Evler, 3D Yazıcı ile Bir Günde Yapılacak!

Tüm dünyadan en dikkat çekici inovasyonları ve başarılı iş fikirlerini siz değerli okuyucularımız için araştırmaya devam ediyoruz.

Yeni 3D yazıcı teknikleri, gelişmiş ülkelerde kaliteli konut üretimine destek olabilir.

Dünya Kaynakları Enstitüsü Ross Sürdürülebilir Şehirler Merkezi’nin araştırmasına göre, dünya çapında yaklaşık 1 milyar insan uygun bir evde yaşamıyor. “New Story” isimli kâr amacı gütmeyen kuruluş, bu soruna çözüm üretmeye çalışan onlarca kurumdan biri. İnşaat teknolojisi alanında faaliyet gösteren ICON firması ile ortaklık kuran New Story, çimento kullanarak tek katlı evler “yazdırmaya” yarayan yeni bir metot üzerinde çalışıyor. Kolayca seri üretime geçilebilecek bu evler, 12 ile 24 saat arasında bir zaman diliminde, 3D yazıcı ile yazdırılabiliyor. Bu da normal bir inşa sürecinin çok çok altında bir süre.

3D yazıcı ile ev yazdırma fikri yeni bir fikir değil. Fakat ICON kurucularından Jason Ballard, diğer yazdırılabilen evlerin kullanım yerinde yazılmadığını ya da yeterince güzel olmadığını belirtiyor. ICON tarafından tasarlanan Vulcan yazıcı ise taşınabilir olması sayesinde, evleri doğrudan yaşam alanında inşa edebiliyor. Bu özellik sayesinde yazıcının, ulaşması zor yerlerde faydalı olmasına neden oluyor. ICON firması hali hazırda 10 bin dolar yani yaklaşık 40 bin Türk Lirasına, 60 metre karelik bir ev yazabiliyor. Öte yandan şirket, ilerleyen yıllarda ev başına maliyeti 4 bin dolar yani yaklaşık 16 bin Türk Lirası’na düşürmeyi hedefliyor. ICON firmasına göre 3D yazıcıları ile yazdırılan evleri, minimum seviyede atığa yol açarken, işçilik maliyetini de gözle görülür biçimde azaltıyor.

İnşaat sektöründe çığır açan başarılı inovasyon ürünüyle ilgili daha somut bilgi almak için aşağıdaki tanıtım videosunu izleyebilirsiniz:

ICON sistemin çalıştığını göstermek amacı ile şimdiden konsept bir ev üretti ve farklı malzeme ve tasarımlarla deneyler yapmaya başladı. Bu sırada New Story kuruluşu da, El Salvador’daki yardıma muhtaç aileler için üretilmesi planlanan, 100 evlik ilk partinin yapımında kullanılmak üzere bağış toplamaya başladı. Ekip, projenin 2019 yılında tamamlanmasını umuyor. Sonraki adım ise dünyanın diğer bölgelerindeki kâr amacı gütmeyen organizasyonlarla iş birliği yapmak adına projeyi geliştirmek olacak. 3D yazıcı ile evleri yazdırmak ayrıca, her toplumun kendine has ev tasarımlarına izin verecek ve bunu fazladan bir maliyete neden olmadan yapabilecek. Sonuç olarak New Story ve ICON iş birliği, yüksek teknoloji ile ev birlikteliğinin pahalı olması gerektiği anlayışını yerle bir edecek projeleri ile meydan okuyorlar.

 

İlginizi çekebilir

3d Yazıcılarla İlgili İnovasyonlar
Sosyal Girişimcilik Projeleri
Refik Lutfi ÖZSÜLLÜ

Yazar : Refik Lutfi ÖZSÜLLÜ

ODTÜ'den mezun olmadan önce yıllarca TRT Haber gibi birçok platformda editörlük yapan teknoloji aşığı biri. İnovasyonları, girişim fikirlerini ve tüm dünyadan yenilikleri sizler için araştırıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir