Bu gece kulübü örnek bir sosyal sorumluluk projesi başlattı

Dünyadaki en büyük problemlerden biri sarhoş sürücülerin neden olduğu trafik kazalarıdır ve aynı durum Singapur için de geçerlidir. Son bir yılda meydana gelen trafik kazalarının 2140 tanesi sarhoş sürücüler yüzünden olmuştur. Buna engel olmak isteyen yetkililer konuyla ilgili çözüm arayışına girmiştir. Neyse ki Güneydoğu Asya’nın en popüler gece kulüplerinden biri olan Zouk bu tehlikeyi önlemek için zekice bir fikir buldu ve herkese örnek olacak bir sosyal sorumluluk projesi başlattı.

İstatistikler gösteriyor ki sarhoş sürücülerin hepsi araba kullanacak kadar ayık olduğunu düşünüyor. Peki, onlara bu düşüncelerinin yanlış olduğunu gösterirseniz ve eve taksiyle gitmeye ikna ederseniz? Bu fikrin arkasında Zouk’un idrar analiz eden pisuarı var. Gece kulübü sarhoş müşterileri tanımlayan ve test eden benzersiz bir sistem yaratmak için pazarlama firması DDB Group ile ortaklaşa bir çalışma yürüttü. İşe valeler tarafından verilen sıradan otopark kuponlarını radyo frekans tanımlama kartlarıyla değiştirerek başladılar. Daha sonra her pisuara idrardaki alkol miktarını tespit eden ve her yeni kullanıcıda kendini yenileyen idrar analizi yapan aletler koydular. Aletler park kartları aracılığıyla sürücüyü tanımlayan radyo frekans tanımlama okuyucucuyla bağlantıya geçiyor. Alkol seviyesi yasal sınırın üstünde çıktığında kartta işaret çıkıyor ve pisuarın üstünde fazla alkol tükettiklerini ve taksiyi veya Zouk’un eve bırakma sistemini aramalarını tavsiye eden bir mesaj görünüyor.

Sarhoş olduğu tespit edilen kişiler park kartıyla araba anahtarını değiştirmek için valenin yanına gittiğinde başka bir okuyucu işaretlenmiş radyo frekans tanımlama kartını tanımlıyor ve olası sarhoş sürücüye taksi veya gece kulübünün eve bırakma sistemini kullanmaları rica ediliyor. İki haftalık süre boyunca 573’ün üzerinde sarhoş sürücü saptandı ve bunlar arabalarını gece kulübünde bıraktı ve evine birileri tarafından götürüldü. Bu örnek sosyal sorumluluk projesi sarhoş sürücüler için umut vaat eden bir çözüm olduğunu kanıtladı ve şu anda ülke çapında yaygınlaşması için çalışılıyor.

Dünyayı ve hayatı daha yaşanılır kılan sosyal sorumluluk projelerini sizlere ulaştırmaya devam edeceğiz.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir