Borsada Kazanmak İçin Zeki Olmak Önemli mi?

Warren Buffett borsada para kazanmak için süper zeki olmaya gerek olmadığını ileri sürüyor; hatta belirli bir seviyenin üzerindeki IQ puanlarınızı bir kenara koymanızı tavsiye ediyor.

Birçok yatırımcı yüksek IQ’nın daha iyi yatırım tercihlerine yardımcı olacağını düşünse de efsanevi yatırımcı ve milyarder Warren Buffett IQ’su 150 ve üzerinde olan insanların 30’unu bir başkasına verebileceğini söylüyor. Buffett’ın sık sık “Eğer IQ puanın 150 ise 30’unu başkasına ver, zeki olmalısın ancak dahi olmana gerek yok” dediği bilinmektedir. Yatırım söz konusu olduğunda Buffett, rasyonellik ve duygusal istikrara daha fazla önem vermektedir. Omaha Kahini lakaplı yatırımcı:

Yatırım 160 IQ’ya sahip olan insanın 130 IQ’lu diğerini geçtiği bir oyun değildir. Rasyonellik esastır.

demektedir. Yine benzer şekilde akıl hocası Benjamin Graham tarafından kaleme alınan “Akıllı Yatırımcı” kitabının önsözünde:

Başarılı bir yatırım yapmak için çok yüksek IQ, olağanüstü sektör bilgisi veya içeriden bilgi almak gerekmez. İhtiyaç duyulan şey, sağlam bir entelektüel çerçeve ve duyguların bu çerçeveyi aşındırmasını engelleme becerisidir

Artık klasikleşmiş bir eser olarak gösterilen Akıllı Yatırımcı kitabının güncellenmiş versiyonunda Jason Zweig, Sir Isaac Newton ile ilgili bir anekdot paylaşmaktadır. Gelmiş geçmiş en büyük fizikçilerden birisi olan Newton, 1720 yılında hisse senedi yatırımlarından 20 bin Sterlin kaybetmiş, yani “Bay Piyasa” tarafından bağışlanmamıştır.

Söz konusu dönemde Isaac Newton, İngiltere’nin en iyi performans gösteren şirketlerinden birisi olan South Sea Company’nin hisselerini elinde tutuyordu. Şirket uzak denizlerde ticaret yapma izni elde etmişti. Ancak bu haber öyle abartıldı ki hisse fiyatı yalnızca altı ay içerisinde 8 kat yükseldi. Newton, çıkış zamanını iyi hesaplamamış olsa da yatırımını ikiye katlamış oldu. Jason Zweig’in aktardığına göre Newton şirket hisselerini satarak toplamda 7 bin Sterlinlik kar elde etti.

Ortalıkta şirket hisselerin hala ucuz olduğu, karının en az 100’e katlanacağı gibi asılsız haberler dolaşıyordu. South Sea Company hisseleri yükselmeye devam ederken Newton tıpkı diğer saf yatırımcılar gibi hisseye çok daha yüksek bir fiyattan yeniden girdi. Ancak balon kısa süre sonra patladı ve hisse senedi değerinin %80’inden fazlasını kaybettiği için Newton 20 bin Sterlinlik kayba maruz kaldı. Bu tutar günümüz hesaplamalarına göre 3 Milyon Sterlinin üzerinde bir değeri ifade etmektedir.

Konuyla ilgili olarak Isaac Newton:

“Gök cisimlerin, yıldızların hareketlerini saati saatine hesaplayabilirim, ancak insanların çılgınlığını asla! demişti. Olay karşısında derin hayal kırıklığına uğrayan Newton, hayatının geri kalanında etrafındakilerin ona “South Sea” kelimelerini söylemesini yasaklamıştır.

Jason Zweig, konuyla ilgili değerlendirmesinde şunları ifade ediyor: “Sir Isaac Newton, çoğumuzun bildiği ve tanımladığı şekliyle zekâ kavramı bakımından şimdiye dek yaşamış en zeki insanlardan birisiydi. Ancak Graham’ın terimiyle akıllı bir yatırımcı olmaktan çok uzaktı. Kalabalıkların kendi muhakemesini geçersiz kılmasına sebebiyet vererek devrinin en büyük bilim adamı bir aptal gibi davrandı.” Warren Buffett diyor ki “Sıradan bir zekâya sahip olduğunuzda ihtiyacınız olan şey, diğer insanları sıkıntıya sokan duygu ve dürtülerinizi kontrol edebilecek bir mizaçtır.

 

İlginizi çekebilir

Borsada Para Kazanma Rehberi

Borsa Nasıl Oynanır?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir