+77 Adet Patlayacak İş Fikirleri

Geleceği parlak olan karlı bir iş kurmak şüphesiz her girişimcinin hayalidir. İşte bu sebeple yenilikçi ve patlayacak iş fikirlerini sizler için araştırdık.

Hayal edip durduğumuz geleceğimizin o parlak günleri hızla yaklaşıyor.

Bir genç internette elde ettiği gelirle yeni bir Tesla araba alabiliyor.

Veya 30 yaşına girmeden önce son derece güzel bir evde yaşayabiliyor.

Nasıl mı?

İnternet, otomasyon ve yeni teknolojiler işlerimizi ve iş yapma şeklimizi kökünden değiştiriyor. Bir ay boyunca haftada 40 saat çalışarak kazandığınız parayı otomasyon sistemleri sayesinde günde 15 dakikanızı ayırarak da kazanabiliyorsunuz.

Evet, işler oldukça garipleşiyor, değil mi?

Hatta işler her geçen gün daha da garipleşiyor.

Peki, ya siz?

Yoksa siz de bir köşede oturup hayatın eskiden nasıl olduğuna dair konuşup duran tiplerden misiniz?

Yoksa büyük değişikliklerin büyük fırsatları da beraberinde getireceği gerçeğini benimsemek istediğiniz için mi buradasınız?

Bu listeyi hazırlarken enine boyuna düşündük.

Listedeki her işletme aşağıdaki kriterlere uyuyor:

1.Bir iş sizi milyoner yapma potansiyeline sahip olmalıdır.

2.Seçeceğiniz işletme veya sektör popülerlik ve kullanımda artış eğilimi göstermelidir.

3.İşletmeniz otomatikleştirme / dış kaynak kullanımı sağlama potansiyeline sahip olmalıdır, böylece çoğu kişi kendi başına çalışabilir.

Bu basit bir liste ama bir o kadar da önemli. Piyasada o kadar çok girişimci var ki her biri yeni bir işe girişebilir ancak işletmelerin çoğu sahiplerini hayal ettikleri o çok daha iyi yaşam kalitesine ulaştıramadan faaliyetlerini sonlandırmak zorunda kalırlar.

Ancak listedeki bu işletmelerin her biri doğru işaretleri gösteriyor ve önümüzdeki 10 yılda patlayıp rakiplerini ezip geçme potansiyeline sahipler.

İşte sizlere gelecek 10 yıla damgasını vurup patlayacak ve kitleleri arkanızdan sürüklemenizi sağlayacak muhteşem ve karlı iş fikirleri:Önümüzdeki 10 Yılda Patlayacak İş Fikirleri

1. Küçük İşletmelere Yönelik Müşteri Kazandırma Faaliyetleri

Müşteri kazandırma işi pazarlama sektöründe en kazançlı, en istikrarlı ve en uzun vadeli iş olarak görünmekte.

Firmalar, yeni müşteri adayları için her ay büyük miktarda ödeme yapmaya razılar. Peki bunun sebebi nedir? Bu modeli diğer dijital pazarlama sistemlerinden ayıran şey sonuçların çok daha önceden elde edilmesidir. (sosyal medya pazarlaması da dahil)

Bu sistemin işleyişini anladığınız an vakit kaybetmeden bu beceride ustalaşmaya odaklanmanız gerekir.

Panik yapmayın. Küçük işletmeler yakın zamanda bir yere kaçmıyorlar.

İnternet de öyle.

2024’ten 2030 yılına kadar çevrim içi pazarlama (özellikle Google temelli web trafiği oluşturma) küçük işletme sahipleri için en önemli şey haline gelecek.

Ancak işletme sahiplerinin bu beceri setinde ustalaşacak zamanları yok gibi.

Türkiye’de yaklaşık 1,8 milyon küçük işletme var.

Bu siteyi buldunuz çünkü biz onu Google’da nasıl sıralayacağımızı biliyoruz.

Bu çok fazla insanın sahip olmadığı bir beceri seti.

Unutmayın, başkalarının sahip olmadığı değerli becerilere sahip olmanız girişimcilikte sizi diğerlerinden bir adım öne taşıyan şeydir.


2. Amazon FBA

Fulfilled by Amazon, ya da kısaltılmış haliyle Amazon FBA.

Amazon FBA, aslında zaten oldukça pratik olan e-ticaret yönetimini daha da pratik hale getiren önemli bir girişim.

Dünyanın en büyük e-ticaret sitesi Amazon’un geliştirdiği bu sistem, hem satıcılar hem de alıcılar için büyük kolaylıklar sağlıyor.

Bu sistem sayesinde kendi ürettiğiniz ya da başka ülkelerden satın aldığınız ürünleri Amazon’un deposuna göndererek satışını buradan gerçekleştirebiliyorsunuz.

Artık kolilerce ürün stoklamanıza gerek yok, çünkü Amazon FBA bunu sizin için yapıyor.

FBA sistemi sizin ve benim gibi sıradan insanların dahi yurt dışından çeşitli ürünleri satın almasına ve kendi markalarını yaratmalarına izin veriyor.

Üstelik bunu yaparken hiçbir zaman envanter kayıtlarını, gönderi detaylarını ya da iade belgelerini saklamak zorunda kalmıyorsunuz.

Peki, sistem nasıl işliyor?

Öncelikle ürününüzü rekabette öne çıkarmak için benzersiz bir marka ve ambalaj oluşturun.

Ya da FBA sistemi ile çalışanların genel olarak yaptığı bir şeyi yapın, ürününüze fazladan bir ürün / bonus ekleyin ve hizmetinize daha fazla değer katın.

Yani sadece bir spagetti yapma makinesi satmak yerine yanına yemek kitapları ve bir kabuk soyucu da ekleyin.

Bu işte başarı sağlamanız biraz zaman alabilir; örneğin, bazı ürünler her şeyi doğru yapmanıza rağmen satılmayabilir ya da yeterince rağbet görmeyebilir.

Ve henüz piyasaya çıkmayan bir ürünü seçerseniz, ücretli reklamlar yayınlayarak envanterinizi tasfiye etmenin yollarını arayın, böylece envanter harcamalarınızı geri kazanabilirsiniz.

Ürün değerlendirildiğinde ve mutlu müşterilerden iyi yorumlar aldığında tıpkı müşteri kazandırma işinde olduğu gibi internette de sizin için pasif gelir elde etmeye devam edecek bir işletmeniz var demektir.

Mutlaka okuyun: Amazon’da Nasıl Satış Yapılır?


3. Evlilik Danışmanlığı ve İlişki Terapisi

Ülke genelinde boşanma oranlarının ne kadar büyük bir hızlı arttığı sır değildir.

Ve bu toplumun geneli için iyiye işaret olmasa da eşsiz bir iş fırsatını temsil eder.

Bu doğrudur, kendinize ait Evlilik Danışmanlığı ve İlişki Terapisi işini başlattığınızda sizler de her geçen gün çok daha fazla müşteriye sahip olduğunuzu keşfedeceksiniz.

Evlilik danışmanı profesyonellerine olan talebin 2024’te yüzde 41 oranında artması bekleniyor.

2030’da nasıl olacağını varın siz hayal edin!

Bu işe atılmak için, ruh sağlığı uzmanlarını işe almanız, bir uygulama merkezi kurmanız ve bu sektörde yer edinmeniz gerekir.

Danışmanlık işine şimdi başlayın, birkaç yıl içinde inanılmaz kazançlı bir durumda olacaksınız.


4. Sağlıklı Atıştırmalıklar

Günümüzde sağlıklı diyetler bir hayli revaçta. Ama bazılarımız sağlıklı beslenme furyasına uymayıp halen daha cips ya da kurabiye yemekte ısrar ediyor. Bunun sonucu olarak da bazı işletmeler minimum müdahale ile paketlenen meyve ve sebzelerden oluşan gıdaların yanı sıra popüler abur cuburların tadını ve dokusunu birebir taklit eden, ancak onlara kıyasla çok daha az kaloriye ya da yapay içeriğe sahip olan atıştırmalıklar üretiyor.

Neden gelecek vaat ediyor? Sağlıklı yaşam konusunda bilinçli tüketiciler en sevdikleri atıştırmalıkların sağlığa en uygun versiyonlarını ararlar. Diğerleri ise “vegan” veya “şekersiz” gibi terimler ile etiketlenmiş ürünlerin tuz, yağ ve şekerle doldurulmuş ürünler kadar lezzetli olmadığını varsayar, eski alışkanlıklarından vazgeçmeyi reddederler. Startup şirketleri işte tam da bu yüzden alışkanlık ile sağlık arasında yeni bir denge kurmayı hedefliyor.

Giriş engelleri: Bu sektöre bağlı tüm işletmeler, herhangi bir ambalajlı gıda işletmesinin karşılaşabileceği sorunlar ile mücadele etmektedir. Onlar da tıpkı rakipleri gibi üretim ve ürün geliştirme için yeterli başlangıç ​​sermayesine sahip olma, ürün distribütörlerini bulma, lojistik yönetimi gibi problemler ile gıda standartlarına uyumluluk vb. yasal düzenlemelerle uğraşmaktadırlar.

Dezavantajı: Zincir marketlerde kendinize yer edinmek için kıyasıya bir rekabete hazır olmanız gerekir. Çünkü bugün mevcut pazarda kendisine sağlam bir yer edinmeyi başarmış, gerektiğinde fiyat kırmaktan çekinmeyecek büyük gıda firmaları dahil hemen her işletme ürünlerini daha sağlıklı seçeneklerle çeşitlendirmeye odaklanmış durumdadır.5. Dikey Tarım

Nüfus arttıkça çiftliklerin daha verimli hale gelme zorunluluğu doğar. Toprağın dilinden gerçekten anlayan herhangi bir çiftçi, söz konusu tarım olduğunda işin temelinde küçük bir alanda yetiştirebileceğiniz gıda miktarını en üst düzeye çıkarmak olduğunu söyleyecektir.

Ve dikey tarım bu sorunu çözmenin en iyi yolu olabilir.

Bu teknoloji adının gerektirdiği şey neyse onu ifade ediyor.

Bu yöntemde tarlalarda yatay bir bitki yetiştirme stili kullanmak yerine çiftçiler kendi alanlarından en iyi şekilde yararlanmak adına tohumları üst üste istifleyerek dikmeyi tercih ediyorlar.

Bugün dikey tarıma yoğun miktarda yatırım yapan birçok modern şehir var.

Bu yöntem çok fazla alan tasarrufu sağladığından şehirlerde yaşayan insanlar dahi yakındaki çiftliklere güvenmek yerine yiyeceklerini doğrudan evlerinin arka bahçelerinde yetiştirebilirler.

Anlayacağınız, dikey tarım teknolojisinde uzmanlaşmış bir işletme başlatmanız son derece akıllıca bir hareket olabilir.

Mutlaka okuyun: Yenilikçi Dikey Tarım Uygulamaları


6. Su Kontrolü

Mevcut savaşlar petrol sebebi ile patlak vermişti, ancak geleceğin çatışmaları su için olacak.

Unutmayın; su sadece birkaç yıl içinde sınırlı bir kaynak haline gelecektir.

Bu nedenle içme suyu ticaretinden para kazanma ve kar elde etme konusunda çok daha büyük bir eğilimin olacağı da kesindir.

Su kullanımına ilişkin bir işletme başlatmanız bugün için dahi son derece karlı bir iş olabilir,zaten gelecekte ne kadar kazançlı olacağınızı asla bilemezsiniz.

Şişelenmiş su bugün milyarlarca liralık gelire imza atan büyük bir endüstridir.

2030 ve sonrasında ne kadar karlı olacağını hayal edebiliyor musunuz?

Mutlaka okuyun: Geleceğin En İyi İş Fikirleri


7. Güneş Enerjisi

Güneş enerjisi sektörü her geçen gün kendini geliştirmeye devam ediyor.

Teknoloji, güneş enerjisinin sadece temiz bir enerji kaynağı olarak anılamayacağı bir noktaya doğru ilerliyor –güneş enerjisi artık herkes için açık bir seçim olacak.

Güneş, sonsuz ve serbest bir enerji kaynağını temsil eder.

Güneş panellerinizi kurduğunuzda bir daha elektrik faturası için endişelenmenize gerek kalmayabilir. Bu sebeple güneş enerjisi çözümleri sağlayan yeni bir iş başlatmanız oldukça akıllıca bir fikir olabilir.

Çoğu hükumet temiz enerji ürünleri geliştiren şirketler için vergi indirimleri de sunmakta olup bu büyük bir avantajdır.

Kuracağınız bir güneş enerjisi şirketi, elektrik faturalarını azaltmak isteyen bireylere veya ailelere güneş panelleri sağlayabilir.

Öte yandan, küçük ve orta ölçekli işletmelere güneş panelleri satacağınız bir işletme kurarak da tesislerini ve binalarını güçlendirmelerine de yardımcı olabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Güneş Enerjisi Sektörü İş Fikirleri


8. Gıda Kamyonu Çalıştırma

Son zamanlarda ortalıkta gezinen gıda kamyonlarını gördünüz mü?

Gıda kamyonu endüstrisi katlanarak büyüyor ve elde edilen gelir birkaç milyara yaklaşıyor. İnsanlar dünyanın her yerinde gıda kamyonları kullanımına şu basit nedenden ötürü başlıyor:

Çünkü bu oldukça karlı bir iş.

Yemek kamyonları bir restoranın getireceği tüm faydaları sağlıyor, üstelik fiziki bir iş yeri için tek bir yatırım yapmadan.

Bir gıda kamyonunun restoranlara kıyasla çok daha başarılı olması da muhtemeldir.

Gıda kamyonlarının sadece % 10-20’si başarısız olmakta, oysa yeni restoranlardaki başarısızlık oranı % 90’lara kadar çıkabilmektedir.

Harika yemekler sunuyorsanız, yemek kamyonu işinde başarılı olmanız neredeyse kaçınılmazdır. Bu 2030 ve sonrasında da büyümeye devam edecek geleceği parlak bir endüstridir.

Mutlaka okuyun: Yaratıcı Seyyar İş Fikirleri


9. Araba Paylaşımı İşi

Gelecekte bildiğimiz manada bir otomobil mülkiyeti mevcut olmayabilir.

Aslında daha şimdiden dünyanın pek çok büyük şehrinde başlatılan çok sayıda araç paylaşım işi mevcut.

Yapılan iş ise basittir:

Bir arabayı kullanmak için yalnızca onu gerçekten kullandığınız zamanlarda ödeme yaparsınız.

Herhangi bir arabaya atlayın, yapmanız gerekenleri yapın ve aracı uygun bir yere park edin.

Bu yöntemle birçok insan kendi kişisel arabalarına ihtiyaç duymayacaklarını anlıyor.

Bu, gelecekte büyük ölçüde büyümesi beklenen işletme fikirlerinden bir tanesidir.

Gelecekte kimsenin kendi arabasına sahip olmayacağını ve herkesin araba paylaşım işletmelerine güveneceğini söyleyenler bile var.

Kendi araç paylaşım işinizi başlatmanız-özellikle de bölgenizde zaten benzer bir işletme olmadığında- akıllıca bir hareket olacaktır.

Araba paylaşımı, size çevrim içi pazarınızı kendi formunuza göre oluşturma fırsatı verebilir, böylece yerel bir pazarda potansiyel müşteriler yaratabilir ve internet üzerinden gelen işlerin çoğunu siz kapabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Paylaşım Ekonomisi Nedir?


10. Sosyal Medya

Düşünürseniz bugün sosyal medyayı domine eden 7 tane sosyal medya platformu bulunuyor. Milyonlarca insan her gün bu mobil uygulamaları kullanıyor. Online reklamcılık pazarlama planının temel parçalarından biri haline geldi. Peki neden yeni bir sosyal medya ağı kurmayasınız? Sanal gerçeklik ve yapay zekanın gelişmesiyle teknoloji ve kullanıcı etkileşimini içeren tamamen özgün bir sosyal medya platformu kurabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Sosyal Medyadan Para Kazanmak


11. Araba Şarj İstasyonları

Geleceğin arabaları çoğunlukla elektrikle çalışıyor olacak.

Tahminlere bundan 20 ya da 30 sene sonra tüm arabaların elektrikli olması bekleniyor.

Bugün bile lüks Tesla marka arabalardan tutun da mütevazi Nissan ve Toyota’lara kadar pek çok elektrikli otomobil mevcut.

Ancak şaşırtıcı bir şekilde halen daha çok az elektrikli araba şarj istasyonu bulunuyor.

Gelecekte, benzin istasyonları yerini şarj istasyonlarına bırakabilir.

Şarj istasyonları elektrikli arabaların akülerini şarj edebilecekleri yerlerdir.

Bugünlerde elektrikli otomobillerin pillerini tam olarak şarj etmeleri birkaç saat sürebiliyor. Ancak gelecekte şarj işleminin çok daha hızlı ve kolay bir işlem olacağı öngörülüyor.

Durum ne olursa olsun bir şarj istasyonu işletmesi açmanız ileri görüşlü girişimciler için harika bir hareket olacaktır.

İşe sadece tek bir şarj istasyonuyla ufak ufak başlamayı seçebilir , ardından ülke çapında bir franchise olarak işletmenizi büyütebilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Elektrikli Araç Sektörü İş Fikirleri


12. Robotik

Robotik geleceğimizin en büyük iş alanlarından biri olacak.

Robotlar her geçen yıl daha da etkileyici hale geliyor.

Toplu otomasyon henüz gerçekleşmedi, fakat bir noktada kaçınılmaz olacağı düşünülüyor.

İnsanlar işlerini kaybedecek. Tüm endüstriler ölecek.

Ancak, durumdan faydalanmasını iyi bilen akıllı girişimciler için her daim yeterli fırsat olacaktır.

Şuan dünya genelinde robot endüstrisinden yararlanan neredeyse sonsuz sayıda uygulama var.

Bu da potansiyel robotik işletmeleri için sonsuz fırsatların olacağı anlamına geliyor.

Robotlar temizlik, inşaat, eğlence ve hatta savaşta dahi kullanılabilirler.

Robotiği anlayan insanlara yoğun bir talep olacağı da ihtimaller arasında.

Robot onarımı, arıza tespiti ve bakımı geleceğin geniş potansiyele sahip iş alanlarındandır.

Mutlaka okuyun: Robotlara Yatırım Yapmak


13. Kutu Abonelik Hizmetleri

Dünyanın her yerinden insanların kutu abonelik hizmetlerine bağımlı oldukları görülüyor. “Kutu aboneliği de ne?” dediğinizi duyar gibiyiz. Hemen anlatalım.

Her ay belirli bir ücret karşılığında her türlü özelliğe sahip bir kutu alırsınız. Kutularınız çeşitli temalara sahip olabilir.

Bunlar arasında güzellik ürünleri, evcil hayvan ürünleri, video oyunu ürünleri vb. ürünler vardır.

Kutu aboneliği bugünlerde oldukça karlı bir işletme olduğunu kanıtlıyor ve gelecekte de aynı çizgide ilerlemeyi başaracağı muhtemel gibi gözüküyor.

Neden mi?

Çünkü insanlar “gizemli bir kutu” açma hissini severler. Noel gününde hediye açmak gibi bir şeydir bu ve söz konusu kutulardan her ay sadece bir tane alırsınız.


14. Rüzgar Enerjisi

Bugünlerde rüzgar enerjisi gittikçe daha canlı bir sektör hale geliyor. Ve bu 2030’un ötesine de geçecek bir eğilimdir.

Belli bölgelerde tüm yerleşim alanını sadece rüzgar enerjisi ile işler hale getirmek dahi mümkündür.

Rüzgar çiftlikleri bazen gerçekte ihtiyaç duyulandan çok daha fazla güç üretir. Bu durumda, fazla enerjiyi devlete veya diğer kaynaklara nakit olarak satmanız mümkün olur.

Bu kesinlikle denenmesi gereken karlı bir iş alanıdır ve zaman geçtikçe bu sektöre olan talep de artacaktır.

Mutlaka okuyun: Rüzgar Enerjisi Santrali Kurmak


15. 3D Baskı

3D Baskı da kıymeti geç anlaşılan bir diğer sektördür ve yıllar geçtikçe daha da ilerleme kaydedeceği öngörülmektedir.

3D baskı, insanların evlerinin konforundan uzaklaşmadan neredeyse her şeyi yaratmalarını sağlar. Gelecekte, çevrim içi sipariş vermek yerine ürünleri internet üzerinden indirebileceğiz.

3D baskılı nesneler için planlar internette mevcut olacak ve bir düğmeye basarak onları yaratabileceğiz.

Daha sonra 3D yazıcımız nesneyi üretecek ve onu alıp dakikalar içinde kullanabileceğiz.

Şu anda çoğu 3D yazıcı plastiği malzeme kaynağı olarak kullanma konusunda sınırlı bir imkan sunmaktadır. Ancak gelecekte, 3D yazıcıların malzeme yelpazeleri belirgin miktarda genişleyecektir.

Belirli bir noktada ise bu 3D yazıcılar hayal edebileceğiniz hemen her şeyi yaratabilecektir.

Çok daha gelişmiş 3D yazıcılardan bazıları oldukça pahalıdır ve geleceğin 3D yazıcıları da ucuza mal edilmeyecektir.

Bu nedenle, insanların gelip yazıcılarınızı kullanmak için ücret ödeyebilecekleri bir 3D matbaa şirketi kurma fikrini hayata geçirmeye çalışmak harika bir iş fikri olabilir.

Bir veya iki 3D yazıcıyla işe başlayın, ardından sektör popülerleştikçe aşamalı olarak çok daha gelişmiş cihazları işletmenize ekleyin.

Bu oldukça sağlam bir iş planı olmaz mıydı? Ne dersiniz?

Mutlaka okuyun: 3d Baskı Sektörü İş Fikirleri


16. Veteriner Klinikleri

Evcil hayvan sahiplenmek 2022 yılı boyunca daha önce hiç olmadığı kadar popülerdi ve bu popülerliğin azalacağına dair herhangi bir işaret de yok.

Evcil hayvan endüstrisi son derece büyük bir hızla büyüyor ve yıllık milyarlarca dolar değerinde bir gelir elde ediyor.

Birçok işletme evcil hayvan bakımı, yiyecek/mama ve oyuncaklar etrafında dönse de yetenekli veterinerlere yönelik her daim yüksek bir talep mevcuttur.

“Kürklü canlılar” ile güçlü bir bağ kurabilen insanlar evcil hayvanlarının mümkün olduğu kadar uzun yaşamasını sağlamak ister.

Veterinerler rutin ameliyatlar için bile yüksek ücret talep edebilirler ve evcil hayvan sahiplerinin bunu kabul etmekten başka seçenekleri yok.

Bu nedenle veteriner kliniği açma fikrini hayata geçirmeniz 2024 yılı ve sonrası için hayata geçirebileceğiniz en iyi iş fikirlerinden biri olacaktır ve bu sektörde başarıya ulaşmanız neredeyse garantidir.

Mutlaka okuyun: Evcil Hayvan Sektörü İş Fikirleri


17. Mochi Cafe Açmak

Mochi, son zamanlarda dünya genelinde büyük popülerlik kazanmakta! Yumuşak ve çiğneyebileceğiniz dokusuyla bu yenilikçi lezzet, herkesin damak zevkine hitap eden bir çeşidi bulunuyor. Geleneksel Japon tatlarından yeşil çay ve kırmızı fasulyeli mochi’lere, hatta çikolatalı ve mangolusuna kadar çeşit çeşit mochi mevcut. Bu tatlı, sadece bir ikram değil, bir deneyim!

Ve biliyor musunuz? Becerikli girişimciler için Türkiye’ye özgü mochi lezzetlerini geliştirmek için mükemmel bir fırsat. Lezzet şölenine siz de katılmaya ne dersiniz?


18. Ekipman Kiralama

Artık eve çağrılan ustalar küçük bir işçilik yapsa dahi bir servet talep edebiliyorlar. Hal böyle olunca ekipman kiralamak çok daha uyguna gelmekte. Dünya da bunu farketmiş olacak ki yurtdışında bu tarz işletmelerin sayısın gün be gün artıyor. Matkap, ahşap kesme makinesi, kaynak makinesi vb. hırdavat ürünlerini kiralayarak çok güzel karlar elde edebilirsiniz. İsterseniz müşterilere özel aylık abonelik paketi dahi oluşturabilirsiniz.


19. Dijital ürünler ve online kurs

Dünya artık büyük bir köy. Bilgiye erişim internet sayesinde hiç olmadığı kadar kolay ve hızlı. E-kitap, podcast, stok fotoğraf, müzik, video, online kurs vb. hizmetler bu sebeple çok büyük kazanç potansiyeline sahip. Dünyanın neresinde olursanız olun dijital ürünler sayesinde dünyanın bir ucundaki insanlardan dahi para kazanabiliyorsunuz. Üstelik bu tarz ürünleri bir kere hazırlarsınız ancak bunlardan ölene kadar para kazanmaya devam edersiniz. Harika bir pasif gelir modeli! Uyurken bile para kazanmayı kim istemez ki?

Mutlaka okuyun: İnternetten Para Kazanma Yolları


20. Kontrol hizmetleri

Uygulamalar, e-ticaret, internet siteleri… Bunlar birçok firma için elzem hale gelmiştir. Ancak sıklıkla çalışmazlar. Bunun nedeni işletmelerin uygulamalarını veya yazılımlarını yeterli düzeyde test etmemeleridir. Kontrol hizmetlerine olan talep oldukça yüksektir. SOASTA adlı firma müşterilerine kontrol hizmetleri sunmaktadır. Bu pazar hızlı bir şekilde büyümektedir. Bu hizmet şu anda niş testlerde uzmanlaşmıştır ancak daha geniş alanlara doğru büyümektedir. Gelecekte en çok kazandıracak işlerden de biridir.


21. Yerel Yemek Turları

Lezzet turları, bir şehrin damak tadının sırlarını keşfetmenin neşeli bir yoludur. Bu turlar, sadece lezzetli yemeklerle değil, aynı zamanda bilgilendirici ya da alışveriş dolu bir macera sunabilir.

Tadım etkinlikleri ve mutfak dersleri gibi keyifli aktiviteler, son yıllarda gezginler arasında oldukça popüler hale geldi. Bu büyüyen sektör, dünya genelinde %65’lik bir artış göstermiş olmasına rağmen, ülkemizde henüz yeni yeni filizlenmeye başladı. Türkiye’nin zengin yemek kültürü düşünüldüğünde, bu alana ilgi duyan girişimciler için ortaya çıkabilecek sayısız heyecan verici iş fikirleri bulunuyor.


22. Akıllı telefon tamiri

Akıllı telefon hem iş hem de kişisel kullanım için zorunlu hale gelmiştir. Peki, daha önce akıllı telefon tamir ettiniz mi? Akıllı telefonları satın alma maliyetiyle tamir etme maliyeti neredeyse aynıdır. Akıllı telefon tamir hizmetleri beklenmedik bir anda ortaya çıkmıştır ve şu anda pazarda büyük bir açık vardır. Geleceğin en karlı iş fikirleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır.


23. Otomat satış makineleri

Sağlıklı yaşamanın öneminin farkında olan ve zaman sıkıntısı çeken insanların birçoğu otomat satış makinelerinde satılan soda ve cipler yerine daha sağlıklı hazır yiyecekleri tercih etmektedir. Ortaya çıkan sağlık odaklı ve eşsiz bu yeni pazar otomat satış makinesi firmalarını harekete geçirmiştir.

Fresh Vending isimli firma okullara, ofislere, kamu binalarına vb. yerlere içerisinde sağlıklı ürünler olan otomatik satış makineleri koyarak büyük bir başarı yakalamıştır. Küçük ölçekli başlayın ve nabız yoklayın. Otomatlar ile sağlıklı yiyecekler satmak, karlı iş arayanlar için harika bir iş fikridir.

Mutlaka okuyun: En Karlı Otomatlar


24. Gezici güzellik salonu

İnsanların yaşam süresi uzadıkça her türlü üst düzey hizmetlere karşı olan talep artmaktadır. Ayrıca bu hizmetlerin hepsi birden sağlık hizmetleri ile alakalı değildir. Bu hizmetlerden biri müşterilerin saçlarını veya manikürlerini yaptırmaları için müşterilerin oturdukları yere giden mobil güzellik salonu hizmetidir. 1946 ve 1964 arası doğanlar yaşlı veya emekli kategorisine girdiğinden bu tür mobil hizmetlere olan ihtiyaç da gün geçtikçe artmaktadır. Mobil güzellik salonları, güzellik sektöründe iş kurmak isteyenler için güzel ve karlı bir iş fırsatıdır.


25. Personel takip hizmetleri

Çalışanlar gün geçtikçe mobil hale gelmeye başladılar. Aslına bakacak olursanız 2024 yılında 1,9 milyar mobil çalışan olması bekleniyor. Peki, bu durumda işverenler çalışanlarını nasıl takip edecekler? Bu sorunun cevabı girişimcilere sayısız iş fırsatı sağlayacaktır. Exaktime isimli firma mobil kontrol saati ile çıkış yapmıştır. Ayrıca araç takip sistemleri ve kontrol saati uygulamaları da vardır. Ancak iş verenlerin çoğunun bu yeni bilgileri işlemek için personeli ve zamanı yoktur.

Personel takip hizmetleri ve aynı zamanda ilave insan kaynakları hizmetleri sunan firmalara karşı büyük bir talep vardır.


26. Tercüman

Global pazarın gün geçtikçe büyüdüğünü kimse inkar edemez. Kültürler arası iletişimin artması tercümanlara olan ihtiyacı da arttırmaktadır. Uluslararası bağların geliştirilmesi için tercümanlara ve çevirmenlere karşı büyük bir talep vardır. Bu durum tercümanlık yapan girişimciler için harika ve karlı bir iş fikridir. Bu sebepler tercüme sektörüne gözünüz kapalı yatırım yapabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Çeviri Yaparak Para Kazanmak


27. Sağlık hizmeti danışmanlığı

İnsanların yaşam süresi uzadıkça sağlık hizmetleri piyasası da hızlı bir şekilde genişlemeye devam edecektir. Bağımsız sağlık hizmeti danışmanı olarak hastanelere, laboratuarlara ve terapist ofislerine yönetim ve data analizi hizmetleri sunabilirsiniz. Bu sayede bu kuruluşlar verimliliği arttırabilirler ve/veya tasarruf edebilirler. Pazarlama veya ekonomi diplomanızı devreye sokabileceğiniz en kazançlı işlerden biridir.


28. Şeker ve çikolata

Ekonomik krizlerde dahi büyümeyi sürdürebilen sektörler vardır. İşte bu sektörlerin başında şeker ve çikolata sektörü gelmektedir. İnsanların şeker ve çikolataya olan zaafı devam ettikçe bu değişecek gibi görünmüyor. Bu sektör hem doğası gereğiyle hem de sektördeki %20’ye yakın kar marjı ile kendi işini kurmak isteyen girişimcilerin ağzını sulandırıyor. Ev yapımı, organik, kişiye özel çikolatalar ve çikolata sepetleri gibi bu sektördeki birçok karlı iş fikri sayesinde kendi işinizi kurabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Çikolata Sektörüne Girmek İsteyenlere


29. Geri dönüşüm

Geri dönüşüm işi kurmak sizin için tahmin edemeyeceğiniz kadar karlı olabilir. Üstelik geri dönüşümün çevre üzerindeki olumlu etkisi sayesinde sizi ruhen de harika hissettirecektir. Kısacahem maddi hem de manevi olarak oldukça ödüllendirici bir iştir.

Son yıllarda epey artan çevre bilinci sayesinde insanlar geri dönüşüme yönelmekte, bu da hem geri dönüşüm firmalarına hem devlete hem de doğaya kazanç sağlamaktadır. Metal, kağıt, plastik, atık yağ ve camın yanı sıra bilgisayar,telefon gibi elektronik atıkların da geri dönüşümünde büyük artış yaşanmaktadır. Siz de bir girişimci olarak kendi geri dönüşüm firmanızı kurarak bu büyük pastadan kendi payınıza düşeni alabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Geri Dönüşüm Sektörü İş Fikirleri


30. Uzay Turizmi

Teknoloji, eğlence ve araştırma için sayısız ihtimale kapı araladı. Uzay seyahati ve turizmi her geçen gerçekliğe dönüşme yolunda adımlar atıyor. 2029 yılında uzay seyahatinin 20 milyar dolardan fazla değerinin olacağı ve uzay turizminin 3 milyar dolardan fazla kazandıracağı tahmin ediliyor.

Test aşamasına henüz yeni geçilmiş olsa da ilerlemelerin hızlı olması sayesinde sektörün alanı genişliyor.


31. Tekne ve Helikopter Turizmi

tekne turizmi

Kim tatile gittiği yeri gemiye ya da helikoptere binerek gezmek istemez ki?

Bir turiste sunacağınız yerel olanakları çoğaltmakla kalmayacaksınız, aynı zamanda turistlere unutulmaz anlar yaşatacak özgün bir deneyim de sunacaksınız. Başlangıç maliyeti gemi ya da helikopter satın almanız gerektiği için yüksek olacaktır, buna eğer gemi ya da helikopter kullanma lisansı almayacaksanız personel maliyetini de eklemeniz gerekiyor.


32. Ortak Çalışma Alanları

Uzaktan çalışma beyaz yakalı profesyoneller için devrim niteliğinde bir değişim oldu, geleneksel olarak ofiste bulunmayı gerektiren çoğu pozisyon internet aracılığıyla çalışmaya döndü. Uzaktan çalışanlar için yalnızlık çok yaygın bir duygu olduğundan ve kahve dükkanları çalışma alanları olarak yeterince sessiz olmadığından dolayı ortak çalışma alanlarının çekiciliği her geçen yıl artıyor.

Ortak çalışma alanları sessiz bir çalışma alanı, diğer uzaktan çalışan kişilerle çevre yapma imkanı ve ortaklaşa kullanılan ekipmanlar gibi kolaylıklar sunuyor.


33. Fitness Teknolojisi

İnce bir tasarıma sahip kulaklıklar, bir kaç fonksiyonlu küçük akıllı saatler—tüketiciler spor aygıtları ve ekipmanları söz konusu olduğunda her zaman en son teknolojiyi kullanmak istiyor. İnsanlar sürekli hareket halinde. Günlük sporlarını yoğun programlarının içine sığdırabilmelerini sağlamak tüketiciler için sağlıklı yaşamın önündeki engellerden birini daha kaldırmış oluyor. Statista’nın en son yaptığı araştırmaya göre Apple store’dan indirilen en popüler uygulamalar arasında spor ve diyetle alakalı mobil fitness uygulamalar bulunuyor ve bunlar mobil uygulama pazar payının yüzde 3.31’ni oluşturuyor.


34. Online Medikal Ürünler ve Ekipmanları Tedarikçisi

İnternet kullanımı hızla yükselirken sağlık alanına yıllardır piyasanın görünmez eli dokunmamış gibi görünüyor.

Sağlık çalışanları ve hastalar sipariş üzerine kısa sürede ellerine ulaşacak çeşitli medikal ürünlere sürekli ihtiyaç duyuyor. Talebin fazla olduğu medikal ürünler arasında eldivenler, yatak lazımlıkları, bastonlar, muayene kitleri ve fazlası bulunuyor.

Online medikal ürün tedarik piyasasının büyük bir kısmını Amazon kontrol etse de niş medikal ürün pazarlarında başka rakiplere de yer var. Amazon dışındaki diğer satıcılar sadece 2022 yılında yüzde 26’lık büyüme sağladı.


35. Chatbot (Sohbet Robotları)

Daha önce bilmeseniz bile bir chatbot ile sohbet etmişsinizdir. Çünkü artık daha fazla şirket kısa müşteri hizmetleri görüşmelerini hızlı ve kişisel bir şekilde halletmek için chatbotlardan faydalanıyor.

Testler ve araştırma chatbotları daha insansı ve zeki yapıyor. Üstelik sadece önümüzdeki 18 ay içerisinde bu alan yüzde 136 büyüme bekleniyor.

Mutlaka okuyun: Chatbot Kullanarak Para Kazanmak


36. 360 Derece Fotoğrafçılık

Fotoğrafçılık sosyal medya ve pazarlama alanında henüz keşfedilmemiş bir potansiyele sahip.

360 derece fotoğraflar bir manzaranın ya da lokasyonun panoramik görüntüsünü sunarken kullanıcılara sanki oradaymışçasına çevreyi görme imkanı veriyor.

Düğün planlamacılığı, manzara, emlakçılık gibi estetiğe dayalı işlerde 360 derece fotoğrafçılığı kullanmak müşterilerin kamera arkasındaki dünyaya adım atmasını sağlıyor. Bu sayede süreçle ilgili belirsizlikler azalıyor. Facebook gibi sosyal medya platformları kullanıcıların paylaşmaları için 360 derece fotoğraf özelliğini kullanmaya çoktan başladı. Bu yüzden bu yeni görsel dünyaya erkenden adım atmak oldukça avantajlı olacaktır.


37. Dronelar

Günümüzde drone kullanıcılarının sayısı giderek arttığından dronelarla alakalı bir iş kurmak giderek daha uygulanabilir hale geliyor.

Dronelar o kadar fazla sektörde kullanılıyor ki Goldman Sachs drone sektörünün değerinin 2024 yılının sonunda 120 milyar doları geçeceğini tahmin ediyor.

Çeşitli modeller ve farklı fiyatlar mevcut, bu yüzden küçük işletmeler kullanım amaçlı drone stoğu yapabilir.

Droneların kullanım alanları:

  • Arama-Kurtarma
  • Yer ölçümü ve haritalandırma
  • Tarım
  • Güvenlik

Hükümetler ve şirketlerin droneların görüntü ve veri toplama kapasitelerini keşfetmeye devam ediyor.

Mutlaka okuyun: Drone Sektöründeki İş Fikirleri


38. Elektrikli Araba

Popülerliğine ister inanın ister inanmayın, elektrikli arabalar geleceğin araçları olacak.

Dayanıklılık ve çevresel sürdürülebilirlik için tasarlanmış olan elektrikli arabalar fosil yakıt kullanımı ve toksik yakıt salınımını azaltmaya yardımcı oluyor. Bunu yapmak için de gelişmiş bir teknolojiye ihtiyaç duyuyor.

Küçük işletme sahipler, elektrikli araba kullanım çılgınlığına hazırlanmak için şarj etme istasyonları, elektrikli araba garajları açabilir, hatta elektrikli araba kiralama işine de girebilirler.

Mutlaka okuyun: Dünyanın En İyi Elektrikli Arabaları


39. Sanal Sağlık Randevu Sistemi

Büyük hastane sistemleri online randevu platformlarını mükemmelleştirmek için milyonlarca dolar harcarken, küçük klinikler ve sağlık hizmetleri bu lükse henüz sahip değil. Bu durum düşündüğünüzden daha fazla zarar veriyor.

2022 yılının başında Pittsburg Post Gazette’de yayımlanan bir makaleye göre sağlık sistemi bir yıl içerisinde randevu alıp randevusuna gelmeyenler yüzünden 150 milyar dolar kaybetmiş.

Bunun bağımsız hastane ve kliniklere olan etkisini düşünün. Güvenilir, interaktif ve düşük maliyetli bir randevu sistemi geliştirmek küçük işletmelerin hasta randevuları ve onu takip süreçleri daha iyi ayarlamasını sağlayacaktır. Sanal sağlık randevu sistemleri önümüzdeki on yıl içerisinde oldukça talep görecek bir yenilik.


40. DNA Analizi

İnsanlar, tüm genetik planımızı içeren DNA’ya kafayı takmış durumda. ancestry.com ve 23andMe gibi hizmetlerin patlamasıyla sadece 2022 yılında 35 milyondan fazla tüketici genetik yapısını analiz ettirdi. İnsanlar bir çok farklı sebepten DNA analizi yapmak istiyor ve siz de bundan para kazanabilirsiniz! İster soy ağacınızı çıkarın, ister sizin için mükemmel cilt bakım serumunu bulun — olasılıklar sonsuz!


41. Jet Pack (Sırt Roketi)

Jet Packler insanların hayalini kurduğu geleceğin uzun zamandır bir parçası, insan zekasının ve inovasyonun gerçek bir temsili. Görebileceğiniz üzere henüz işe uçarak gitmiyoruz ancak ilk fonksiyonel sırt roketlerinin piyasaya çıkmasına çok yakınız.

JetPack Aviation isimli bir şirket ABD donanmasıyla ortak çalışarak ilk prototipini test ediyor.

Tek bir prototipin olmaması teknoloji ve araştırmaya ilgi duyan girişimcileri heyecanlandırmalı, çünkü piyasaya sürülebilecek bir jet pack modeli tasarlamak ciddi anlamda para ve zaman yatırılması gereken bir süreç.


42. Protezler

Günümüzde artık herkesin ulaşabileceği havalı 3B yazıcılardan bir tane kapın ve yeni protezler için prototipler tasarlamaya başlayın.

Teknolojik gelişmeler protezleri dönüştürmüş olsa da, mükemmele ulaşmak için hala yapılması gereken çok fazla iyileştirme var. Protez organlara ulaşmak ve bakımını yapmak oldukça maliyetli, üstelik kullanım süreleri de pek uzun değil ve fiyatları 500 dolarla 50 bin dolar arasında değişiyor. Uzun süre kullanılabilen ve düşük maliyetli protezlere olan ihtiyaç hala devam ediyor.


43. Kök Hücre Terapisi

Sayısız faydası olduğu vaadi kök hücre terapisinin gelir potansiyelini hızla artırıyor. Uzmanlar kök hücre terapisinin yıllık bileşik büyüme oranın önümüzdeki on yıl boyunca yüzde 27.99 olduğunu tahmin ediyor.

En iyi tarafı ise medikal ya da bilimsel bir eğitimi bulunmayan girişimcilerin bile bu potansiyelden faydalanabilecek olması. Kök hücre bankası ya da test laboratuvarı kurabilir, güzellik ve sağlık ürünlerinde kök hücrenin kullanımını test edebilirsiniz.


44. Sperm Bankaları

Üreme eyleminin bu kadar çok para kazandıracağı kimin aklına gelirdi ki? İnsanlar yüksek kaliteli sperm örnekleri için yüzlerce dolar ödüyor, bu yüzden spermlerin güvenli bir şekilde depolanması oldukça önem taşıyor. Sperm bankaları arasında rekabet zayıf, bu yüzden eğer kar etmek istiyorsanız doğru yerdesiniz. Ancak öncesinde ciddi bir yatırım yapmanız ve devletin zorunlu kaldığı bazı şartları sağlamanız gerekiyor.


45. Cilt Bakım Spa ve Kliniği

Kusursuz bir cilt ve rahatlama — spa merkezleri lüks bir rahatlama hizmeti sunmakla ünlü. İnsanların kısa bir kaçamak için uğradığı ilk yer olan spa merkezleri her geçen gün daha genç grupların da ilgisini çekiyor. ABC’ye spa endüstrisi geçtiğimiz 5 yılda yüzde 21 büyümüş. Cilt bakım sektörünün de 183 milyar dolar gelir sağladığını düşünürsek bu iki gücü bir araya getirmenin yaratacağı potansiyel sınırsızdır diyebiliriz.


46. Evde Yaşlı Bakım Hizmeti

Sevdiklerinizin rahatının yerinde olması ve bağımsız hareket edebilmeleri önemlidir. Huzur evlerinin maliyetleri hızla artıyor ve giderek daha kalabalık hale geliyorlar. Bu yüzden evde bakım hizmeti almak yaşlılar için en iyi alternatif oluyor.

Hizmet sağlayıcıları yaşlılara ilaç alımı, randevular ve diğer ev işlerine yardımcı olması için eğitimli personel gönderiyor. Ayrıca yaşlının kullanıyor olabileceği çeşitli ekipmanların nasıl çalıştığı konusunda da eğitim alıyorlar. Çoğu aile evde bakım hizmeti alarak tasarruf ediyor, bu yüzden bu iş modeli ekonomik durumuna bakmaksızın çoğu aileye destek sağlıyor.


47. 3d Yazıcılarla Ev İnşaatı

Evlerin pahalılığı karşısında maaşların çok düşük olması ev sahibi olmayı günden güne zorlaştırıyor.

Bu sebeple 3d yazıcılar kullanarak ev inşa fikri ‘gelecekten geliyorum’ diye bağırıyor ve siz de bu furyaya adımınızı atabilirsiniz.

Bu sektörün süregelen büyümesinin anahtarı zorlu hava koşullarına dayanabilen ve sürdürülebilir prototipler yaratıyor olması. Bu teknolojiyi kullanarak düşük maliyetli evleri daha da ulaşılabilir hale getirebilirsiniz.48. Termal Spor Giyim

Spor giyim ilginizi çekmiyorsa onu bu kadar popüler yapanın ne olduğunu merak edebilirsiniz.Termal spor giyim ürünleri vücudunuzun şeklini alarak vücut ısısını optimal seviyede tutar, böylecek kramp, terleme ve rahatsızlık hissini azaltır. Kendi online mağazanızı açıp her markadan termal spor giyim satmaya başlayabilirsiniz. Hatta kendi spor tayt ve çorap markanızı da yaratabilirsiniz.


49. Sağlıklı Fast Food

İnsanların fast food zincirlerine neden hücum ettiğini bir düşünün. Bunun sebebi ucuzluk, hız ve kolaylık sağlaması, vakti sınırlı olan tüketicilerin uygun fiyata karnını doyurması.

Son zamanlarda yapılan bir araştırma eğitim ve toplumsal farkındalık sayesinde insanların artık daha sağlıklı beslendiğini, işlenmiş gıdaların tüketiminin yüzde 3 oranında azaldığını söylüyor.

Bu eğilimi fast-food restoranlarında da görebilirsiniz. Fast food restoranları salata ve düşük kalorili seçeneklere menülerinde artık daha fazla yer veriyor.

Yine de çoğu kişinin maaşları bir gecede iki katına çıkmadığını için sağlıklı yiyecek hala pahalı bir seçenek olarak kalıyor.

Bu sorunu, seri üretilen ve hazırlama süresi düşük olan sağlıklı yiyecekler sunacak bir fast-food restoranı yaratarak çözebilirsiniz.


50. Kitlesel Fonlama Platformu

Dünya geçmişe nazaran birbiriyle daha bağlantılı. Bambaşka bir ülkede hiç tanımadığınız birine iş kurması, okula gitmesi, araba alması, cenaze masraflarını karşılaması ve daha birçok şey için fonlama sağlayabiliyorsunuz.

Kickstarter gibi platformlar sayısız insana para toplaması için yardımcı oldu. Siz de insanların girişimciliğe adım atması, start-upların gerekli desteği bulabilmesi ya da sadece bahtsız ailelere yardım etmek için benzer bir platform kurabilirsiniz.


51. Online Araba Satışı

Önümüzdeki yirmi yıl içerisinde işe uçarak gidecek olsalar bile insanların arabalara her zaman ihtiyacı olacak. Ancak araba satın alım süreci dramatik bir değişim geçirdi. Araba galerisine gitmek, gevşek bir araba satıcısıyla muhatap olmak ve saatler harcamanıza rağmen bir araba satın alamamak artık can sıkıcı hale geldi.

Tek bir tıkla kullanıcılar envanteri görüntüleyebiliyor, ilgilendikleri arabalar hakkında daha fazla şey öğrenebiliyor, kredi başvurusu yapabiliyor ve, işin en iyi tarafı, yeni arabaları evlerine kadar teslim ediliyor.

İnsanların buna yanaşmayacağını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Washington Post’taki bir makaleye göre tüketicilerin yüzde 53’ü internetten araba satın almaktan memnun olacaklarını belirtmiş.


52. Yoga ve Meditasyon Stüdyosu

İçinizdeki derin gücü ve pozitifliği başkalarına aktarabilmek kullanabileceğiniz değerli bir beceridir. Yoga ve meditasyon insanların rahatlamasına ve hedeflerine odaklanmalarına yardımcı olur. Günümüzde stresten kaçış yok, ve her taraftan etrafımızı sarmış durumda. Bu yüzden stüdyonuz, eğitimli ve müşterilerinize destek olacak çalışanların yanında sessiz olmalı ve uygun bir oda sıcaklığına sahip olmalıdır. Yoga stüdyonuzun konumu da çok önemlidir, bu yüzden yoga stüdyosu açmadan önce bu meseleyi çözdüğünüzden emin olmalısınız.


53. Sanal İç Mimari Danışmanlığı

İç mimari görseller ve yerleştirmeyle alakalıdır, alanı müşteriniz için bir mabede dönüştürürsünüz. Teknolojinin gelişmesiyle sadece bir laptop, tablet, kamera ekipmanı, sosyal medya ve yazılım kullanarak evinizin rahatlığında bir iç mimari danışmanlık şirketi kurabilirsiniz.

Kamera sayesinde evinizden ayrılmadan müşterinizin evinin ya da ofisinin içini ve dışını inceleyebilirsiniz. Daha sonra müşteriniz için tasarımın bir maketini yapıp ona yollayabilir ve sonraki adımları kararlaştırabilirsiniz.

Yeni sanal iç mimari danışmanlık şirketinizin tanıtımı çoğunlukla sosyal medya, internet siteniz ve çevrenizdeki tanıdıklara ulaşmanıza bağlı olacaktır.


54. Online Döviz Bürosu

2023 yılında global seyahat ve turizm sektörü 9.5 trilyon dolar gelir elde etti, dünyanın GSYİH’sinin büyüme oranından bile daha büyük bir rakamdan söz ediyoruz. Daha fazla insanın uçağa binip başka ülkelere gidebiliyor olması kambiyoya olan talebi artırıyor.

Döviz bürosu işletirken sunduğunuz hizmete karşılık müşterilerden aldığınız ücretlerden para kazanırsınız. Tabi bu hizmeti verirken aynı zamanda bir bankayla güvenilir bir ortaklık ilişkisi içerisinde olmanız gerektiğini söylememize gerek yok. Ayrıca işletmeniz için bir internet sitesi kurmalı ve özel yazılımlar kullanmalısınız.


55. Online Kütüphane

Kütüphaneler bedava bilgi deposudur. Buna rağmen, insanlar bilgiye ulaşmak için mobil uygulamalar ve Google’a döndükçe, kütüphaneler az kullanılan ve ilgi gösterilmeyen kurumlar haline gelmiştir. Kütüphane nostaljisini canlandırın ve mevcut teknolojik ve sosyal atmosfere (internet tabanlı içeriğin tercih edilmesi) uyması için yeniden biçimlendirin. Kime hitap edeceğinizi bulmak zor olmayacaktır. Zenginlik ve girişimcilikle alakalı kitaplar mı ödünç vermek istiyorsunuz yoksa ders kitapları sunarak parası olmayan üniversite öğrencilerine mi hitap etmek istiyorsunuz?

Üyelik ücretinin yanında kitap kiralama ücreti de alırsınız tamamen internet üzerinden çalışan ve para kazanan bir kütüphaneniz olur.


56. Önce Kirala, Sonra Satın Al Hizmeti Sunan Emlak Şirketi

Günümüzde artan borçlar ve düşük maaşlar yüzünden ev sahibi olmak neredeyse imkansız.

18-34 yaş arasındaki kiracıların neredeyse yarısının gelirinin yüzde 30’unu kiraya verdiği tespit edilmiş.

Bu açığı kapatmak ve insanların ev sahibi olma hayallerini gerçekleştirmek sadece iyi niyet üstüne kurulu bir iş fikri değildir, aynı zamanda daha büyük bir amaca tutkuyla bağlanmanızı sağlar.

Önce kiralanıp sonra satın alınabilecek evleri bularak kendi emlak portföyünüzü oluşturabilir ya da diğer emlak şirketleriyle ortaklıklar kurarak önce kirala, sonra satın al programınıza olan erişimi artırabilirsiniz.


57. Satış Ortaklığı

Satış ortaklığında sevdiğiniz ürünleri tanıtır ve tanıtımınız sonucunda biri ürünü satın alırsa, siz de para kazanırsınız. Bu iş modeli o kadar başarılı ki işletmelerin yüzde 81’i satış ortaklığından faydalanıyor. Ayak işlerini yapmadan başka birinin ürününden kar elde edebiliyorsunuz. Yatarak para kazanmanın en iyi yolu bu olsa gerek.

Mutlaka okuyun: Satış Ortaklığı Nasıl Yapılır?


58. Sanal Etkinlik Planlama Platformu

Yukarıda bahsettiğimiz 360 derece fotoğrafçılığa ek olarak sanal etkinlik planlama işine de girebilirsiniz. Yazılımlar, yüksek teknolojili cihazlar ve havalı kameralar sayesinde mutfağınızda otururken etkinlik planlama işi kurabilirsiniz. Üzerinde çalıştığınız etkinlik alanının 360 derece fotoğraflarını çekebilir ve müşteriniz için neler planladığınızı gösteren harika bir görsel tanıtım hazırlayabilirsiniz. Etkinlik planlama işi şimdiden online teknoloji alanına girmeye başladı.


59. Şarj İstasyonu Kurmak

Çoğumuz cep telefonumuz olmadan dışarı adım atmıyoruz, yine de şarj aletlerimizi evde unutmaya devam ediyoruz. Taşınabilir şarj istasyonları üretmek ve satmak yeni bir şey olmasa da çoğu halka açık işletmenin ve kurumun şarj istasyonuna sahip olmadığını fark etmişsinizdir.

Yereldeki işletmelerle (kahve dükkanları, restoranlar, kitap dükkanları vs.) anlaşma yapıp aylık bir ücret karşılığında bu işletmelere şarj istasyonu kurabilirsiniz. Buradan gelecek nakit akışı sayesinde telefon şarj işletmenizi genişleterek telefon şarj kılıfları da sunmaya başlayabilirsiniz.


60. Akıllı (Teknolojik) Giysiler

Yakında akıllı giysileri tüm mağazalarda görmeye başlayabiliriz. Şu anki büyüme hızlarına bakıldığında bu sektörün değerinin 2024 yılında 4 milyar doların üzerine çıkacağı tahmin ediliyor. Hala çok yeni bir sektör olduğundan teknoloji girişimcilerinin yenilikçi fikirlerine de açık. Eğer gerekli bilgi ve donanıma sahipseniz bu alandaki yenilikçi fikirleri hayata geçirebilirsiniz ya da bu ürünleri yapma konusunda uzman olan kişilerle bir araya gelebilir ve süreci yönetebilirsiniz.

Araştırmacılar şimdiden kalp atışını ve konumu ölçen, akıllı telefonlara bağlanabilen 3B ceketler ve tshirtleri test ediyor. Sektör çok yeni olduğundan sayısız ihtimali içerisinde barındırıyor.


61. Robot Kahve Büfesi

İnsanlara gerek yok!

Alışveriş merkezinde dolaşırken kahve yapan bir robot görüyorsanız şaşırmayın, dünyanın gidişatı bu yönde. Birçok şirket insanlara olan ihtiyacı kaldıracak robot barista prototipleri üzerine çalışıyor. Bu robot baristalar kahve öğütme, demleme ve sunma gibi karmaşık görevleri ve işlevleri yerine getirebiliyor. Şimdiden dünyanın bir çok yerine büfelerde ve kafelerde yerlerini aldılar.

Harika bir robot barista yapacak sermayeye sahip olmasanız da en basit seviyede kahve hazırlayabilecek fonksiyonel bir model geliştirebilirsiniz. Online medya şirketi Nanalyze bu yılın başında 7 farklı robot baristanın tasarımını, işlevselliğini ve kullanılabilirliğini karşılaştırdığı bir liste yayınladı.

Bu robot işçilerin global düzeyde iş hayatına katılması için çok daha fazla test yapılması gerekiyor ve haliyle farklı fikirlere ve önerilere açık bir alan olarak karşımıza çıkıyor.


62. Sanal Gerçeklikle Canlı Yayın Etkinlikleri

Yıllık konferansa gidecek vaktiniz mi yok? Turları bitmeden favori müzik grubunuzu mu dinlemek istiyorsunuz?

Bilet satın alıp tüm etkinliği evinizin rahatlığında oradaymış gibi deneyimleyebileceğinizi hayal edin. Sanal gerçeklik sayesinde canlı etkinliklere tüm dünyadan katılım sağlanmakla kalmıyor aynı zamanda bu etkinliklere ev sahipliği yaparak dudak uçuklatan gelirler elde edilebiliyor. Neden bilet sayısını etkinlik alanının büyüklüğüyle sınırlayasınız ki?

Sanal gerçeklik sayesinde milyonlarca kişiye bilet satabilirsiniz. Her ne kadar sanal gerçekliğin modern hayatlarımızda yerini alması yavaş ilerleyen bir süreç olsa da, sektörün yıllık bileşik büyüme oranının yüzde 33.47 olması bu sektörde faaliyet gösterecek işletmelerin karlılık potansiyellerinin ne kadar yüksek olduğunu gösteriyor.

Mutlaka okuyun: Sanal Gerçeklik Kullanım Alanları


63. Arkadaşlık/Flört Uygulamaları

Online arkadaşlık siteleri internetin doğuşundan beri vardı. Quartz’a göre günümüzde çiftlerin yüzde 40’ı internette tanışıyor. Bekarlar sohbet odaları yerine mobil uygulamalara ve internet sitelerine yöneliyor.

Tinder, Bumble ve benzerleriyle rekabet edebilmek için bir uygulama geliştirirken online arkadaşlık hizmetlerinde iyileştirmeler yapmaya odaklanmalısınız.

Küçük işletmelerin göz önünde bulundurması gereken bazı anahtar özellikler ise şöyle:

  • Buluşmaya gidecek kullanıcılar için güvenlik özellikleri
  • Suç geçmişinin kontrol edilmesi
  • İyileştirilmiş eşleşme algoritmaları
  • Dışarı çıkmadan önce sanal olarak görüşme64. Fotoğraf Filtre Uygulamaları

Günümüze boşuna selfie çağı demiyorlar. İnsanlar akıllı telefonlarıyla selfie çekmeyi ve fotoğraf düzenlemeyi seviyorlar. Snapchat’in en çekici özelliklerinden biri her hafta değişen eğlenceli filtrelere ve çıkartmalara sahip olması.

Çerçeve ve filtre uygulamarının sayısı giderek artıyor, ama Snapchat’in interaktif filtrelerini taklit eden başka hiçbir uygulama yok. Yüzlerce filtre seçeneği olan ve fotoğrafları sosyal medya platformlarında paylaşmanızı sağlayan bir uygulama oldukça popüler olacaktır.


65. Online Eğitim Platformu

Üniversite dersleri acımasız olabiliyor ve çoğu öğrenci cana yakın hocalardan ders almıyor. Online eğitim platformu sayesinde güvenebileceğiniz bir öğretmen bulmak eskisinden çok daha kolay. Platformunuz sayısız konu üzerine sanal olarak birebir ders verebilecek öğretmenlerden oluşacak ve öğrencileri uygun uzmanlarla eşleştirecek. Ayrıca evden öğretmenlik yaparak para kazanmak isteyenlere de yardımcı olacaksınız. Girişimcilik ruhuna daha uygun bir iş fikri düşünebiliyor musunuz?

Mutlaka okuyun: Online Kurs Hazırlayarak Para Kazanmak


66. Asteroit Madenciliği

Altın, gümüş, platin, elmas… Bunların hepsi değerli sayılıyor, çünkü bu ürünlerden dünyada sınırlı miktarlarda mevcut.

Ancak uzayda, bu değerli malzemeler her yerde bulunabilir.

Uzay yolculuğu geliştikçe şirketlerin yapacağı ilk şeylerden biri altın ve elmas gibi değerli mineraller için asteroit madenciliği peşinde koşmak olacak.

Evet, bu gerçekten büyük bir girişim alanı olacağa benziyor.

Ve gerçekleşmesi 2030 yılına kadar mümkün olmayabilir.

Ancak bu kesinlikle yatırım yapmaya değer bir şey ve birçok büyük şirket bu konuya odaklanmış durumda.

Uzayda sahip olacağınız küçük bir alan bile Dünya’nın tüm yer altı zenginliğinin iki katı değerinde olabilir.

Bunu bir saniyeliğine düşünsenize!

Kaynak bakımından zengin bir asteroide bir uzay aracı indirmeyi başaran ilk insan gezegenin en zengin insanı olabilir.

Asteroid madenciliği konusunda uzmanlaşmış bir işletme kurmak istiyorsanız, birkaç farklı yol izleyebilirsiniz.

Otomasyon, asteroit madenciliğinin ayrılmaz bir parçası olacaktır.

Asteroitleri delmek ve madencilik işleri konusunda yardımcı olabilecek robotlar oluşturmayı da seçebilirsiniz.

Her durumda, bu endüstri beraberinde getireceği inanılmaz iş potansiyelleri ile oldukça heyecan verici bir iş alanı olacaktır.

Bu sektör sadece imkansızı denemek isteyenler ve bunun için yeterli cesarete sahip olan girişimciler içindir.67. Temiz Su Hizmetleri

Kim en değerli doğal kaynağımız olan suyun temizliğine ilişkin çalışmaları görmezden gelebilir ki? Temiz su hizmetleri, içme suyu kalitesini yönetebilecek ve suya ilişkin olası problemlere belirli bir ölçekte de olsa çözümler sunarak halkın sağlığını koruyabilecek girişimciler için son derece önemli iş fırsatları sunar. Bu sektöre bağlı işletmeler yeni ve içilebilir su kaynakları bulabilmek için uğraşmaktadır.

Neden gelecek vaat ediyor? Son zamanlarda içme sularındaki kirlilik fabrika veya sanayi atıkları vb. kirletici unsurların insan sağlığı üzerindeki zararlarına ilişkin bir farkındalık yarattı ve su filtrelemesi çalışmalarını hem tüketiciler hem de işletmeler için önemli bir konu başlığı haline getirdi.

Giriş engelleri: Su testinde kullanılacak donanım ve yazılım sistemlerini kurmanız fahiş miktarda bir sermaye gerektirebilir.

Dezavantajı: Temiz su girişimleri henüz girişim kapitalistleri/risk sermayedarları için popüler bir yatırım hedefi haline gelmemiştir.

Mutlaka okuyun: Geleceğin En İyi Sektörleri


68. Nötr-Cinsiyet Kişisel Bakım Hizmetleri

Kişisel bakım ürünlerinin kadınlar için “güzellik”, erkekler için ise “bakım” ürünü olarak sınıflandırıldığı günler artık mazide kaldı. Bugün, sayıları her geçen gün artmakta olan pek çok kişisel bakım/kozmetik girişimcisi ürün yelpazelerine belirli bir cinsiyete yönelik olmayan yani nötr-cinsiyet nemlendiriciler, deodorantlar, şampuanlar, kokular vb. ürünleri de ekliyor.

Neden gelecek vaat ediyor? Tüketicilerin çoğu, özellikle de genç kesim, geleneksel, cinsiyetçi kalıplar çerçevesinde üretilmiş ürünlere yönelmeyi reddedip bu kalıplara sığmayan seçenekleri tercih ediyor. Hatta bugün erkeklerin çoğu da cilt bakım rutinlerine kucak açmış durumda. Üstelik her biri kişisel bakımın yanı sıra sağlık trendlerini de yakından takip ediyor.

Giriş engelleri: Günümüzde herhangi bir ürün geliştirmek ve söz konusu ürünü çevrim içi platformlarda satmaya başlamak her zamankinden daha kolay. Müşteriler yeni şeyler denemeye hiç olmadıkları kadar açıklar ve piyasanın yerleşik markalarına sadık kalmayı reddediyorlar. Ancak, sektördeki pek çok yeni işletme arasından sıyrılıp öne çıkmak sandığınız kadar kolay olmayabilir. Bunun için her zamankinden fazla çalışmanız gerekiyor.

Dezavantajı: Ürün dağıtım süreci zor olabilir. Cinsiyet açısından nötr markaları öne çıkarmayı tercih eden üst düzey mağazalar pazarın büyümekte olan bir segmenti olsa da sınırlı bir erişim imkanına sahiptir. Buna karşın ulaşılması nispeten kolay olan çok daha büyük kozmetik perakendecileri veya mağazaları ise çoğunlukla cinsiyetçi bir yaklaşım sergilerler. Müşterilerin sürdürülebilirlik ve cildi tahriş eden sentetik içeriklere yönelik endişeleri ise “katkısız” formüllere ve geliştirilmesi bir hayli maliyetli olabilecek çevre dostu ambalajlara olan talebi artırmaktadır.69. Laboratuvar Ortamında Et Yetiştirme

Kaynaklar azaldıkça sürdürülebilir şekilde üretilen gıdalara yönelik araştırmalar da hız kazanmaktadır.

Hayvan çiftlikleri büyük miktarda yem ve su kullanımını gerektirdikleri için çevre üzerinde oldukça büyük bir yük oluşturmaktadır.

Ayrıca inanılmaz miktarlarda atığa ve kirliliğe neden olurlar.

Modern bilimin ortaya koyduğu çözümlerden biri de laboratuvarda yetiştirilen etlerdir.

Bilim adamları kök hücreleri kullanarak laboratuvar ortamında besinleri ve diğer bileşenleri de bir araya getirerek et üretebilirler.

Ancak bu teknoloji henüz tamamına ermiş değil. Üstelik bu etin tadı da hiç güzel değil.

Söz konusu fikir tonlarca hayvan hakları grubu tarafından etik olarak kabul ediliyor ve birçok farklı şirket laboratuvarda yetiştirilen etleri geniş çapta sunan ilk firma olmak için adeta birbirleri ile yarışıyorlar.

Siz de bu iş için adaylığınızı ortaya koyun, çünkü gelecekte neler olacağını asla bilemezsiniz.

2030 yılına kadar dünyanın en büyük laboratuvar ortamında et yetiştiren şirketlerinden biri olabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Sadece Bitkiler Kullanılarak Yapay Et Üretildi!


70. Yeni Dalga Lojistik Hizmetleri

Üçüncü parti lojistik işletmeleri, son zamanlarda verimliliği arttırmak amaçlı veri analizlerine ağırlık vermeye başladı. Sektörün otomasyona olan güveninin artması nakliyecileri kamyonlarla eşleştirebilen veya nakliye hareketini optimize edebilen yazılım şirketleri için yepyeni iş fırsatlarının kapısını aralamış oldu.

Neden gelecek vaat ediyor? Kamyoncular bu yeni nesil lojistik yazılımları sayesinde sürüş süresi, kat edilen kilometre miktarı ve araçların motor performansı hakkında çok daha net veriler sunabiliyor.Bu da işletmelerin dağıtım ve nakliye maliyetlerini düşürmede etkili oluyor.

Giriş engelleri: Yazılım mühendislerini kulağa hiç de çekici gelmeyen lojistik endüstrisine çekmeniz zor olabilir.

Dezavantajı: Genel lojistik piyasasıyla karşılaştırıldığında bu yeni dalga endüstriden elde edeceğiniz pazar payı- dolayısıyla geliriniz de- bir hayli düşük seviyededir.


71. Giydirilebilir Evcil Hayvan Sağlık Takip Cihazları

Yaşamsal verileri ölçen takip cihazları sadece insanlara özgü değildir. Evcil hayvanların fiziksel ve zihinsel sağlıklarına ilişkin farkındalığın artması ile birlikte hayvanlara ilişkin sağlıklı yaşam verilerini öğrenmeye yönelik talep de artmıştır. Dolayısıyla hayvanlara özel olarak tasarlanan giydirilebilir yaşamsal veri takip cihazları her geçen gün daha da popüler hale gelmiştir.

Neden gelecek vaat ediyor? Son yıllarda evcil hayvan bakımına ilişkin harcamalarda belirgin bir miktarda artış görülmektedir. Bu da sektöre olan ilginin artması için geçerli bir sebeptir.

Giriş engelleri: Halen daha gelişmekte olan bir sektör olduğundan giriş engelleri diğer elektronik cihaz kategorilerine göre yok denecek denli azdır.

Dezavantajı: Giyilebilir ürünler, genel evcil hayvan bakımı kategorisinin yalnızca küçük bir bölümünü oluşturur. Hayvansever tüketicilerinecv ilgisini çekmek için kıyasıya bir mücadeleye girişeceğiniz diğer ürünler arasında ise yataklar, yakalar, tasmalar, oyuncaklar, seyahat eşyaları, giysiler ve çeşitli aksesuarlar yer almaktadır.

Mutlaka okuyun: Giyilebilir Teknoloji Sektörü Karlı İş Fikirleri


72. Uzay Teknolojisi

Uzay endüstrisi bugünlerde uzaya roket göndermenin azalan maliyeti ve fırlatma araçlarının artan kullanılabilirliği sayesinde bir nevi patlama yaşıyor. Bizim ülkemiz için durum bu denli parlak olmasa da gelecekte neler olacağını kim bilebilir ki?

Hem son zamanlarda bu teknolojide kaydedilen ilerlemeler farklı hobilerin peşinde koşanların hatta ve hatta lise çağındaki gençlerin dahi yörüngeye ulaşmayı başaracak küçük uydular inşa etmelerini sağlayabiliyor. Bugün dünyanın en büyük uydu veri tedarikçisi ABD olsa da çok yakın bir gelecekte uydular tarafından çekilmiş Dünya görüntüleri bilim adamlarının, çiftçilerin hatta sıradan insanların dahi kullanım alanları dahilinde olacak bir şeye dönüşebilir.

Neden gelecek vaat ediyor? SpaceX ve Blue Origin gibi dünya devi şirketlerin yükselişi, küresel roket fırlatma sayısının yılda 100’e kadar ulaşmasına yardımcı oluyor. Üstelik çok daha yüksek çözünürlüklü uydu görüntülerine ilişkin talep de her geçen gün artıyor.

Giriş engelleri: Roket fırlatma maliyetleri düşse de bu iş halen daha son derece kalburüstü bir satış teklifi olmaya devam ediyor.

Dezavantajı: Fırlatma hataları, geçmiş performanslardan bağımsız olarak her fırlatma aracı için ciddi bir risk oluşturuyor.


73. Sürdürülebilir Tüketim Malları

Bugün pek çok teknoloji şirketi ya da yenilikçi tüketim malları markası, çeşitli ev ürünlerinin yeniden kullanılabilir, geri dönüştürülebilir ve kompostlanabilir(gübrelenebilir) alternatiflerini geliştiriyor.

Neden gelecek vaat ediyor? Küresel iklim sorunları tüketicilerin plastiğe olan bağımlılıklarını sona erdirme konusunda fikir birliğine varılmasının önünü açtı. Bizim ülkemizde dahil pek çok ülkede çevre kirliliğine yol açan tek kullanımlık plastik poşet vb. ürünlere ilişkin yeni uygulamalar başlatıldı. Bu da insanların çevreyi daha az kirleten ve plastiğin yerine bitkisel ya da çevre dostu alternatifler sunan yeniden kullanılabilir ürünlere yönelik ilgilerini kayda değer miktarda arttırdı.

Giriş engelleri: Bu sektörün teknik anlamda uzmanlık gerektirmesi en büyük giriş engelidir. Tıpkı değişen iklime bağlı diğer sorunlarda olduğu gibi sürdürülebilirliğe ilişkin problemlerin de ucuz veya hızlı bir şekilde çözülmesi mümkün değildir – ancak plastiğin kullanım alanı sınırsız denecek kadar geniş olduğundan sürdürülebilirlik pazarına giriş yapacağınız sayısız alternatif bulunmaktadır.

Dezavantajı: Müşterileri daha ucuzu varken daha pahalı bir ürün seçme konusunda ikna etmek zordur. Hele de çevre bilincine sahip değillerse! Biyolojik olarak parçalanabilen kimi alternatiflerin üretilmesi ise önemli kaynaklar ve karbon emisyonları gerektirir, üstelik bu alternatifler de sandığınız kadar hızlı parçalanmazlar. Dahası uygun şekilde elden çıkarılmadıkları müddetçe çevre kirliliğine katkıda bulunmanın ötesine geçemezler.

Mutlaka okuyun: Çevre Dostu Karlı İş Fikirleri


74. Taksi vb. Bulma Hizmeti

Kendi işinize sahip olmak isterseniz yapabileceğiniz bir diğer şey online olarak taksi ayarlama hizmeti vermektir. Bugünün piyasasında taksi hizmetleri oldukça rağbet gören ve önemli maddi gelir sağlayan bir sektördür. Kendinize örnek olarak, taksi ayarlamada sağladığı kolaylıklar ile bu türün en iyi ve en çok kullanılan markası olan UBER’ i alabilirsiniz. Bu iş için uygulama sağlayıcınız olarak Ordering.co’ yu düşünebilirsiniz çünkü bu site güncel olarak online sipariş hizmetlerinde liderdir ve taksi ayarlama işinize online olarak başlayabilmeniz için size uygulama desteği sağlayabilir.


75. Youtube

Hepimizin de bildiği gibi bir Youtube kanalı açıp, videolarınızda izleyicilerinize yardımcı olacak içerikler üreterek, birçok ürün deneyerek gayet iyi bir gelir elde etmeye başlayabilirsiniz.

Her bir video için içerik düşünürken bilgi verici ya da eğlenceli şeylere öncelik vermelisiniz çünkü Youtube’ dan ya da başka sitelerden gelir sağlamanız yüklü videolarınızdaki beğeni ya da görüntülenme sayısına bağlıdır. Bu sektör dünyanın neredeyse %90’ının da denediği oldukça iyi bir iş seçeneği ve harika bir gelir kaynağıdır.

Bu tarz bir işe şuanda evinizde otururken bile başlayabilirsiniz. Yalnızca, takipçi kitlesi edinmek ve takipçilerinize sunmak için belirli içerikler üretmeye biraz vakit harcamanız gerekebilir. Örneğin, bilgilendirici ya da eğlenceli şeyler, kendin yap projeleri, vb. konular içeriğinizi oluşturabilir.

Mutlaka okuyun: Youtube’dan Nasıl Para Kazanılır?


76. E-ticaret

Herhangi bir ürünün online olarak sipariş verilip teslimatını yapan e- ticaret firmaları gittikçe daha fazla büyüme kaydediyor. Bu nedenle, alıcılara kolaylıkla alışveriş imkanı sağlayan e-ticarete olan rağbet azalacak gibi durmuyor. E-ticaret sektöründe 2030 yılına kadar her yıl en az % 20 büyüme tahmin ediliyor.

Mutlaka okuyun: E-ticaret Yapmak İstiyorum, Ne Satabilirim?


77. Müteahhitlik

Son dönemlerde bir müteahhit bulmaya çalıştıysanız tuhaf giden bir şeylerin olduğunun farkına varmışsınızdır. Ekonominin durgun gittiği dönemlerde müteahhitlerin birçoğu işsiz kalmıştır ve ayakta duranlar da dayanmaya çalışmıştır. Ekonomi düzelmeye başladıkça insanlar evleri için yeniden para harcamaya ve müteahhitler- elektrikçiler, tesisatçılar, çatı tamircileri ve boyacılar aramaya başlamışlardır. Müteahhitlerin belirttiğine göre piyasada nitelikli iş gücü oldukça azdır ve çekirdek kadrolarını oluşturmakta zorlanmaktadırlar.

Bu durum nitelikli çalışanlar için harika bir iş fırsatı doğurmaktadır. Küçük ölçekli başlamak nabız yoklamak için en iyi yoldur. Başarıyı yakaladıktan sonra işlerinizi büyütebilirsiniz.

Mutlaka okuyun: İnşaat İşine Girmek İsteyenlere


78. Yenilikçi Tarım Ürünleri

İnsanlar bilinçlendikçe ve sağlıklı beslenmeye ilgileri arttıkça yenilikçi tarım ürünlerine yönelik talep de oldukça yükselecek. Patates, pirinç vb. geleneksel tarım ürünleri önümüzde 10 yılda yerini kinoa, siyah pirinç, tatlı patates, yenebilir çiçekler vb. besin değeri yüksek ve sağlıklı gıdalara bırakacak.

Mutlaka okuyun: Yetiştirilecek En Karlı Tarım Ürünleri


79. Mobil danışmanlık ve mobil uygulamalar

Daha önce söylenmiştir ancak tekrarlamakta fayda var: mobil uygulamalar bütün işletmeler için devredilemez bir değerdir. İşletme sahiplerinin çoğu için mobil uygulamalara geçmenin yollarını aramak oldukça zorlu bir süreçtir. Sizin firmanızda işletmelerin ihtiyaç duyduğu düşük maliyetli mobil çözümlerden sunabiliyorsa mobil danışmanlık firması açmak sizin için karlı bir yatırım olacaktır.

Yapılan bir araştırmaya göre bu gezegende mobil telefon sahibi insanların sayısı diş fırçası olan insanların sayısından fazladır. Bu nedenle şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki güvendesiniz ve başarı şansınız yüksek. Başarılı olmak ve çok para kazanmak istiyorsanız mobil uygulamalar işine başlayabilirsiniz.


80. İşletme hizmetleri

Birçok firma durgunluk dönemlerinde çalışanlara verdikleri destekte kısıntıya giderler ve çoğu yardıma ihtiyaçları olduğu halde isteksizce işten çıkarma yoluna giderler. Pazarlama, insan kaynakları, sağlık hizmetleri yönetimi ve işletmelerin ihtiyaç duyacağı diğer hizmetler sağlayabilecek kişiler için yeni iş fırsatları ortaya çıkmıştır.

Özellikle pazarlama, finans ve insan kaynakları gibi alanlardaki belirli fonksiyonel rolleri yerine getirebilecek insanlara karşı talep artmaktadır. Aslına bakacak olursanız birkaç yıl öncesine kadar bu departmanlar da küçülmeye gidilmiştir fakat bugüne geldiğimizde bu departmanlarda fazladan desteğe ihtiyaç duyulmaktadır. Bu sebeple geleceğin en karlı işleri arasında yer almaktadır.


81. Freelance işler

Freelance işleri gerçek bir işmiş gibi görmeyebilirsiniz ancak firmaların çoğu freelance çalışanlar bulmaya çalışır. Siz de bu harika fırsatı değerlendirebilir ve freelance hizmetler veren bir firma açabilirsiniz. İnternet sitelerinde milyonlarca freelance projeye yer veren Freelancer.com adlı internet sitesine göre en çok talep gören freelance hizmetler veri girişi, akademik yazılar, Excel projeleri, veri işlemeler, internet araştırması ve facebook bağlantılı işlerdir. Bir saatlik çalışma ücreti 10 dolardan başlar ve yüzlerce dolara kadar çıkar.

Mutlaka okuyun: Freelance Çalışmak İstiyorum, Ne Yapabilirim?


82. Nail Art Stüdyosu

Gelecekte patlayacak iş fikirlerinden biri de nail art salonları. Gelecek 5 yılda nail art sektörünün en az 2 kat büyümesi bekleniyor. Tırnaklarınız her zaman bakımlıysa ve başkalarının muhteşem görünmesine ve hissetmesine yardımcı olmayı seviyorsanız nail art salonu sizin için mükemmel bir iş fikri olabilir.


83. Yapay Zeka Uygulamaları

Gün geçmiyor ki yapay zekayla ilgili ağzımızı açık bırakan bir gelişme daha yaşanmasın. Yapay zeka uygulama sektörünün önümüzdeki 5 yılda en büyük patlamayı yapacak sektör olması bekleniyor.

Eski çağlardan beri robotlar ve yeni teknolojiler sürekli insanların işlerine göz koyuyor. Örneğin eskiden traktörler çıkacağı zaman tarım işçilerinin işsiz kalacağı korkusu vardı ama insanlar traktörleri kullanmayı öğrenerek bir şekilde gelişmeyi ve ilerlemeyi başardı. Ne iş yapıyor olursanız olun siz de yapay zekaya uyum sağlamalı ve işinizi geliştirmek için ondan istifade etmelisiniz.


Son Söz

Bu işletmelerin her birinin gelecek on yıl düşünüldüğünde çok büyük bir iş gücü potansiyeline sahip olacakları öngörülüyor.

Bazıları diğerlerinden biraz daha gerçekçi olabilir.

Bazı işletmeler diğerlerinden daha fazla risk içerebilir.

Ancak, gelecekte büyümesini arzu ettiğiniz bir işe yatırım yapacaksanız, bu 16 seçenekten herhangi birini seçtiğinizde yanlış bir yolda ilerlediğinizi düşünmezsiniz.

Sizler de hayatınızı kendi kurallarınıza göre yaşamak istiyor musunuz?

İşe dair hayallerinizi gerçeğe dönüştürmek için bilgiye ve yüksek gelir elde etme becerisine sahip olmak mı istiyorsunuz?

O halde hemen işe koyulun ve hayallerinizi gerçeğe dönüştürmek için bir an evvel karlı bir eylemde bulunun.


İlginizi çekebilir

Küçük ve Karlı Ne İş Yapabilirim?

Türkiye’de Olmayan İş Fikirleri

Gelecek Vadeden Şahane İş Fikirleri

En Çok Para Kazandıran İşler

Avatar

Yazar : iş kurmak

Yorumlar

Bir Yorum da Sen Bırak
  1. Merhaba yazılım mühendisiyim yeni 1 yıldır mezunum Amazon, Ebay, Walmart E ticaret pazar yerleri için kapsamlı bir e ticaret yazılımı yapıyorum son aşamaya geldim, Yatırım desteğine ihtiyacım var. İlgilenenler bana ulaşabilir mi 05416174088 Kadir

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir