Bayilik Fırsatı Bulunan Başarılı Sektörleri Tespit Etmek İçin 12 Tavsiye

Birçok kişi girişimci olmak istiyor, ancak bir iş fikrini sıfırdan inşa ederek kendi işini kurmak herkese uygun olmayabilir. Böyle insanlar için bayilik (franchise) sistemi en ideal seçenektir diyebiliriz. Franchise sisteminde halihazırda kurulmuş bir işin bayiliğini alarak hem girişimciliğin doğasında olan bazı problemlerle karşılaşmak zorunda kalmıyorsunuz hem de kurulu bir iş modelinin sunduğu faydalardan istifade edebiliyorsunuz.

Restorancılıktan spor salonuna, haşlanmış mısır tezgahından ünlü bir spor firmasının mağazasına kadar hemen her sektörde bayilik (franchise) sisteminden yararlanabilirsiniz. Bu noktada size en uygun sektörü belirlemeniz başarılı olabilmeniz için son derece önemli.

Biz de bu yazımızda kendi ilgi alanlarınız ve piyasanın arz-talep dengesini gözeterek bayilik fırsatı bulunan başarılı sektörleri tespit ederken dikkat etmeniz gereken 12 prensipten bahsedeceğiz. Bu prensiplerin Genç Girişimciler Konseyi üyesi başarılı 12 genç girişimci tarafından öne sürüldüğünü de belirtelim.

 

1. İnsanları Gözlemleyin

Tekerleği yeniden icat etmeye gerek yok. Çevrenizde popüler olan, insanların ilgi gösterdiği konseptlere kendi özgün fikirlerinizi ekleyerek başarılı olma ihtimaliniz son derece yüksektir. Şöyle düşünebilirsiniz: Şu anda bulunduğunuz yeri merkez alarak yakın çevrenizde kaç tane kahveci olduğunu bir düşünün…

Bayilik sistemini düşünürken insanların talep gösterdiği ve hatta sizin bulunduğunuz bölgede faaliyet gösteren iş kollarına dikkat etmelisiniz.

 

2. Sıkı Bir Pazar Araştırması Yapın

Gerek internet üzerinde gerek çevrenizde bulunan bayilik fikirlerini iyi bir şekilde inceleyin. Başarıya ulaşan ilham verici franchise hikayeleri okumalı, halihazırda bir firmanın bayiliğini yapan kişilerle birebir ya da internet üzerinden görüşerek işin arka planını öğrenmelisiniz. Bu noktada dünyanın franchise ağı en geniş firmalarının yer aldığı “Bayilik Veren Firmalar” kategorimizi incelemenizi mutlaka öneriyoruz. Tabii franchise sistemiyle ilgili danışmanlık hizmeti veren kişi ve kurumlara da danışabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Pazar Araştırması Nasıl Yapılır?

 

3. Sektördeki Arz-Talep Dengesini Analiz Edin

Bayilik için arz talep dengesini iyi tahlil ederseniz başarılı olma ihtimaliniz yüksek olur. İnsanların nelere talep gösterdiğini, bu talebin arkasında yatan nedenleri öğrenmeye çalışın. İnsanların bir şeye “niçin” talep gösterdiklerini analiz etmek, talebi tespit etmenize yardımcı olacaktır. Eğer arz-talep dengesini iyi tespit edemezseniz “havalı ve şık gözüken ancak hiçbir kazanç sağlamayan” bir sektöre yatırım yapmış olursunuz.

 

4. Teknolojik Potansiyele Dikkat Edin

Eğer son teknolojik yenilikleri henüz benimsemiş bir sektör keşfederseniz Uber, AirBnb gibi büyük bir girişiminin eşiğindesiniz demektir. Son teknolojik trendleri takip ederek henüz doygunluğa ulaşmamış bir bayilik sektörü bulabilirsiniz.

 

5. Marka İmajına Önem Verin

Bayilik fırsatlarını değerlendirirken güvenilir ve bilinir bir imaja sahip markaları tercih etmeniz çok iyi olacaktır. Bayiliğini almayı düşündüğünüz marka hakkında sosyal medyadaki yorumları okuyun. İnsanların pozitif mi negatif mi yorum yaptığını inceleyin. Ve en önemlisi markanın sosyal medyada kullanıcılarla nasıl iletişim kurduğuna dikkat edin.

 

6. Piyasadaki Yeni Şirketleri Takip Edin

Her yıl o yıl içinde başarılı olan, geleceği parlak franchise’ların yer aldığı listeler yayınlanır. Bu listeleri inceleyerek potansiyel vadeden genç şirketlerin çalışma prensiplerini araştırmanız iyi bir yöntem olacaktır.

 

7. Ölçeklendirilebilir ve Kontrol Edilebilir Faktörlere Dikkat Edin

İyi bir bayilik sisteminin anahtarı, kontrol edilebilir faktörlere bağlıdır. Eğer şirketin başarısı o şirketin CEO’sunun kimliğine bağlıysa o şirketin bayiliğini almak pek de mantıklı bir karar olmayacaktır. Yani o CEO görevini terk ettikten sonra şirketin geleceği belirsiz bir hal alma ihtimali taşıyorsa, kurumsal kültür tam oturmamışsa o şirketten uzak durmakta fayda vardır.

 

8. Sektörün Gelecek Potansiyelini İnceleyin

Teknolojinin büyük bir hızla geliştiği ve değiştiği günümüzde bayiliğini almak istediğiniz şirketin ve o şirketin faaliyet gösterdiği sektörün gelecek potansiyelini göz önüne almak zorundasınız. Modası geçmek üzere olan bir sektöre yatırım yapmak, “bile bile lades” demektir. Bu nedenle geleceğe uyum sağlayabilen yönetim anlayışına sahip bir şirketten bayilik almak, kendinizi garanti altına almak bakımından kritik öneme sahiptir.

Mutlaka okuyun: Geleceği Parlak En Karlı İşler

 

9. Fikrinizi Test Edin

Yüzbinlerce liranızı bir işe yatırmadan önce o işin insanların zihninde nasıl yer ettiğini test etmeniz büyük önem taşır. Yani yoga stüdyosu açmak istiyorsunuz diyelim. Öncelikle bulunduğunuz ildeki yoga kurslarını, yoga stüdyolarını incelemeli; sosyal medya üzerinden insanların yogaya nasıl baktıklarını öğrenmelisiniz. Bunun için hem sosyal medya kullanıcılarının hem de çevrenizdeki insanların “yoga stüdyosu” hakkındaki düşüncelerini analiz etmeniz, o işin tutup tutmayacağı konusunda size ipucu verecektir.

Mutlaka okuyun: İş Modeliniz Başarılı Mı? 8 Adımda Test Edin!

 

10. Taze Bir Kana İhtiyaç Duyan Sektör Seçin

Kendinizi kahraman, başrol oyuncusu olarak takdim edebileceğiniz bir sektöre girmeyi düşünmelisiniz. Başarılı bir pazarlama stratejisinin özünde iyi bir hikaye anlatıcılığı yatar. Sektörün aradığı yeni soluğu sunabileceğinize inanıyorsanız o sektöre yatırım yapabilirsiniz. Eğer sunacağınız ürün veya hizmete güveniyorsanız, fiyat politikanız rakiplerinizden daha makul olacaksa ve sektöre taze bir kan getireceğinize inanıyorsanız o alana yatırım yapmanız ideal olacaktır.

 

11. Personel Potansiyeline Dikkat Edin

Bayilik alan pek çok insanın sadece tek bir mağazası ya da dükkanı vardır. Ancak bayilik sisteminin nimetlerinden en çok birden çok mağazası/dükkanı olan franchise sahipleri yararlanır. Bu durum size özgürlük ve zaman kazandırır. Bu nedenle bayilik almayı düşünüyorsanız mağazanın/dükkanın yönetimini üstlenebilecek personel adayları bulunup bulunmadığına bakmanız büyük önem taşır.

 

12. Sosyo-Kültürel Unsurlara Dikkat Edin

Bayilik sistemine sahip şirketleri internet üzerinden araştırabilir, şartlarını ve bayilerin deneyimlerini öğrenebilirsiniz. Eğer şu anda bayilik vermeyi durdurmuş bir şirket bulursanız daha sıkı araştırma yapmanız gerekiyor demektir. Bir bayinin başarılı olması başka bayilerin başarılı olacağı anlamına gelmez. Hangi sektör ya da hangi şirket olursa olsun; o şirketten alınacak bayiliğin bulunduğunuz şehrin coğrafik ve sosyo-kültürel ortamına uygun olup olmadığını değerlendirmeniz gerekir.

Durmuş BAYRAM

Yazar : Durmuş BAYRAM

Bilkent Üniversitesi "İletişim ve Tasarım" bölümünden mezun olduktan sonra DW Türkçe gibi birçok saygın kurumda online gazetecilik ve video üreticiliği yaptı. Sizler için iş fikirleri ve para kazanma yollarıyla ilgili araştırmalar yapıp rehber niteliğinde içerikler hazırlıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir