İşinize Yeniden Âşık Olma Vakti

İş hayatında bazen kendimizi harıl harıl çalışmaya kaptırırız. Bu durumda gününüzü işinizden zevk alarak, heyecan duyarak geçirmek yerine ofisteki sıradan bir gün gibi geçirirsiniz. Mali durumunuz kötüye gidiyor, işiniz büyüme sancıları çekiyor ya da ülkede ekonomik kriz yaşanıyor olsa bile işinizi seçme nedenlerinizi hatırlamalısınız.

İşiniz sizin için ne anlam ifade ediyor?

 

İşinize ilk günlerdeki kadar tutkuyla sarılın.

İşinizle olan bağınız kaya gibi sağlam olmalıdır. İşinizde çıkışlar kadar çok sayıda inişler de yaşanır ve bu da duygusal olarak insanı tüketen bir durumdur. Bu nedenle yalnızca başarılı olmak adına değil yaptığımız işten zevk alabilmek için de işimize tutkuyla bağlanmalıyız. Severek yaptığınız işinizde aldığınız ilk maaşınızın size kendinizi nasıl hissettirdiğini hatırlayın.

Peki, ilk müşterilerinizle ilgilendiğiniz zamanlar midenizde uçuşan kelebeklere ne demeli?

İşinizde ne denli ilerlediğinizi fark ettiğinizde harikulade hissedeceksiniz. Bazı şeyler gitgide kolaylaşıp, rutinleşme aşamasına girerken, bazı şeylerse hala size yük olmaya devam eder. Belki de hala eleştiriler karşısında yeteri kadar esnek değilsiniz ya da ay sonunda şirket faturalarını ödemekte zorlanmaktasınız. Kulağa biraz alışıldık gelse de hayatınızdaki olumlu şeylere odaklanmak, tekdüzelikten kurtulmak yolunda atılacak en büyük adım olacaktır.

İşinize sahip olduğunuz için ne kadar şanslı olduğunuzu kendinize hatırlatın.

İşinizin değerini biliyor musunuz?

İster kendi işiniz olsun, isterse başkasının yanında çalışıyor olun, bazen sahip olduklarımızın bizim için ne denli değerli olduklarını gözden kaçırabiliyoruz. Bazen o an için pek havamda olmasam da hayatımı kolaylaştırmaya çalışan insanlara teşekkür etmeyi ihmal etmiyorum. Küçücük bir teşekkürle dahi olsa, takdir gören insanlar aynı davranışı, çalışma arkadaşları ve takdir görmeye ihtiyaç duyan yakınları için sergileyerek iyilik döngüsüne katkıda bulunurlar.

Sabah uyandığınızda güne, “Bugün sahip olduğum her şey için minnettar olacağım.” şeklinde bir cümleyle başlamanızı öneririm.

İster inanın ister inanmayın bu başarılmayacak bir şey değil. Bunu yaptığınızda gününüz farklı geçecek. Peki, bu fırsatı teperek tüm günü memnuniyetsiz ve yılmış olarak geçirip, boşa harcamanın bir anlamı var mıdır? Üstelik bu isteksizlik enerjinizden de çalacaktır.

 

Dengenizi koruyun.

Hayat zaman zaman her alanda iyi ya da kötü anlamda rayından çıkabilir fakat siz doğru yönde dengenizi korumayı başarırsanız çıkan fırtınaların hayatınızı alt üst etmesinden sakınabilirsiniz.  Sizin için değerli olan şeyleri ve kimseleri düşünün. Bu şeyleri ve kimseleri yakınınızda bulundurun. Her ne kadar yıllar geçip de artık böyle durumlar karşısında güçlü duracağınıza inansanız da, o şeyler ya da kimselere ne zaman ihtiyacınız olacağını bilemezsiniz.

 

İlginizi çekebilir

Başarılı Olmak İçin Yapmamanız Gereken 34 Şey

Sevdiğiniz İşi Yaparak Para Kazanmanın 7 Adımı
Steve Jobs’un dediği gibi: “Tutkusu Olan İnsanlar Dünyayı Değiştirebilir!”
Avatar

Yazar : İpek Külah

Çevirmen

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir