Bill Gates’ten Girişimcilere Liderlik Dersleri

Bill Gates, popüler kültürde Steve Jobs veya Mark Zuckerberg gibi mitleştirilmese de teknoloji dünyasına olan katkısını inkar edemeyiz.

İşletim sistemi üreten ve kişisel bilgisayar devrinde çığır açan bu adam bugünlerde oldukça meşgul. Bill Gates, Bill & Melinda Gates Foundation aracılığıyla az gelişmiş uluslar için aşılar geliştiriyor ve ulaşılabilir eğitim programları yaratıyor.

Bill Gates henüz 19 yaşındayken Microsoft’u kurdu. Bugün 60 yaşında. İşte 60. doğum gününde Bill Gates’den liderlik dersleri:

 

Doğru anlaşmalar yapın

microsoft-bilgisayar Microsoft henüz 6 yaşındayken şirket hem kendi hem insanlığın geleceğini değiştiren bir adım attı. Microsoft, MS-DOS (Microsoft Disk Operating System) olan işletim sistemini 75,000 dolara Seattle Computer Products’dan satın aldı. Microsoft bu işletim sistemini IBM için geliştirdi ve işletim sistemini ilk PC’ye yükledi. 1981 yılında piyasaya sürülmesiyle pazara hakim oldu.

 

Yardım etmek için konumunuzu kullanın

bill-gates-yardim

Güçlü liderler yardım etmek ve dikkat çekmek için başarılarını kullanırlar. 15 yıl önce kurulan Bill & Melinda Gates Vakfı 42 milyar dolardan fazla gelir sağladı. Gates ailesi tüm dünyaya yardım ulaştırmak için zaman harcıyor ve özellikle sürdürülebilirlik, destekleme eğitimi, halk sağlığı ve düşük maliyetli teknolojiye erişim sağlama gibi konulara ağırlık veriyorlar.

 

Çok okuyun

bill-gates-kitap

Bill Gates’e kitap kurdu dersek az bile demiş oluruz. Gates blogunda neler okuduğuna yer veriyor, incelemeler yapıyor ve kitap listeleri tavsiye ediyor. Listelerinde karikatüristlerden, siyasi araştırmacılara ve D tarihçilere kadar farklı bir sürü yazar yer alıyor. Başarılı bir lider her türlü bakış açısını göz önünde bulundurmalıdır ve ilhamın her yerden gelebileceğini bilmelidir.

 

Eğlenmeyi unutmayın

bill-gates-santa

Gates sürekli olarak kitap okumuyor veya dünyadaki problemlerle ilgilenmiyor. Bazen evle ilgili tamir işleriyle ilgileniyor veya briç oynuyor. Ve tatil sezonunda Reddit’in Secret Santa programına katılmasıyla biliniyor.

 

Vizyonunuzun peşinden giderken tutkulu ve işbirlikçi olun

steve-jobs-bill-gates

2007 yılında D5 Konferansında Bill Gates ve Steve Jobs ile yapılan ortak röportajda ikili, şirketlerinin geçmişinden ve geleceğinden bahsetmişlerdi. Gates, “her masaya ve her eve bir bilgisayar” koyma hedefini gerçekleştirmek için kendisinin ve Paul Allen’ın neler yaptığını anlatmıştı. Gates, röportajın sonunda doğru ekibin bazen en büyük ve ödüllendirici test olduğunu belirtmişti ve şunları söylemişti: “Hatalarımın büyük bölümünü ekip konusunda yaptım ancak bilirsiniz, eninde sonunda bu ekipler birlikte çok iyi iş çıkarırlar… Bence olay insan ve tutkuyla alakalı. ”

 

Daha iyi neler yapabilirim diye sormaktan asla vazgeçmeyin

bill-gates-konusmasi

Gates, 2007 yılında Harvard’da yaptığı mezuniyet konuşmasında dünya genelindeki problemleri çözmek için ilgiyi eyleme dönüştürmek gerektiğini söylemişti. Üniversiteden mezun olanlara sorunların karmaşıklığını gidermek yerine sorunlara adım adım saldırmaları gerektiğini anlattı ve şunları ekledi: “Bir hedef belirleyin, en iyi seviyedeki yaklaşımı bulun, bu yaklaşım için ideal teknolojiyi keşfedin ve bu süre içerisinde sahip olduğunuz teknolojiyi en akıllıca şekilde kullanın… En önemli şey düşünmekten ve çalışmaktan asla vazgeçmemektir… Final adımında  – problemi gördükten ve yaklaşımı bulduktan sonra – yaptığınız şeyin etkisini ölçün ve başarılarınızı ve başarısızlıklarınızı diğerleri ile paylaşın ki diğerleri de sizin çabalarınızdan bir şeyler öğrensinler.”

 

İlginizi çekebilir

Nasıl lider olunur?
Ultra sempatik liderlerin 10 özelliği
Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir