Bir Zamanlar Başarısız Olan Büyük Girişimciler

Gates, Huffington, Jobs, Woodman, Bezos ve hatta Edison bile bir noktada başarısızlığı tattılar. İşte, başarısızlığı reddedip, nasıl harika bir geri dönüş yaptıkları.

Hayallerinizin peşinden koşarken hayal kırıklığına uğradıysanız veya yorgun düştüyseniz bu yazımızı iyi okuyun. Başarılı girişimcilerin birçoğu geçmişte oldukça muazzam başarısızlıklar yaşamak zorunda kalmıştır. Ancak bu hatalarından ders alabildiler ve harikalar yaratmaya devam ettiler. İşte ilk seferinde başarılı olmayı başaramayan bazı iş adamları ve kadınlarından örnekler.

 

1. Bill Gates ve Traf-O-Data

Hiç yol üstündeki, üzerinden geçen tekerlek sayısını hesaplayarak yoldaki trafiği ölçen siyah bantlara denk geldiniz mi? Bill Gates ve arkadaşı da bir zamanlar bunlardan kar elde edebileceğini düşünüyordu. Bu yüzden, Traf-O-Data adlı şirketi kurdular.

Sistem, trafik bilgisini kaydediyor ve hükümet yetkilileri, inşaat mühendisleri ve bu bilgiye ihtiyacı olabilecek diğer insanlara gönderiyordu. Ancak birçok yeni şirket gibi konseptleri başarısız oldu.

Mutlaka okuyun: Bill Gates’in İlham Verici Hayat Hikayesi

 

2. Steve Jobs – Kurulmasına Yardımcı Olduğu Şirketten Kovuldu

Apple I veya Apple Lisa ürünlerini hatırlıyor musunuz? Eğer hatırlamıyorsanız, bu konuda tek değilsiniz. Bu iki ürün Apple’ın ürettiği ancak nihayetinde çöken ve yanan iki üründür. Ne yazık ki, bu ürünler Steve Jobs’un ürünleriydi ve Apple bunları geliştirebilmek için milyonlarca dolar harcadı. Bu gibi kararlar Steve Jobs’un, 1980’li yıllarda şirketten kovulmasına neden olmuştu.

Neyse ki, 1997 yılında Jobs sonunda yeniden şirkete döndü. Şirkete, büyüme ve yenilik döneminde yardımcı olarak liderlik etti ve şirketin günümüzdeki konumuna ulalmasını sağladı.

Mutlaka okuyun: Steve Jobs’ın Hayat Hikayesi

 

3. Arianna Huffington – Başarıyı Elde Etmeden Önce Birden Çok Başarısızlık Yaşadı

Arianna Huffington ikinci kitabını bitirdikten sonra yaklaşık 40 yayıncı tarafından reddedildi. Kaliforniya’da vali seçimlerine katıldığında, %1’den daha az oy aldı. Ancak başarısız olan siyasi kampanyasından bazı şeyler öğrendi.

Huffington’a göre resmi bir göreve aday olmak ona, internetin gücünü gösterdi. Bu yeni bilgisini, The Huffington Post olan kendi web sitesini başlatmak için kullandı. Bu web sitesi artık internetteki en çok bilinen ve sık ziyaret edilen haber sitesidir. Başarılı kadın girişimcinin başarısızlık konusunda oldukça ılımlı bir anlayışı var ve bunu, başarının gerekli bir parçası olarak kabul ediyor.

 

4. Thomas Edison – Birşeyler Öğrenmek İçin Çok Aptaldı

Thomas Edison, bir şey öğrenemediğinden ötürü okuldan atıldı. Neyse ki, Edison’un annesi ona inandı ve eğitimine devam etmesi için onu cesaretlendirdi. Hatta bir dönem annesi, ona eğitim bile verdi. İş gücüne katıldıktan sonra işler Thomas için iyi gitmemişti. Yeteri kadar üretken olmadığı gerekçesiyle ilk işlerinden doğrudan atılmıştı.

Ampulü icat etmek için yaptığı ilk 9999 denemede veya belki daha fazla sefer başarısız oldu. Tüm başarısızlıklarına rağmen Edison ölene kadar ampul ve sinema projektörü de dahil olmak üzere 1093 farklı patenti bulunan verimli bir mucitti.

 

5. Walt Disney – Çalışmaları Yaratıcı Bulunmadığı İçin Reddedildi

Eğer başarısızlıklarını göz önünde bulundurursak, Walt Disney Şirketinin hala var olması oldukça şaşırtıcıdır. Disney bir döneminde kirasını bile ödeyemeyerek köpek maması ile beslenmek zorunda kalmıştı. Ardından ilk karakteri olan tavşan Oswald ellerinin arasından çalındı. Mickey Mouse karakteri, kadınlar farelerden korktuğu ve yeterince yaratıcı bulunmadığı için MGM tarafından reddedildi.

Pinokyo’yu sahnelemeden önce Walt Disney birkaç cüce kiraladı, onları giydirdi ve sinemanın önünde gelen aileleri karşılamaları için görevlendirdi. Çalışanlarına gün boyunca alkollü içecek ve yemek sağladı. Film gösterimi başladığı sırada cüceler çoktan sarhoş olmuştu, soyunmuşlardı ve kalabalığa küfür ediyorlardı. Açık bir şekilde Walt bu başarısızlıklarının üstesinden geldi ve Disney şirketini bir imparatorluğa dönüştürdü.

 

6. Fred Smith – FedEx için Kırık Not

Söylentilere göre Fred Smith, lisedeyken FedEx’in arkasındaki temel konsepti yazdığı bir ödevinden not olarak C aldı. Fred, otomasyonun sektörü ele geçirmeye başladığını fark etti ve diğer birçok şey ile birlikte kargo teslimatının arka planındaki ulaştırmacılık için çok etkili bir şey olabileceğini fark etti.

Görünüşe göre, öğretmenleri onun vizyonunu tam olarak anlayamamış. Neyse ki, sahip olduğu fikri bir liselinin fikrinden dünyadaki en çok bilinen şirketlerden birisine dönüşebildi.

 

7. Nick Woodman – Fun Bug Flop Ürününden GoPro’ya

Daha önce hiç Fun Bug diye bir ürün duydunuz mu? Eğer duymadıysanız şunu bilseniz de yeterli: Yatırımcılarından bir tanesi birkaç milyon dolarlık zarara uğradı. Eğer bu yatırımcılardan birisi olsaydınız fun bug ismi size muhtmelen birçok kötü anı hatırlatacaktı.

Bu, pazarlamayı oyun ile birleştirmeyi planlayan bir pazarlama şirketiydi. Ancak konseptleri tam bir fiyaskoydu. Neyse ki, Woodman hatalarından dersini aldı ve sonunda GO Pro üreten şirketini kurdu.

 

8. JK Rowling – İşsizlik Maaşı Alırken Harry Potter’ı Yazdı

 

Harry Potter’ın ilk kitabını yazarken JK Rowling, devlet yardımı alan bekar bir anneydi. Durumun üstesinden sadece kitabını tamamlayarak değil, aynı zamanda bunu yayınlayacak birini bularak da geldi. Aslında kitabı basmayı kabul eden kişi bunu, kızı kitabı çok beğendiği için kabul etti.

Açık bir şekilde JK Rowling alçak gönüllü başlangıçlarını hiç unutmadı. Kendisine niçin daha az vergi ödeyeceği bir ülkeden vatandaşlık almadığı sorulduğunda verdiği yanıt oldukça harikaydı. Kendisinin zor zamanlarında ona destek olan bir sistemden başka bir sisteme vergi ödemek istemeyeceğini söylemişti.

 

9. Jeff Bezos – Amazon’u Kurarken Pahalı Hatalar Yaptı

Amazon’un kurucusu Bezos, şirketini kurmadan önce ve hatta kurduktan sonra bile bazı büyük hatalar yaptı. İşte bunlardan bazıları:

Şirket, kitaplara ek olarak oyuncak da satmaya başladığında Bezos, iş modelinin değişebileceği ve şirketin milyonlarca dolarlık oyuncak satın alıp depolayabileceği konusunda ısrar etti. Toplamda 100 milyondan fazla oyuncak satın alınıp Noel döneminde satılacağı düşüncesiyle depolandı. Ancak işler beklendiği gibi gitmedi ve Noel döneminden sonra 50 milyon oyuncak ellerinde kaldı. Yer eksikliği nedeniyle birçoğu da ücretsiz olarak verildi.

Amazon ilk kurulduğunda insanlar eksi miktarda ürün satın alarak şirketi kendilerine borçlu bırakabiliyorlardı. Sonunda Bezos kontrolü eline aldı, harika bir şirket kültürü oluşturdu ve çevrimiçi ortamda alışveriş yapanlar için Amazon’u ilk tercih yaptı.

 

10.Jack Ma

Alibaba’nın kurucusu ve Çin’in en zengin adamı olan Jack Ma’da başarısızlıklarıyla ünlü bir girişimci. Önce ilkokul, sonra ortaokul ve sonra da üniversite sınavlarında defalarca kez başarısız oldu. 30 defa iş başvurusu yapıp hepsinde reddedildi. Polislik için başvuru yaptığında ise kendisine yeterince iyi olmadığı söylendi. Kfc, yaşamış olduğu şehre geldiğinde kendisiyle birlikte toplam 24 kişi iş için gidip başvurdu. 23 kişi işe kabul edildi. Ve reddedilen tek kişi kendisiydi. Harvard’a 10 kez başvurdu ve hiçbirinde kabul edilmedi.

Mutlaka okuyun: Jack Ma’nın ilham veren başarısızlıkları

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir