Birbirinden Yaratıcı Billboard Reklamları

Bir gün içinde kaç defa billboard gördüğünüzü bir düşünün. Özellikle trafikte epey zaman geçirdiğimizi düşündüğümüzde gün içinde onlarca farklı billboard görüyoruz.

Peki başarılı bir billboard nasıl olmalı?

Dünyanın dört bir köşesinden yaratıcı billboard örnekleri sunacağımız bu yazı “İyi bir billboard nasıl olmalı?” sorusuna gayet doyurucu bir cevap verecektir.

 

1. Boya Şirketi

Ünlü reklam ajansı JWT’nin Hindistan şubesi tarafından hazırlanan bilboard, boya şirketi Berger’in renklerini böyle tanıtıyor.

 

2. Genel Af

Optik yanılsama tekniği kullanılan reklam insanların dikkatini çekme konusunda oldukça etkili. Dikkat çekilmek istenen konu ise genel af.

 

3. Çevresel Farkındalık

Çevresel sorunlara dikkat çeken reklam süper olmasına karşın fazla kişinin bu reklamı görmesi muhtemel değil, zira reklam havuzun altına konumlandırılmış.

 

4. Çocuklar ve Süt

Çocukların fantazi dünyasında yaşadıkları göz önüne alınarak süt içmenin çocukların büyümesindeki etkisini vurgulayan renkli bir billboard. Hindistan merkezli Anando Milk tarafından hazırlanmış.

 

5. Çocuk Farkındalığı

Çocukların ihmal edilmesine meselesine değinen billboard, “İhmal edilen çocuklar, görünmez kabul edilir.” gibi bir mesajla çocuklara ilgi gösterilmesini savunuyor.

 

6. Arka Emniyet Kemeri

“Arka koltuk güvenli değildir. Kemerinizi bağlayın.” mesajı bulunan billboard, arka koltuklarda da emniyet kemeri takmanın önemine değiniyor. Sapan uygulaması ise oldukça yaratıcı ve çarpıcı.

 

7. Televizyon Dizisi

Komedi türü yapımlar yayınlayan Comedy Channel, bir otobüs durağına 5 kez “Bu otobüste soyunacaksınız” yazan bir billboard yerleştirmiş ve otobüs durağındaki oturağa gömlek, boxer, pantolon, ayakkabı bırakmış. Billboardın altındaki “Hipnozun gücüne tanık olun.” ifadesi de bu 5 kez tekrarlanan metni destekler nitelikte. Bu ilginç billboard nedeniyle pek çok kişi programı izlemiş olsa gerek.

 

8. Çocuk Tacizi

Perspektif biraz garip olsa bile fikir son derece şık uygulanmış. “Keşke tüm çocukla cinsel tacizden bu şekilde kaçabilse.”

 

9. Tıraş Bıçağı

Bazen ürünün ne kadar şahane olduğunu sözle ifade etmek yerine görsel kullanmak çok daha etkili olur. Tıraş bıçağı ve çakmak şirketi olan Bic de tam öyle yapmış.

 

10. Audi ve BMW

Audi ve BMW arasındaki renkli bir billboard çekişmesi. Audi billboardında “Sıra sende BMW.” yazıyor. BMW ise “Tamamdır kardeşim.” diye cevap veriyor.

 

11. Calgary Uluslararası Film Festivali

Calgary Film Festivali görünen o ki “Sadece en iyi ve en etkileyici filmleri kabul ediyor.”

 

12. Coca Cola

Dünyanın en fazla reklam hazırlayan şirketlerinden biri olan Coca Cola, serinlemek isteyenler için merdiven bile koymuş.

 

13. Coca Cola

Üstteki billboardın makul ölçeklerdeki bir benzeri de yine pipet kullanıyor.

 

14. Trafik

Colorado polis teşkilatı, trafikte hızlı ilerlemek için ambulans gibi araçların peşine takılmanın, yani 2-3 dakika kar etmek için canını tehlikeye atmanın gereksiz bir şey olduğunu çarpıcı bir şekilde vurgulamış.

 

15. Bana Göre Süt, Onlara Göre Çikolata

Koca bir çikolata barını andıran bu billboard, gören herkesin canını çikolata çektirme kudretine sahip.

 

16. Kargo

Bu devasa üç boyutlu billboard, A noktasından B noktasına en yakın mesafeyi bulmak için insanları kışkırtıyor adeta. Billboard’ın dünyaca ünlü DHL Express kargo şirketine ait olması da konsepti daha anlamlı kılıyor.

 

17. Pizza

İki farklı billboard’ı da kullanan bu reklam çalışması, hem güneş gözlüğü hem de pizza tanıtımını başarıyla gerçekleştiriyor.

 

18. Trafik

Trafikte yavaş ilerlemenin her zaman daha akıllıca olduğunu gösteren bu billboard, hız limiti ve hastanede yatılan gün sayısı arasında bağlantı kurarak çarpıcı bir mesaj veriyor.

 

19. Ford Mustang

Bir arabanın hızını billboard’da nasıl gösterebilirsiniz. Ford bu sorunu saydam bir bilboard ile gayet iyi çözmüş görünüyor.

 

20. Diş Macunu

Eğer bu diş macıununu kullanırsanız dişlerinizle demirleri bile sökebilirsiniz denmiş. Ama siz yine de kendinizi bu kadar zorlamayın.

 

21. Bit İlacı

Köpeğinize yakın olmanız onun vücudundaki bitleri görmeniz anlamına gelmez, gibi bir mesaj veren bu devasa billboard alışveriş merkezlerine yerleştirilerek insanların ilgisini çekmeyi gayet iyi başarmış diyebiliriz.

 

22. The Economist

Ünlü ekonomi ve iş dergisi The Economist, sensörlü billboard’ı sayesinde dergiyi okuyanların yeni fikirler elde edebileceği imajı vermek istemiş.

 

23. Oyuncak Araba

Oyuncak araba üreten Hotwheels şirketi, otoyoluna nefis bir billboard yerleştirmiş. Böylesi dönemeçlere ancak oyunlarda hızlı girebilirsiniz. Lütfen dönemeçlere yavaş girin…

 

24. Ford Mustang

Bu billboard dünyanın en büyük otomobil fuarlarından biri olan Detroit Otomobil Fuarı’nda sergilenmiş. Amerikan otomobil dünyasının en önemli araçlarından biri olan Mustang, lastikleri yakıyor her zamanki gibi.

 

25. İş Bulma Sitesi

Jobsintown.de adlı iş bulma sitesi, yanlış meslek seçiminin koca bir hayata mal olabildiğini anlatıyor.

 

26. Saç Boyası

Güneşin arkasına yerleştirilen bu billboard, saç boyası firması Kolestron’un reklamını taşıyor üstünde. Günün farklı saatlerinde farklı renkler alan saç sayesinde marka, “Doğal Renkler” taahhüdünü yerine getiriyor sanki.

 

27. Law & Order

Law & Order adlı dizinin reklamını taşıyan billboard, aydınlatmayı yaratıcı bir üslupla kullanmış.

 

28. Dürbün

Leica markasının dürbün modellerini tanıtan bu billboard, dürbünün gücünü olabilecek en çarpıcı şekilde gösteriyor.

 

29. Fotoğraf Makinesi

Leica’nın billboard işinde doğru reklam şirketiyle çalıştığının bir başka kanıtı. Başarılı billboard, fotoğraf makinesinin zoomlama özelliğine dikkat çekiyor.

 

30. Panasonic

Panasonic’in burun kılı kesmeye yarayan tıraş bıçağını tanıtmak için elektrik kabloları kullanılmış. Oldukça eğlenceli bir çalışma.

 

31. Çikolata

Üç boyutlu bir formatta olan Mars çikolata reklamı, insanın ağzını sulandıran cinsten. Bu billboard’ı gören herkesin canı çikolata çekmiştir muhtemelen…

 

32. Jilet

Güvercinleri bile ikiye ayırabilecek kadar keskin olan bu jilet biçimli billboard, görenleri irrite edebilir. Ama yine de yaratıcı bir billboard uygulaması.

 

33. McDonalds

McDonalds, Coca Cola, Mercedes-Benz gibi şirketlerin reklam ve pazarlama konusunda ne kadar başarılı olduğunun bir başka örneği.

 

34. Nestle

Kuşlar çikolata kaplı bisküvileri çalıyor….

 

35. Bant

Bir bantın ne kadar sağlam ve yapışkan olduğunu bundan daha iyi tarif edemezsiniz.

 

36. Nike

Bir billboard’ın başarılı olmasının temel koşullarından biri doğaya meydan okumaktır. Nike tüm reklamlarında olduğu gibi burada da aynı şeyi başarılı bir biçimde uyguluyor.

 

37. Adidas

2008 yılında İsviçre ve Avusturya’da gerçekleşen Avrupa Futbol Şampiyonası’nın reklamlarından biri. Viyana’daki devasa dönme dolaba yerleştirilen Petr Cech fotoğrafı oldukça etkileyici bir görüntü oluşturuyor. Gerçi Nihat Kahveci, Arda Turan ve Semih Şentürk, Prag panterini baya gafil avlamayı başarmışlardı ya neyse…

 

38. Sigara Bırakma Kampanyası

Minnesota’da yer alan bu devasa billboard, sigarayı bırakma üzerinde faaliyet gösteren quitplan.com adlı web sitesinin reklamını epik bir biçimde tanıtıyor.

 

39. Hip Hop

Hip Hop müzik hakkındaki realhiphop.com.br adlı sitenin tanıtımını yapan bu billboard, hakikaten gören herkesin fotoğraf ve selfie çektirmek isteyeceği türden. İnsanların bir billboard ile etkileşime geçmesi, reklam kampanyasının başarılı olduğunun en net göstergelerinden biridir.

 

40. Sigorta

İster inanın ister inanmayın, bu billboard bir boya şirketine ait değil. Boyanın her yeri mahvetmesi metaforu, sigorta şirketinin acil durumlarda her türlü sorununuza çözüm bulacağına gönderme yapıyor. Bu kadar görkemli bir reklam yaptıran sigorta şirketi, muhakkak müşterilerinin zararını anında tazmin ediyordur.

 

41. Sigorta

Otoparka emanet ettiğiniz arabanızın başına bir hal gelmesi durumunda yine sigorta şirketi devrede. Sigorta şirketleri billboard konusunda iyi iş çıkarıyorlar.

 

42. Restoran

Genelde billboard’lar yolun kenarına konumlandırılır. Ancak Avusturya’daki Oldtimer adlı restoran zinciri, istisnasız tüm sürücülerin görebileceği bir yere yerleştirmiş billboard’ı. Dahice.

 

43. İlaç

Tylenol adlı ağrı kesici ilacın yer aldığın bu billboard, baş ağrısını tasvir etmek için devasa bir vinç ve gülle kullanmış. Şirket demek o kadar güveniyor ilacına.

 

44. British Airways

British Havayolları’nın dijital billboard’ındaki çocuk, üstünden bu havayoluna ait bir uçak geçtiğinde ayağa kalkıp parmağıyla uçağı gösteriyor. Ardındansa bu şirketin pek çok farklı noktaya uçtuğu bilgisi veriliyor. İnteraktif billboard dedikleri böyle bir şey olsa gerek.

 

45. Apotek Saç Bakımı

İsveçli bir ilaç ve kozmetik firması olan Apotek saçları canlandıran saç serumlarının reklamını yapmak için metrodaki billboardları kullanmış. Billboardtaki kızın saçları trenin her gelişip uçuşup savruluyor. Ve sonunda da canlandırıcı etkisi olan saç serumlarına dikkat çekilmiş. Oldukça başarılı bir interaktif reklam örneği olan bu billboardu mutlaka görmelisiniz.

 

46- Apotek Öksüren Reklam Panosu

Yine aynı firma tarafından tasarlanan billboard sigara dumanını algılayabilen sensörlere sahip. Bu sayede çevresinde sigara içen kişiler olduğunda ekranda sabit duran kişi bir anda öksürmeye başlıyor. Bu yaratıcı billboard ile sigarayı bırakmayı kolaylaştıran nikotin bantlarının tanıtımı yapılıyor.

 

46. Orphea 4d Koruma – Sinek İlacı

İtalya’da bir sinek ilacı olan Orphea ilacın gücünü kanıtlamak için oldukça ilginç bir yöntem bulmuş. Bilboardu dev bir sinek tuzağına dönüştüren firma tarafından verilmek istenen mesaj oldukça net anlaşılmış olsa gerek.

 

İlginizi çekebilir

En Yaratıcı Gerilla Pazarlama Örnekleri
Reklam ve Pazarlama
Durmuş BAYRAM

Yazar : Durmuş BAYRAM

Bilkent Üniversitesi "İletişim ve Tasarım" bölümünden mezun olduktan sonra DW Türkçe gibi birçok saygın kurumda online gazetecilik ve video üreticiliği yaptı. Sizler için iş fikirleri ve para kazanma yollarıyla ilgili araştırmalar yapıp rehber niteliğinde içerikler hazırlıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir