere yazın. Problemi tanımlarsanız ve sahiplenirseniz aynı hatayı bir kere daha yapmazsınız. Hatalarınız için sürekli bahaneler bulursanız problemin özünü tanımlamadığınız için aynı hataları yapmaya devam edersiniz.

 

4 – Öğrenmeyi bırakmak

Yaşınız, deneyim süreniz veya başarı seviyeniz yeni bir şeyler öğrenmenizi asla engellemesin. Bu gezegende her şeyi bilen bir tane bile insan yoktur. Öğrenmeye devam edin ve ünlü bir milyarder veya girişimcilik yolculuğuna yeni başlamış bir kişi bile olsa diğer girişimcilerden ilham alın.

 

5 – Negatif insanlarla bir arada olmak

İnsanlar bahaneler bulan, şikayet eden ve olumsuz bir görünüme sahip olan kişilerden vebalı görmüş gibi kaçarlar. Maalesef bu şekilde davranan bir sürü insan vardır. Ne söylediklerinin veya durumlarının ne olduğunun bir önemi yoktur çünkü her zaman olumsuzluk yayarlar. Bu tarz insanlar kanser gibidir ve negatif havaları size de bulaşır. Etrafınızda sizin gibi kararlı ve odaklanmış insanlar olsun.

 

6 – Plansız hareket etmek

Zaman yönetimi başarılı bir girişimci olmanın en önemli parçalarından biridir. Bir gün içinde değerlendirebileceğiniz bir sürü saat var. Verimli olabilmek için hedeflerinizi bilmeniz ve güne başlarken öncelikli görevlerinizin neler olduğunu belirlemeniz gerekir. Saldırı planınızı hazırlamakta güçlük çekerseniz sorunlar yaşarsınız. Her gününüzü bir sonraki günün yapılacaklar listesini planlayarak bitirin.

 

7 – Değişiklikler yapmaktan ve değişikliklere adapte olmaktan korkmak

Başarılı bir girişimci olmak ve ilerlemek istiyorsanız plan yapma ve strateji belirleme konusunda hevesli olmanız gerekir. Apple’ın değişimlere uyum sağlamadığını ve sadece bilgisayarlar yaptığını bir hayal edin. Apple, iPod’u piyasaya sürdükten sonra akıllı telefonlar, tabletler üretmeye başladı ve şimdi de Apple Watch isimli ilk giyilebilir teknoloji ürününü piyasaya sürdü. Eskiden sadece bir bilgisayar şirketiydi şimdiyse ticari bir elektronik santralı.

 

8 – Kuru gürültü yapmak

Başarılı girişimciler boş oturmazlar ve neler yapacaklarından bahsetmezler. Plan yaparlar, planlarına göre hareket ederler ve hedeflerine ulaşırlar.  Sadece konuşarak hiçbir şey elde edemezsiniz ve kuru gürültüyle kimseyi etkileyemezsiniz.

 

9 – Sadece paraya odaklanmak

Parayı kovalamak yerine fark yaratacak ve değer katacak ürünler ve hizmetler sunmaya odaklanın. Şu bir gerçek ki hepimizin amacı para kazanmaktır ancak iyi ürünler ve hizmetler sunmaya odaklanmanız para kazanmanızı sağlar.

 

10 – Başarısızlık sonrası mücadeleyi bırakmak

İstatistiklerin birçoğu gösteriyor ki her yeni kurulan 10 işletmeden 8’i başarısız oluyor. Başarılı girişimciler başarısızlık olasılığının farkındadırlar. Başarısızlığı ilerlemelerinin bir parçası olarak görürler ve denemekten vazgeçmezler.

Örnek olarak James Dyson’ı gösterebiliriz. Dyson’ın ilk 5,126 prototipi başarısızlıkla sonuçlandı ancak 5,127 prototipi çalıştı ve Amerika’nın en çok satan elektrik süpürgesi oldu.  Şu anki serveti 4,5 milyar dolar çünkü başarısızlığın onu durdurmasına asla izin vermedi.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir