İçe dönük insanlar için iş hayatında başarılı olmanın yolları

iş-hayatında-başarılı-olmak

Muhabbet etmek sizi utandırıyor mu? Haber vermeden müşteri ziyareti yapmak sizi korkutuyor mu? Çoğu içe dönük kişi kendini öne atma veya iş hayatıyla ilgili fikirlerini dile getirme konusunda çekingen davranır ve diğer insanlarla iş görüşmeleri yapmak fırsattan çok korkutucu bir şey gibi gelir.

Aslında bu içe dönük kişilerin iş hayatında başarılı olamayacağı anlamına gelmez, CEO’dan satış elemanlarına kadar çoğu başarılı insan içe dönük kişilerden oluşur. Başarının anahtarı her zaman en dışa dönük kişi olmakta değildir. Çoğu dışa dönük kişi dil dökmenin, ikna edici ve dobra olmanın iyi bir şey olduğuna inanma eğilimi gösterirken, aslında bu davranış biçimi müşterileri tüketir ve korkutur.

 

İş hayatında başarılı olmak için adımlar

1.Kişiliğinizi zorlamayın. Sürekli olarak insan içine karışmaya, sohbet ve muhabbet etmeye kendinizi zorlamak durumu daha da kötüleştirecektir. Nefret ettiğiniz bir şeyi düzenli olarak yapmak, sizi tüketir. Tüm bu stres hayatınızdan yıllar çalabilir! Olmadığınız bir kişi olmaya çalışmayın. Onun yerine, gerçek kişiliğinize uyan bir iş modeli geliştirmeye çalışın; kendinizle barışık olmayı öğrenin. Ve en önemlisi, iş hayatında başarılı olabilmek için içe dönük biri olarak diğerlerinden hiçbir farkınız olmadığına inanın. İnanç her şeydir, çünkü dürüst olmayan ve yapmacık bir görüntü vermek istemezsiniz, bu nedenle yapabileceğinize inanırsanız, başarmak adına epey yol almışsınız demektir.

İçe dönüklüğün başlıca kişisel özellikleri; herhangi bir şey yapmadan veya söylemeden önce düşünme hassasiyeti (bazen yavaş hareket ediyor gibi görünürler), dinlerken iyi göz teması kurmak, ancak konuşurken pek göz teması kuramamak, doğru sözcükler seçmeye çalıştığı için çekinerek ve yumuşak bir ses tonuyla konuşmak, çok fazla sosyalleşme enerjilerini tükettiği için sıkça yalnız kalma ihtiyacı duymak, kalabalık bir grup içinde olmaktan ziyade birebir ilişkilerde daha güçlü hissetmek ve herkesle arkadaş olmak yerine bir veya iki arkadaşa sahip olmayı tercih etmektir.

2.Güçlü yönlerinize odaklanın. Genellikle içe dönüklüğün iş hayatının acımasız ortamına uygun olmadığı kanısı vardır. İçe dönük kişileri hakir görenler sessiz olmanın, kendini göstermede yavaş olmanın anlaşmalar yapmakta ve müşterileri ikna etmede pek işe yaramadığını öne sürerler. Bu öngörüsüzlüktür ve iş hayatında gerçekten büyük bir fark yaratabilecek olan içe dönüklüğün faydalı yönlerini görmezden gelmektir. Örneğin, birebir iletişimde iyi olmak bireysel müşterileri ikna etmede kesinlikle avantajdır çünkü kendilerini özel hissederler. Bir türlü sonu gelmeyen ısrarcı satış tarzından her zaman daha etkin bir yaklaşım olduğu söylenemez, bazı müşteriler (belki de kendileri de içe dönük oldukları için) ısrar edilmesinden, bir ürünün veya hizmetin özellikleri ve yararları hakkında sonu gelmez laf kalabalığından kaçabilirler. Bu nedenle güçlü yönlerinizi belirlemek ve taktiklerinize uygulamak önemlidir. Karakter yapınızın iş hayatınıza getireceği artılar şunlardır:

  • Bir satışta, bir hedefe ulaşmada, bir takım çalışmasında, vb. hareketli ve heyecanlı olmaktan çok sakin ve kontrollü olabilirsiniz. Israrcı ve fazla telaşlı satış taktiği artık geçmişte kaldı, çünkü artık tüketiciler daha fazla bilinçlendiler. Güven oluşturmada ve müşterek ilişkilerde daha fazla beklenti içinde oluyorlar çünkü işlerin planların dışına çıkmayacağına emin olmak istiyorlar.
  • Bir anlaşmaya hemen şu anda gerçekleşmesi yaklaşımı sergilemek pek size göre değil, bunun yerine müşterilere ne isteyebilecekleri konusunda yeterince değerlendirme yapmaları ve düşünmeleri için zaman verirsiniz. Bu sizi şaşırtabilir, ama az baskı uygulamak kabul etmeyecek olan bir müşterinin bile üzerinde düşünüp ikna olmasını sağlayabilir, çünkü onlara yeterince zaman vermişsinizdir.
  • Dinleme kabiliyetiniz sayesinde güven oluşturmak, anlaşma sağlamak ve saygı kazanmak konularında başarılı olacaksınız.
  • Her zaman haklı olmak gibi bir ihtiyaç içinde olmaya veya karşınızdaki insanın fikirlerini değiştirmeye gerek duymazsınız. Bunun nedeni, karşınızdaki kişinin düşünmek ve değerlendirmek için duyduğu ihtiyacı anlayabiliyor ve saygı duyuyor olmanızdandır. Aslında, karşınızdaki kişinin konuyla ne kadar ilgili ya da istekli olup olmadığını bir dışa dönük kişiden daha rahat vücut dilini okuyarak anlayabilir ve yaklaşımınızı buna göre ayarlayabilirsiniz.
  • Size yöneltilen soruları saygıyla karşılarsınız. Dışa dönük insanlar bir şeyleri açıklamak ve yararları vurgulamakta muhteşem olsalar da, her zaman fazla coşkulu davranarak ve her şeyin mükemmel olduğunu vurgulamaya çalışarak müşterinin, anlaşmanın gerçekte ne kadar iyi olduğunu görmesine engel olacak şekilde yanlış bir olgu yaratırlar.
  • İçe dönük müşterilerle, dışa dönük birine göre daha rahat iletişim kurabilirsiniz. Bu, dikkatlice dinleyeceğiniz, problemleri belirleyeceğiniz, gerekli olan zamanı tanıyacağınız ve arkasını dönüp gitmesi ihtimaline karşı daha hazırlıklı olduğunuz anlamına gelir. İçe dönük bir müşterinin aylar geçse bile geri dönme olasılığı yüksektir, çünkü onların duygularını, ihtiyaçlarını ve ilgi alanlarını ne kadar anladığınızı ve göz ardı etmediğinizi hatırlayacaklardır.

3.Doğru işi bulun. Bir işten diğerine geçmek ve başladığınız her şeyi bırakıp gitmek size tanıdık geliyor mu? Kâr potansiyelinin yüksekliğinden dolayı heyecanlandıkları için insanlar her zaman bu tuzağa düşerler ve işi hakkıyla yapmakta başarısızlığa uğrarlar. Potansiyel iş fırsatlarını değerlendirirken, kendinize “Bu işi gerektirdiği şekilde yapabilecek miyim?” diye sorun. Diğer bir deyişle, tutkulu bir şekilde inandığınız bir iş seçin. İnancınızın kaynağı her ne olursa olsun, ama mutlaka olmalı. Böylece kendinizi ruhen ve zihnen, tam bir inançla işinize adayabilirsiniz. Bu yolla, kendiniz hakkında tamamen dürüst davranabilir ve işle ilgili karşılaşacağınız zorluklar konusunda endişelenmeniz gerekmeden işinize devam edebilirsiniz. İçe dönük bir kişi için kişisel inanç hissi iş hayatında başarının anahtarıdır ve gözden kaçırılmaması gereken bir konudur. Bu, işinizin her yönünü sevmeniz gerektiği anlamına gelmemektedir ama bu işe girmenin altında yatan nedenin sizin için önemli ve anlamı olan şeyler olması gerekir.

Sevdiğiniz işleri yapmak, diğerleriyle iletişim kurarken kendini gösterecektir. İçe dönük biri inandığı bir işi yaptığında bundan mutlulukla bahseder. Hatta böyle bir durumda onu konuşmaktan alı koymak biraz zor bile olabilir! Sosyalleşirken ve bağlantılar kurarken kendinizi açmada bu özgüven size oldukça yardımcı olacaktır.

4.Her şeyi tek başınıza yapmayın. Hiç kimse her işi tek başına yapacak kadar mükemmel değildir. Deneyebilirsiniz de, ancak kısa sürede yıpranırsınız. Devredeceğiniz bazı işleri yapmaları için alanlarında iyi olan kişiler bulun. Bu kendinize hangi alanlarda iyi olduğunuz, hangi alanlarda iyi olmadığınız konusunda dürüst olmanızla başlar. Bu sizi zayıf düşüren bir yargılama değildir, hatta tam tersidir çünkü yapmayı sevmediğiniz ya da yapmakta pek iyi olmadığınız işleri güçlü bir takım çalışması ile tamamlamak, sizi güçlendirir ve en iyi olduğunuz alana daha fazla konsantre olmanızı sağlar. Kimse birinin hem muhasebede, hem hukuksal işlerde, hem satışta, hem pazarlamada, hem reklamcılıkta, hem servis hizmetlerinde, hem tasarımda, hem yazı işlerinde, hem ikna kabiliyetinde, vb. mükemmel olmasını beklemez. İyi olduğunuz alanı veya alanları seçin ve diğer alanlarda görevlendirmek için ekibinizi oluşturun. Yeni bir iş kurduğunuzda iyi bir finansal ve hukuksal danışmanlık hizmeti almak, size mâl olan her kuruşa değecektir.

İçe dönük biri olarak en güçlü yönünüz her şeyi en ince detayına kadar incelemek ise; bunun sizi her şeyi hallettiğinizi düşündüğünüz yanılgısına kaptırmasına izin vermeyiniz. Pratik deneyim kazanmak zaman alan bir şeydir. Acemi bir iş sahibi olarak süreçlerin işleyişleri ve sonuçları konusunda başkalarından ilk etapta yardım almak sizin için çok daha iyi olacaktır.

Ekibinizde içe dönük ve dışa dönük kişilerin dengeli bir şekilde yer almasını sağlamaya çalışın. Birbirine çok benzeyen insanlar bir arada olursa, durağanlık oluşur. Birbirinden çok farklı insanlar bir arada olursa, o zaman da tüm gün fikir çatışmaları yaşanması riskini göze almış olursunuz.

Müşteri ziyaretleri ve direk satış konularını başkalarına devredin. Sizin başa çıkılamaz bulduğunuz bu işleri yapabilmesi için bir başkasını görevlendirmeniz yerinde olur. Hatta bütçeniz varsa, sadece yaptıkları her satış üzerinden belli oranda prim ödeyeceğiniz satış elemanları tutabilirsiniz. Bu kişilerle iş görüşmelerini bizzat kendiniz yaparsanız ekibinizin bir parçası olacak kişilerin kim olduklarıyla ilgili içinizi rahatlatabilirsiniz. İkinci olarak, güçlü yönlerinizle ilgili maddeyi göz önünde bulundurarak bire bir iletişimde sizin daha başarılı olabileceğiniz ve fark yaratabileceğiniz olgusunu da asla göz ardı etmeyin.

5.Her zaman mükemmelliğe takılıp kalmaktan veya ciddi olmaktan çok, pragmatik olun. Pragmatizm içe dönük kişinin, sosyal etkinliklerden, iş toplantılarından ve satış/pazarlamadan önce prova yaparak bir aktör gibi olmasını sağlar. Bir süre sonra düzenlenecek bir sosyal durumla alakalı isimleri öğrenmek, tartışma konularını gözden geçirmek ve satılacak/pazarlanacak/ilham alınacak/sonlandırılacak bir ürünün veya hizmetin özelliklerini tüm detaylarıyla öğrenmek suretiyle önceden hazırlanmalısınız. Böylece yaptığınız işe karşı inancınızdan dönme ihtiyacı duymazsınız.

Herkes profesyonelliğe adım atmak ister, ancak bu yan gelip yatarak elde edilebilecek bir şey değildir. Bu, tüm varınızı yoğunuzu ortaya koymakla, emek sarf etmekle, başkalarını rahat ettirmekle ve firma sahibi iseniz, işinizin bir yıldız gibi parlamasını sağlamakla olur. Çok emek gerektirir ama buna değer. İçe dönük bir pragmatik girişimcinin özellikler aşağıdaki gibidir:

  • Müşterilerin, rakiplerin ve emsallerinin özgeçmişini, ilgi alanlarını ve nelerle teşvik edilebileceklerini önceden araştırır. Asla hazırlıksız yakalanmaz; ön çalışmalarının karşılığını misliyle alır.
  • Büyük organizasyonlardan, iş toplantılarından, konferanslardan ve buna benzer etkinliklerden önce çalışmalar yapar; böylece kimlerin katılacağını, nereden geleceklerini ve ne talep edebileceklerini bilir. Körü körüne gitmez.
  • Bağlantılar kurar. Bunun düşüncesi bile içe dönük birini rahatsız etmeye yettiği halde, doğru kişilerle bağlantı kurmak ve temasta kalmak çok önemlidir. Ve bire bir iletişim gerektirdiği için, e-postayla bile olsa iletişimde kalmak o kadar da zorlayıcı bir durum değildir.
  • Çekişmelerden kaçınır. Çekişmelerden kaçınsanız da, hâlâ duygu ve düşüncelerinizi karşı tarafa aktarabilmenin birkaç yöntemi vardır. Bunlardan biri sakin kalıp herkesi dinlemek, sonra konuşmak, ilk önce tüm duyduklarınızı iyice kavramak ve hepsiyle anlaşmanızı sağlayacak bir çözüm bulmaya çalışmaktır. Bir başka yol ise, dinlerken sürekli olarak riskleri düşünmek ve analiz etmek, güç algılanan tavır değişikliklerini, davranışları ve mimikleri aklınızda not almaktır. Bu özellikle karşınızda şikâyetçi bir grup insan varsa uygulanabilir.

6.Tartışma ortamlarını bir güç gösterisine ve haklı/haksız savaşına döndürmeden, nabza göre şerbet verin. İçe dönük kişilerin karakter olarak adalet duyguları ve dürüst olma isteği güçlü olur, hatta bazı zamanlarda çok fazla gerçekçi ve taviz vermez bir yapı sergilerler. Açıkçası, dobra olmak bazı zamanlarda kaba bir davranış olabilir ve lafını sakınmayan bir davranış içinde olmak itibarınızı yok edebilir ve büyük ihtimalle işinizi de kaybedebilirsiniz. Yöneticilerinizin bin dereden su getirdiklerini, dolaylı konuştuklarını veya meydan okuduklarını hissediyorsanız; etik değerleri göz önünde bulundurarak adap kurallarına uygun bir şekilde diplomatik davranmayı seçin. Zamanla pratik yaptıkça, karşınızdakini idare ederek ve anlayışlı yaklaşarak açık sözlü olabilmeyi başaracaksınız ve insanlar, sizin gerçekleri anlamaları için gözlerine sokar gibi değil de, nazikçe yaklaştığınızı düşünerek size saygı duyacaklardır.

7.Akıllıca planlayın. Bir profesyonel olarak; insanlara zamanınızın değerli olduğunu, sosyal etkinlikleri ve/veya iş toplantılarını kısa bir sürede gerçekleştirmenizi gerekli kılan bir diğer “yoğun programınızın” da bulunduğunu (bu kedinizi beslemek ya da biraz rahatlayabilmek için televizyon karşısında zaman geçirmek olsa bile) söylemenizde bir sakınca yoktur. Ve kaçamadığınız durumlarda bile, büyük konferanslar ve buna benzer organizasyonlar gibi; biraz zaman ayarlayıp dışarıda kısa bir yürüyüşe çıkabilir veya kendinizi beş dakikalığına dışarı atıp hava alabilirsiniz. Çalıştığınız ofiste, ortak kullanılan bir odada çalışıyor olsanız bile kendinize ait bir köşe yaratın. Bazen çalışmak için farklı mekânlar seçin mesela evden çalışabilir veya seyahat sürelerini bazı notlar almak için kullanabilirsiniz.

8.Çevrimiçi bağlantıları en üst düzeyde kullanın. İnternet, doğru kişileri bulup iletişim kurmada geleneksel yöntemlere göre daha etkilidir. Tartışma platformlarının, Facebook ve Twitter gibi sosyal paylaşım sitelerinin vasıtasıyla insanlarla iletişim kurabilirsiniz. Elektronik ortamda iletişim kurmak kolaydır, etkilidir ve göz korkutucu da değildir. Aynı zamanda günümüz normlarında olan bir iletişim yöntemidir ve hiç kimse bu yöntemi kullandığınız için kötü düşünmez, hatta artık bu tercih edilen bir yoldur.

9.İnternet üzerinden bir kurun. Öneğin internet üzerinden satış yapmak harika bir iş fikridir. Satış yapmaktan neferet eden insanlar bile intrnet satışında başarılı oluyorlar. İnternet siteniz tüm satış işlerini gerçekleştireceği için sizin bunu yapmanıza gerek kalmaz. Arada siz olmadan siparişler internet sitenize düşer ve müşteri hizmetleri e-posta aracılığıyla verilir. İnternet bu anlamda gerçekten de içe dönük biri için bulunmaz bir fırsattır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir