Kendinize İnanmanın Muhteşem Gücü

başarının sırrı

Hayatta başarılı olabilmek, kendinize ve yeteneklerinize inanmak ile mümkündür.

Kendisine inanmadan başarılı olan bir kişi bile bulamazsınız. Bu imkansızdır. Steve Jobs, Martin Luther King, Jr., Michael Jordan, Elon Musk ve Mark Cuban kendilerine inanmaları sayesinde harika başarılar elde eden insanlardan sadece birkaçıdır. Yine de, benim söylemek istediğim bu insanların başarı seviyeleri ile ilgili değildir. Sürekli denemeleri ve başarısız olduklarında dahi pes etmemeleri bu insanların rüyalarını gerçekleştirmeleri konusunda en büyük yardımcıları olmuştur.

Onlar karşılarına çıkan bir çok engele rağmen devam ettiler, hatalarından ders çıkarttılar ve tecrübe kazandılar. Bu hata ve kazanılan tecrübeler harika fikirlerinin alt yapısını oluşturdu. Kendilerine de her zaman inandıkları için başarı kaçınılmaz oldu. Kendinize inanmak büyük bir vizyon yaratır, önünüze çıkan engellere aldırmazsınız ve eninde sonunda varmak istediğiniz hedefe ulaşırsınız.

Özellikle, bir işletmeniz var ise ya da girişimciyseniz, kendinize inanmadığınız sürece başarısız olacağınız kesindir. Daha önce olmadıysa bile eninde sonunda olacaktır. Bunu cesaretinizi kırmak için söylemiyoruz, hayat bu şekilde. Eğer kendinize inancınız güçlüyse; başarısız olmak, gerilemek gibi şeylerin sizi etkilemesi çok daha az olur. Kendinize inanmak, oynadığınız oyunun gerçek ismidir.

Aşağıda açıklamalar kendinize inanma konusunda size yardımcı olacaktır:

 

Başarılarınızı hesaplayın

İnsanoğlu genelde başarısızlıklarının ve olumsuz yönlerinin hesabını tutar ve kaybettiklerini hatırlar. Aslında yapılması gereken; başarıların hesaplanması ve hataların bile iyi yönlerinin çıkartılması olmalıdır.

Her günün sonunda kazandığınız başarılardan bir liste oluşturun. Ne zaman olduğu önemli değil sadece başarılarınızın hatırlanması ve geçmişte yakaladığınız başarıların size vereceği güzel hisler önemlidir. Bu listeye bakmanız, motivasyonunuzu yükseltecek ileride daha büyük başarılar kazanmak için yolunuza ışık tutacaktır.

Küçük ya da büyük olmaları önemli değil, sadece başarılarınızın listesini tutun.

 

Kendiniz ile şampiyon gibi konuşun

” Kendinizi dinlediğinizden daha çok kendiniz ile konuşun “. Sadece bir hafta, kendinizi bir kurban gibi dinlemek yerine, kendinizle bir şampiyonmuş gibi konuşun. İyi sonuç alacağınızı garanti ederim. Kendinizle konuşmak biraz garip gelebilir ama deneyin, bu garipliğe değdiğini görecekseniz.

Olumlu düşünmek ve bu düşüncelerinizi güçlendirmek zamanla fayda sağlar fakat kendinizle şampiyonmuş gibi konuşmanın etkisini anında hissetmeniz mümkündür. Kendinizle şampiyon gibi konuşmayı alışkanlık haline getirirseniz, olumsuz ve cesaret kırıcı düşüncelerden kurtulmuş olursunuz.

İnancınızı güçlendirmek için bu sözleri tekrarlayabilirsiniz: ” Bu işi en iyi ben yaparım “, ” Kendime inandığım zaman yapamayacağım hiç bir şey yok “, ” Sıradan biri değilim, ben bir şampiyonum “.

Kendinize inanmazsanız, başkalarının size inanmasını bekleyemezsiniz. Kendinize inanmazsanız, çalıştığınız yerdeki patronunuzun size inanmasını bekleyemezsiniz. Girişimciyseniz, bir yatırımcının fikrinize inanmasını bekleyemezsiniz.

Kendine inanmanın gücünü keşfeden biri dünyayı değiştirebilir.

Hayatta başarılı olmak istiyorum diyenlere özel yazılar kaleme almaya devam edeceğiz.

 

İlginizi çekebilir

Hayatta nasıl başarılı olunur?
İş hayatında nasıl başarılı olunur?
Merve Tulum

Yazar : Merve Tulum

ODTÜ " Endüstri Mühendisliği " bölümünden mezun olduktan sonra Boğaziçi Üniversitesinde yüksek lisans yaptı. İş hayatına hızlı bir giriş yapıp inovasyon sorumlusu, sistem ve iş analisti gibi birçok pozisyonda görev aldı. Fibabanka, Yemeksepeti ve Yapı Kredi çalışmış olduğu şirketlerden sadece birkaçı. Sizler için iş hayatında edindiği tecrübeleri sizlere aktarıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir